Рішення
від 16.09.2019 по справі 904/2989/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.09.2019м. ДніпроСправа № 904/2989/19

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Бєлік В.Г.

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Швейна фабрика "Ножиці", м. Київ

до Приватного акціонерного товариства "Капітал-СК", м. Дніпро

про стягнення страхового відшкодування у розмірі 55 036,31 грн.

Без повідомлення (виклику) учасників справи

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Швейна фабрика "Ножиці" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Приватного акціонерного товариства "Капітал-СК" страхове відшкодування у розмірі 55 036,31 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань з виплати страхового відшкодування, а саме відповідачем не сплачено позивачу страхове відшкодування та порушено строк такої виплати.

Розглянувши поданий позов, суд зазначає наступне.

Згідно приписів частини 1 статті 247 Господарського процесуального кодексу України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи.

Відповідно до частин 3-4 статті 12 Господарського процесуального кодексу України спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

За змістом приписів частин 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Згідно положень ч.1 ст. 250 Господарського процесуального кодексу України питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Виходячи із вказаних вище положень Господарського процесуального кодексу України та беручи до уваги ціну позову (55 036,31 грн.), яка не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто поданий позов відноситься до малозначних справ, а також незначну складність характеру спірних правовідносин та обсяг необхідних доказів, що не потребує проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи, суд дійшов висновку про розгляд поданої позовної заяви у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 16.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Відповідач ухвалу суду від 16.07.2019 отримав 24.07.2019, що підтверджено рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, відзив на позов не надав, вимоги ухвали суду від 16.07.2019 не виконав.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

25 вересня 2018 року представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Швейна фабрика "Ножиці" (надалі - позивач) відповідно до вимог статті 35 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" подав повідомлення про страховий випадок до Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Страховий капітал" (далі - відповідач).

Як вбачається з матеріалів справи 20.09.218 о 17:35 год., водій транспортного засобу "Mersedes-Benz ML350" (державний номер НОМЕР_1 ) ОСОБА_1 рухався по бульвару Перова, 15, в м. Києві, не дотримався безпечної дистанції, в наслідок чого здійснив зіткнення з автомобілем "BMW" (державний номер НОМЕР_2 ), що належить позивачу на праві власності, яким керувала ОСОБА_2 , про що офіцером поліції був складений протокол про адміністративне правопорушення, а автомобіль Позивача був істотно пошкоджений.

Постановою Дніпровського районного суду міста Києва від 02.11.2018 у справі № 755/15373/18, за наслідками розгляду складеного Протоколу, визнано ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, що передбачено статтею 124 КпАП України, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу

Відтак ОСОБА_1 заподіяв істотну шкоду Позивачу, а оскільки він був застрахований у Відповідача, що підтверджується полісом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів серії АМ № 4411393 від 07.06.2018 року, тому Позивач звернувся до Приватного акціонерного товариства "Капітал-СК".

Відповідач отримав та зареєстрував Повідомлення Позивача за номером № 2582 , що підтверджується підписом начальника управління розслідування та врегулювання збитків Відповідача - ОСОБА_3 .

Так, 28.09.2018 відповідачем за допомогою системи "AUDATEX" була складена ремонтна калькуляція № 2582.

Відповідно до складеної Калькуляції ремонт пошкодженого автомобіля "BMW" (державний номер НОМЕР_2 ) буде коштувати 48 192,72 грн.

Як вбачається з позовної заяви складену Калькуляцію ТОВ "Швейна фабрика "Ножиці" не оскаржувало.

В подальшому, позивач подав заяву про виплату страхового відшкодування від 15.11.2018, що була прийнята працівником Відповідача Плевако ОМ ОСОБА_4 з проставленням підпису про отримання.

Згідно поданої заяви позивач просив виплатити страхове відшкодування, у розмірі 48 192,72 грн., шляхом перерахування вказаної суми на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Паливна компанія "ПІТ-ЛЕЙН" для оплати відновлювального ремонту автомобіля.

Проте, ПрАТ "Капітал-СК" не перераховував будь-яких коштів на користь Позивача та/або ТОВ "Паливна компанія "ПІТ-ЛЕЙН", що підтверджується довідкою від даної компанії.

Позивач направив на адресу відповідач лист-вимогу № 20/06/01 від 20.06.2019 про необхідність негайної сплати страхового відшкодування та пені.

Згідно з п. 36.1 спи 36 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників Наземних транспортних засобів" страховик, керуючись нормами нього Закону, приймає вмотивоване рішення про здійснення страхового відшкодування або про відмову у здійсненні страхового відшкодування.

Пунктом 36.2 спи 36 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників Наземних транспортних засобів" передбачено, що страховик протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов`язаний прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування та виплатити його у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими або прийняти вмотивоване рішення про відмову у здійсненні страхового відшкодування у разі невизнання майнових вимог заявника або з підстав, визначених статтями 32 та/або 37 цього Закону. Протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення страховик зобов`язаний направити заявнику письмове повідомлення про прийняте рішення.

Проте, відповіді на заяву відповідач не надав, страхове відшкодування не виплатив, лист про відмову у виплаті на адресу позивача не надходив.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено приписами ч.1. ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого майнового або немайнового права та інтересу.

Відповідно до ч. 1 ст. 1191 Цивільного кодексу України, особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.

Згідно з п. 22.1 ст. 22 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.

Відповідно до статті 27 Закону України "Про страхування" та статті 993 Цивільного кодексу України до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток.

Умовами абзаців а, ґ підпункту 38.1.1. ст. 38 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" (в редакції на момент настання ДТП ) встановлено, що страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду якщо він після дорожньо-транспортної пригоди за його участю самовільно залишив місце пригоди, якщо він не повідомив страховика у строки і за умов, визначених у підпункті 33,1.2 пункту 33.1 статті 33 цього Закону (протягом трьох робочих днів).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1188 Цивільного кодексу України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.

Отже, виконання обов`язку з відшкодування шкоди особою, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, Законом України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" покладено на страховика (винної особи), у межах, встановлених цим Законом, та договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.

За змістом ст.ст. 549, 551 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або iнше майно, якi боржник повинен передати кредиторовi у разi порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у вiдсотках вiд суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання. Предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме i нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмiр встановлюється договором або актом цивiльного законодавства.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань", платники грошових коштiв сплачують на користь одержувачiв цих коштiв за прострочку платежу пеню в розмiрi, що встановлюється за згодою сторiн.

Пунктом 36.5. статті 36 Закону № 2443-УШ встановлена відповідальність за прострочення виплати страхового відшкодування, а саме за кожен день прострочення виплати страхового відшкодування (регламентної виплати) з вини страховика (МТСБУ) особі, яка має право на отримання такого відшкодування, сплачується пеня з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України, яка діє протягом періоду, за який нараховується пеня.

Оскільки заява про виплату страхового відшкодування була подана відповідачу 15.11.2018, але була зареєстрована останнім лише 10.12.2018 року, то штрафні санкції слід нараховувати через 90 днів від отримання заяви, а саме з 11.03.2019 року включно.

За розрахунком позивача, сума пені, заявлена до стягнення за загальний період з 11.03.2019 року по 28.06.2019 року складає 5 144,08 грн.

Розрахунок пені зроблений позивачем у відповідності до вимог Закону, що є підставою для задоволення даних вимог.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача втрати від інфляції у сумі 1 263,79 грн. за загальний період з березня 2019 по травень 2019 та 3% річних у сумі 435,72 грн. за загальний період з 11.03.2019 по 28.06.2019.

Перевіривши розрахунки позивача судом встановлено, що розрахунок 3% річних та інфляційних втрат відповідає вимогам чинного законодавства, у зв`язку з чим, вимогу позивача щодо стягнення 3% річних у сумі 435,72 грн. та інфляційних втрат у сумі 1 263,79 грн. слід визнати обґрунтованою і такою, що підлягає задоволенню.

Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідач своїм правом надати відзив на позовну заяву не скористався, будь яких заперечень проти позову до матеріалів справи за час її розгляду не надходило, як не надходило доказів сплати відповідачем суми позову в повному обсязі або частково.

На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Отже, позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Капітал-СК" (49051, м. Дніпро, вул. Богдана Хмельницького, буд. 4, офіс 214, код ЄДРПОУ 32206908) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Швейна фабрика "Ножиці" (03083, м. Київ, пр. Науки, буд. 136/2, код ЄДРПОУ 39938614) - 48 192,72 грн. - страхового відшкодування, 5 144,08 грн. - пені, 1 263,79 грн. - інфляційних втрат, 435,72 грн. - 3% річних та 1 921,00 грн. - витрат по сплаті судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили у відповідності до статті 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 16.09.2019

Суддя В.Г. Бєлік

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення16.09.2019
Оприлюднено17.09.2019
Номер документу84256340
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/2989/19

Судовий наказ від 08.10.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Рішення від 16.09.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

Ухвала від 16.07.2019

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Бєлік Вікторія Геннадіївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні