ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"13" вересня 2019 р.м. Одеса № 916/2724/19
Господарський суд Одеської області у складі судді Мостепаненко Ю.І., розглянувши матеріали (вх. № 2785/19 від 12.09.2019р) та клопотання про звільнення від сплати судового збору (2-4405/19 від 12.09.2019р.)
до товариства з обмеженою відповідальністю Будмарин (64014, м.Одеса, вул.. Віри Інбер, 5, приміщення 304н, код ЄДРПОУ 33656758)
до житлово-будівельного кооперативу Набережний квартал 5 (67562, Одеська область, Лиманський район, с.Крижанівка, вул.Софієвська,2, код ЄДРПОУ 39594451)
про стягнення 213 520,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
12.09.2019р. Крижанівська сільська рада Лиманського району Одеської області звернулась до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до товариства з обмеженою відповідальністю Будмарин та житлово-будівельного кооперативу Набережний квартал 5 про стягнення збитків у сумі 213 520,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання ТОВ Будмарин та ЖБК Набережний квартал 5 умов укладеного між сторонами договору №39 про пайову участь у створені інфраструктури с. Крижанівка та с. Ліски Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 23.09.2016р.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд зазначає таке.
По-перше , відповідно до ч.4 ст.162 позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них.
Позивач в позовній заяві зазначив учасниками справи: товариство з обмеженою відповідальністю Будмарин та житлово-будівельний кооператив Набережний квартал 5 , проте, в тексті позовної заяви не визначив процесуального статусу у справі зазначених осіб (відповідач або третя особа), та не зазначив позовних вимог до ЖБК Набережний квартал 5 .
По-друге , відповідно до ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити: зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.
При цьому, поняття обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються, означає те, що його зміст дозволяє суду зробити висновок про підстави стягнення заявленої суми та її розмір.
Як встановлено судом, позовні вимоги Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області направлені на стягнення завданих збитків у сумі 213 520,00 грн.
Водночас, матеріали позовної заяви не містять обґрунтованого розрахунку стягуваної суми, що позбавляє можливості суд зробити висновок щодо правильності нарахування відповідної суми чи періоду такого нарахування.
Втрете , відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України встановлено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Натомість, як вбачається зі змісту позовної заяви Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, в порушення вимог чинного законодавства не надано доказів сплати судового збору за подання позову.
Статтею 4 Закону України „Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлено ставку судового збору - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Положеннями ст. 7 Закону України „Про державний бюджет України на 2019 рік» від від 23.11.2018р. № 2629-VIII встановлено, що у 2019 році прожитковий мінімум для працездатної особи з 1 січня 2019 року становить 1921 гривні.
Таким чином, позивач за подання даного позову, з урахування заявлених позовних вимог, має сплатити в дохід державного бюджету судовий збір у розмірі 3 202,80 грн.
При цьому, в прохальній частині позовної заяви Крижанівська сільська рада Лиманського району Одеської області просить суд звільнити останню від сплати судового збору.
Відповідно до ст.8 Закону України „Про судовий збір» передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. 2. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Оскільки, за суб`єктним та предметним критерієм підстави для застосування до позовної заяви Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, приписів ст. 8 Закону України „Про судовий збір» відсутні, господарський суд доходить висновку про відмову у задоволенні клопотання Крижанівській сільській раді Лиманського району Одеської області про звільнення від сплати судового збору за подання позовної заяви.
Вчетверте , згідно до ч. 2 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
В обґрунтування своєї позиції, позивач, зокрема, посилається на акт ревізії Держаудитслужби №08-11/15 від 05.03.2018р., кошторисні розрахунки ЖБК Набережний квартал 5 вартості об`єктів будівництва, відповідно до яких загальна кошторисна вартість визначена у розмірі 6 567 880,00 грн., декларацію про готовність об`єкта до експлуатації ОД 143163471851
Також, Крижанівська сільська рада Лиманського району Одеської області зазначає, що ТОВ Будмарин перераховано до сільського бюджету грошові кошти на загальну суму 131 357,60 грн.
Однак, позивачем, в порушення вимог ч. 2 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, не надано до позовної заяви акту ревізії Держаудитслужби № 08-11/15 від 05.03.2018р., кошторисних розрахунків ЖБК Набережний квартал 5 вартості об`єктів будівництва, відповідно до яких загальна кошторисна вартість визначена у розмірі 6 567 880,00 грн., декларації про готовність об`єкта до експлуатації ОД 143163471851 та доказів перерахування ТОВ Будмарин до сільського бюджету грошових коштів на загальну суму 131 357,60 грн.
Вп`яте , у відповідності до п. п. 8,9,10 ч. 3 ст.162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява, серед іншого, повинна містити зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; та попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Однак, подана позивачем позовна заява, в порушення вказаних вимог ст.162 Господарського процесуального кодексу України, не містить відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви, попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи, підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Крім того, додані до позовної заяви документи місять нечитаємі копії , зокрема, рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області №30-VI від 10.02.2012р. та Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі замовників у створенні та розвитку інфраструктури населених пунктів Крижанівської сільської ради.
Окрім того, згідно з ч. 1 та ч.2 ст.91 Господарського процесуального кодексу України , письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Відповідно до ч.ч.4, 5 ст. 91 Господарського процесуального кодексу України, копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Порядок засвідчення копій документів визначений пунктом 5.27 Національного стандарту України, затвердженого Державним комітетом з питань технічного регулювання та споживчої політики №55 від 07.04.2003 "ДСТУ 4163-2003", відповідно до якого відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії.
Згідно з висновком щодо застосування норм права, який викладений у постанові Верховного суду від 11.07.2018р. у справі №904/8549/17, неналежним чином засвідчені документи є недопустимими доказами у справі.
Однак, в порушення зазначених вимог законодавства, до позовної заяви позивачем додані докази, засвідченні неналежним чином.
Недотримання приписів ст.162, 164 ГПК України має наслідком застосування положень ч.1 ст.174 ГПК України.
Згідно до ч.1 ст.174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Отже, з урахуванням наявності вищевикладених недоліків, позовна заява Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, на підставі ч.1 ст.174 ГПК України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду: визначення процесуального статусу ТОВ Будмарин та ЖБК Набережний квартал 5 , визначення змісту позовних вимог щодо ЖБК Набережний квартал 5 , обґрунтованого розрахунку стягуваної суми, доказів сплати судового збору за подання позову у розмірі 3202,80 грн., акту ревізії №08-11/15 від 05.03.2018р. Держаудитслужби, кошторисних розрахунків ЖБК Набережний квартал 5 вартості об`єктів будівництва, відповідно до яких загальна кошторисна вартість визначена у розмірі 6 567 880,00 грн., декларації про готовність об`єкта до експлуатації ОД 143163471851 та доказів перерахування ТОВ Будмарин до сільського бюджету грошових коштів на загальну суму 131 357,60 грн., відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви, попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи, підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; засвідчених належним чином документів, доданих до позовної заяви, та читаємих копій рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області №301-VІ від 10.02.2012р. та Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі замовників у створені та розвитку інфраструктури населених пунктів Крижанівської сільської ради.
Керуючись ст.ст.162, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, ст. 8 Законом України „Про судовий збір» суд,
УХВАЛИВ:
1. Відмовити у задоволенні клопотання Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області про звільнення від сплати судового збору (від 12.09.2019р. вх. №2-4405/19) .
2. Позовну заяву Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області (вх.№2785/19 від 12.09.2019р.) залишити без руху.
3. Встановити позивачу строк у 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви, шляхом надання до суду: визначення процесуального статусу ТОВ Будмарин та ЖБК Набережний квартал 5 , визначення змісту позовних вимог щодо ЖБК Набережний квартал 5 , обґрунтованого розрахунку стягуваної суми, доказів сплати судового збору за подання позову у розмірі 3202,80 грн., акту ревізії №08-11/15 від 05.03.2018р. Держаудитслужби, кошторисних розрахунків ЖБК Набережний квартал 5 вартості об`єктів будівництва, відповідно до яких загальна кошторисна вартість визначена у розмірі 6 567 880,00 грн., декларації про готовність об`єкта до експлуатації ОД 143163471851 та доказів перерахування ТОВ Будмарин до сільського бюджету грошових коштів на загальну суму 131 357,60 грн.; відомостей щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових доказів, копії яких додано до заяви, попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи, підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав; засвідчених належним чином документів, доданих до позовної заяви, та читаємих копій, рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області №301-VІ від 10.02.2012р. та Положення про порядок залучення та встановлення розміру пайової участі замовників у створені та розвитку інфраструктури населених пунктів Крижанівської сільської ради.
4. Попередити позивача про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua
Ухвала набрала законної сили 13.09.2019 року та не підлягає оскарженню.
Суддя Ю.І. Мостепаненко
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2019 |
Оприлюднено | 16.09.2019 |
Номер документу | 84228330 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Мостепаненко Ю.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні