Рішення
від 04.09.2019 по справі 260/972/19
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

04 вересня 2019 року м. Ужгород№ 260/972/19 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Луцович М.М.

при секретарі судових засідань - Симканич Ю.В.

та осіб, що беруть участь у справі:

представник позивача - Андрющенко А .М . ;

представника відповідача - Блага О.П.;

розглянувши у судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Каштан" (вул. Майдан Незалежності, буд. 4, м. Хуст, Закарпатська область, 90400) до Головного управління ДФС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Каштан" звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДФС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатом фактичної перевірки позивача, відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення №0001584001 від 24.06.2019 р. про накладення штрафу в сумі 10000,00 грн. Фактичною перевіркою було встановлено факт продажу позивачем 02.10.2018 р. однієї пляшки горілки, ціна якої була нижчою за встановлену мінімальну роздрібну ціну відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 р., зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №748 від 05.09.2018 року. Однак, позивач наголошував, що Постанова Кабінету Міністрів України №748 від 05.09.2018 року, яка була опублікована 22.09.2018 року - набула чинності 03.10.2018 року, а тому у відповідача були відсутні правові підстави для застосування до позивача штрафних санкцій за продаж 02.10.2018 року алкогольних напоїв за ціною нижчою ніж встановлено згідно вказаної Постанови.

У судовому засіданні представник позивача просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, з мотивів викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, з мотивів викладених у відзиві на позов, вказавши на те, що відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 р., зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №748 від 05.09.2018 року, яка набрала чинності 02.10.2018 роу мінімальна роздрібна ціна на горілку "Малинівка легка" об`ємом 0,25 л. з вмістом спирту 35% становила 39,10 грн. Проте позивачем в порушення вимог вказаної Постанови було продано 02.10.2018 року горілку "Малинівка легка" об`ємом 0,25 л. з вмістом спирту 35% за ціною 35,00 грн., у зв`язку з чим відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення №0001584001 від 24.06.2019 р. про накладення штрафу в сумі 10000,00 грн.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що відповідачем було проведено фактичну перевірку позивача з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, результати якої відображені в Акті (довідці) №000499 від 06.06.2019 року (а.с. 8-9).

В ході проведеної фактичної перевірки, результати якої відображені в Акті (довідці) №000499 від 06.06.2019 року, відповідачем було встановлено, що позивачем здійснено роздрібну торгівлю алкогольними напоями за ціною нижчою від встановлених мінімальних роздрібних цін, а саме: згідно фіскального чеку від 02.10.2018 року №0000018264 реалізовано одну пляшку горілки "Малинівка легка" об`ємом 0,25 л. з вмістом спирту 35% за ціною 35,00 грн.

Як зазначено в Акті (довідці) фактичної перевірки №000499 від 06.06.2019 року, відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року №748 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 року №957" починаючи з 02.10.2018 року мінімальна роздрібна ціна на вище вказану горілку становить 39,10 грн.

За результатами проведеної фактичної перевірки, відповідачем на підставі Акта (довідки) перевірки №000499 від 06.06.2019 року було винесено податкове повідомлення-рішення від 24.06.2019 р. №0001584001, згідно якого за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів до позивача застосовано штрафні санкції у сумі 10000,00 грн. (а.с. 6).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.

Згідно ст. 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Відповідно до частини десятої статті 18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" Кабінетом Міністрів України згідно Постанови від 30.10.2008 року №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" було установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року №748 були внесені зміни у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв".

Так, відповідно до змін внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року №748 у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" мінімальна роздрібна ціна на горілку об`ємом 0,25 л. з вмістом спирту 35% становить 39,10 грн.

При цьому суд відхиляє твердження представника позивача про те, що Постанова Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року №748 "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957" набрала чинності 03.10.2018 року, оскільки таке спростовується наступним.

Згідно п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року №748 "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957" зазначено, що ця постанова набирає чинності через 10 днів з дня її опублікування.

Постанова Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року №748 "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957" була опублікована в офіційному виданні "Урядовий кур`єр" від 22.09.2018 р. № 178.

Набрання чинності актами Кабінету Міністрів України врегульовано статтею 55 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", якою визначено, що постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

У випадках, передбачених законом, постанови Кабінету Міністрів України або їх окремі положення, що містять інформацію з обмеженим доступом, не підлягають опублікуванню і набирають чинності з моменту їх доведення в установленому порядку до виконавців, якщо цими постановами не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.

Згідно ч. 5 ст. 55 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" офіційне опублікування постанов Кабінету Міністрів України здійснюється в газеті "Урядовий кур`єр" та Офіційному віснику України, а також в інших офіційних друкованих виданнях і друкованих засобах масової інформації, визначених законом. Крім того, акти Кабінету Міністрів України оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України.

Враховуючи вище викладене, суд приходить висновку, що Постанова Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року №748 "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957", яка була опублікована 22.09.2018 року набрала чинності через 10 днів з дня її опублікування, а саме: 02.10.2018 року.

Також, дату набрання чинності Постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року №748 "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957" саме - 02.10.2018 року зазначено і на офіційному порталі Верховної Ради України - https://zakon.rada.gov.ua.

З огляду на вище викладене суд приходить висновку, що згідно вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року №748 "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957" - з 02.10.2018 року мінімальна роздрібна ціна на горілку об`ємом 0,25 л. з вмістом спирту 35% становила 39,10 грн.

Натомість, як встановлено в ході розгляду справи по суті, підтверджується наявними матеріалами справи та не заперечувалося позивачем - ТОВ "Каштан" 02.10.2018 року було продано горілку "Малинівка легка" об`ємом 0,25 л. з вмістом спирту 35% за ціною 35,00 грн.

Таким чином, суд приходить висновку, що позивачем в порушення вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та Постанови Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 року №748 "Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957" було здійснено роздрібну торгівлю алкогольними напоями за ціною нижчою від встановлених мінімальних роздрібних цін.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.

Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, відповідач як суб`єкт владних повноважень надав до суду належні та допустимі докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і довів правомірність прийнятого ним податкового повідомлення-рішення №0001584001 від 24.06.2019 р.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 241, ч. 3 ст. 243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Каштан" (вул. Майдан Незалежності, буд. 4, м. Хуст, Закарпатська область, 90400, код ЄДРПОУ 22080407) до Головного управління ДФС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 39393632) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

2. Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду в строки визначені ст. 295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається у відповідності до вимог п. 15.5 ч. 1 Розділу VІІ "Перехідні положення" КАС України.

СуддяМ.М. Луцович

Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України рішення суду у повному обсязі складено та підписано 09.09.2019 року.

СудЗакарпатський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення04.09.2019
Оприлюднено10.09.2019
Номер документу84097853
СудочинствоАдміністративне