Рішення
від 03.09.2019 по справі 743/1129/19
РІПКИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 743/1129/19

Провадження № 2/743/292/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2019 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді СТАШКІВА В.Б.,

за участю секретаря судового засідання НЕРУС Н.І.,

учасник справ: позивач ОСОБА_1 , представник позивача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ріпки, в залі суду справу

за позовом ОСОБА_3

до Неданчицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області

про визнання права власності за набувальною давністю,

В С Т А Н О В И В :

Стислий виклад позиції позивача та відповідача, їх заяви (клопотання), інші процесуальні дії у справі.

В червня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Неданчицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області в якому просила визнати за нею право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позову зазначила, що вона навесні уклала усний договір найму житлового будинку по АДРЕСА_1 з власником ОСОБА_4 . У вказаному будинку почала проживати разом зі своєю матір`ю ОСОБА_5 . У другій половині січня 2001 року з власником даного будинку житлового будинку уклала усний договір купівлі-продажу, сплативши ОСОБА_6 2000 грн. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_7 померла, а її дочка не заперечувала, що мати продала позивачу будинок та вказала, що претензій до останньої немає. У вище зазначеному будинку вона постійно проживала, сплачувала комунальні послуги.

Оскільки вона добросовісно заволоділа зазначеним житлового будинку і безперервно проживала там протягом більш як десять років, вона набула право власності за набувальною давністю, однак зареєструвати це право, окрім як в судовому порядку, не має можливості.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позов підтримали, з підстав вказаних в ньому.

Представник Неданчицької сільської ради Ріпкинського району Чернігівської області в судове засідання не з`явилася, надала суду відзив, в якому зазначила, що позовні вимоги визнає, просила справу розглядати у її відсутність.

Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено, що станом на 31.12.2012 року право власності на житловий будинок з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 не зареєстровано.

Власником житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 була ОСОБА_8 , що вбачається з довідки Неданчицької сільської ради від 16 липня 2018 року №405.

ОСОБА_9 постійно проживала в АДРЕСА_1 , а 27.10.2000 року вибула на проживання в Сумську область, що вбачається з довідки Неданчицької сільської ради від 16 липня 2018 року №404.

ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_2 проживає постійно без реєстрації з 2000 року за адресою: АДРЕСА_1 , тримає в домашньому підсобному господарстві корову та обробляє присадибну ділянку землі 0,55 га, що вбачається з довідки Неданчицької сільської ради від 27.04.2015 №241 та від 16.07.2018 №406.

ОСОБА_8 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що вбачається з свідоцтва про смерть НОМЕР_1 .

Судом встановлено, що КП Чернігівське МБТІ виготовило технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок з надвірними будівлями, які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .

Спадкова справа після смерті ОСОБА_11 не заводилася, що вбачається із Витягу зі Спадкового реєстру № 56843651 від 12.07.2019 року.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_12 показала, що вона з 1967 року проживає в с. Неданчичі Ріпкинського району, тому знає всіх односельців. З 2000 року в будинку ОСОБА_13 за адресою: АДРЕСА_1 , почала проживати ОСОБА_14 зі своєю матір`ю. ОСОБА_15 проживала у вказаному будинку постійно, тримала худобу, обробляла город. ОСОБА_16 поїхала до своєї племінниці, коли повернулась, захворіла та через деякий час померла. На поминальному обіді вона чула, як казала племінниця ОСОБА_17 , що претензій до ОСОБА_18 не має з приводу будинку, бо та сплатила за нього кошти.

Аналогічні покази надалі і допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_19

Мотивована оцінка аргументів сторін, встановлення порушень прав позивача, за захистом яких мало місце звернення до суду, норми права, які застосовує (не застосовує) суд, та мотиви їх застосування (не застосування).

Правилами державної реєстрації об`єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб, які встановлювали порядок державної реєстрації об`єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб, затвердженими наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 13 грудня 1995 року № 56 було запроваджено державну реєстрацію нерухомого майна в сільській місцевості, а до 13 грудня 1995 року в сільській місцевості державна реєстрація нерухомого майна не проводилась і належність спадкодавцю права власності на житловий будинок підтверджувалось лише записом в погосподарській книзі сільської ради.

У ЦК України набувальна давність розглядається як спосіб набуття права власності. Набувальна давність поширюється на випадки фактичного безпідставного володіння чужим майном за певних умов. Для набуття права власності на майно за набувальною давністю згідно з правилами ст. 344 ЦК України, по-перше, необхідно, щоб заволодіння майном було добросовісним, тобто особа при заволодінні майном не знала і не могла знати про відсутність у неї підстав для набуття права власності. Особу, яка заволоділа майном, слід вважати добросовісною, якщо на момент заволодіння майном вона мала всі підстави вважати, що законний власник у майна відсутній, або якщо власник у майна є, то він втратив інтерес до цього майна. Добросовісність володільця такого майна у даному випадку обумовлена відсутністю або власника взагалі, або будь-яких претензій з боку попереднього його володільця. По-друге, таке володіння повинно бути відкритим, тобто очевидним для всіх інших осіб, при цьому володілець має ставитись до цього майна, як до власного (експлуатувати, вживати необхідні заходи для утримання майна в належному стані тощо). Приховування володільцем свого володіння майном є порушенням цієї вимоги. По-третє, володіння майном повинно бути безперервним протягом встановлених законом строків (відповідно до ч. 2 ст. 344 ЦК України особа, яка володіє майном, до часу свого фактичного володіння може приєднати час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником) вона є).

Таким чином, виходячи зі змісту ст. 344 ЦК України, обставинами, які мають значення для справи і які повинен довести позивач, є такі:

- майно може бути об`єктом набувальної давності;

- добросовісність володіння;

- відкритість володіння;

- давність володіння та його безперервність;

- відсутність інших осіб, які претендують на це майно;

- відсутність титулу (підстави) у позивача для володіння майном та набуття права власності.

Положеннями ст. 5 ЦПК України, ст.ст. 55, 124 Конституції України та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних, передбачено, що кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом, зокрема таким, що відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням.

Вказане узгоджується з правовою позицією Європейського суду з прав людини в п. 45 рішення від 10 квітня 2008 року в справі Вассерман проти Росії (N 2), згідно якої засіб юридичного захисту, якого вимагає стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, має бути "ефективним" як з практичної, так і з правової точки зору, тобто таким, що або запобігає стверджуваному порушенню чи його повторенню в подальшому, або забезпечує адекватне відшкодування за те чи інше порушення, яке вже відбулося.

Враховуючи те, що по справі підтверджено, що ОСОБА_1 без належних правових підстав володіє житловим будинком з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , але таке заволодіння, на думку суду, є добросовісним, так як таке заволодіння відбулось не шляхом викрадення чи шахрайства, а за згодою ОСОБА_20 , яка була власником вказаного житлового будинку з надвірними будівлями, зважаючи на те, що ОСОБА_1 належними та допустимими доказами довела, що вона продовжує відкрито, тобто очевидно для всіх та безперервно користуватись цим будинком з 2000 р і по даний час, тобто понад 10 років та відноситись до вказаного об`єкта, як до свого, сплачує за комунальні послуги, при тому, що ніхто не претендує на вказаний житловий будинок про що свідчить не прийняття спадщини після смерті ОСОБА_11 , яка сталась 13.02.2001 р . , суд вважає за необхідне захистити права ОСОБА_1 в спосіб, який відповідає змісту порушеного права, характеру його порушення та наслідкам, спричиненим цим порушенням, а саме шляхом визнання за нею права власності за набувальною давністю на житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 258, 263-265, 354-355 ЦПК України, ст.ст. 328, 344 ЦК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_3 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_21 право власності за набувальною давністю на житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана через Ріпкинський районний суд Чернігівської області до Чернігівського апеляційного суду, протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Неданчицька сільська рада Ріпкинського району Чернігівської області, вул. Тітова, 69, с. Неданчичі Ріпкинського району Чернігівської області, код ЄДРПОУ 04416022.

Головуючий В.Б.Сташків

Повний текст рішення виготовлено

та підписано 06 вересня 2019 року.

СудРіпкинський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення03.09.2019
Оприлюднено11.09.2019
Номер документу84150360
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —743/1129/19

Рішення від 03.09.2019

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Сташків В. Б.

Рішення від 03.09.2019

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Сташків В. Б.

Ухвала від 12.07.2019

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Сташків В. Б.

Ухвала від 21.06.2019

Цивільне

Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Сташків В. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні