РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
27 серпня 2019 р. Справа № 120/2073/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дмитришеної Руслани Миколаївни,
за участю:
секретаря судового засідання: Фурмана В.В.
представника відповідача: Миколайчук Л.М.
без участі позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100)
до: Приватного акціонерного товариства "Вінницький завод "Металіст" (вул. Ватутіна, 17, м. Вінниця, 21011)
про: стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100) до Приватного акціонерного товариства "Вінницький завод "Металіст" (вул. Ватутіна, 17, м. Вінниця, 21011) про стягнення заборгованості.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Приватне акціонерне товариство "Вінницький завод "Металіст" зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці та має заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком №1 призначених ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 в розмірі 16736,47 грн та заборгованість за Списком №2 призначених ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 в розмірі 31229,17 грн.
З огляду на те, що в добровільному порядку відповідач суму заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах не погасив, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою від 03.07.2019 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, відповідно до положень ст. 262 КАС України. Даною ухвалою також встановлено відповідачу 15-денний строк для подачі до суду відзиву на позовну заяву.
19.07.2019 на виконання вимог положень КАС України та ухвали від 03.07.2019 стороною відповідача подано відзив щодо заявлених позовних вимог. Згідно до відзиву відповідач частково визнає позовні вимоги і заперечує виключно щодо суми нарахування за Списком №2 по пенсії ОСОБА_11 за період з 01.04.2019 по 31.06.2019 в розмірі 3275, 58 грн., вказуючи, що управлінням Пенсійного фонду України в м. Вінниці змінено дату досягнення зазначеною особою пенсійного віку, в зв`язку з чим збільшено термін відшкодування пільгових пенсій жінок більше 5 років, що суперечить законодавству.
Разом із відзивом подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні та про залучення Козятинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
24.07.2019 на адресу суду надійшла відповідь на відзив від представника позивача в якій останній виклав свої пояснення щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення, які полягають у наступному. Так, на думку відповідача, кінцевою датою відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій колишнім працівникам є момент досягнення ними пенсійного віку, визначеного ст. 26 "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
В подальшому, на адресу суду від представника відповідача надійшли заперечення, в яких останній вказує, що ОСОБА_11 вийшла на пенсію по віку на пільгових умовах по Списку №2 13.08.2010 при пільговому стажі 10 років із зменшенням пенсійного віку на п`ять років, датою досягнення пенсії за віком, якої є 12.08.2015. Тому, в даному випадку відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій ОСОБА_11 товариством здійснювалось до досягнення нею пенсійного віку, відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тобто до 12.08.2015.
Ухвалою суду від 01.08.2019 розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного провадження у судовому засіданні із викликом сторін.
Ухвалою від 27.08.2019, постановленою із занесенням до протоколу судового засідання, відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залучення Козятинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
В призначене судове засідання представник позивача не з`явився, про дату, час і місце повідомлений належним чином.
Представник відповідача позов визнала в частині заявленої суми 44 690,06 грн. В задоволенні решти позовних вимог заперечувала з підстав, що наведені у відзиві на позов.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Приватне акціонерне товариство "Вінницький завод "Металіст", знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці та має обов`язок щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Згідно з ст. 5 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці правовідносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень вказаного Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Так, абзацом 4 п.1 ст.2 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (п.1 - суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; п.2 - філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади), крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Дані витрати відшкодовуються у розмірі 100 відсотків від об`єкта оподаткування (абз. 2 п. 1 ст. 4 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування").
Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 6.1 Розділу 6 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особам, які працювали або працюють на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 у розмірі 100 відсотків.
Відповідно до підпункту 6.4 пункту 6 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
За правилами встановленими пунктом 6.7 Розділу 6 Інструкції, підприємства та організації зобов`язані щомісяця до 25-го числа вносити до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Згідно із матеріалами справи, станом на дату звернення до суду за відповідачем рахується заборгованість по невідшкодованих до Пенсійного фонду України фактичних витратах на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах, призначених відповідно до пунктів "а","б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за період з квітня по червень 2019 року в загальній сумі 47965,64 грн.
Разом із тим, представник відповідача не заперечує про наявність у Приватного акціонерного товариства "Вінницький завод "Металіст" заборгованості в сумі 44690,06 грн., яку визнає. Разом з тим, щодо решти вимог заперечує та зазначає, що відповідачем протиправно нараховані суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по пенсіонерці ОСОБА_11 в розмірі 3275,58 грн.
Надаючи оцінку даним твердженням представника відповідача, суд виходить із наступного.
Так, постановами Вінницького апеляційного адміністративного суду у справах №802/84/16-а та №802/365/16-а від 09.06.2016, які набрали законної сили, встановлено, що на Приватному акціонерному товаристві "Вінницький завод "Металіст" працювала ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На момент призначення пенсії на пільгових умовах ОСОБА_11 (13.08.2010 р.) чинне законодавство України (Закони №№400, 1058, Інструкція №21-1) зобов`язувало їх колишнього роботодавця, яким є відповідач, до досягнення ними пенсійного віку передбаченого ст. 26 Закону №1058, відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах.
При цьому, кінцевою датою такого відшкодування є момент досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 26 Закону №1058 у редакції чинній на момент призначення пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону №1058 (у редакції станом на 25.05.2009 та 13.08.2010) жінки мають право на призначення пенсії за віком після досягнення ними 55 років та наявності страхового стажу не менше п`яти років. Аналогічна норма існувала і у Законі №1788 відповідно до ст. 12 якого право на пенсію за віком мають жінки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Отже, в даному випадку відшкодування відповідачем витрат на фактичну доставку та виплату пенсій ОСОБА_11 повинно здійснюватися до досягнення нею пенсійного віку згідно ст. 26 Закону №1058 (у редакції станом на 25.05.2009 та 13.08.2010), тобто, до 12.08.2015 відповідно.
Аналогічні обставини, а також висновки щодо терміну відшкодування Приватним акціонерним товариством "Вінницький завод "Металіст" витрат на фактичну доставку та виплату пенсій ОСОБА_11 встановлені Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 04.04.2017 року по справі №802/2412/16-а за позовом заступника керівника Вінницької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці до ПАТ "Вінницький завод "Металіст" про стягнення заборгованості.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, обставини того, що обов`язок Приватного акціонерного товариства "Вінницький завод "Металіст" відшкодовувати витрати на фактичну доставку та виплату пенсій ОСОБА_11 закінчився 12.08.2015 та відповідно, на думку суду, не потребують додаткового доказування в межах даної адміністративної справи, оскільки є встановленими Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 04.04.2017 по справі №802/2412/16-а, а також постановами Вінницького апеляційного адміністративного суду у справах №802/84/16-а та № 802/365/16-а від 09.06.2016.
Відтак, суд відхиляє мотиви позивача, що відображені у відповіді на відзив, про наявність підстав для відшкодування відповідачем фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії гр. ОСОБА_11 , адже обставини щодо терміну відшкодування ПАТ "Вінницький завод "Металіст" пенсії по вказаній пенсіонерці в даному випадку є встановленими судовим рішенням, яке набрало законної сили, а тому відповідно до положень ч. 4 ст. 78 КАС України не потребують додаткового доказування. З аналогічних підстав, суд відхиляє посилання позивача на практику Верховного Суду, що викладена у постановах від 19.06.2018 №К/9901/7472/18 та від 26.06.2018 №К/9901/12249/18.
Враховуючи вищевикладене, а також беручи до уваги те, що позивачем безпідставно нараховано Приватному акціонерному товариству "Вінницький завод "Металіст" суми витрат на фактичну доставку та виплату пенсії ОСОБА_11 за період з квітня по червень 2019 року в сумі 3275,58 грн., суд приходить до висновку про відмову у задоволені вимог в даній частині.
Щодо решти заявлених вимог, враховуючи, що відповідач визнає суму заборгованості на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 44690,06 грн., то суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню в зазначеній частині позовних вимог.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення даного адміністративного позову.
Враховуючи вимоги ч. 2 ст. 139 КАС України судові витрати у цій справі стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Вінницький завод "Металіст" на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах по Списках №1, 2 за період з квітня 2019 року по червень 2019 року в сумі 44690 (сорок чотири тисячі шістсот дев`яносто) гривень 06 копійок.
В решті позовних вимог - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 37979905); Приватне акціонерне товариство "Вінницький завод "Металіст" (вул. Ватутіна, 17, м. Вінниця, 21011, код ЄДРПОУ 02968711)
Копію рішення у повному обсязі сторони можуть одержати 04.09.19
Суддя/підпис/ Дмитришена Руслана Миколаївна
Згідно з оригіналом.
Суддя:
Секретар:
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2019 |
Оприлюднено | 02.09.2019 |
Номер документу | 83954705 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Дмитришена Руслана Миколаївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Дмитришена Руслана Миколаївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Дмитришена Руслана Миколаївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Дмитришена Руслана Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні