Справа № 237/2225/19
Провадження № 2/237/897/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.08.19 м. Курахове
Мар`їнський районний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Приходько В.А.,
з участю секретаря судового засідання Мережко М.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Військово-цивільної адміністрації м. Мар`їнка та с. Побєда, Міськрайонного управління Держгеокадастру у Мар`їнському районі та м. Вугледарі про визнання права власності на спадкове майно,-
ВСТАНОВИВ :
02.05.2019 року ОСОБА_1 звернулася до Мар`їнського районного суду Донецької області із позовом до ОСОБА_2 , Військово-цивільної адміністрації м. Мар`їнка та с. Побєда, Міськрайонного управління Держгеокадастру у Мар`їнському районі та м. Вугледарі про визнання права власності на спадкове майно.
Свої позовні вимоги обґрунтували тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її дідусь - ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 6,84 га, яка не була витребувана ОСОБА_3 за життя. Спадкоємець ОСОБА_2 - відповідач по справі, спадщину не прийняв, до нотаріальної контори не звертався.
Після смерті ОСОБА_3 позивач залишилась спадкоємицею п`ятою черги, оскільки дід за життя заповіт не складав.
В даний час виникла необхідність оформити право власності на спадщину, однак через відсутність правовстановлюючого документу на земельну частку, а вона не може реалізувати свого права.
Ухвалою суду від 03.05.2019 року відкрито провадження у даній справі, постановлено проводити її розгляд за правилами загального позовного провадження.
В судові засідання позивач не з`явився, до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, про судове засідання повідомлений, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов визнає.
Представник відповідача Військово-цивільної адміністрації м. Мар`їнка та с. Побєда в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, заперечень до позову не має.
Представник відповідача Міськрайонного управління Держгеокадастру у Мар`їнському районі та м. Вугледарі у судове засідання не з`явився, про судове засідання повідомлявся.
Частиною 4 статті 206 ЦПК України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
З урахуванням вищезазначеного суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних у справі письмових доказів та у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, вивчивши позовну заяву та дослідивши письмові докази по справі, приходить до наступних висновків.
Відповідно до статей 12 , 13ЦПКУкраїни , учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Суд, розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст.81 ЦПК України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог статей 1216 , 1217 ЦК України , спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтями 1268-1270 ЦК України визначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Що стосується даного випадку, в судовому засіданні встановлені наступні факти.
У відповідності до листа № 41 від 27.03.2019 р. наданого СТОВ ім. Т. Шевченко, ідент. код 30845087, в користуванні СТОВ ім. Тараса Шевченка знаходяться не витребувані ОСОБА_3 земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 6,84 га. В тому числі ріллі 6,69 га, пасовищ 0,21 га. Багаторічних насаджень 0,24 га. Відповідно до рішення Мар`їнської міської ради № V/8-31 від 21.02.2007 року.
У відповідності до рішення Мар`їнської міської ради Мар`їнського району Донецької області від 21.02.2007 р. № V/8-31 погоджено надання СТОВ ім. Тараса Шевченка дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на ім`я: ОСОБА_3 - земельна частка № 59 загальною площею 6,84 га, в тому числі: 6,69 га ріллі, 0,07 га пасовищ, 0,08 га багаторічних насаджень для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що стверджується копією свідоцтва про його смерть серії НОМЕР_1 .
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем п`ятої черги, що підтверджується свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 , свідоцтвом про укладення шлюбу серія НОМЕР_3 .
Як вбачається із фактичних даних, які містяться в матеріалах справи, правовідносини між сторонами виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України 01 січня 2004 року та продовжують існувати у даний момент.
У відповідності до п.п. 4 та 5 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України , він застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільни хвідносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України , положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
За таких умов, при розгляді даного спору суд опирається на норми законодавства, які діяли як до 01 січня 2004 року, так і на даний час, залежно від часу виникнення та існування відповідних правовідносин.
У разі відкриття спадщини до 01 січня 2004 року застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні положення Цивільного кодексу Української РСР від 1963 року, у тому числі щодо прийняття спадщини. Тобто, до зазначених спадкових правовідносин мають застосовуватися положення цивільного законодавства щодо встановлення факту прийняття спадщини відповідно до статті 549 ЦК УРСР від 1963 року , відповідно до норм якої спадкоємець визнається таким, що прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
У відповідності до змісту ст.1218 ЦК України , до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Успадкування права на земельну частку у разі смерті громадянина - співвласника колективної власності на землю, зокрема й тих, які не змогли з різних причин отримати сертифікат на право на земельну частку (пай), здійснюється згідно з нормами Цивільного кодексу України .
Згідноч.1 ст.1267 ЦК України , частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.
Згідно ст.15 ЦК України , кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Способом захисту цивільних прав та інтересів, згідно ст. 16 цього Кодексу , може бути, зокрема, визнання права.
Відповідно до ч.1 ст.328 ЦК України , право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ч.2 ст.328 ЦК України ).
У відповідності до ст.346 ЦК України , смерть власника є однією з підстав припинення права власності.
Відповідно до ст.392 ЦК України , власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.
Право позивача, як спадкоємця на спадкове майно, підлягає захисту в судовому порядку, оскільки спадкодавець за життя не отримав правовстановлюючого документа на спадкове майно, що є перешкодою позивачу в нотаріальному оформленні спадщини.
Таким чином вимоги позивача, ґрунтуються на законі та підлягають до задоволення.
Враховуючи викладене, на підставі, керуючись ст.ст. 12 , 81 , 206 263-265 ЦПК України , суд,-
УХВАЛИВ :
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності за законом на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, розташовану на території Мар`їнської міської ради Донецької області з числа земельних часток (паїв), виділених із колишнього КСП ім. Тараса Шевченка під № 59 загальною площею 6,84 га, в тому числі 6,69 га ріллі, 0,07 га пасовищ, 0,08 га багаторічних насаджень, цільовим призначенням земельної ділянки є ведення товарного сільськогосподарського виробництва без виділення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана в судову палату по цивільним справам Донецького апеляційного суду через Мар`їнський районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя В.А. Приходько
Суд | Мар`їнський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 19.08.2019 |
Оприлюднено | 15.09.2019 |
Номер документу | 84219603 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мар`їнський районний суд Донецької області
Приходько В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні