Справа № 673/876/19
Провадження № 2/673/493/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 серпня 2019 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Ягодіної Т.В.,
за участю секретаря судових засідань Ясінської М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Нижнянської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
У травні 2019 року позивач звернувся в суд з позовом до Нижнянської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, вказавши, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , після смерті якої залишилося спадкове майно, яким є право на земельну частку (пай), розміром 3,61 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебула в колективній власності ВАТ Нижнянське та розташована на території Нижнянської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області. Позивач є спадкоємцем першої черги до майна померлої за законом та звернувся до нотаріальної контори для оформлення своїх спадкових прав, проте йому в цьому було відмовлено у зв`язку з пропуском ним встановленого законодавством шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини. Позивач стверджує, що такий строк пропущений ним з поважних причин, оскільки з 2005 року він постійно проживає в м. Житомир, а також має інвалідність ІІ групи, що позбавило його можливості вчасно звернутися до нотаріуса, тому він просив визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою судді від 16.05.2019 року відкрито провадження у справі за даним позовом та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов, а позивачу - відповіді на відзив.
Відповідач у встановлений судом строк без поважних причин відзив на позов не надав, тому суд вирішив справу за наявними матеріалами у відповідності до ч.8 ст. 178 ЦПК України.
В судове засідання позивач не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій підтримав позовні вимоги та просив їх задоволити з підстав, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, в якій не заперечив щодо задоволення позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
За ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1261 цього Кодексу у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно із ч.1 ст. 1270 цього Кодексу для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За ч. 3 ст. 1272 цього Кодексу за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Нижнянською сільською радою Деражнянського району Хмельницької області.
Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, до складу якого увійшло право на земельну частку (пай), розміром 3,61 в умовних кадастрових гектарах у землі, яка перебула в колективній власності ВАТ Нижнянське та розташована на території Нижнянської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області, яке належало ОСОБА_2 на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 , виданого на підставі розпорядження Деражнянської райдержадміністрації Хмельницької області №237 від 24.12.2001 року.
Позивач є сином померлої ОСОБА_2 , а отже, спадкоємцем першої черги до її майна за законом, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим Нижнянською сільською радою Деражнянського району Хмельницької області.
Згідно з письмовим повідомленням приватного нотаріуса Деражнянського районного нотаріального округу Мельник А.В. №306/01-16 від 06.05.2019 року позивачу відмовлено в оформленні його спадкових прав після смерті ОСОБА_2 у зв`язку із пропуском ним встановленого законодавством шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру №56514178 від 13.06.2019 року підтверджується, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась.
Судом з`ясовано, що позивач вчасно не звернувся до нотаріальної контори та не подав заяву про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що він з 2012 року, тобто в тому числі і на час смерті його матері ОСОБА_2 , проживає в м. Житомир, а також має інвалідність ІІ групи, що позбавило його можливості своєчасно звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Наведені обставини, зокрема, підтверджуються відомостями паспорта позивача та вищезазначеним письмовим повідомленням нотаріуса, із яких вбачається, що позивач проживає та значиться зареєстрованим по АДРЕСА_1 , а також копією довідки до акту огляду МСЕК серії 12ААБ №100474, якою підтверджується наявність у позивача інвалідності ІІ групи.
Таким чином, встановлені по справі обставини дають підстави суду зробити висновок про те, що причини, з яких позивачем було пропущено встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , були пов`язані з об`єктивними, істотними труднощами для вчинення таких дій, у зв`язку з чим він був позбавлений можливості своєчасно оформити свої спадкові права.
Згідно із ч.1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги те, що позивачем доведено обставини, на які він посилається як на підставу своїх вимог, для реалізації спадкових прав позивачу слід визначити додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини терміном в три місяці.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 247, 258, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Бердичівським МРВ УМВС України в Житомирській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_5 ) до Нижнянської сільської ради Деражнянського району Хмельницької області (місцезнаходження: Хмельницька область, Деражнянський район, с. Нижнє, вул. Шестакова, 1, код ЄДРПОУ 04406325) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задоволити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: Т. В. Ягодіна
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 12.08.2019 |
Оприлюднено | 30.08.2019 |
Номер документу | 83921404 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Ягодіна Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні