Рішення
від 09.09.2019 по справі 147/1270/18
ТРОСТЯНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Тростянецький районний суд

Вінницької області

справа № 147/1270/18

номер провадження № 2/147/265/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2019 року Тростянецький районний суд Вінницької області у складі :

головуючого судді Дудікова А.В.,

при секретарі Подолян Т.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні Тростянецького районного суду Вінницької області цивільну справу №147/1270/18 за позовом ОСОБА_1 до Глибочанської сільської ради Тростянецького району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно,

в с т а н о в и в:

У листопаді 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Глибочанської сільської ради Тростянецького району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно.

В обгрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дядько ОСОБА_2 , Після його смерті відкрилася спадщина, яка складалася із земельної частки площею 2,28 га в межах згідно з планом, що находиться на території Глибочанської сільської ради. Спадщину після смерті свого брата прийняв ОСОБА_3 , оскільки на момент смерті проживав з покійним разом та вів спільне господарство. ІНФОРМАЦІЯ_2 помер батько позивача ОСОБА_3 Спадкова маса складалася зокрема з земельної ділянки площею 2,28 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на яку у нього було право власності після смерті брата, однак батько позивача не встиг належним чином оформити своє право власності на земельну ділянку. Спадкоємцем до майна померлого ОСОБА_3 являється позивач по справі, інших спадкоємців немає. ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті батька, оскільки вчасно подав до нотаріальної контори відповідну заяву. У видачі свідоцтва про право на спадщину позивачу відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів. ОСОБА_1 просив визнати за ним в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку площею 2,28 га в межах згідно з планом, розташовану на території Глибочанської сільської ради Тростянецького району, що належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщину після смерті якого прийняв брат ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1 .

Ухвалою Тростянецького районного суду Вінницької області від 04.03.2019 р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 04.06.2019 р. закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач в судове засідання не з`явився. Представник позивача подав до суду заяву в якій просив розглянути справу без його участі та участі позивача, позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника сільської ради, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Згідно з частиною третьою статті 211 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності; якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до наступного висновку.

Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 56 років, про що в Книзі реєстрації смертей 14.02.2015 р. зроблений актовий запис за №7 (а.с.8).

За життя ОСОБА_2 був власником земельної ділянки площею 2,28 га в межах згідно з планом, яка розташована на території Глибочанської сільської ради Тростянецького району Вінницької області, що підтверджується копією Державного акту на право приватної власності на землю серії І - ВН в„–002730 (а.с.10).

Державний акт на право приватної власності на землю серії І - ВН в„–002730 від 10.12.2001р. виданий на ім`я ОСОБА_2 . втрачено, про що опубліковано оголошення в газеті Тростянецькі вісті від 09.02.2018 р. (а.с.19).

Спадкоємцем до його майна був брат - ОСОБА_3 , однак за життя не оформив своє право власності на вищевказану земельну ділянку.

Відповідно до довідки №481 від 18.12.2017 р., виданої виконавчим комітетом Глибочанської сільської ради Тростянецького району Вінницької області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 , разом з ОСОБА_3 , який своєчасно вступив в управління спадковим майном, про що свідчить запис в погосподарській книзі (а.с.11.).

Родинні зв`язки між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 , виданого на ім`я ОСОБА_2 , де в графі мати записано - ОСОБА_4 , в графі батько - ОСОБА_5 (а.с.13).

Згідно інформації №821-16.25-38 від 11.04.2018 р., наданої начальником Тростянецького міжрайонного відділу ДРАЦС Головного ТУЮ на адвокатський запит, в архіві відділу є в наявності факт державної реєстрації народження громадянина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . У відомостях про батьків актового запису про народження, який складено виконавчим комітетом Глибочанської сілської ради Тростянецького району Вінницької області, зазначено батько - ОСОБА_7 , мати - ОСОБА_4 (а.с.14).

ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 83 років, що підтверджується копією свідоцтва про смерті серії НОМЕР_6 ,виданою (а.с.12).

Спадкоємцем першої черги до його майна за законом та за заповітом є син - ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_7 , де в графі батько записано - ОСОБА_3 (а.с.16).

24.09.2002р. секретар виконавчого комітету Глибочанської сільської ради Тростянецького району Вінницької області посвідчила заповіт, який зареєстровано в реєстрі за №123, згідно якого ОСОБА_3 , що мешкає в селі Скибинці Тростянецького району Вінницької області, на випадок своєї смерті зробив заповітне розпорядження на все те, що буде належати йому на день смерті і на що він за законом матиме право, заповів сину ОСОБА_1 (а.8 спадкової справи).

22.06.2018р. ОСОБА_1 звернувся до Тростянецької державної нотаріальної контори Вінницької області, із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті батька ОСОБА_3 , а саме земельну ділянку з цільовим призначенням для ведення товарного сілськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Глибочанської сільської ради Тростянецького району, розміром 2,28 га, яка належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщину після смерті якого прийняв брат ОСОБА_3 , але не оформив своїх спадкових прав.

У листі завідувача Тростянецької державної нотаріальної контори від 30.06.2018р. №423/02-17 вказано, що так як документ, що посвідчує право власності на земельну ділянку у нього відсутній, він має право звернутися до суду з позовом для визнання за ним права власності на вказану вище земельну ділянку після померлого (а.с.18).

Згідно копії спадкової справи №123/2014р. до майна померлого ОСОБА_3 , із заявою про прийняття спадщини звертався 13.03.2014 р. ОСОБА_1 Інші спадкоємці відсутні.

ОСОБА_1 отримав 23.06.2015 р. Свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 2,0712 га в межах згідно з планом, розташованої на території Глибочанської сільської ради Тростянецького району Вінницької області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки - 0524181200:01:001:0387, належної спадкодавцю на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІ- ВН №037286 (а.21 спадкової справи).

Водночас, в оформленні права на спадщину на спадкове майно та видачі відповідного свідоцтва про право на спадщину позивачу на земельну ділянку розміром 2,28 га, нотаріусом фактично було відмовлено у зв`язку з відсутністю документу, що посвідчує право власності спадкодавця на земельну ділянку.

Пунктом 3.5 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 16.05.2013 року №24-753/0/4- 13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування вказано, що Спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз`яснень, викладених у пунктах 10,11 ППВСУ від 30 травня 2008 року №7 про те, що відповідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування із збереженням її цільового призначення.

Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (стаття 1216 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).

Відповідно до статті 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно із частиною п`ятою статті 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї (частина третя статті 1268 ЦК України).

Відповідно до частини першої статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Судом встановлено, що за життя спадкодавець ОСОБА_3 не отримав Державний акт про право власності на земельну ділянку площею 2,28 га, що знаходиться на території Глибочанської сільської ради Тростянецького району, яку він успадкував після смерті свого брата ОСОБА_2 , й відповідно дана земельна ділянка входить до складу спадщини після смерті самого ОСОБА_3 , яку у встановленому законом порядку прийняв позивач ОСОБА_1 , але позбавлений можливості оформити свої спадкові права через відсутність правовстановлюючих документів, а тому суд приходить до висновки про необхідність визнання в судовому порядку за позивачем права власності на вищевказану земельну ділянку у порядку спадкування за заповітом.

З огляду на викладене суд приходить до висновку, що оскільки ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , і спадкоємцем до його майна за законом і за заповітом є син ОСОБА_1 , який своєчасно прийняв спадщину, оскільки у встановлений законом строк звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, а тому позовні вимоги в частині визнання за ним права власності на спадкове майно після смерті батька ОСОБА_3 , а саме земельної ділянки площею 2,28 га, розташованої на території Глибочанської сільської ради Тростянецького району Вінницької області та яку він успадкував після смерті свого брата ОСОБА_2 , підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 259, 263-265, 268, 272 ЦПК України, суд -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Глибочанської сільської ради Тростянецького району Вінницької області про визнання права власності на спадкове майно, - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_9 , в порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку площею 2,28 гектарів в межах згідно з планом, розташовану на території Глибочанської сільської ради Тростянецького району Вінницької області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала ОСОБА_2 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії І - ВН в„– 002730, виданого 10.12.2001 року, спадщину після смерті якого прийняв ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до апеляційного суду Вінницької області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, уродженець села Скибинці Тростянецького району Вінницької області, місце проживання: Вінницька область, Тростянецький район, с. Буди , ІПН - НОМЕР_9 .

Відповідач - Глибочанська сільська рада Тростянецького району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04331047, місцезнаходження якої зареєстровано за адресою: Вінницька область, Тростянецький район, село Глибочок, вул. Миру , 4а.

Суддя:

СудТростянецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення09.09.2019
Оприлюднено17.09.2019
Номер документу84275887
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —147/1270/18

Рішення від 09.09.2019

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Дудіков А. В.

Ухвала від 04.06.2019

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Дудіков А. В.

Ухвала від 11.04.2019

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Дудіков А. В.

Ухвала від 04.03.2019

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Дудіков А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні