Справа №705/1166/19
2/705/1390/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 серпня 2019 року місто Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого - судді Кормана О.В.
з участю:
секретаря судового засідання Заболотної Т.М.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у підготовчому засіданні в місті Умані Черкаської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Полянецької сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання прав та обов`язків забудовника в порядку спадкування за заповітом,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Полянецької сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання прав та обов`язків забудовника в порядку спадкування за заповітом.
Позовна заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Полянецьке Уманського району Черкаської області померла його бабуся - ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на все належне їй майно, в тому числі і на житловий будинок АДРЕСА_1 та належну цьому будинку земельну ділянку площею 0,3440 га, яка призначена для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № НОМЕР_1 . За життя спадкодавець ОСОБА_2 склала заповіт від 30 жовтня 2007 року, посвідчений секретарем Полянецької сільської ради Уманського району Черкаської області, реєстр № 89, яким все належне їй майно, де б воно не було і з чого б не складалось, заповіла йому. Він своєчасно, з дотриманням встановленого законом шестимісячного строку, звернувся з заявою про прийняття спадщини. На земельну ділянку площею 0,3440 га, яка призначена для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № НОМЕР_1 , нотаріусом Уманської РДНК йому було видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 14.08.2012 року, реєстр № 1-2087, спадкова справа № 790/2008. Після цього ним, для потреб її державної реєстрації, було змінено її цільове призначення з для ведення особистого селянського господарства на для будівництва та обслуговування житлового будинку , внаслідок чого вказана земельна ділянка була зареєстрована в державному земельному кадастрі загальною площею 0,2400 га (в тому числі санітарно-захисна зона площею 0,1390 га) кадастровий № НОМЕР_2 . Проте, постановою від 17.09.2012 року державний нотаріус Уманської державної районної нотаріальної контори Ящук Д.О. відмовив йому у вчиненні нотаріальної дії - у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на належний спадкодавцю житловий будинок АДРЕСА_1 , в зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на спадковий будинок. Як з`ясувалось, за життя спадкодавець ОСОБА_2 з відповідного дозволу та на підставі виданого їй будівельного паспорту у 2008 році почала будівництво належного їй будинку, проте до своєї смерті не встигла здати його в експлуатацію та, у зв`язку з цим, зареєструвати своє право власності на новозбудоване майно. А тому надати нотаріусу правовстановлюючий документ на новозбудований будинок не уявляється можливим з об`єктивних причин. З цього приводу та з метою прийняття будинку в експлуатацію він звертався в органи ДАБК, але йому там пояснили, що прийняти вказаний будинок в експлуатацію також є неможливим, оскільки видавати акти про прийняття в експлуатацією споруд можливо лише на підставі заяви самого забудовника. У зв`язку з викладеним він звернувся з позовом до суду.
На цих підставах просив суд визнати за ним, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ), в порядку спадкування за заповітом всі права і обов`язки забудовника (в тому числі право здачі та введення об`єкта нерухомого майна в експлуатацію, подання декларації про готовність об`єкту, отримання свідоцтва про право власності, право на державну реєстрацію права власності) - на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою; АДРЕСА_1 , що за життя належав гр. ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою судді від 14 березня 2019 року відкрито провадження у справі і вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
Позивач ОСОБА_1 у підготовчому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити, ухваливши рішення по суті за результатами підготовчого засідання.
Представник відповідача Полянецької сільської ради Уманського району Черкаської області у підготовче засідання не з`явився. До суду 11.06.2019 року надійшов лист за підписом сільського голови Коритника В.Д., в якому зазначено, що Полянецька сільська рада позов визнає у повному обсязі і просить його задовольнити. Справу просить розглядати без їх участі.
Заслухавши думку позивача, суд ухвалив провести підготовче засідання за відсутності представника відповідача.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Полянецьке Уманського району Черкаської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 07 квітня 2008 року, актовий запис № 11.
Після її смерті відкрилась спадщина на все належне їй майно, в тому числі на житловий будинок АДРЕСА_1 та на земельну ділянку площею 0,3440 га, яка призначена для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № НОМЕР_1 .
Відповідно до заповіту від 30.10.2007 року посвідченого секретарем Полянецької сільської ради Уманського району Черкаської області - Фернос Наталія Панфілівна, заповіла ОСОБА_1 все своє майно, яке належатиме їй на день смерті, де б воно не було і з чого б воно не складалось і взагалі все те, на що вона за законом матиме право.
Після смерті ОСОБА_2 спадкоємець ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину та отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 0,3440 га, яка призначена для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № НОМЕР_1 . В подальшому позивачем для потреб державної реєстрації, було змінено цільове призначення земельної ділянки з для ведення особистого селянського господарства на для будівництва та обслуговування житлового будинку , внаслідок чого вказана земельна ділянка була зареєстрована в державному земельному кадастрі загальною площею 0,2400 га (в тому числі санітарно-захисна зона площею 0,1390 га) кадастровий номер НОМЕР_2 . Зазначене підтверджується Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НОМЕР_5 -7107898662019 від 17.01.2019 року.
Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 17.09.2012 року державного нотаріуса Уманської районної державної нотаріальної контори Ящук Д.О. відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 на житловий будинок у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на житловий будинок.
Позивач являється внуком спадкодавця ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та єдиним спадкоємцем за заповітом, що підтверджується документами, доданими позивачем до позовної заяви.
Рішенням №14 від 25.02.2008 року Полянецької сільської ради Уманського району Черкаської області надано дозвіл на реконструкцію житлового будинку та будівництво господарсько-побутових споруд гр. ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 0,3440 га наданій в приватну власність згідно державного акту на землю НОМЕР_6 НОМЕР_7 .
Спадкодавцем ОСОБА_2 у 2008 році було отримано будівельний паспорт на будівництво житлового будинку в АДРЕСА_1 , та розпочато будівництво житлового будинку за вказаною вище адресою.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України - спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Отже, якщо за життя спадкодавець не набув права власності на житловий будинок, то спадкоємець також не набуває такого права у порядку спадкування. До спадкоємця переходять лише визначені майнові права, які належали спадкодавцеві на час відкриття спадщини. Для набуття права власності у встановленому законодавством порядку спадкоємець повинен здійснити дії, які необхідні для набуття права власності на визначене нерухоме майно, зокрема на житловий будинок, іншу споруду.
Статтею 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч.1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Пунктом 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , передбачено, що якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки входять до складу спадщини, адже відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно роз`яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладених у листі № 24-753/04-13 від 16 травня 2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування : за умови наявності акта відведення земельної ділянки під забудову, дозволів на забудову, якщо будинок не було введено в експлуатацію, таке будівництво не може визнаватись самочинним, а є незавершеним. Визнання права власності в порядку спадкування на недобудований будинок відповідно до чинного законодавства України є неможливим. А тому, у такому випадку необхідно визнати правильною практику судів щодо визнання за спадкоємцем майнових прав забудовника, як таких, що входять до складу спадщини.
Згідно із ч.2 ст. 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Згідно із ч.4 ст.200 ЦПК України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 ЦПК України.
Частина 4 ст. 206 ЦПК України визначає, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
За результатами вивченням позовної заяви та доказів, які були надані позивачем, суд не встановив підстав для відмови у прийнятті визнання позову відповідачем.
З урахуванням викладеного, позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 11, 12, 13, 82, 200, 206, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , всі права і обов`язки забудовника (в тому числі право здачі та введення об`єкту нерухомого майна в експлуатацію, подання декларації про готовність об`єкту, отримання свідоцтва про право власності, право на державну реєстрацію права власності) житлового будинку з господарським будівлями і спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Полянецьке Уманського району Черкаської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подання через Уманський міськрайонний суд Черкаської області апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складений 05 вересня 2019 року.
Головуючий суддя О.В.Корман
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 30.08.2019 |
Оприлюднено | 06.09.2019 |
Номер документу | 84052068 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Корман О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні