КОПІЯ
Справа № 2 – 21 / 2010 р.
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 березня 2010 року. Устинівський районний суд, Кіровоградської області в складі:
головуючого: Заїки М.І.
при секретарі: Шаміровій С.Л.
за участю
позивача: ОСОБА_1
третьої особи: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Устинівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ПП «Ганно-Требинівське» про визнання недійсним договору оренди землі,-
В С Т А Н О В И В :
До відповідача пред”явлено позов про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 11 травня 2005 року, підписаний між ОСОБА_3 та приватним підприємством «Ганно-Требинівське», зареєстрований в Устинівському районному відділі Кіровоградської районної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру»у Державному реєстрі земель за № 1362 від 11 травня 2005 року.
В судовому засіданні позивач настоює на позовних вимогах про про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки від 11 травня 2005 року, підписаний між ОСОБА_3 та приватним підприємством «Ганно-Требинівське», скасувавши його реєстрацію.
Відповідач представник ПП «Ганно-Требинівське» в судове засідання не з”явився про день і час розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник третьої особи ДП «Центр державного земельного кадастру» в судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнає, пояснює, що договір оренди між ОСОБА_3 та ПП «Ганно-Требинівське» укладений 11 травня 2005 року відповідає вимогам законодавства України і підстав для його визнання недійсним та скасування його реєстрації немає.
Заслухавши позивача, представника третьої особи , ознайомившись з матеріалами справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню не підлягають та по справі необхідно винести заочне рішення на підставі ст. 224 ЦПК України , про що позивач та третя особа не заперечують.
В судовому засіданні встановлено, що 11 травня 2005 року між ОСОБА_3 та ПП «Ганно-Требинівське» було укладено договір оренди земельної ділянки площею 8.42 га терміном на п»ять років згідно державного акту КР №033393 , який був 11.05.2005 року зареєстрований в Устинівському РВ ДП«КРФЦДЗК» за №1362 .14 січня 2008 року ОСОБА_3 померла і позивач на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 31.07.2008 року отримав державний акт на право власності на земельну ділянку серія КР №069122. Ознайомившись з договором оренди позивач , як спадкоємець померлої орендарки просить визнати його не дійсним та скасувати його державну реєстрацію. Вимоги позивача задоволенню не підлягають з наступних підстав: - що до чинності договору.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про Оренду землі» договір оренди землі – це договір, за яким орендодавець зобов»язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов»язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Ст..18, 20 цього ж Закону встановлено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Згідно з довідкою № 174 від 27 липня 2009 року, виданою Устинівським районним відділом Кіровоградської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» між ПП «Ганно-Требинівське та ОСОБА_3 було укладено та зареєстровано 11 травня 2005 року за № 1362 договір оренди землі. Факт існування, укладення та реєстрації вказаного договору оренди землі також підтверджується тим, що позивач додав його копію до позовної заяви.
Відповідно до ч.4 ст.32 Закону України «Про оренду землі» перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі. Пунктом 40 договору оренди землі, укладеного між ПП «Ганно-Требинівське» та ОСОБА_3 та зареєстрованого у Державному реєстрі земель 11 травня 2005 року за № 1362 встановлено, що дійсно сторони дійшли згоди про те, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, атакож реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Отже, вищевказаний договір оренди землі є чинним, а його умови обов»язковим для виконання як ПП «Ганно-Требинівське», так і ОСОБА_1, який є спадкоємцем ОСОБА_3
Щодо визнання недійсним договору оренди землі, укладеного між ПП “Ганно- Требинівське» та ОСОБА_3
Відповідно до ст. 203 ЦК України встановлені загальні вимоги, необхідні для чинності правочинну. Вони є такими: 1) зміст правочинну не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; 2) особа, яка вчиняє право чин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; 3) волевиявлення учасника правочинну має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; 4) право чин має вчинятися у формі, встановленій законом; 5) право чин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; 6) право чин, що вчиняється батьками не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Суд вважає, що всі ці вимоги ЦК України сторонами при укладенні договору оренди землі були дотримані.
Частиною 2 ст.15 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону є відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог ст..4-6, 11, 17, 19 цього Закону.
Відповідно до ч.1 ст.15 цього Закону істотними умовами договору оренди землі є:
1)об»єкт оренди(місце розташування та розмір земельної ділянки);
2) строк дії договору оренди;
3) орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;
4) умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;
5) умови збереження стану об»акта оренди;
6) умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;
7) умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;
8) існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;
9) визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об»акта оренди чи його частини;
10) відповідальність сторін.
В договорі оренди землі, укладеного між ОСОБА_3 та ПП «Ганно-Требинівське» та зареєстрованого у Державному реєстрі земель 11 травня 2005 року за № 1362 є наявними всі істотні умови, визначені ч.1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі». Також вищевказаний договір оренди землі відповідає вимогам статей 4-6, 11, 17, 19 Закону України «Про оренду землі», оскільки дотримані умови щодо орендодавця та орендаря землі, набуття права оренди землі, ризику випадкового знищення або пошкодження об»акта оренди, умов передачі об»акта оренди, строку дії договору та орендної плати.
Позивач неправомірно посилається на Указ Президента України від 2 лютого 2002 року № 92/2002 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)», пунктом 1 якого встановлено, що плата за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) запроваджується у розмірі не менше 3 відсотків визначеної частки (паю) та поступового збільшення цієї плати залежно від результатів господарської діяльності та фінансово – економічного стану орендаря. Так, орендна плата у розмірі не менше 3 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної частки (паю) запроваджена з вересня 2008 року Указом Президента від 11 серпня 2008 року № 725/2008 «Про невідкладні заходи щодо внесено зміни до пункту 1 Указу від 2 лютого 2002 року № 92/2002.
В момент укладання спірного договору оренди землі діяв Указ Президента України від 2 лютого 2002 року № 92/2002 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв) запроваджується у розмірі не менше 1,5 відсотків визначеної відповідно до законодавства вартості земельної ділянки, земельної часки (паю).
Щодо зазначення у спірному договорі оренди землі строку його дії з урахуванням ротації культур згідно з проектом землеустрою, то відповідні зміни у пункт 8 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року № 220 внесено лише у вересні 2008 році згідно з постановою КМУ від 03 вересня 2008 року № 780.
Щодо обов’язковості нотаріального посвідчення договору оренди землі.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі відносини, пов»язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно з частиною 1 ст.209 ЦК України право чин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках , встановлених законом або домовленістю сторін. Водночас ст. 14 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Отже, договір оренди землі підлягає нотаріальному посвідченню лише у разі, коли одна із його сторін виявила щодо цього бажання. В разі відсутності такого бажання у сторін договір нотаріальному посвідченню не підлягає.
Застосування до орендних відносин між ОСОБА_3 та ПП «Ганно-Требинівське» норм Господарського кодексу України суд вважає, що це є помилковим з наступних підстав.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 11 червня 2009 року № 1509-VI у Господарському кодексі України ст. 290 виключено.
Згідно із ст. 1 Господарського кодексу України цей Кодекс визначає основні засади господарювання в України і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб»єктами господарювання, а також між цими суб»єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання. Пунктом 2 ч.1 ст. 4 Господарського кодексу України встановлено, що не є предметом регулювання цього Кодексу, зокрема, земельні відносини.
Господарський кодекс України не регулює земельні відносини. Він в цілому регулює відносини, які виникають між суб»єктами господарювання, якими відповідно др. Ч.2 ст.55 цього Кодексу є господарські організації – юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці. Як відомо ОСОБА_3, передаючи належну їй земельну ділянку в оренду ПП «Ганно-Требинівське» діяла не як суб»єкт господарювання.
Судові витрати по справі відповідно ст.88 ЦПК України у зв»язку з відмовою у позові стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 213, 215 ЦПК України, суд,- В И Р І Ш И В :
В позові ОСОБА_1 до приватного підприємства «Ганно-Требинівське» Устинівського району Кіровоградської області визнати недійсним договір оренди земельної ділянки від 11 травня 2005 року , підписаний між ОСОБА_3 та приватним підприємством «Ганно-Требинівське» (код ЄДРПОУ 31394644), зареєстрований в Устинівському районному відділі Кіровоградської районної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» у Державному реєстрі земель за № 1362 від 11 травня 2005р. та скасувати запис про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки від 11 травня 2005 року між ОСОБА_3 та приватним підприємством «Ганно-Требинівське» (код ЄДРПОУ 31394644), зареєстрований в Устинівському районному відділі Кіровоградської районної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» у Державному реєстрі земель за № 1362 від 11 травня 2005р. – відмовити.
На рішення може бути подано заяву про апеляційне оскарження до апеляційного суду Кіровоградської області через Устинівський районний суд на протязі десяти днів. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя:підпис. Копія вірна.
Суддя Устинівського
районного суду ОСОБА_4.
Суд | Устинівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 23.03.2010 |
Оприлюднено | 24.03.2010 |
Номер документу | 8413731 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Устинівський районний суд Кіровоградської області
Заїка Микола Іванович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні