Рішення
від 03.09.2019 по справі 925/231/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2019 року

м. Черкаси справа № 925/231/19

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Олексенко Т.В. за участю представників: позивача - Толюпа О.В. адвокат за ордером, відповідача-1 - не з`явився, відповідача-2 - не з`явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" до товариства з обмеженою відповідальністю "Межиріччя" та до ОСОБА_1 про стягнення 48873, 46 грн.,-

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про солідарне стягнення з відповідачів 48 873,46 гривень заборгованості за кредитним договором №CSW0LON06311 від 03.10.2014, з яких: 9 498,24 грн. заборгованість за кредитом, 640,52 грн. заборгованість по процентам за користування кредитом, 18 393,12 грн. пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором, 1000,00 грн. штраф (фіксована частина), 19 341,58 грн. штраф (відсоток від суми встановленого у п. А.2 договору ліміту на цілі, відмінні від страхових платежів та платежів за реєстрацію предметів застави.)

В обґрунтування заявлених вимог позивач вказав на неналежне виконання відповідачами грошових зобов`язань відповідно до умов укладених сторонами кредитного договору та договору поруки, а саме несплату заборгованості за надані на умовах кредиту грошові кошти.

Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 21.05.2019 підготовче засідання було відкладено на 07 червня 2019 року та розміщено інформацію про виклик відповідача-1 на офіційній сторінці господарського суду веб-порталу судової влади України.

Також, цією ухвалою було зобов`язано Межиріцьку сільську раду та управління Державної міграційної служби України в Черкаській області надати суду відомості про зареєстроване місце проживання (перебування) гр. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; 27.11.1963 р.н; ІПН НОМЕР_1 .)

На вимогу зазначеної ухвали судом отримана інформація від Межиріцької сільської ради та управління Державної міграційної служби України в Черкаській області щодо реєстрації та місцезнаходження ОСОБА_1 із відомостями про те, що гр. ОСОБА_1 значиться зареєстрованим з 05.05.1998 року за адресою: АДРЕСА_2 .

Ухвалою суду від 07.06.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 03 вересня 2019 р.

Про дату, час та місце розгляду справи відповідачі належним чином були повідомлені, що підтверджується оголошенням про виклик відповідача-1 на офіційній сторінці господарського суду веб-порталу судової влади України та відміткою про отримання ухвал суду відповідачем-2 на рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення ПАТ Укрпошта форми № 119.

Відповідачі відзивів на позов суду не подали, їх представники в судове засідання не з`явились, про причини нез`явлення суд не повідомлений.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві.

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представників відповідачів за наявними матеріалами в порядку ст. 202 ГПК України.

Суд, оцінивши наявні докази у справі, встановив наступне.

03.10.2014 між позивачем і товариством з обмеженою відповідальністю "Межиріччя" (відповідач-1) був укладений кредитний договір № CSW0LON06311 (далі - кредитний договір), відповідно до умов якого відповідачу-1 було надано кредит у розмірі 18454,56 грн. в обмін на зобов`язання щодо повернення суми кредиту, сплати відсотків за користування кредитними коштами, та інших платежів, які передбачені умовами цього Договору.

Розділом А цього договору визначені істотні умови кредитування.

Розділом 2 кредитного договору передбачені права та обов`язки сторін.

За умовами п.3.1 кредитного договору виконання зобов`язань Позичальника за цим Договором забезпечується Договором поруки (п.А.5).

Розділами 4 і 5 кредитного договору зазначені порядок розрахунків та відповідальність сторін.

Сторони узгодили, що за користування кредитними коштами відповідач-1 сплачує відсотки, зазначені у пункті А.6 цього договору.

Пунктом А.3 кредитного договору передбачено термін повернення кредитних коштів.

03.10.2014 між позивачем і гр. ОСОБА_1 (відповідач-2) було укладено договір поруки № CSW0LON06311 (далі - Договір поруки), предметом якого є надання поруки відповідачем-2 за виконання зобов`язань відповідача-1, які виникають з Договору (п. 1.1. Договору поруки).

31.05.2018 позивачем на адреси відповідачів було надіслано Повідомлення за № 30.1.0.0/241003CSWOSOH3 з вимогою про погашення заборгованості по кредитному договору. Наявне повідомлення відповідачами залишене без реагування.

Станом на 06.02.2019 заборгованість відповідача-1 по вказаному кредитному договору становить 48 873,46 грн., що складається з:

- 9 498,24 грн. - заборгованість за кредитом;

- 640,52 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом;

- 8 393,12 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором.

- 1 000,00 грн. - штраф, фіксована частина;

- 19 341,58 грн. - штраф, відсоток від суми встановленого у п. А.2 кредитного договору ліміту на цілі, відмінні від страхових платежів та платежів за реєстрацію предметів застави.

Згідно статей 526, 527, 530 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог закону.

Відповідно до ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором кредитодавець зобов`язується надати грошові кошти позичальнику в розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити відсотки.

Позивач в повному обсязі виконав зобов`язання за кредитним договором, перерахувавши відповідачу кредитні кошти на його поточний рахунок.

Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. ст.ст. 525, 526, 530, 611, 1054, 1055, 1066, 1067, 1069 ЦК України містять такі положення:

Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати:

- з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).

За кредитним договором банк (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.

За договором банківського рахунка банк зобов`язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком. Договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами. Банк зобов`язаний укласти договір банківського рахунка з клієнтом, який звернувся з пропозицією відкрити рахунок на оголошених банком умовах, що відповідають закону та банківським правилам.

Кредитування банківського рахунку передбачено ст. 1069 Цивільного кодексу України, відповідно до якої банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу. Права та обов`язки сторін, пов`язані з кредитуванням рахунка, визначаються положеннями про позику та кредит (параграфи 1 і 2 глави 71 цього Кодексу), якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

За договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб (ст. 553 ЦК України).

Згідно з приписами ч.ч. 1, 2 ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Оцінивши фактичні обставини справи та приписи наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що господарські зобов`язання між сторонами виникли на підставі кредитних правовідносин та правовідносин поруки - як похідних відносини на забезпечення виконання основного кредитного договору.

Дані правочини, містить умови щодо надання кредиту та забезпечення зобов`язання порукою.

Свої зобов`язання за кредитним договором позивач виконав в повному обсязі, надавши відповідачу-1 кредитний ліміт в сумі 18 484,56 коп., що підтверджується випискою по рахунку відповідача.

Доказів перерахування заборгованості по кредиту за вказаними вище договорами ні відповідач-1 (позичальник), ні відповідач-2 (як поручитель за договором), до суду не подали.

У зв`язку з неналежним виконанням відповідачами грошового зобов`язання за кредитним договором від 03.10.2014, позивачем за період з 03.10.2014 по 08.02.2019 нарахована пеня в сумі 8393,12 грн. за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором.

Частинами першою і третьою ст. 549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові в разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення.

У сфері господарювання згідно ч. 2 ст. 217 та ч. 1 ст. 230 ГК України застосовуються господарські санкції, зокрема, штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

За приписами ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Розділом 5 Договору поруки сторони погодили, що нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов`язань, здійснюється протягом 15 років з дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконано клієнтом.

Суд встановив, що сторонами в порядку ч. 6 ст. 232 ГПК України погоджено нарахування пені на строк понад шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Враховуючи положення вище зазначених норм, а також період нарахування пені, суд вважає цей розрахунок обґрунтованим і таким, що підлягає до задоволення.

У порушення зазначених норм закону та умов кредитного договору відповідачі зобов`язання належним чином не виконали, а саме не сплатили заборгованість за надані на умовах кредиту грошові кошти. На час розгляду справи заборгованість відповідача складається з наступного:

- 9 498,24 грн. - заборгованість за кредитом;

- 640,52 грн. - заборгованість по процентам за користування кредитом;

- 8 393,12 грн. - пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором.

- 1 000,00 грн. - штраф, фіксована частина;

- 19 341,58 грн. - штраф, відсоток від суми встановленого у п. А.2 кредитного договору ліміту на цілі, відмінні від страхових платежів та платежів за реєстрацію предметів застави.

Відповідно ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Виходячи з викладеного, суд вважає позовні вимоги про солідарне стягнення заборгованості по кредиту грошових коштів з відповідачів на користь позивача доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Також з відповідачів на користь позивача підлягають до стягнення понесені останнім судові витрати на оплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Черкаської області

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути солідарно з товариства з обмеженою відповідальністю "Межиріччя" (код ЄДРПОУ 36775974; с.Межиріч, Канівський район, Черкаська область, 19035) та гр. ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІПН: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_3 ) на користь акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (вул. Грушевського, 1Д, м. Київ, 01001, код 14360570):

- 9 498,24 грн. (дев`ять тисяч чотириста дев`яносто вісім грн. 24 коп.) заборгованості за кредитом;

- 640,52 грн. (шістсот сорок грн. 52 коп.) заборгованості по процентам за користування кредитом;

- 8 393,12 грн. (вісім тисяч триста дев`яносто три грн. 12 коп.) пені за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором;

- 1 000,00 грн. (одна тисяча грн.) штрафу (фіксована частина);

- 19 341,58 грн. (дев`ятнадцять тисяч триста сорок одна грн. 58 коп.) - штрафу (відсоток від суми встановленого у п. А.2 кредитного договору ліміту на цілі, відмінні від страхових платежів та платежів за реєстрацію предметів застави).

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Межиріччя" (код ЄДРПОУ 36775974; с.Межиріч, Канівський район, Черкаська область, 19035) на користь акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (вул. Грушевського, 1Д, м. Київ, 01001, код 14360570) - 960,50 грн. (дев`ятсот шістдесят грн. 50 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Стягнути з гр. ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІПН: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_3 ) на користь акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (вул. Грушевського, 1Д, м. Київ, 01001, код 14360570) - 960,50 грн. (дев`ятсот шістдесят грн. 50 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення.

Повний текст складено і підписано 05.09.2019.

СУДДЯ К.І. Довгань

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення03.09.2019
Оприлюднено06.09.2019
Номер документу84063726
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/231/19

Рішення від 03.09.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 07.06.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 21.05.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 16.04.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 25.03.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 28.02.2019

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні