копія
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"06" вересня 2019 р. Справа № 608/1575/19
Номер провадження2/608/658/2019
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Коломієць Н. З.
з участю секретаря Смаглій О. Р.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в місті Чорткові справу за позовом ОСОБА_1 до Свидівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, третя особа: приватний нотаріус Чортківського районного нотаріального округу Усик Галина Ярославівна про встановлення факту родинних відносин, продовження строку для прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно за законом, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача - Свидівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, третя особа: приватний нотаріус Чортківського районного нотаріального округу Усик Галина Ярославівна про встановлення факту родинних відносин, продовження строку для прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно за законом . В позовній заяві вказала, що після смерті тітки ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилася спадщина на нерухоме майно, зокрема, на земельну ділянку. Проте, ОСОБА_1 оформити спадкові права за законом у нотаріуса виявилось неможливим, оскільки, позивачка пропустила шестимісячний строк на подання заяви для прийняття спадщини та був втрачений родинний зв`язок тітки з племінницею через розбіжності в написанні її прізвища. Тому ОСОБА_1 приватним нотаріусом для визнання права власності на спадкове майно було запропоновано звернутися в суд для встановлення факту родинних відносин, продовження строку для прийняття спадщини та, зокрема, визнання права власності на спадкове майно за законом .
Позивачка ОСОБА_1 та її представник - адвокат Волинець С.А. в підготовче судове засідання не з`явилися. Подали письмову заяву, в якій просять розгляд справи проводити без їхньої участі, позовні вимоги підтримують, просять задоволити.
Відповідач - представник Свидівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області в підготовче судове засідання не з`явився, подав письмову заяву про слухання справи у його відсутності та визнання позову.
Приватний нотаріус Усик Г. Я. в підготовче судове засідання не з`явилася. Подала суду заяву, згідно якої просить справу розглянути у її відсутності, при вирішенні справи покладається на розсуд суду.
Оскільки, відповідач визнає позов, тому суд ухвалює рішення у підготовчому засіданні, що відповідає вимогам ч.3 ст.200 Цивільного процесуального кодексу України та без фіксування судового процесу технічним засобом, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України.
Врахувавши думку учасників процесу, які не з`явилися в підготовче судове засідання, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних мотивів.
За положеннями ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За положеннями ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (п.1 ч.2 ст.16 цього Кодексу).
За положеннями ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Згідно п.1 ч.1 ст.315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 27.01.2010 року вбачається факт реєстрації смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Свидова Чортківського району Тернопільської область у віці 86 років, актовий запис № 6.
Згідно із витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України за № 00018211155 від 15.06.2017 року вбачається реєстрація народження ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , батьками якої записані: батько - ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_5 , актовий запис № 29.
Згідно із витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого із подружжя за № 00018210601 від 15.06.2017 року вбачається реєстрація шлюбу 30 вересня 1948 року між ОСОБА_6 та ОСОБА_3 , актовий запис № 17. Після реєстрації шлюбу прізвище дружині присвоєно ОСОБА_7 .
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер батько позивачки ОСОБА_8 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 05.01.2002 року Свидівською сільською радою Чортківського району Тернопільської області, актовий запис № 1. Померлий - рідний брат спадкодавця ОСОБА_2 .
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 04.06.1963 року Чортківським рай бюро ЗАГС Тернопільської області вбачається факт реєстрації народження ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_8 , батьками якого записано: батько - ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_5 , актовий запис № 28. Тобто брата покійної ОСОБА_9 , а батька позивачки ОСОБА_10 , незважаючи на розбіжність в прізвищі ОСОБА_11 .
Згідно свідоцтва про народження позивачки серії НОМЕР_4 , виданого 15.08.1970 року Свидівською сільською радою Чортківського району вбачається факт реєстрації народження ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_12 , батьками якої записано: батько - ОСОБА_13 , мати - ОСОБА_14 , актовий запис № 20.
Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 , виданого 03.02.1993 року Єлізарівською сільською радою Солонянського району Дніпропетровської області вбачається реєстрація 03.02.1993 року шлюбу між ОСОБА_15 та нареченою ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , актовий запис № 01. Після реєстрації шлюбу прізвище дружині присвоєно ОСОБА_16 .
Отже, співставлення записів в документах, які стосуються даних про спорідненість осіб, свідчить про те, що ОСОБА_2 була тіткою ОСОБА_1 .
Статтею 1218 Цивільного кодексу України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права, у встановленому законодавством України порядку.
Згідно довідки Свидівської сільської ради № 462 від 26.07.2019 року стверджується факт того, що ОСОБА_1 дійсно вступила в управління спадковим майном до шести місяців після смерті тітки ОСОБА_2 .
Також з довідки цієї сільської ради № 459 від 26.07.2019 року вбачається те, що з серпня 1923 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 проживала і була зареєстрована одна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . Разом з тим, хоча ОСОБА_2 була зареєстрована одна, але оскільки була бездітною, нею опікувалася позивачка, і в силу її похилого віку фактично проживала без реєстрації з останньою до дня смерті спадкодавця. За таких обставин позивачка вважала, що прийняла спадщину і до шести місяців не подавала заяви до нотаріального органу про її оформлення.
Згідно довідки Свидівської сільської ради № 479 від 12.08.2019 року позивачка дійсно здійснила поховання своєї тітки ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно копії державного акта на право власності на земельну ділянку серії ТР № 062675 від 09.07.2004 року, спадкодавцю належала земельна ділянка площею 1,67 га, призначення якої - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Свидівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області.
Як слідує з оголошення в газеті Голос народу (№33/8738/) державний акт серія ТР № 062675, виданий на ім`я ОСОБА_2 є недійсним.
Відповідно до витягу зі Спадкового реєстру за № 57075771 від 02.08.2019 року спадкову справу до майна померлої ОСОБА_2 не заведено. Інших спадкоємців, окрім позивачки, немає.
Згідно з абз. 1 п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення від 31.03.1995 № 5, відповідно до п. 1 ст.273 ЦПК суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Даний факт породжує для позивачки юридичні наслідки, оскільки згідно ч.1 ст.1222 ЦК України є таким, що дає право на спадкування майна померлої за законом.
Після смерті тітки позивачки залишилося спадкове майно, яке складається із земельної ділянки, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,67 га кадастровий номер 6125587300:01:001:0673, що розташована на території Свидівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області.
Відповідно до ч. 1 ст.1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК , згідно якої за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття.
Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з вимогами ч.1 ст.1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якого є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Пленум Верховного Суду України у Постанові № 7 від 30.05.2008 року Про практику розгляду судами справ про спадкування роз`яснив, що особа яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст. 1272 ЦК України.
В згаданій постанові Верховний Суд звернув увагу на те, що, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
В постанові Верховного суду України справа № 565/1145/17 провадження № 61-38298св18 від 26 червня 2019 року зазначено, що відповідно до положень статті 63 Закону України Про нотаріат в редакції, яка діяла на момент відкриття спадщини, нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.
Щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.
В суду немає відомостей, чи перевірив нотаріус при заведенні спадкової справи за даними Спадкового реєстру наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту та відповідно чи вчиняв дії для повідомлення позивача про відкриття спадщини, чи здійснював виклик позивача як спадкоємця за законом, у тому числі шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі, що свідчило б про належне сприяння для здійснення особистого розпорядження спадкодавця
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права, у встановленому законодавством України порядку.
Відповідно до листа Міністерства юстиції України №19-32/319 від 21.02.2005 у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися в судовому порядку.
Відповідно до ч.1 ст. 142 Цивільного процесуального кодексу України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Оскільки, відповідач позов визнав у підготовчому судовому засіданні, тому на виконання вимог закону, суд повертає позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
На підставі ст. ст. 25, 30, 346, 386, 392, 1222, 1223, 1268, 1272, 1297 Цивільного кодексу України та керуючись ст. ст. 4, 12, 76, 81, 89, 142, 200, 263, 264, 265, 273, 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 , жительки АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_6 до Свидівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області (48579, с. Сосулівка, код ЄДРПОУ 04393864), третя особа: приватний нотаріус Чортківського районного нотаріального округу Усик Галина Ярославівна (вул. Шевченка, 12 АДРЕСА_2 м АДРЕСА_3 Чортків, Тернопільська область, 48501) про встановлення факту родинних відносин, продовження строку для прийняття спадщини та визнання права власності на спадкове майно за законом - задоволити.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 86 років в селі Свидова Чортківського району Тернопільської області була тіткою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ).
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , терміном на один місяць.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ) право власності на спадкове майно, яке складається із земельної ділянки площею 1,67 га, у межах згідно з планом на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ТР № 062675 від 09 липня 2004 року, кадастровий номер 6125587300:01:001:0673, що розташована на території Свидівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зобов`язати управління Державної казначейської служби України у Чортківському районі Тернопільської області, код ЄДРПОУ 37938481, що розташоване за адресою: поштовий індекс 48500, м. Чортків вул. С. Бандери, 20, повернути зі спеціального фонду Державного бюджету України позивачу ОСОБА_1 , жительці АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_6 , 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви на загальну суму в розмірі 1921 гривень, який було сплачено за квитанціями АБ Укргазбанк № 43329636 від 05 серпня 2019 року, 43510897 від 12 серпня 2019 року, № 43329619 від 05 серпня 2019 року, що становить 960 (дев`ятсот шістдесят) гривень.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо Тернопільському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складено 10 вересня 2019 року.
Суддя:/підпис/
Копія вірна
Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/1575/19
Рішення набирає законної сили 2019 р.
Суддя: Н. З. Коломієць
Копію рішення видано року
Секретар:
Суд | Чортківський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2019 |
Оприлюднено | 11.09.2019 |
Номер документу | 84148450 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чортківський районний суд Тернопільської області
Коломієць Н. З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні