Ухвала
від 04.09.2019 по справі 724/1071/18
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

У Х В А Л А

04 вересня 2019 року м. Чернівці Справа № 22-ц/822/888/19

Суддя судової палати з розгляду цивільних справ Чернівецького апеляційного суду Одинак О.О., ознайомившись з апеляційною скаргою Приватного унітарного підприємства Скорпіон-Вояж на рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 18 вересня 2018 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного унітарного підприємства Скорпіон-Вояж про стягнення сплачених коштів за договором туроператора на туристичне обслуговування, інфляційних втрат, трьох відсотків річних та моральної шкоди,

встановив:

Ухвалою Чернівецького апеляційного суду від 19 серпня 2019 року апеляційну скаргу Приватного унітарного підприємства Скорпіон-Вояж на рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 18 вересня 2018 року залишено без руху. Підстави, вказані апелянтом у заяві про поновлення строку визнані неповажними та надано йому десятиденний строк для подання до суду заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 18 вересня 2018 року із зазначенням інших підстав для поновлення такого строку, документів, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі та документу, що посвідчує повноваження представника, який подав апеляційну скаргу.

На виконання вимог вищевказаної ухвали, 30 серпня 2019 року до апеляційного суду надійшла нова заява Приватного унітарного підприємства Скорпіон-Вояж , подана її представником - Прохоровою Ю . В., про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 18 вересня 2018 року. Також до вказаної заяви представником апелянта додано оригінал адвокатського ордеру та оригінал квитанції про сплату судового збору.

У поданій заяві Приватне унітарне підприємство Скорпіон-Вояж посилається на порушення судом першої інстанції норм чинного законодавства при відкритті провадження, розгляді, ухваленні рішення у вказаній справі, що на його думку, ускладнило звернення заявника із апеляційною скаргою до суду апеляційної інстанції у встановлений законодавством строк.

Зокрема, Приватне унітарне підприємство Скорпіон-Вояж вказує на те, що за своєю суттю Хотинським районним судом Чернівецької області 18 вересня 2019 року було винесене заочне рішення у вказаній справі, а тому вважали за необхідне, всупереч вимогам ЦПК України щодо апеляційного оскарження рішення суду, ухваленому в порядку спрощеного провадження, як було зазначено в мотивувальній частині оскаржуваного рішення, звернутись до суду першої інстанції із заявами про перегляд заочного рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 18 вересня 2018 року та про поновлення строку на подання до суду такої заяви.

Після того, як ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 5 липня 2019 року заяву ПУП Скорпіон-Вояж було залишено без руху та надано заявнику строк для усунення недоліків, апелянт вважає, що подавши до суду апеляційну скаргу на рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 18 вересня 2018 року та заяву про поновлення строку на таке оскарження, ним було вчасно усунуто недоліки зазначені в ухвалі.

Вважає, що ухвала Хотинського районного суду Чернівецької області від серпня 2019 року про повернення заяви відповідача про перегляд заочного рішення є неправомірною.

Посилається на те, що вказані причини є поважними для поновлення строку на апеляційне оскарження судового рішення.

Відповідно до частини 1 стаття 44 ЦПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається .

Відповідно до частини 4 статті 357 ЦПК України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті апеляційного провадження у порядку, встановленому статтею 358 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 358 ЦПК України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.

Норми ЦПК України не містять вичерпного переліку підстав, які вважаються поважними для вирішення питання про поновлення пропущеного процесуального строку. Такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

Разом з тим, право суду на поновлення строку не є безмежним.

Підстави пропуску строку оскарження можуть бути визнані поважними, строк поновлено лише у разі, якщо вони пов`язані з непереборними та об`єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк подання скарги. Виключно наявність об`єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав щодо оскарження рішення у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку оскарження з поважних причин.

Такий правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду України від 20 травня 2019 року у справі № 0818/4970/2012.

У статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод проголошено право на справедливий судовий розгляд.

Одним з елементів справедливого судового розгляду є принцип правової визначеності прав і обов`язків сторін спору та неможливість безпідставного поновлення пропущеного процесуального строку для оскарження рішення суду, що набрало законної сили, лише з метою його скасування на шкоду інтересам іншого учасника процесу.

Із практики Європейського Суду з прав людини випливає, що судовий розгляд визнається справедливим за умови забезпечення рівного процесуального становища сторін, що беруть участь у спорі. Вимагається, щоб кожній із сторін була надана розумна можливість представляти свою справу у такий спосіб, що не ставить її в суттєво менш сприятливе становище порівняно з опонентом.

Поновлення строку на касаційне оскарження судового рішення без доведеності поважності причин не забезпечувало б рівновагу між інтересами сторін та правову визначеність у цивільних правовідносинах, яка є складовою верховенства права, проголошеного статтею 8 Конституції України.

Необґрунтоване поновлення процесуальних строків на оскарження остаточного судового рішення є порушенням принципу res judicata (правової визначеності), про що неодноразово наголошувалося у прецедентній практиці Європейського суду з прав людини.

Так, у параграфі 41 рішення Європейського суду з прав людини у справі Пономарьов проти України від 3 квітня 2008 року зазначено, що вирішення питання щодо поновлення строку на оскарження перебуває в межах дискреційних повноважень національних судів, однак такі повноваження не є необмеженими. Від судів вимагається вказувати підстави. Однією із таких підстав може бути, наприклад, неповідомлення сторін органами влади про прийняті рішення у їхній справі. Проте навіть тоді можливість поновлення не буде необмеженою, оскільки сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Аналогічні висновки викладені Європейським судом з прав людини й у справах Науменко проти України від 9 листопада 2004 року, Полтораченко проти України від 18 січня 2005 року та Тімотієвич проти України від 8 листопада 2005 року.

Заявником не наведені обґрунтовані причини поважності пропуску строку апеляційного оскарження, що не залежали від волі заявника і дійсно були пов`язані з істотними перешкодами та труднощами, що об`єктивно ускладнювали можливість позивача (заявника) своєчасно звернутися до суду у визначений законом строк або аргументи, які б свідчили про дотримання ним такого строку.

Неправильне тлумачення змісту судового рішення, ухваленого судом першої інстанції, що стало підставою для помилкового звернення заявника до суду першої інстанції із заявою про перегляд рішення, яке не є заочним, не може вважатися поважною причиною пропуску строку на апеляційне оскарження вказаного рішення у встановлений законом строк.

Оскільки апеляційна скарга Приватного унітарного підприємства Скорпіон-Вояж подана з пропуском строку на апеляційне скарження, зазначені заявником підстави для поновлення пропущеного строку визнані судом неповажними, інших поважних причин для поновлення строку на апеляційне оскарження апелянтом не надано, наявні підстави для відмови у відкритті апеляційного провадження.

Безпідставне поновлення строку на оскарження судового рішення,що набрало законної сили, є порушенням вимог статті 6 Конвенції про захист прав людини основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду в такому його елементі як правова невизначеність.

Керуючись статтями 357, 358 ЦПК України,

ухвалив:

У відкритті апеляційного провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Приватного унітарного підприємства Скорпіон-Вояж про визнання недійсним кредитного договору відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

На ухвалу може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її підписання.

Суддя Чернівецького

апеляційного суду О.О. Одинак

СудЧернівецький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення04.09.2019
Оприлюднено05.09.2019
Номер документу84028603
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —724/1071/18

Ухвала від 04.09.2019

Цивільне

Чернівецький апеляційний суд

Одинак О. О.

Ухвала від 19.08.2019

Цивільне

Чернівецький апеляційний суд

Одинак О. О.

Ухвала від 05.08.2019

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Єфтеньєв О. Г.

Ухвала від 05.07.2019

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Єфтеньєв О. Г.

Ухвала від 05.07.2019

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Єфтеньєв О. Г.

Ухвала від 05.07.2019

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Єфтеньєв О. Г.

Рішення від 18.09.2018

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Єфтеньєв О. Г.

Ухвала від 09.07.2018

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Єфтеньєв О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні