Справа № 636 / 3416 / 19
№ 2 / 636 / 1723 / 19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 вересня 2019 року Чугуївський міський суд Харківської області
у складі : головуючого - судді Ковригіна О.С.,
секретаря Фатєєвої С.М.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду із позовною заявою в якій просила суд визнати за нею, право власності на земельну ділянку площею 6,9942 га у межах згідно з планом, яка розташована на території Малинівської селищної ради Чугуївського району Харківської області призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва яка складається з двох земельних ділянок площею 1,2315 га кадастровий номер 6325455900:03:000:0011 та земельної ділянки площею 5,7627 га кадастровий номер 6325455900:03:000:0010, що належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР №032670 виданого на підставі Розпорядження Чугуївського райдержадміністрації від 18.09.2003 року №394 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 .
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 6,9942 га. Позивач на час смерті спадкодавця, ОСОБА_3 , постійно проживала разом з ним за однією адресою.
Однак в передбачений законом строк, а саме 02 лютого 2019 року Позивач звернулася до нотаріальної контори з метою прийняття спадщини. Під час спілкування з нотаріусом Позивачу було роз`яснено, що вона може відмовитись від спадщини на користь своєї онуки. Позивач погодилась на вказану пропозицію та того ж дня звернулася до нотаріуса із заявою про відмову від спадщині на користь онуки ОСОБА_2 .
Того ж дня 02.02.2019 року Відповідач ОСОБА_2 , звернулася до нотаріуса із заявою в якій повідомила нотаріуса, що буде приймати спадщину після смерті дідуся ОСОБА_3 .
Однак наразі, звернувшись до Чугуївської державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину відповідачу було відмовлено у його видачі у зв`язку з тим, що вона не є рідною онукою померлого, а являється онукою лише Позивача.
Таким чином через те, що нотаріусом було неналежним чином роз`яснено права Позивача та вивчено документи, Позивач допустилася з незалежних від неї обставин помилки та фактично відмовилася від спадщини і наразі позбавила себе та свою онуку можливості прийняти спадщину після смерті ОСОБА_3 , інших спадкоємців у спадкодавця немає.
Позивач в судове засідання не з`явилася, належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи, через канцелярію суду надала заяву про слухання справи без її участі (а.с. 23).
Відповідач в судове засідання не з`явилася, належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи, через канцелярію суду надала заяву про слухання справи без її участі проти задоволення позову не заперечувала (а.с. 22).
Якщо всі учасники справи заявили клопотання про розгляд справи у їх відсутність, суд вважає можливим здійснити судовий розгляд на підставі наявних у суду матеріалів, що відповідає вимогам ч. 3ст. 211 ЦПК України , та враховуючи визнання позову відповідачем ухвалити рішення по справі, що передбачено ч. 3 ст. 200 ЦПК України .
Дослідивши та перевіривши письмові докази по справі, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає задоволенню.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (а.с. 11).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 6,9942 га кадастровий номер 6325455900:03:000:0011 та №6325455900:03:000:0010 яка розташована на території Малинівської селищної ради Чугуївського району Харківської області призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала ОСОБА_3 на підставі державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ХР №032670 (а.с. 13).
Згідно ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Спадкоємцями першої черги після смерті ОСОБА_3 стала його дружина ОСОБА_1 .
Родинний зв`язок між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 підтверджується Свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 (а.с. 8).
Згідно ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Позивач на час смерті спадкодавця, ОСОБА_3 , постійно проживала разом з ним за однією адресою що, підтверджується довідкою №0310-32/4444 (а.с. 17).
02 лютого 2019 року Позивач звернулася до нотаріуса із заявою про відмову від спадщини на користь онуки Відповідача по справі ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 15).
02 лютого 2019 року Відповідач ОСОБА_5 , звернулася до нотаріуса із заявою в якій повідомила нотаріуса, що буде приймати спадщину після смерті дідуся ОСОБА_3 (а.с. 16).
Таким чином через те, що нотаріусом було неналежним чином роз`яснено права Позивача та вивчено документи, Позивач допустилася з незалежних від неї обставин помилки та фактично відмовилася від спадщини і наразі позбавила себе та свою онуку можливості прийняти спадщину після смерті ОСОБА_3 , інших спадкоємців у спадкодавця немає.
Згідно ч. 1 ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Згідно ст. 229 ЦК України якщо особа, яка вчинила правочин, помилилася щодо обставин, які мають істотне значення, такий правочин може бути визнаний судом недійсним. Істотне значення має помилка щодо природи правочину, прав та обов`язків сторін, таких властивостей і якостей речі, які значно знижують її цінність або можливість використання за цільовим призначенням. Помилка щодо мотивів правочину не має істотного значення, крім випадків, встановлених законом. У разі визнання правочину недійсним особа, яка помилилася в результаті її власного недбальства, зобов`язана відшкодувати другій стороні завдані їй збитки. Сторона, яка своєю необережною поведінкою сприяла помилці, зобов`язана відшкодувати другій стороні завдані їй збитки.
Відмова від спадщини на користь іншого спадкоємця має носити добровільний характер та повинна бути здійснена згідно з правилами про дійсність правочинів. Тобто заява повинна бути здійснена особою, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними, в момент здійснення заяви особа не повинна знаходитись під впливом помилки, обману, насильства, тяжкої обставини. Якщо така заява мала місце, то вона в судовому порядку може бути визнана недійсною.
Таким чином у зв`язку з допущеною помилкою яка не залежала від ОСОБА_1 не було передано її волевиявлення та вона не свідомо була позбавлена права на спадщину, отже така відмова є недійсною.
Відповідно до абз. 3 п. 23 Постанови Пленуму Верховного України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 №7, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Ч. 1 ст. 1225 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно зі ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав може бути визнання права.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає з закону або незаконність права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати ним документа, який засвідчує його.
Керуючись: ст. ст. 10, 11, 200, 211, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженкою с. Лісне, Середньо-Будського району Сумської області, РНОКПП НОМЕР_3 , право власності на земельну ділянку площею 6,9942 га у межах згідно з планом, яка розташована на території Малинівської селищної ради Чугуївського району Харківської області призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва яка складається з двох земельних ділянок площею 1,2315 га кадастровий номер 6325455900:03:000:0011 та земельної ділянки площею 5,7627 га кадастровий номер 6325455900:03:000:0010, що належала ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХР №032670 виданого на підставі Розпорядження Чугуївського райдержадміністрації від 18.09.2003 року №394, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до або через Чугуївський міський суд Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя -
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 10.09.2019 |
Оприлюднено | 11.09.2019 |
Номер документу | 84142960 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Ковригін О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні