Рішення
від 12.08.2019 по справі 643/15322/18
МОСКОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 643/15322/18

Провадження № 2/643/1520/19

12.08.2019 року Московський районний суд м. Харкова у складі : головуючого судді Майстренко О.М., за участю секретаря - Постульга О.Г. розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку БТБ-1 , 3-тя особа: Акціонерна компанія Харківобленерго про усунення перешкод у користуванні майном, зобов`язання вчинити певні дії, надання згоди на приєднання до електричної мережі,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку БТБ-1 , 3-тя особа: Акціонерна компанія Харківобленерго та просить суд зобов`язати ОСББ "БТБ-1" усунути перешкоди у використанні ОСОБА_1 нежитлових приміщень цокольного поверху № 1-3, 5-14 в літ "А-5" загальною площею 238,3 кв.м, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 шляхом надання згоди на приєднання до електричної мережі будинку шляхом підключення від головної будинкової розподільчої шафи до вузла обліку позивача; зобов`язати ОСББ "БТБ-1" підписати договір про користування електричною енергією в нежитлових приміщень цокольного поверху № 1-3, 5-14 в літ "А-5" загальною площею 238,3 кв.м, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов`язати Акціонерну Компанію "Харківобленерго" підписати договір про користування електричною енергією в нежитлових приміщень цокольного поверху № 1-5-14 в літ "А-5" загальною площею 238,3 кв.м, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1; стягнути з відповідача на користь позивача суму сплаченого судового збору та витрат на правову допомогу у розмірі - 5000 (п`ять тисяч) гривень, 00 копійок.

В обґрунтування позову позивач ОСОБА_1 посилається на те , що він є власником нежитлових приміщень цокольного поверху № 1-3, 5-14 в літ "А-5" загальною площею 238,3 кв.м, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 17.09 2015 року, посвідченого приватним нотаріусом ХМНО Ємець 1.0, зареєстрований у реєстрі за №3525. Співвласниками будинку АДРЕСА_1 створено ОСББ "БТБ-1" , код ЄДРПОУ 36374690.

На підставі права приватної власності на нерухоме майно, що знаходиться в будинку АДРЕСА_1 , позивач є співвласником багатоквартирного будинку, а відтак має обумовлене Законом України безспірне право на користування спільним майном багатоквартирного будинку, а саме електричним обладнанням всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення

Проте, на цей час позивач позбавлений можливості використовувати належне йому приміщення через відсутність приєднання такого приміщення до електричної мережі будинку.

У відповідності до "Правил користування електричною енергією для населення", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357, зі змінами та доповненнями станом на 23.08.2016 року, Третя особа - Акціонерна Компанія "Харківобленерго" - є постачальником електроенергії, відповідач - ОС`ББ "БТБ-1" - є власником електричної мережі багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , тоді як позивач, співвласник цього ж будинку, є Споживачем електричної енергії.

14.09.2018 року позивач письмово звернувся до відповідача з проханням вжити заходи щодо укладання договору про користування електричною енергією в порядку, регламентованому діючим законодавством, надати сприяння в приєднанні до електричної мережі та встановленні приладу обліку спожитої електроенергії.

Проте, до цього часу, відповідач письмової відповіді на таке звернення не надав, причин відмови у надані можливості приєднатись до електричної мережі не навів. За таких обставин позивач вважає, що оскільки відсутність електропостачання в приміщення унеможливлює його використання, відповідач необгрунтовано позбавляє позивача можливості користуватись власним майном., що перешкоджає йому у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном,у зв`язку з чим звернувся до суду з вказаним позовом.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення та просив суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку БТБ-1 проти позову заперечував та просив відмовити в його задоволенні , в зв`язку з безпідставністю та недоведеністю позовних вимог.

Представник 3-ї особи АТ Харківобленерго проти позову заперечував та просив відмовити в задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання АТ Харківобленерго підписати договір про користування електричною енергією в нежитловому приміщення цокольного поверху № 1-3, 5-14 -5 загальною площею 238,3 кв.м, за адресою: м . Харків, вул. Дружби Народів, 228Б , у зв`язку з відсутністю правових підстав .

Суд, вислухав представників сторін , вивчив матеріали справи , дослідивши надані докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено ,що ОСОБА_1 є власником нежитлових приміщень цокольного поверху № 1-3, 5-14 в літ "А-5" загальною площею 238,3 кв.м, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 17.09 2015 року, посвідченого приватним нотаріусом ХМНО Ємець 1.0, зареєстрований у реєстрі за №3525.

14.09.2018 року позивач письмово звернувся до відповідача з проханням вжити заходи щодо укладання договору про користування електричною енергією в порядку, регламентованому діючим законодавством, надати сприяння в приєднанні до електричної мережі та встановленні приладу обліку спожитої електроенергії.

Згідно з п. 1.2.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії споживач може купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, які укладаються між оператором системи передачі ірозподілу і споживачем

Оператор системи розподілу в межах території здійснення ліцензованої діяльності забезпечує розподіл електричної енергії власними мережами та технологічними електричними мережами інших власників, які не виконують функції оператора системи розподілу, згідно з умовами ліцензії або відповідно до законодавства. Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України Про ліцензування видів господарської діяльності діяльність у сфері електроенергетики, тобто постачання електричної енергії та її розподіл підлягає ліцензуванню, а отже, ОСББ не може бути стороною договору про постачання розподіл електроенергії.

Згідно з п. 1.2.4. Правил роздрібного ринку електричної енергії договір споживача з оператором системи укладається з кожним споживачем, електроустановки якого приєднані на території діяльності оператора системи. При цьому договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії розробляється оператором системи розподілу на підставі додатка 3 до цих Правил, договір споживача з оператором системи передачі укладається відповідно до типового договору, визначеного Кодексом системи передачі.

При цьому у п. 2.3.3. вказаних Правил передбачено, що електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності. Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими. Правилами. Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правилі та проектних рішень.

Співвласники квартир ОСББ БТБ-1 мають окремі особові рахунки т договори з Харківобленерго на постачання електроенергії, а також окремі прилади обліку обсягів спожитої електроенергії. Отже, оформлення окремог особового рахунку для споживання електроенергії та встановлення приладів обліку здійснюється не ОСББ, а Харківобленерго і жодних перешкод до укладання такого договору та встановлення приладів обліку спожитої позивачем електроенергії ОСББ не створювало.

Газо- та електропостачання квартир та нежитлових приміщень здійснюється на підставі договорів між їх власниками і газо- та електропостачальними організаціями відповідно до вимог законодавства (ч. 4 ст. 22 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирної будинку ).

Таким чином, ОСББ не створює і не може створювати перешкод в укладанні договору, в якому об`єднання не є стороною.

п. 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачає, що побутові потреби - це споживання (використання) електричної енергії для задоволення умов постійного або тимчасового проживання та/або перебування фізичних осіб на об`єкті побутового споживача, включаючи прибудинкову (присадибну територію), у тому числі для індивідуального будівництва (реконструкції) об`єктів приватного домогосподарства, крім потреб підприємницької., господарської діяльності.

У п. 1.1.2. також передбачено, побутовий споживач - це фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність, на підставі відповідного договору з учасником ринку, у тому числі за договором постачання електричної енергії споживачу.

При цьому позивач вказує на необхідність використання належного йому приміщення для здійснення господарської діяльності, яку у перспективі він і планує здійснювати у нежитловому приміщенні.

Отже, споживання (використання) електричної енергії для задоволення потреб підприємницької, господарської діяльності не є побутовим споживанням, а позивач не може бути побутовим споживачем.

Позивач зазначає, що згідно з п. З Правил споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між побутовим споживачем і електропостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією і укладається на три роки. Енергопостачальником є Харківобленерго, який і розробляв до втрати чинності Правил договір з побутовим споживачем, а ОСББ не виступає стороною нього договору.

Чинні Правила роздрібного ринку (п.1..2.2) передбачає купівлю електричної енергії для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку за умови укладення споживачем договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - також договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу.

Таким чином , позивач повинен укладати договори або з оператором системи передачі, або з оператором системи розподілу, якими не є і не може бути ОСББ згідно чинного законодавства .

Згідно з п. 1.2.4. Правил договір споживача з оператором системи укладається з кожним споживачем, електроустановки якого приєднані на території діяльності оператора системи. При цьому договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії розробляється оператором

системи розподілу на підставі додатка 3 до цих Правил, договір споживача з оператором системи передачі укладається відповідно до типового договору визначеного Кодексом системи передачі.

Постачання електричної енергії здійснюється електропостачальником на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу, який розробляється електропостачальником на основі Примірного договору про постачання електричної енергії споживачу (додаток 5 до цих Правил) та укладається в установленому цими Правилами порядку (п. 1.2.7 Правил).

Пунктом 2.1.1. Правил роздрібного ринку передбачено, що відповідно до договорів про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, що укладаються зі споживачем та електропостачальником відповідно до цих Правил, оператор системи передачі згідно з Кодексом системи передачі та оператори систем розподілу згідно з Кодексом систем розподілу здійснюють, відповідно, передачу та розподіл електричної енергії на роздрібному ринку в точку розподілу до електроустановки споживача на території діяльності відповідного оператора системи.

Оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи (п.2.1.2. Правил).

Згідно з п. 2.1.3. Правил ініціатором укладення договору споживача про

надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни

споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач.

Споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності чинного паспорта точки розподілу. У разі надання послуги з приєднання до електричних мереж ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі ) електричної енергії є оператор системи.

Згідно з п. 2.3.3. зазначених Правил Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію,технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.

Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами.

Крім того, п. 2.3.6. Правил передбачено, що послуги з облаштування вузла обліку електроустановки або реконструкції вузла обліку надаються споживачу постачальником послуг комерційного обліку електричної енергії відповідно до договору про надання послуг комерційного обліку та Кодексу комерційного обліку.

Надання споживачу замовлених ним послуг з облаштування вузла обліку або реконструкції вузла обліку електричної енергії здійснюється за рахунок споживача.

Позивач посилається на те ,що відповідачем не надано відповіді на його письмове звернення до ОСББ БТБ-1 від 14.09.2018 р., в якому він вимагав негайного укладання тристороннього договору про користування електричною енергією.

Відповідачем на адресу позивача було відправлено відповідь на його звернення , де йому було роз`яснено , що ОСББ є споживачем електричної енергії і не може створювати перешкод в укладанні позивачем договору з АТ Харківобленерго .

Стосовно вимог позивача про стягнення з відповідача на його користь витрат на правничу допомогу у розмірі 5000 гривен , в цій частині вимоги відшкодування судових витрат задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1-4 ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Як вбачається з аналізу наведених правових норм, документально підтверджені судові витрати підлягають компенсації стороні, на користь якої ухвалене рішення, за рахунок іншої сторони. При цьому, склад та розміри витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги, документи, що свідчать про оплату обґрунтованого гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку.

Даний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 21 березня 2018 р. у справі № 815/4300/17, від 11 квітня 2018р. у справі № 814/698/16.

В обґрунтування витрат на професійну правничу допомогу стороною позивача не було подано договір про надання правової допомог та копію платіжного доручення про оплату юридичних послуг у розмірі 5000 гривен .

Разом з тим, позивачем і її представником не долучено до матеріалів позовної заяви акту прийому-передачі фактично наданих послуг до Договору про надання правової допомоги, який мав би містити перелік робіт.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує ЄСПЛ, присуджуючи судові витрат на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Суд, враховуючи вищевикладене та положення ст. 137 ЦПК України, розподіляючи витрати, вважає, що надані позивачем докази на підтвердження понесених ним витрат на професійну правничу допомогу, не є безумовною підставою для відшкодування судом витрат на професійну правничу допомогу в зазначеному розмірі з іншої сторони, адже цей розмір має бути доведений, документально обґрунтований та відповідати критерію розумної необхідності таких витрат, а тому приходить до висновку щодо відмови у задоволенні вимог щодо їх відшкодування.

Таким чином, посилання позивача на порушення його права користування майном і обов`язок ОСББ укласти з позивачем тристоронній договір користування електроенергієюне знайшли свого підтвердження в судовому засіданні відповідними належними та допустимими доказами.

Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів, показаннями свідків.

Статтею 56 Конституції України проголошено право кожного на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження порушення його права відповідачем , суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 259, 263-265, 354 ЦПК України, ст. 391 ЦК України, суд,-

ВИРІШИВ:

В позові ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку БТБ-1 , 3-тя особа: Акціонерна компанія Харківобленерго про усунення перешкод у користуванні майном, зобов`язання вчинити певні дії, надання згоди на приєднання до електричної мережі - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного суду через Московський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішенні виготовлений 16.08.2019 року.

Суддя Майстренко О.М.

СудМосковський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення12.08.2019
Оприлюднено05.09.2019
Номер документу84021834
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —643/15322/18

Постанова від 11.12.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Постанова від 11.12.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 23.10.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 16.10.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 07.10.2019

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Рішення від 12.08.2019

Цивільне

Московський районний суд м.Харкова

Майстренко О. М.

Рішення від 12.08.2019

Цивільне

Московський районний суд м.Харкова

Майстренко О. М.

Ухвала від 16.05.2019

Цивільне

Московський районний суд м.Харкова

Майстренко О. М.

Ухвала від 30.10.2018

Цивільне

Московський районний суд м.Харкова

Майстренко О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні