Рішення
від 22.08.2019 по справі 496/4640/17
БІЛЯЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 496/4640/17

Провадження № 2/496/8/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 серпня 2019 року Біляївський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Буран В.М.,

за участю:

секретаря - Дигуляр А.С.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представників відповідача - Селянського (фермерського) господарства Сільгосппром -Дубський М.А., Федоренко Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Біляївка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 ) , Селянського ( фермерського) господарства Сільгосппром (місце знаходження: Одеська область, Біляївський район, с. Нерубайське, вул. Весела, 24, код ЄДРПОУ 25416983) про стягнення в солідарному порядку матеріальної шкоди, завданої в результаті ДТП,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, який обгрунтовує тим, що 05 серпня 2016 року о 13.30 годині в Біляївському районі Одеської області на 14 км. траси М-05 (Київська траса), ОСОБА_2 керував трактором NEW HOLLAND Т8/390 рухаючись у напрямку м. Київ, при зміні напрямку руху не впевнився в безпеці маневру та скоїв зіткнення з автомобілем SKODA OCTAVIA державний під керуванням ОСОБА_1 .

23 вересня 2016 року постановою Біляївського районного суду Одеської області ОСОБА_2 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП. У результаті даної дорожньо-транспортної пригоди автомобілю SKODA OCTAVIA, який належить ОСОБА_1 на праві приватної власності, завдані значні технічні ушкодження. До теперішнього часу у добровільному порядку ані ОСОБА_2 , ані Селянське (фермерське) господарство Сільгосппром відшкодовувати завдані ОСОБА_1 в результаті ДПТ збитки відмовляються.

Позивач у судовому засіданні на позовних вимогах наполягав та просив задовольнити їх у повному обсязі. Та, у своїй відповіді на відзив зазначив, що наданий ним Звіт № 5504 є належним та допустимим доказом на підтвердження заявленої суми вартості відновлювальних робіт, яку необхідно стягнути з відповідачів по справі.

Представник відповідача у судовому засіданні був присутнім та у відзиві наданому до суду, просив задовольнити позовні вимоги позивача частково. Просить стягнути з ОСОБА_2 та СФГ Сільгосппром матеріальну шкоду у розмірі 126261, 14 грн. Обґрунтовує це тим, що відповідач частково визнає обставини по справі, а саме факт скоєння ДТП 05.08.2016 року, винесену постанову суду від 23.09.2019 року про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП, також визнає те, що ОСОБА_2 у момент скоєння ДТП працював трактористом на підприємстві, транспортний засіб, на якому скоєно ДТП, належить підприємству, під час ДТП ОСОБА_2 виконував трудові обов`язки та те, що цивільно-правова відповідальність власника трактору не була застрахована. Однак, не погоджуючись з заявленою сумою вартості відновлювального ремонту, яка складає 232173,89 грн., вважає, що з відповідачів слід стягнути лише суму матеріальних збитків заподіяних власнику авто, яка відповідно Звіту № 5504 склала 126261,14 грн. і визнається відповідачем, як реальна сума збитку.

Дослідивши докази по справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що 05 серпня 2016 року о 13.30 годині в Біляївському районі Одеської області на 14 км. траси М-05 (Київська траса), ОСОБА_2 керував трактором NEW HOLLAND Т8/390 державний номерний знак НОМЕР_1 рухаючись у напрямку м. Київ, при зміні напрямку руху не впевнився в безпеці маневру та скоїв зіткнення з автомобілем SKODA OCTAVIA державний номерний знак НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 , що підтверджується постановою Біляївського районного суду Одеської області від 23 вересня 2016 року, якою ОСОБА_2 визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340 гривень. (а.с. 8).

У результаті даної дорожньо-транспортної пригоди автомобілю SKODA OCTAVIA державний номерний знак НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_1 на праві приватної власності, завдані технічні ушкодження.

Відповідно до висновку Звіту № 5504 вартість відновлювального ремонту заподіяного власникові автомобіля SKODA OCTAVIA державний номерний знак НОМЕР_2 , на дату оцінки складає 232173,89 грн. (а.с. 11-29).

Згідно відповіді Селянського (фермерського) господарства Сільгосппром вих. № 2017/11 від 21.11.2017: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на момент ДТП, тобто на 05 серпня 2016 року перебував у трудових відносинах з Селянським (фермерським) господарством Сільгосппром . Працював трактористом з 01 серпня 2014 року(наказ №3-ВК від 01.08.2014).

ОСОБА_2 01 листопада 2017 року звільнився за власним бажанням(наказ №1-ВК від 31.10.2017);трактор NEW HOLLAND Т8/390 державний номерний знак НОМЕР_1 , яким у день ДТП керував ОСОБА_2 належить Селянському (фермерському) господарству Сільгосппром на підставі свідоцтва про державну реєстрацію серії НОМЕР_3 ;під час ДТП, керуючи трактором 05 серпня 2016 року, ОСОБА_2 виконував свої трудові обов`язки;згідно законодавства України страхування не є обов`язковим, тому цивільно- правова відповідальність власника трактора на момент ДТП не була застрахована (а.с. 9-10).

До теперішнього часу у добровільному порядку ані ОСОБА_2 , ані Селянське (фермерське) господарство Сільгосппром не відшкодували завдані ОСОБА_1 в результаті ДПТ збитки.

Згідно зі ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки). Збитки відшкодовуються у повному обсязі.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

В Постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01.03.2013 року № 4 „Про деякі питання застосування судами законодавства при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки, зокрема в пунктах 4, 8 роз`яснено, що розглядаючи позови про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки, суди повинні мати на увазі, що відповідно до статей 1166, 1187 ЦК шкода, завдана особі чи майну фізичної або юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її завдала. Обов`язок відшкодувати завдану шкоду виникає у її завдана за умови, що дії останнього були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, - незалежно від наявності вини.

Згідно зі ст. 1187 ЦК України, шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Таким чином, вирішуючи питання про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки, суди повинні з`ясувати, який суб`єкт і на якій правовій підставі володіє відповідним транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Згідно відповіді директора СФГ Сільгосппром від 27.11.2017 року, ОСОБА_2 , на момент скоєння ДТП, 05.08.2016 року перебував у трудових відносинах з господарством та працював трактористом з 01.08.2014 року (Наказ № 3-ВК від 01.08.2014 року) та на час скоєння ДТП, керуючи трактором, який належить підприємству, виконував трудові обов`язки.

Відповідно до ст. 21 КЗпП України трудовий договір - це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, дотримуючись внутрішнього трудового розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

За трудовим договором працівника приймають на роботу (посаду), включену до штату підприємства, для виконання певної роботи (певних функцій) за конкретною кваліфікацією, професією, посадою.

А у відповідності до ст. 1172 ЦК України, юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов`язків.

Таким чином, оскільки шкода ОСОБА_1 завдана з вини ОСОБА_2 який керував трактором NEW HOLLAND Т8/390 державний номерний знак НОМЕР_1 , власником якого є Селянське (фермерське) господарство Сільгосппром (ЄРДПОУ 25416983) (а.с.10) та перебував в трудових відносинах з підприємством, то обов`язок по відшкодуванню шкоди в даному випадку покладається на СФГ Сільгосппром , як власника джерела підвищеної небезпеки та завдана працівником.

Стаття 541 ЦК України, зазначає, що солідарний обов`язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов`язання.

Таким чином, суд дійшов висновку, щодо безпідставності солідарного стягнення шкоди, про яке просить позивач.

Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно ст. 76 ЦПК України - доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи, доказами у тому числі є висновки експерта.

Згідно ч. 1, 3 ст. 102 ЦПК України - висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи. Висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.

Так, позивачем на підтвердження заявлених матеріальних вимог надано до суду Звіт № 5504 про автотоварознавче дослідження для визначення матеріального збитку транспортного засобу, який визначає, що вартість відновлювального ремонту пошкодженого автомобіля складає 232173,89 грн.

Згідно ст. 77 ЦПК України - належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Аналізуючи надані по справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що в межах даного спору позивачем правомірно заявлені вимоги до відповідача про відшкодування матеріальної шкоди, завданої в результаті ДТП, а тому позов підлягає задоволенню в заявленній сумі відшкодування, яка складає 232173,89 грн.

Суд не погоджується з думкою представника відповідача, що стягненню підлягає тількі 126261,14 грн., оскільки висновок експерта зазначає суму відновлюванного ремонту, тобто суму яка має бути потрачена на досягнення мети поновлення первиного становища автомобілю.

Відповідно до ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 15,16,22,1166,1187 ЦК України, ст.ст. 81, 141, 263, 265, 280-282 ЦПК України, суд -

У Х В АЛ И В:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_1 ; ІПН - НОМЕР_4 ) до ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 ) АДРЕСА_3 (фермерського) господарства Сільгосппром (місце знаходження: Одеська область, Біляївський район, с. Нерубайське, вул. Весела, 24, код ЄДРПОУ 25416983) про відшкодування матеріальної шкоди, завданої в результаті ДТП - задовольнити частково.

Стягнути з Селянського (фермерського) господарства Сільгосппром (місце знаходження: Одеська область, Біляївський район, с. Нерубайське, вул. Весела, 24, код ЄДРПОУ 25416983) на користь ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_1 ; ІПН - НОМЕР_4 ) в якості відшкодування шкоди, завданої внаслідок ДТП - 232173,89 гривень.

Стягнути з Селянського (фермерського) господарства Сільгосппром (місце знаходження: Одеська область, Біляївський район, с. Нерубайське, вул. Весела, 24, код ЄДРПОУ 25416983) на користь ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_1 ; ІПН - НОМЕР_4 ) судові витрати за сплату судового збору у розмірі 2321,74 гривень.

В решті позову - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду на протязі 30 днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 03 вересня 2019 року.

Суддя Буран В.М.

СудБіляївський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення22.08.2019
Оприлюднено04.09.2019
Номер документу83998270
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —496/4640/17

Постанова від 03.03.2020

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Погорєлова С. О.

Ухвала від 15.10.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Погорєлова С. О.

Ухвала від 15.10.2019

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Погорєлова С. О.

Рішення від 22.08.2019

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Рішення від 22.08.2019

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Ухвала від 30.05.2019

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Ухвала від 12.12.2018

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Ухвала від 12.12.2018

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Ухвала від 24.10.2018

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Рішення від 14.05.2018

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні