Справа № 450/1597/17 Головуючий у 1 інстанції: Данилів Є.О.
Провадження № 22-ц/811/1508/18 Доповідач в 2-й інстанції: Бойко С. М.
Категорія:84
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 вересня 2019 року м.Львів
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Львівського апеляційного суду в складі: головуючого - судді Бойко С.М., суддів: Копняк С.М., Ніткевича А.В., розглянувши в порядку письмового провадження цивільну справу за апеляційною скаргою Пустомитівського районного центру зайнятості на рішення Пустомитівського районного суду Львівської області від 11 червня 2018 року у справі за позовом Пустомитівського районного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и л а:
У червні 2017 року Пустомитівський районний центр зайнятості звернувся до суду з позовом, в якому просив стягнути з відповідача виплачену йому допомогу по безробіттю в розмірі 9706 грн. 64 коп., обґрунтовуючи свою вимогу тим, що з 14.12.2016 року відповідач перебував у названому центрі зайнятості на обліку, як безробітний, і йому була призначена допомога по безробіттю з 21.12.2016 року по 15.12.2017 року, однак, під час перебування на обліку відповідач 27.02.2017 року уклав цивільно-правовий договір, не повідомивши центр про факт своєї зайнятості, що підтверджено актом розслідування страхових випадків №52 від 19.05.2017 року, а тому незаконно отримане матеріальне забезпечення на випадок безробіття у вказаному розмірі підлягає стягненню з нього.
Рішенням Пустомитівського районного суду Львівської області від 11.06.2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду оскаржив позивач Пустомитівський районний центр зайнятості, просить рішення скасувати і ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити та стягнути понесені ним судові витрати.
Свої доводи апелянт обгрунтовує тим, що відповідно до закону, укладення застрахованою особою, яка має статус безробітної, цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг) є тією обставиною, яка припиняє реєстрацію особи, як безробітної, а отже, є обставиною, що суттєво впливає на умови виплати їй допомоги по безробіттю, тому неповідомлення цією особою центр зайнятості про виникнення такої обставини свідчить про невиконання нею своїх обов`язків та відповідно до ч.3 ст.36 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття , є підставою для стягнення суми виплаченого забезпечення.
Звертає увагу, що законодавство про зайнятість населення не містить обов`язкової прив`язки до отриманого доходу, а тому вважає помилковим висновок суду першої інстанції про те, що неодержання виплат за цивільно-правовою угодою, звільняє відповідача від обов`язку повернути незаконно виплачене йому матеріальне забезпечення.
Згідно з первинним протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Апеляційного суду Львівської області від 31.07.2018 року для розгляду цивільної справи №450/1597/17 (провадження №22-ц/783/2403/18) визначено колегію суддів в складі: судді-доповідача Ванівського О.М., суддів: Цяцяка Р.П., Шеремети Н.О.
Ухвалою Апеляційного суду Львівської області від 06.08.2018 року відкрито апеляційне провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити без повідомлення учасників справи.
Відповідно до Указу Президента України №452/2017 від 29.12.2017 року Про ліквідацію апеляційних судів та утворення апеляційних судів в апеляційних округах , Апеляційний суд Львівської області ліквідовано та створено новий - Львівський апеляційний суд в апеляційному окрузі, що включає Львівську область, з місцезнаходженням у місті Львові.
04 жовтня 2018 року у газеті Голос України опубліковано повідомлення голови Львівського апеляційного суду про початок роботи новоутвореного суду.
19.10.2018 року цивільна справа №450/1597/17 одержана Львівським апеляційним судом від Апеляційного суду Львівської області.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Львівського апеляційного суду від 19.10.2018 року, для розгляду цивільної справи №450/1597/17 (провадження №22-ц/811/1508/18) визначено колегію суддів в складі: судді-доповідача Бойко С.М., суддів: Копняк С.М., Ніткевича А.В.
Колегією суддів у названому складі справу призначено до розгляду в апеляційному суді Львівської області без повідомлення учасників справи.
Відповідно до вимог ч.13 ст.7, ч.1 ст.369 ЦПК України, справу розглянуто апеляційним судом без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до вимог абзацу 2 частини 5 статті 268 ЦПК України, датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення .
Враховуючи наведені вище вимоги процесуального закону, датою ухвалення апеляційним судом судового рішення в даній справі, призначеній до розгляду на 27.08.2019 року, є дата складення повного судового рішення - 06.09.2019 року .
Перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення відповідно до вимог ст.367 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги з наступних підстав.
Статтею 4 Закону України Про зайнятість населення в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Відповідно до ст.1 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття , у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції, загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (далі - страхування на випадок безробіття) - система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Пунктом 4 частини 5 статті 31 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття передбачено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі приховування відомостей про працевлаштування на тимчасову роботу (у тому числі за межами України) або здійснення іншої діяльності за винагороду в період одержання допомоги по безробіттю.
Відповідно до ч.2 ст.36 Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття , застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною третьою цієї статті визначено, щ о сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно з підпунктом 1 пункту 5.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №307 від 20.11.2000 року, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов`язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб`єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Підпунктом 1 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №198 від 20.03.2013 року, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, було передбачено, що центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітних, зокрема, з дня укладення цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг).
Відповідно до пункту 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №357 від 20.03.2006 року, у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
З аналізу наведених вище норм закону слід дійти висновку про те, що якщо особа стає зайнятою, її статус безробітного припиняється і вона не має права на виплату допомоги по безробіттю.
Судом встановлено, що з 14.12.2016 року відповідач був зареєстрований та перебував на обліку в Пустомитівському районному центрі зайнятості як безробітний.
Відповідно до наказу Пустомитівського районного центру зайнятості від 20.12.2016 року №НТ161220 відповідачу надано статус безробітного.
З 21.12.2016 року по 15.12.2017 року відповідачу була призначена допомога по безробіттю.
Актом № 52 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття від 19.05.2017 року встановлено, що відповідач ОСОБА_1 27.02.2017 року уклав цивільно-правовий договір №3890302 з ТОВ Еулайф груп на строк до 16.03.2017 року, за період дії якого відповідачеві не нараховувалась комісійна винагорода, акти виконаних робіт відсутні.
Наведене підтверджується також листом ТОВ Еулайф груп №404/05 від 26.04.2017 року.
Наказом Пустомитівського районного центру зайнятості від 19.05.2017 року №НТ170519 відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю з поверненням отриманих відповідачем виплат за період з 27.02.2017 року по 04.05.2017 року в розмірі 9706 грн. 64 коп.
Копії акту розслідування страхового випадку та наказу про повернення коштів було направлено відповідачу.
Вказаний наказ відповідачем не оспорювався і кошти, які підлягали поверненню відповідно до цього наказу, відповідачем у добровільному порядку не повернуті.
Отже, враховуючи наведені вище норми закону, колегія суддів доходить висновку про те, що укладення відповідачем 27.02.2017 року цивільно-правового договору підтверджує зайнятість відповідача, що є підставою для припинення його реєстрації як безробітного та повернення коштів, які він незаконно отримав як матеріальне забезпечення по безробіттю за період дії цивільно-правового договору та до припинення його реєстрації як безробітного, в розмірі 9706 грн. 64 коп.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив із того, що хоч відповідач і не повідомив центр зайнятості про свою зайнятість на підставі вказаного вище цивільно-правового договору, однак, жодних винагород за цим договором він не отримував, а тому відповідач не втратив статусу безробітного.
Такий висновок суду є неправильним, оскільки суперечить встановленим фактичним обставинам справи та наведеним вище нормативним актам, якими визначено підставу для повернення коштів - умисне невиконання особою, зареєстрованою як безробітня, свого обов`язку щодо повідомлення про зайнятість, а тому оскаржуване рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням апеляційним судом нового рішення про задоволення позовних вимог Пустомитівського районного центру зайнятості.
З урахуванням вимог ст.141 ЦПК України про розподіл судових витрат, з відповідача у користь позивача підлягають стягненню понесені ним витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 2400 грн.
Керуючись ст.ст. 367, 369, 374 ч.1 п.2, 376 ч.1 п.п.3,4, 381, 382, 384 ЦПК України, колегія суддів
п о с т а н о в и л а:
апеляційну скаргу Пустомитівського районного центру зайнятості задовольнити.
Рішення Пустомитівського районного суду Львівської області від 11 червня 2018 року скасувати і ухвалити нове рішення, яким позов Пустомитівського районного центру зайнятості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у користь Пустомитівського районного центру зайнятості (м.Пустомити, вул.Глинська, 14, Львівської області, ЄДРПОУ 20796573) 9706 гривень 64 копійок виплаченого матеріального забезпечення по безробіттю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у користь Пустомитівського районного центру зайнятості (м.Пустомити, вул.Глинська, 14, Львівської області, ЄДРПОУ 20796573) судові витрати в розмірі 2400 гривень.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови.
Повний текст постанови складений 06 вересня 2019 року.
Головуючий: Бойко С.М.
Судді: Копняк С.М.
Ніткевич А.В.
Суд | Львівський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2019 |
Оприлюднено | 10.09.2019 |
Номер документу | 84119455 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Львівський апеляційний суд
Бойко С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні