ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.08.2019 справа № 914/1159/19
За позовом: Товариство з обмеженою відповідальністю КПП ЦЕНТР , Львівська обл., Городоцький р-н, с. Черляни ,
до відповідача: Приватного підприємства МЕГА-ТРАК , Львівська обл., Стрийський р-н, с.Грабовець ,
про : стягнення заборгованості в розмірі 38 790,48 грн.
Суддя Синчук М.М.
за участю секретаря судового засідання Корольчук О.В.
Представники учасників справи:
позивача: Венглевський Б.Б. - представник, довіреність від 25.06.2019 р.
відповідача: не з`явився.
Представникам сторін, що з`явились в судове засідання, роз`яснено права та обов`язки, передбачені ст. 46 ГПК України. Заяв про відвід судді не надходило. У відповідності до ст. 222 ГПК України здійснювалося фіксування судового процесу за допомогою програмно-апаратного комплексу "Акорд".
На розгляд Господарського суду Львівської області подано позов Товариства з обмеженою відповідальністю КПП ЦЕНТР до Приватного підприємства МЕГА-ТРАК про стягнення заборгованості в розмірі 38 790,48 грн.
Ухвалою суду від 20.06.2019 р. позовну заяву прийнято до розгляду і відкрито провадження у справі №914/1159/19 за правилами спрощеного позовного провадження, призначено проведення судового засідання для розгляду справи по суті на 08.07.2019 р. Рух справи відображено в ухвалах суду.
Зміст та підстави вимог позивача.
Позовні вимоги позивача обґрунтовуються тим, що відповідач у порушення умов Договору поставки №546794 від 20.02.2019 р. не здійснив оплату поставленої позивачем продукції, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 30 657,95 грн, крім того позивач просить стягнути з відповідача 1 624,45 грн пені, 6 131,59 грн штрафу, 237,90 грн інфляційних втрат, 138,59 грн - 3% річних.
Зміст та підстави заперечень відповідача.
Відповідач повторно не забезпечив явку представника у судове засідання, хоча про дату та час судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №7901412560267 від 27.06.2019 р., причин неявки не повідомив, заяв, клопотань, заперечень щодо предмету позову до суду не подав.
Відповідно до ч.1, ч.3 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Враховуючи наведене, беручи до уваги належне повідомлення відповідача про дату та час судових засідань, обізнаність відповідача про дату та час судового засідання, відсутність повідомлень про причини неявки, суд не вважає неявку відповідача перешкодою для вирішення справи по суті в даному судовому засіданні.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Фактичні обставини справи встановлені судом.
20 лютого 2019 року між Товариства з обмеженою відповідальністю КПП ЦЕНТР (постачальник) (надалі - позивач) та Приватного підприємства МЕГА-ТРАК (покупець) (надалі - відповідач), був укладений Договір поставки № 546794 (надалі - Договір).
Відповідно до п.п. 1.1., 1.2. даного Договору Постачальник зобов`язаний передати Покупцеві товар, а Покупець зобов`язаний прийняти товар та оплатити товар на умовах, визначених цим Договором. Предметом Договору є поставка запасних частин, аксесуарів до транспортних засобів та розхідних матеріалів, за погодженою кількістю, асортиментом та ціною, згідно виставленого рахунку-фактури Постачальника.
Пунктами 2.1., 2.2. Договору передбачено, що товар передається Постачальником Покупцю за асортиментом, ціною та якістю відповідно до замовлення останнього. Кількість фактично переданого товару вказується у видатковій накладній, що видасться на кожну партію товару.
Відповідно до п. 3.1.1. Договору Постачальник зобов`язаний передати Покупцю товар відповідно до його замовлення у строк, в кількості та в асортименті, узгодженому Сторонами. Пунктом 3.3.1. зазначеного Договору передбачено, що Покупець зобов`язаний прийняти Товар та своєчасно його оплатити.
На виконання взятих на себе за умовами цього Договору зобов`язань, Постачальник здійснив поставку Товару за Видатковими накладними за №FТМ 00046535/19 від 21.03.2019 р., за №FТМ 00055152/19 від 03.04.2019 р., за № FТМ 00055156/19 від 03.04.2019 р., за № FТМ 00060951/19 від 11.04.2019 р.
Згідно з п. 4.3. Договору, передача Товару оформляється видатковою накладною у якій зазначається найменування (асортимент) товару його кількість, ціна та загальна вартість. Пунктом 5.3. цього Договору передбачено, що Товар передається на умовах оплати згідно з п.5.5. Договору з моменту підписання видаткової накладної на товар або декларації (накладної на вантаж) у випадку доставки товару кур`єрськими фірмами.
Відповідно до п. 5.7 Договору моментом отримання Товару вважається момент підписання представником Покупця видаткової накладної на Товар, чи здача Товару перевізникові, чи організації зв`язку для доставки покупцеві (кур`єрським фірмам) в порядку, передбаченому п.2 ст. 664 ЦК України.
Загальна вартість Товару, поставленого Товариством з обмеженою відповідальністю КПП ЦЕНТР Приватному підприємству МЕГА-ТРАК за Договором поставки за № 546794 від 20 лютого 2019 р., згідно видаткових накладних, становить у розмірі 60 657, 95 грн.
Згідно з п. 5.5. Договору, оплата Товару здійснюється Покупцем па основі даного Договору і видаткових накладних на нього шляхом безготівкового перерахунку коштів на рахунок Постачальника. Покупець здійснює оплату протягом 5 (п`яти) календарних днів з моменту отримання Товару.
Всупереч вимогам чинного законодавства України та умовам укладеного між Сторонами Договору поставки за № 546794 від 20 лютого 2019 р., Покупець оплату за поставлений Товар у повному обсязі не виконав. Розмір заборгованості Приватного підприємства МЕГА-ТРАК перед Товариством з обмеженою відповідальністю КПП ЦЕНТР за Договором поставки за № 546794 від 20 лютого 2019 р. становить 30 657, 95 грн.
Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно з умовами Договору (п. 6.1), у випадку порушення строків оплати Товару, встановлених умовами цього Договору, Покупець сплачує Постачальникові пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості несвоєчасно оплаченого Товару за кожен день прострочення до моменту закінчення такого прострочення.
Відповідно до п. 6.3. Договору, у випадку прострочки в оплаті за поставлений Товар понад 30 календарних днів Покупець, окрім пені, сплачує Постачальнику штраф у розмірі 20 відсотків від вартості неоплаченого Товару.
Позивач просить суд стягнути з відповідача 6 131,59 грн штрафу та 1 624,45 грн - пені.
Частиною 2 ст. 625 ЦК України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором, або законом.
Позивач просить суд стягнути з відповідача 237,90 грн - інфляційних втрат т 138,59 грн - 3% річних.
При винесенні рішення суд виходив з наступного.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом.
Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Частиною 1 ст. 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до положень ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів відповідно є визнання незаконним рішення. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного Кодексу України.
Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 175 ГК України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом.
Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
За своєю правовою природою укладений між Товариства з обмеженою відповідальністю КПП ЦЕНТР (постачальник) та Приватного підприємства МЕГА-ТРАК (покупець), Договір №546794 від 20.02.2019 р, є договором поставки.
Частиною 1 статті 265 ГК України передбачено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Договір, відповідно до ст. 629 ЦК України, є обов`язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч.1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно із ч. 2 статті 712 ЦК України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Статтею 655 ЦК України встановлено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до частини першої статті 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до п. 3.1.1. Договору Постачальник зобов`язаний передати Покупцю товар відповідно до його замовлення у строк, в кількості та в асортименті, узгодженому Сторонами. Пунктом 3.3.1. зазначеного Договору передбачено, що Покупець зобов`язаний прийняти Товар та своєчасно його оплатити.
Згідно з п. 5.5. Договору, оплата Товару здійснюється Покупцем па основі даного Договору і видаткових накладних на нього шляхом безготівкового перерахунку коштів на рахунок Постачальника. Покупець здійснює оплату протягом 5 (п`яти) календарних днів з моменту отримання Товару.
На виконання взятих на себе за умовами цього Договору зобов`язань, Постачальник здійснив поставку Товару за Видатковими накладними за №FТМ 00046535/19 від 21.03.2019 р., за №FТМ 00055152/19 від 03.04.2019 р., за № FТМ 00055156/19 від 03.04.2019 р., за № FТМ 00060951/19 від 11.04.2019 р.
Загальна вартість Товару, поставленого Товариством з обмеженою відповідальністю КПП ЦЕНТР Приватному підприємству МЕГА-ТРАК за Договором поставки за № 546794 від 20 лютого 2019 р., згідно видаткових накладних, становить у розмірі 60 657, 95 грн.
Згідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У відповідності до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Всупереч вимогам чинного законодавства України та умовам укладеного між Сторонами Договору поставки за № 546794 від 20 лютого 2019 р., Покупець оплату за поставлений Товар у повному обсязі не виконав. Розмір заборгованості Приватного підприємства МЕГА-ТРАК перед Товариством з обмеженою відповідальністю КПП ЦЕНТР за Договором поставки за № 546794 від 20 лютого 2019 р. становить 30 657, 95 грн.
Таким чином, вимоги позивача про стягнення з Відповідача за Договором 30 657,95 грн заборгованості, є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
У статті 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до частини 1 статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Статтею 549 Цивільного кодексу України передбачено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Видами забезпечення виконання зобов`язання за змістом положень частини 2 статті 546 Цивільного кодексу України є неустойка, порука, гарантія, застава, притримання, завдаток, а частиною 2 цієї норми визначено, що договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов`язання.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що перелік забезпечувальних заходів для належного виконання зобов`язання не є вичерпним і сторони, використовуючи принцип свободи договору, передбачений статтею 627 Цивільного кодексу України, мають право встановити й інші, окрім тих, що передбачені частиною 1 статті 546 ЦК України, засоби, які забезпечують належне виконання зобов`язання, за умови, що такий вид забезпечення не суперечить закону.
Згідно з умовами Договору (п. 6.1), у випадку порушення строків оплати Товару, встановлених умовами цього Договору, Покупець сплачує Постачальникові пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості несвоєчасно оплаченого Товару за кожен день прострочення до моменту закінчення такого прострочення.
Відповідно до п. 6.3. Договору, у випадку прострочки в оплаті за поставлений Товар понад 30 календарних днів Покупець, окрім пені, сплачує Постачальнику штраф у розмірі 20 відсотків від вартості неоплаченого Товару.
Господарський суд має з`ясовувати обставини, пов`язані з правильністю здійснення позивачем розрахунку, та здійснити оцінку доказів, на яких цей розрахунок ґрунтується. У разі якщо відповідний розрахунок позивачем здійснено неправильно, то господарський суд з урахуванням конкретних обставин справи самостійно визначає суми пені та інших нарахувань у зв`язку з порушенням грошового зобов`язання, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду часу, протягом якого, на думку позивача, мало місце невиконання такого зобов`язання, та зазначеного позивачем максимального розміру відповідних пені та інших нарахувань.
Таким чином, вимоги позивача про стягнення з Відповідача 6 131,59 грн штрафу (в розмірі 20 % від заборгованості 30 657,95 грн) та 1 624,45 грн - пені (за період з 17.04.2019 р. по 10.06.209 р.), є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Частиною 2 ст. 625 ЦК України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором, або законом.
Таким чином, вимоги позивача про стягнення з Відповідача 237,90 грн - інфляційних втрат та 138,59 грн - 3% річних, є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Як встановлено ст. ст. 73 , 74 Господарського процесуального кодексу України , доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Статтею 79 Кодексу передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
В порядку, передбаченому ст. 86 Господарського процесуального кодексу України , суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими наявними в матеріалах справи доказами і такими, що відповідають вимогам чинного законодавства України, а відтак такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України .
Керуючись ст.ст. 2, 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 236-241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства МЕГА-ТРАК ( 82435, Львівська область, Стрийський район, с. Грабовець, вул. Поповича, 52В, ідентифікаційний код 42675425 ) на користь Товариство з обмеженою відповідальністю КПП ЦЕНТР ( 81500, Львівська область, Городоцький район, с. Черляни, вул. Польова, 97, ідентифікаційний код 38169102 ) 30 657,95 грн заборгованості, 1 624,45 грн пені, 6 131,59 грн штрафу, 237,90 грн інфляційних втрат, 138,59 грн - 3% річних.
3. Стягнути з Приватного підприємства МЕГА-ТРАК ( 82435, Львівська область, Стрийський район, с. Грабовець, вул. Поповича, 52В, ідентифікаційний код 42675425 ) на користь Товариство з обмеженою відповідальністю КПП ЦЕНТР ( 81500, Львівська область, Городоцький район, с. Черляни, вул. Польова, 97, ідентифікаційний код 38169102 ) 1 921,00 грн судового збору.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.
Повний текст рішення виготовлено 02.09.2019.
Суддя Синчук М.М.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 27.08.2019 |
Оприлюднено | 03.09.2019 |
Номер документу | 83956569 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Синчук М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні