Справа № 2/593/140/2019
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" вересня 2019 р. Бережанський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Музики Я.М.
з участю секретаря Лещук Л.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Бережани цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування в особі служби у справах дітей Бережанської РДА в інтересах дитини ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав,-
В С Т А Н ОВ И В:
Позивач Орган опіки та піклування в особі служби у справах дітей Бережанської РДА Тернопільської області -начальник служби ОСОБА_3 звернулася до суду в інтересах дитини ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав. В обґрунтування позову зазначила, що відповідачка ОСОБА_2 є матір`ю 4- х дітей: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , які проживають разом із нею, однак вона не виконує належним чином батьківських обов`язків, не створює належних умов для проживання, виховання та морального розвитку дітей. Служба у справах дітей неодноразово попереджувала її про відповідальність за неналежне виконання батьківських обов`язків та зміну ставлення до виховання дітей. 22.03.2019 р. було проведено із дитиною ОСОБА_1 бесіду, яка повідомила, що її брати та сестра ображають, її мати наказує її за будь-яку провину, б`є її, не дає коштів на харчування в школу, не купляє нового одягу та взуття. З метою захисту прав та інтересів дитини Органом опіки та піклування в особі служби у справах дітей Бережанської РДА Тернопільської області двічі було здійснено спроби щодо вилучення дитини, однак не вдалося. В результаті чого відповідно до розпорядження голови РДА від 09.04.2019 р. №127-од малолітню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 було відібрано від матері та влаштовано до центру соціально-психологічної реабілітації дітей Тернопільської обласної державної адміністрації.
У судовому засіданні начальник служби у справах дітей Бережанської РДА Тернопільської області Звіришин С.П. позов підтримала у повному обсязі, дала суду пояснення аналогічні поясненням, що зазначені у позовній заяві та просить даний позов задоволити і позбавити батьківських прав ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 , жительку с.Слов`ятин Бережанського району Тернопільської області відносно її малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також просить малолітню дитину передати органу опіки та піклування в особі служби у справах дітей Бережанської РДА, для подальшої опіки.
У судовому засіданні відповідачка ОСОБА_2 заявленого позову не визнала, суду пояснила, що вона ніде не працює, не має додаткового доходу, дітей виховує сама і часто їх залишає без нагляду, оскільки сторонньої допомоги у неї не має. Звідки в ОСОБА_1 пошкодження у вигляді синців та подряпин їй не відомо, тому, що це трапляється за її відсутності. Просить суд не позбавляти її батьківських прав і не забирати дитину із сім`ї.
У судовому засіданні адвокат відповідачки ОСОБА_2- Лукінів М.П. позову не визнав, суду пояснив, що Служба у справах дітей систематично та занадто прискіпливо здійснює перевірки з приводу усіх проблемних питань, які можуть виникнути під час проживання у сім`ї ОСОБА_2 . Відповідачка по справі належним чином виконує свої батьківські обов`язки, дбає про добробут сім`ї, сама виховує дітей, алкогольних напоїв не вживає.
Допитана у судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_11 суду пояснила, що вона є директором НВК ЗНЗ I-III ступенів-ДНЗ і їй вчителі повідомили, що ОСОБА_1 приходить часто до школи із синцями, які їй наносить мама, вона погано ставиться до дитини, на відміну від інших дітей у сім`ї.
Допитана у судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_13 суду пояснила, що вона є заступником директора з виховної роботи і вона бачила, що учениця 4 класу ОСОБА_1 , приходить в школу із синцями.
Допитана у судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_14 суду пояснила, що вона працює вчителем в школі, яка знаходиться у с.Слов`ятин, де навчається у 4 класі ОСОБА_1 і вона бачила, що дитина приходить в школу із синцями, дитина розказувала, що в неї синяки, через те, що її б`є мама. Також додала, що ОСОБА_1 приходить на навчання в неохайному одязі, не має грошей на харчування на відміну від її братів та сестри.
Допитані у судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 які теж працюють у школі вчителями дали суду пояснення аналогічні поясненням їхньої колеги свідка ОСОБА_14
Допитаний у судовому засіданні інспектор превенції Бережанського ВП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_24 суду пояснив, що умови для проживання у відповідачки є не задовільні, із нею були проведені бесіди стосовно належного виконання батьківських обов`язків та було попереджено про відібрання дітей, а також складалися адмінпротоколи.
Допитана у судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_19 , суду пояснила, що вона являється директором райцентру соціальних служб сім`ї, дітей та молоді і з їхньої сторони було запропоновано ОСОБА_2 соціальний супровід, однак вона відмовилась, після чого було направлено лист в Карітас , щоб вона могла отримувати допомогу, всі діти відповідачки забезпечені крім ОСОБА_1 .
Допитаний у судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_20 суду пояснив, що він є добрим знайомим брата відповідачки ОСОБА_2 і він допомагав відповідачці із переїздом, оскільки вона не є корінною жителькою с. Слов`ятин , також допомагав їй і фінансово, доповнив, що ОСОБА_2 є хорошою мамою та дбає про свою сім`ю і дітей.
Допитаний у судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_21 суду пояснив, що він сільським головою с.Слов`ятин, де проживає відповідачка. Вона є хорошою мамою для своїх дітей і добре відноситься до ОСОБА_1 . Додав, що ОСОБА_1 не потрібно роз`єднувати із сім`єю. Синці у неї з`явилися, оскільки вона була впала вдома біля виноградника.
Допитана у судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_22 , суду пояснила, що вона є психологом у школі де навчається малолітня ОСОБА_1 та повідомила, що дитина приходила до школи із синцями, в неї були гематоми на тілі. ОСОБА_1 пояснювала, що її била мати та її брати.
Допитана у судовому засіданні в якості свідка в присутності педагога ОСОБА_23 малолітня ОСОБА_1 , суду пояснила, що її карала мати, ставила у кут, била через те, що вона була не слухняна, також її ображали брати та сестра, однак вона хоче повернутися додому у сім`ю і проживати із ними разом однією сім`єю.
Допитаний у судовому засіданні в якості свідка в присутності педагога ОСОБА_23 . малолітній ОСОБА_6 суду пояснив, що мати їх любить і добре відноситься до усіх в тому числі і до ОСОБА_1 , в них дружня і міцна сім`я, просить не забирати ОСОБА_1 із сім`ї і не розлучати їх із сестрою.
Допитані у судовому засіданні в якості свідків в присутності педагога ОСОБА_23 малолітні ОСОБА_4 та ОСОБА_5 дали суду пояснення аналогічні поясненням свідка ОСОБА_6 .
Суд, вислухавши пояснення сторін, їх представників та свідків, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про те, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідачка ОСОБА_2 є мамою малолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 , виданого Зеленською сільською радою від 25.11.2008 р.н.
ОСОБА_1 проживає разом із матір`ю та своїми двома братами і сестрою у с.Слов`ятин Бережанського р-ну Тернопільської області.
Із висновку органу опіки та піклування від 05.04.2019 р. №01-425/01-18 вбачається, що комісією вирішено за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 стосовно її дочки ОСОБА_1 .
Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до вимог ст. 150 Сімейного Кодексу України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної освіти, готувати її до самостійного життя. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Згідно з вимогами ч.1 п. 2 ст. 164 Сімейного Кодексу України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоко поводяться з дитиною; є хронічними алкоголіками або наркоманами; вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в п. 15 постанови від 30 березня 2007 року № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
В абз.2 п.16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" зазначено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Таким чином, позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки, передбачені ст. 166 СК України, як для батька (матері), так і для дитини. Позбавлення батьківський прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо і лише при наявності вини в діях батьків.
Відповідно до вимог ст.9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої її постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
Пунктом 6 ч.1 ст.3 Цивільного Кодексу України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах справедливості, добросовісності та розумності.
Суд погоджується, що умови проживання сім`ї відповідачки є примітивні, а спосіб життя та поведінка матері є легковажними та неналежними, однак відсутні належні докази, які обґрунтовано доводять, що це загрожує життю і здоров`ю дитини ОСОБА_1 .
Судом встановлено, що відповідачка не в повній мірі здійснювала батьківські обов`язки щодо виховання доньки, разом з тим позбавлення батьківських прав є виключним заходом, кінцевим результатом якого є розірвання родинних зв`язків. Зважаючи на щире бажання відповідачки здійснювати батьківські права, думку дитини, яка хоче повернутися у сім`ю та проживати там, загалом відсутність негативної соціальної характеристики свідчить про необхідність надання їй додаткової можливості навести психологічний контакт з донькою, як матері та дитини.
Враховуючи встановлені судом обставини по справі та вищезазначені вимоги закону, а також те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які порушують батьківські обов`язки, суд вважає, за недоцільне позбавляти відповідачку ОСОБА_2 батьківських прав по відношенню до її малолітньої дочки ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 12, 81, 263-265 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні позову Органу опіки та піклування в особі служби у справах дітей Бережанської РДА Тернопільської області в інтересах дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , жительки с.Слов`ятин Бережанського району Тернопільської області про позбавлення батьківських прав.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду через Бережанський районний суд Тернопільської області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Суддя Я.М. Музика
Суд | Бережанський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2019 |
Оприлюднено | 17.09.2019 |
Номер документу | 84243536 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бережанський районний суд Тернопільської області
Музика Я. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні