13.09.19
22-ц/812/1305/19
Справа № 476/761/18
Провадження № 22-ц/812/1305/19
У х в а л а
13 вересня 2019 року м. Миколаїв
Миколаївський апеляційний суд у складі судді Прокопчук Л.М., вивчивши апеляційну скаргу ОСОБА_1 , подану його представником ОСОБА_2 на рішення Єланецького районного суду Миколаївської області від 21 січня 2019 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та стягнення майнової шкоди у вигляді упущеної вигоди,-
в с т а н о в и в :
У вересні 2018 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та стягнення майнової шкоди у вигляді упущеної вигоди.
Рішенням Єланецького районного суду Миколаївської області від 21 січня 2019 року відмовлено у задоволенні позову.
8 липня 2019 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу на зазначене рішення суду першої інстанції, яка містить і клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження в обґрунтування якого зазначав, що копію оскаржуваного рішення отримано 26 червня 2019 року. Апеляційну скаргу подав безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
Ухвалою Миколаївського апеляційного суду від 9 липня 2019 року апеляційну скаргу залишено без руху у зв`язку з несплатою судового збору та необхідністю надання доказів на підтвердження доводів щодо поважності причин пропуску строку на апеляційне оскарження. Витребувано з Єланецького районного суду Миколаївської області дану цивільну справу.
На виконання вимог ухвали Миколаївського апеляційного суду від 9 липня 2019 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 надав клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження в якому вдруге посилався на отримання оскаржуваного рішення 26 червня 2019 року. Інших причин пропуску строку на апеляційне оскарження не зазначав та доказів не надав. Надав квитанцію про сплату судового збору.
З матеріалів цивільної справи, яка надійшла з суду першої інстанції до Миколаївського апеляційного суду вбачається, що копію оскаржуваного рішення ОСОБА_1 отримав особисто 6 лютого 2019 року. Зазначене підтверджується його підписом на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 95).
За такого, посилання представника ОСОБА_1 . спростовуються матеріалами справи.
Можливість поновлення строку на апеляційне оскарження в разі його пропуску з поважних причин передбачена ст. 354 ЦПК України.
Частиною 4 ст. 357 ЦПК України передбачено, що якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті апеляційного провадження у порядку, встановленому статтею 358 цього Кодексу.
За змістом ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) кожній фізичній або юридичній особі гарантовано право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.
Однією з основних гарантій права сторони на судовий захист є право оскарження судових рішень (ст. 129 Конституції України). Реалізація цього права здійснюється, зокрема шляхом оскарження судових рішень у судах апеляційної та касаційної інстанцій.
У рішенні у справі "Устименко проти України" від 29 жовтня 2015 Європейський суд з прав людини вказав, що право на справедливий судовий розгляд, гарантоване пунктом 1 ст. 6 Конвенції, повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції, відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін. Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності, яка передбачає дотримання принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов`язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Рябих проти Росії" ).
У кожній справі національні суди мають перевіряти, чи підстави для поновлення строків для оскарження виправдовують втручання у принцип res judicata (принцип юридичної визначеності), коли національне законодавство не обмежує дискреційні повноваження судів ні у часі, ні в підставах для поновлення строків (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Пономарьов проти України" від 03 квітня 2008 року).
Оскільки представником ОСОБА_1 - ОСОБА_2 у апеляційній скарзі не наведено поважних причин для поновлення строку на апеляційне оскарження, інших причин пропуску строку він не надав, а безпідставне поновлення строку на апеляційне оскарження судового рішення, яке набрало законної сили, є порушенням вимог пункту 1 статті 6 Конвенції, у відкритті апеляційного провадження у справі слід відмовити.
У зв`язку з цим відповідно до ст. 7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору підлягає поверненню.
Керуючись ст. ст. 127, 358 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , подану його представником ОСОБА_2 , на рішення Єланецького районного суду Миколаївської області від 21 січня 2019 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про визнання дій неправомірними та стягнення майнової шкоди у вигляді упущеної вигоди.
Повернути ОСОБА_1 судовий збір, сплачений при подачі апеляційної скарги:
- у розмірі 1057,20 грн. за квитанцією № МР_АВ031096DN0_8806817 від 26 липня 2019 року, отримувач УК у м. Миколаїв/22030101, код Банку отримувача 37992781, р/р 34316206080007, МФО 899998.
Ухвала набирає законної сили з дня її підписання і з цього часу протягом тридцяти днів може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду.
Суддя Миколаївського
апеляційного суду Л.М.Прокопчук
Суд | Миколаївський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2019 |
Оприлюднено | 17.09.2019 |
Номер документу | 84247802 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Миколаївський апеляційний суд
Прокопчук Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні