Рішення
від 05.09.2019 по справі 440/799/19
БУСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(ЗАОЧНЕ)

Єдиний унікальний номер №440/799/19

Провадження №2/440/1353/2019

05 вересня 2019 року

Буський районний суд Львівської області

в складі: головуючого-судді Кос І. Б.

за участю

секретаря судового засідання Дутки С.І.,

з участю позивача ОСОБА_1 ,

представника органу опіки та піклування Буської РДА Яцків Б.М.

представника районного будинку змішаного типу Добре серце Бедецької У.В.

розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду місті Буську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , треті особи - орган опіки та піклування Буської РДА, районного будинку змішаного типу Добре серце про позбавлення батьківських прав, стягнення аліментів, збереження права на житло та заборони на його відчуження.

в с т а н о в и в:

позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із указаним позовом, у якому просить позбавити ОСОБА_4 батьківських прав відносно дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Стягувати щомісячно із відповідачки на користь позивача аліменти у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Зберегти за позивачкою право на проживання у житловому приміщенні по АДРЕСА_1 та накласти заборону на відчуження майна і житла позивачки, про що повідомити Буську державну нотаріальну контору.

В обгрунтування позовних вимог ОСОБА_1 покликається на те, що вона є дочкою відповідачки ОСОБА_4 , яка не бере жодної участі у її житті та вихованні, зловживає спиртними напоями, веде аморальний спосіб життя, неодноразово притягувалась до кримінальної та адміністративної відповідальності. Натомість позивачка влаштована на проживання і виховання у РДБЗТ Добре серце , де перебуває із 2011 року по даний час. Оскільки відповідач злісно ухиляється від виконання своїх обов`язків, позивач просить суд хвалити рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлені вимоги підтримала повністю та просила суд позов задовольнити, виходячи із вищенаведених мотивів та фактичних обставин спору. Проти заочного вирішення справи не заперечила.

Відповідачка ОСОБА_4 в судове засідання повторно не з`явилась, хоча належним чином була повідомлена про час і місце судового розгляду, про причини своєї неявки суду не повідомляла. Відзиву на позовну заяву не надіслала, а позовних вимог по суті не оспорила.

Представник третьої особи: органу опіки та піклування Буської районної державної адміністрації Львівської області за довіреністю Яцків Б.М. у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив суд їх задовольнити, виходячи із Висновку органу опіки та піклування Буської РДА Львівської області від 10.07.2019 року, яким визнано доцільним позбавлення батьківських прав відповідачки ОСОБА_4 відносно дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки матір не бере участі у вихованні доньки, не цікавиться її життям і здоров`ям, матеріально не допомагає та зловживає алкоголем.

Представник третьої особи: районного будинку змішаного типу Добе серце - за довіреністю Бедецької У.В. у судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просила суд їх задовольнити, оскільки матір не бере участі у вихованні доньки, не цікавиться її життям і здоров`ям та зловживає алкоголем.

Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Суд визнав можливим провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, враховуючи те, що відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання без поважних причин, не подав відзив.

Заслухавши доводи позивача, думку представників третіх осіб, дослідивши матеріали та з`ясувавши дійсні обставини справи, всебічно, повно та об`єктивно оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку, виходячи із таких мотивів.

Відповідно до статті 129 Конституції України судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону. Основними засадами судочинства є: законність; рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; забезпечення доведеності вини; змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості; підтримання державного обвинувачення в суді прокурором; забезпечення обвинуваченому права на захист; гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом; обов`язковість рішень суду.

Згідно статті 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб або державних чи суспільних інтересах.

Суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права (ст. 10 ЦПК).

Згідно частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Відповідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як передбачено частиною першою статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Частиною третьою ст. 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось з них.

В силу ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Таким чином, позивач ОСОБА_1 , у відповідності до вимог закону, звернулася до суду із цим позовом.

Судом встановлено, що відповідачка по справі ОСОБА_6 є матір`ю доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що вбачається зі свідоцтва про народження дитини від 24.02.2012 року за № 2, виданого повторно.

Як вбачається із розпорядження голови Буської РДА № 684 від 16.12.2011 року, позивач ОСОБА_1 була влаштована на виховання в районний дитячий будинок змішаного типу Добре серце , де перебуває до цього часу, що визнається учасниками справи.

Рішенням Буського районного суду Львівської області від 17.12.2014 року, яке набрало законної сили, на орган опіки та піклування Буської РДА покладено контроль за виконанням відповідачкою ОСОБА_4 батьківських обов`язків щодо дітей, що не позбавляє права у разі злісного ухилення відповідачкою своїх батьківських обов`язків звернутись до суду з аналогічним позовом.

Із довідки Милятинської сільської ради Буського району Львівської області № 378 від 01.04.2019 року вбачається, що позивач ОСОБА_1 зареєстрована по АДРЕСА_1 . Разом із нею зареєстровані: бабця ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6., брат ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та сестра ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5

За результатами обстеження матеріально-побутових умов ОСОБА_4 встановлено, що провести обстеження не виявилось можливим, оскільки у відповідачки відсутнє житло, на місці знищеного пожежею житлового будинку побудоване невелике технічне приміщення (шатро із дощок, накрите бризентом), у якому проживає ОСОБА_4 , яка не вживає заходів щодо покращення ситуації та байдуже ставиться до виконання своїх батьківських обов`язків, не цікавиться долею дочки ОСОБА_1 , яка перебуває на повному державному утриманні у ДБЗТ Добре серце .

Аналогічно із характеристики Новомилятинської ЗОШ № 11 від 11.04.20119 року вбачається те, що відповідачка як мати дитини навчанням і поведінкою дитини у школі не цікавиться, останній раз приходила у навчальний заклад три роки тому назад.

Із листа Буського РВ ГУМВСУ у Львівській області № 6561 від 22.12.2014 року вбачається, що ОСОБА_4 неодноразово притягувалась до кримінальної та адміністративної відповідальності. Зокрема була засуджена Буським районним судом Львівської області від 29.05.2006 року до двох років позбавлення волі з іспитовим строком на два роки. За вчинення злочину, передбаченого ст. 166 КК України (Злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов`язків по догляду за дитиною ).

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Відповідно до ч. 5 ст. 19 СК України орган опіки і піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Виходячи із наведеного, позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, який застосовується при наявності негативного впливу батьків (одного з батьків) на розвиток дитини.

Суд при вирішенні справи бере до уваги Європейську Конвенцію "Про здійснення прав дітей", ратифіковану Україною 03.08.2006 р., Конвенцію "Про юрисдикцію, відповідно до якої право, яке признається, виконується та співробітництві стосовно батьківської відповідальності та міру захисту дітей", ратифікованої Україною 14.09.2006 р., гарантовано та забезпечено право дитини з боку усіх державних та приватних структур, а також з боку батьків на належне батьківське виховання та піклування, забезпечення дитини сімейним затишком, розвиток індивідуальності та захисту всіх прав дитини навіть від самих батьків, що не суперечить вимогам ст. 150 СК України.

Також суд при ухвалені рішення враховує рішення Європейського суду з прав людини від 18 грудня 2008 року у справі "Савіни проти України" де встановлено, що вирішуючи справи про позбавлення батьківських прав, суд зобов`язаний дотримуватися вимог ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод у частині права заявників на повагу до сімейного життя, зокрема, судове рішення має бути побудоване на з`ясованих обставинах: чи були мотиви для позбавлення батьківських прав доречними і достатніми, чи здатне рішення про позбавлення батьківських прав забезпечити належний захист дитини, чи було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини, чи ґрунтується висновок органу опіки на достатній доказовій базі, чи мали батьки достатні можливості брати участь у вирішенні такого питання.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у постанові від 30 березня 2007 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення батьківських прав" у п. 16, що ухилення від виконання своїх обов"язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують дитині необхідне харчування, одяг, медичний догляд, лікування, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання, не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов"язками.

Судом встановлено, що відповідачка ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків щодо дитини.

Як вбачається із Висновку органу опіки та піклування Буської РДА Львівської області від 10.07.2019 року, яким визнано доцільним позбавлення батьківських прав відповідачки ОСОБА_4 відносно дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 через те, що відповідачка не бере участі у вихованні доньки, не цікавиться її життям і здоров`ям, матеріально не допомагає та зловживає алкоголем.

Відповідно до ч. 3 ст. 166 Сімейного кодексу України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

Тобто, законодавцем прописано пряму імперативну норму права щодо одночасного вирішення питання про стягнення аліментів при задоволенні позову про позбавлення батьківських прав, незалежного від того чи просить про це особа, з якою проживає дитина, чи відмовляється від отримання аліментів.

Положеннями статті 180 СК України передбачено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Цей обов`язок не припиняється у зв`язку з відібранням дитини у батьків, позбавленням останніх батьківських прав щодо дитини, перебуванням дитини у державному або комунальному заклад охорони здоров`я, навчальному або іншому закладі.

Згідно вимог ст. 17 Закону України Про охорону дитинства , суд у разі позбавлення батьків батьківських прав або відібрання дитини без позбавлення батьківських прав одночасно накладає заборону на відчуження майна та житла дітей, про що повідомляє нотаріальну контору за місцем знаходження майна та житла.

Оцінюючи докази у їх сукупності, оскільки відповідачка ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей, що проявляється у відсутності піклування про фізичний та духовний розвиток дитини, навчання, виховання, утримання, що було встановлено в судовому засіданні, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити повністю.

Ураховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 258, 263, 264, 265, 268, 280, 281, 282, 283, 284 ЦПК України, на підставі ст.ст. 19, 150, 155, 164, 165, 166, 180 СК України, суд -

у х в а л и в:

позовні вимоги задовольнити повністю.

Позбавити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жительку с. Новий Милятин Буського району Львівської області батьківських прав відносно неповнолітньої дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Стягувати з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , жительки с. Новий Милятин Буського району Львівської області аліменти на утримання дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 13 травня 2019 року і до досягнення нею повноліття.

Зберегти за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на проживання в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Накласти заборону на відчуження майна та житла неповнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_4

Відповідач: ОСОБА_10 , АДРЕСА_3

Третя особа: Орган опіки та піклування Буської РДА, м. Буськ, вул. Львівська, 2.

Третя особа: Районний будинок змішаного типу Добре серце , с. Новий Милятин, вул. Шевченка, 1, Буського району Львівської області.

Повний текст судового рішення складено - 06.09.2019 року.

Суддя: І. Б. Кос

СудБуський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення05.09.2019
Оприлюднено09.09.2019
Номер документу84074952
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —440/799/19

Рішення від 07.05.2020

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Ухвала від 13.04.2020

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Рішення від 05.09.2019

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Кос І. Б.

Рішення від 05.09.2019

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Кос І. Б.

Ухвала від 16.08.2019

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Кос І. Б.

Ухвала від 03.07.2019

Цивільне

Буський районний суд Львівської області

Кос І. Б.

Ухвала від 15.05.2019

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Ухвала від 01.04.2019

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Ухвала від 01.04.2019

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Ухвала від 11.03.2019

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні