Рішення
від 04.09.2019 по справі 408/3067/19-ц
БІЛОКУРАКИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №408/3067/19-ц

Пров.№2/409/749/19

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 вересня 2019 року смт.Білокуракине

Білокуракинський районний суд Луганської області у складі:

головуючого судді: О.Ю.Максименко

за участю секретаря судових засідань: А.М.Малик

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Білокуракине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Успенської селищної (сільської ради) Лутугинського району Луганської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

В с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Успенської селищної (сільської ради) Лутугинського району Луганської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько - ОСОБА_2 . Після його смерті залишилася спадщина, яка складається з недоотриманої пенсії, яка за життя нараховувалася через Управління пенсійного фонду України в Марківському районі Луганської області. Оскільки батько позивачки помер на тимчасово окупованій території, її необхідно було встановити факт його смерті на підконтрольній українській владі території. Рішенням Біловодського районного суду Луганської області від 20.03.2019 року було встановлено факт смерті ОСОБА_2 .. Позивачка 06.05.2019 року звернулася до Станично-Луганської державної нотаріальної контори з метою прийняття спадщини, проте їй було роз`яснено, що позивачка пропустила встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини та запропоновано звернутися до суду. Це і спонукало позивачку звернутися до суду з позовом, в якому вона просить визначити їй додатковий строк в три місяці, достатній для прийняття спадщини після смерті її матері.

В судове засідання позивач не з`явилася, в позовній заяві просила суд розглянути справу без її участі.

Відповідач в судове засідання 08.08.2019р. та 04.09.2019 року не з`явився, про дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином на підставі п.19 Перехідних Положень ЦПК України та Законів України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції" через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України. Причин неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи без його участі до суду не надходило.

04.09.2019 року постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.

Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази по справі кожен окремо та в їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Перевальському та Станично-Луганському районах Головного територіального управління юстиції в Луганській області 23.04.2019 року (а.с.13).

Позивачка є донькою померлого ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (а.с.11) та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища (а.с.12).

ОСОБА_1 звернулася до Станично-Луганської державної нотаріальної контори з метою оформлення спадкових прав на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 її батька ОСОБА_2 , де їй було роз`яснено, що вона пропустила встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини та запропоновано звернутися до суду з заявою про надання додаткового строку для прийняття спадщини (а.с.14).

Згідно зі ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст. 1218 ЦК України До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини, що передбачене ст. 1222 ЦК України.

На підставі ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця ... .

Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з правилами статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини слід вважати день смерті особи, зазначений у свідоцтві про смерть, виданим відповідним державним органом реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ст. 1221 ЦК України Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна. В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом.

Відповідно до статті 9-1 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Належними відповідачами у справах про спадкування є інші спадкоємці або територіальні громади в особі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Оскільки інших спадкоємців, окрім позивача, після смерті її батька ОСОБА_2 немає, відповідачем повинна виступати територіальна громада в особі органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Як вбачається з матеріалів справи, місцем відкриття спадщини є Станично-Луганський район, оскільки саме до Станично-Луганської державної нотаріальної контори надійшла перша заява, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємця ОСОБА_1 ..

Таким чином, Успенська селищна (сільська рада) Лутугинського району Луганської області не є належним відповідачем по даній справі.

Згідно листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 "про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування"У разі пред`явлення позову до неналежного відповідача суд за клопотанням позивача, не припиняючи розгляду справи, замінює первісного відповідача належним відповідачем, якщо позов пред`явлено не до тієї особи, яка має відповідати за позовом, або залучає до участі у справі іншу особу як співвідповідача (ст. 33 ЦПК). Якщо позивач не заявляє клопотання про заміну неналежного відповідача, суд повинен відмовляти у задоволенні позову.

Позивачка з заявою про заміну відповідача не зверталася. Нормами ЦПК не передбачено можливості заміни позивача за ініціативою суду.

Пред`явлення позову до неналежного відповідача є підставою для відмови в позові. Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

На підставі викладеного та керуючись статті 9-1 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції , Постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року „Про судову практику у справах про спадкування", ст.ст. 15, 1216, 1217, 1218, 1220, 1221, 1222, 1258, 1261, 1268, 1269, 1270 ЦК України, 9, 10, 12, 13, 51, 77-81, 141, 259, 263-265, 272-273, 354, 355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Успенської селищної (сільської) ради Лутугинського району Луганської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відмовити в повному обсязі за необґрунтованістю.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене позивачем до Луганського апеляційного суду через Білокуракинський районний суд Луганської області на підставі п.15.5 ч.1 Розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий Артемівським РВ ЛМУ УМВС України в Луганській області 20.02.2002 р., зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає як внутрішньо переміщена особа за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Успенська селищна (сільська) рада Лутугинського району Луганської області, місцезнаходження: майдан Борців Революції б.35 смт.Успенка Лутугинський район Луганська область, код ЄДРПОУ 04335520.

Суддя Білокуракинського

районного суду Луганської області О.Ю. Максименко

СудБілокуракинський районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення04.09.2019
Оприлюднено10.09.2019
Номер документу84103777
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —408/3067/19-ц

Рішення від 04.09.2019

Цивільне

Білокуракинський районний суд Луганської області

Максименко О. Ю.

Ухвала від 04.09.2019

Цивільне

Білокуракинський районний суд Луганської області

Максименко О. Ю.

Ухвала від 11.07.2019

Цивільне

Білокуракинський районний суд Луганської області

Максименко О. Ю.

Ухвала від 13.06.2019

Цивільне

Білокуракинський районний суд Луганської області

Максименко О. Ю.

Ухвала від 20.05.2019

Цивільне

Біловодський районний суд Луганської області

Соболєв Є. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні