Рішення
від 16.09.2019 по справі 402/803/19
УЛЬЯНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №402/803/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" вересня 2019 р. Ульяновський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючої - судді: Терновенко А.В.

при секретарі: Льошенку О.М.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в м.Благовіщенське Кіровоградської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Йосипівської сільської ради, третя особа без самостійних вимог - приватний нотаріус Благовіщенського районного нотаріального округу Веліховська Т.С., про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування заз законом, встановлення факту проживання однією сім"єю.

В С Т А Н О В И В:

Представник ОСОБА_1 - адвокат Мелєзгінов Ю.В. 24.06.2019 року звернувся в суд з позовною заявою до Йосипівської сільської ради, третя особа без самостійних вимог - приватний нотаріус Благовіщенського районного нотаріального округу Веліховська Т.С., якою просить:

- встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . із ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 однією сім`єю без реєстрації шлюбу понад 5 років (з 01.01.1964 року до часу відкриття спадщини ОСОБА_3 - по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 );

- визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала в колективній власності бувшого КСП Росія на території Йосипівської сільської ради № 27, розміром 2,22 га, посвідченого сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії КР в„–0199513 виготовленого та виданого Ульяновською райдержадміністрацією 27 червня1997 року в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 .

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що з 1964 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 почали проживати однією сім"єю та вели спільне господарство. Від цивільного шлюбу у них народились: донька ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , та донька ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , після його смерті відкрилась спадщина на земельну частку пай у відповідності до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР в„– 0199513 , виданого 27.06.1997 р., в умовних кадастрових гектарах розміром 2,33 га яка перебувала у колективній власності КСП Росія на території Йосипівської сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області. За життя ОСОБА_2 втратив отриманий сертифікат та не отримав державний акт на право власності на земельну ділянку у зв"язку зі смертю.

Позивачка являється єдиною спадкоємицею після смерті свого чоловіка, але у позасудовому порядку не має можливості оформити спадкове майно. При зверненні до нотаріуса з питання оформлення спадщини, їй було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв"язку з пропуском 6-місячного строку, встановленого для прийняття спадщини та рекомендовано звернутись до суду.

Позивачка та її представник у судове засідання не з"явились, представник подав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнає у повному обсязі.

Від приватного нотаріуса Веліховської Т.С. надійшло клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Згідно копії свідоцтва про смерть (а.с.11) ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 . З довідки Йосипівської сільської ради (а.с.21) встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 з 1964 року і по день його смерті перебували у цивільному шлюбі, вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 та мали двох спільних доньок: ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується матеріалами справи (а.с.13-18).

У відповідності до копії довідки Йосипівської сільської ради від 16.05.2019 р. (а.с.23) ОСОБА_2 на території Йосипівської сільської ради, згідно "Схеми поділу земель на земельні частки (паї) та організації території КСП "РОСІЯ", належала земельна частка (пай) № 27 площею 2,22 га, про що свідчить і копія сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 , виданого 27.06.1997 р.

Зазначена земельна ділянка входить до складу спадщини після смерті ОСОБА_2 , яку заявниця не має можливості оформити без встановлення факту проживання з ним однією сім"єю.

З пояснення приватного нотаріуса Веліховської Т.С. (а.с.24) вбачається, що ОСОБА_1 пропустила встановлений 6-місячний строк для прийняття спадщини.

Приймаючи рішення, суд керується наступним.

Відповідно до ст.3 Сімейного кодексу України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечить моральним засадам суспільства.

Ст.74 СК України визначено, що якщо жінка та чоловік проживають однією сім`єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

Оскільки матеріалами справи підтверджується факт спільного проживання однією сім"єю без реєстрації шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , то позовні вимоги в цій частині підлягають заловоленню.

Судом також встановлено, що ОСОБА_2 27.06.1997 року було видано Сертифікат на право на земельну частку (пай) (а.с.19), згідно якого йому належить земельна частка (пай) у землі, яка перебуває в колективній власності КСП "Росія" розміром 2,33 га в умовних кадастрових гектарах. У відповідності до копії довідки Йосипівської сільської ради від 16.05.2019 р. (а.с.23) ОСОБА_2 на території Йосипівської сільської ради, згідно "Схеми поділу земель на земельні частки (паї) та організації території КСП "РОСІЯ", належала земельна частка (пай) № 27 площею 2,22 га.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.11), не встигши оформити державний акт на право власності на вказану земельну ділянку.

Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_1 проживала із ОСОБА_2 однією сім`єю без реєстрації шлюбу з 01.01.1964 року по день його смерті, тобто, по ІНФОРМАЦІЯ_2 . Таким чином, вона являється спадкоємцем першої черги після його смерті.

При зверненні до нотаріуса з питання оформлення спадкового майна, а саме, земельної ділянки згідно зазначеного сертифікату, ОСОБА_1 було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв"язку з пропуском 6-місячного строку, встановленого для прийняття спадщини, та у зв"язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на земельну ділянку, що підтверджується поясненнями нотаріуса від 12.12.2016 р. та від 05.09.2019 р.

З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру вбачається, що позивачка є єдиною спадкоємицею після смерті свого чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . В позасудовому порядку вона не має можливості оформити право на спадкове майно. А тому, зважаючи на викладене та на визнання позовних вимог відповідачем, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання за ОСОБА_1 права на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала в колективній власності бувшого КСП Росія на території Йосипівської сільської ради № 27, розміром 2,22 га, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 - підлягають задоволенню.

Приймаючи рішення у вказаній частині позовних вимог, суд керується наступним.

Згідно частини 1 статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку, переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. В даному випадку позивачкою набуто право власності в порядку спадкування, а тому за нею має бути визнано право власності на земельну ділянку. Стаття 392 цього ж кодексу передбачає, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право не визнається або оспорюється іншою особою.

За змістом ч.ч. 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК (2004 року), відносини спадкування регулюються нормами ЦК (2004 року), якщо спадщина відкрилася не раніше 1.01.2004. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати (строк на прийняття якої закінчився до 1.01.2004) або якщо вона була прийнята хоча б одним із спадкоємців, до таких спадкових відносин застосовуються норми ЦК УРСР 1963 року (правовий висновок ВС по справі №556/1354/15-ц від 18.01.2018).

Таким чином, з огляду на те, що спадщина після смерті ОСОБА_2 відкрилася та була прийнята до 01 січня 2004 року, правовідносини, що виникли, регулюються нормами Цивільного кодексу Української PCP 1963 року.

За загальними положеннями про спадкування за ЦК УРСР 1963 року, зокрема згідно з ст. 524 ЦК УРСР, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Відповідно до статті 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю. Часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця (ст. 525 ЦК УРСР).

Місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця (ст.526 ЦК УРСР).

Статтею 548 ЦК УРСР передбачено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Приписами ст. 524 ЦК УРСР та ст. З Указу Президента України "Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва" від 10 листопада 1994 року № 666/94 право на земельну частку успадковується спадкоємцями, оскільки спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Встановлено, що відповідачем заявою від 22.07.2019 р. позовні вимоги визнано у повному обсязі..

Суд приймає визнання заяви, оскільки таке визнання не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази у сукупності, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 293, 315, 258, 265 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 однією сім`єю без реєстрації шлюбу понад 5 років (з 01.01.1964 року по день смерті ОСОБА_2 , тобто, по ІНФОРМАЦІЯ_2 ).

Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала в колективній власності бувшого КСП Росія на території Йосипівської сільської ради № 27, розміром 2,22 га в умовних кадастрових гектарах, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР в„–0199513 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 .

Рішення може бути оскаржено до Кропивницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів після проголошення рішення через Ульяновський районний суд Кіровоградської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.

Сторони у справі:

позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_4 , виданий 10.04.1998 року Ульяновським РВ УМВС України в Кіровоградській області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;

відповідач: Йосипівська сільська рада Благовіщенського району Кіровоградської області - код ЄДРПОУ: 04364457, адреса: Кіровоградська область, Благовіщенський район, Йосипівка, вул. Центральна, буд. 21.

Суддя: А. В. Терновенко

СудУльяновський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення16.09.2019
Оприлюднено19.09.2019
Номер документу84336573
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —402/803/19

Рішення від 16.09.2019

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Терновенко А. В.

Ухвала від 01.07.2019

Цивільне

Ульяновський районний суд Кіровоградської області

Терновенко А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні