КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2019 року м. Київ
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ
Київського апеляційного суду у складі:
Головуючого - ОСОБА_1
суддів - ОСОБА_2, ОСОБА_3.,
секретаря - ОСОБА_4,
за участю:
прокурора - ОСОБА_5
адвоката, який діє в інтересах
заявників ТОВ «ЮДЖИН-ЛЮКС»,
ТОВ «ЛЄКУТР», ТОВ «ЕСПАЙ,
ТОВ «Компанія з управління
активами «ГЕНЕЗІС»,
ТОВ «РЕЛІКТ-С» та
ТОВ «КЛЕВЕР ЕСТЕЙТ» - ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали клопотання за апеляційними скаргами адвоката, яка діє в інтересах заявників ТОВ «ЮДЖИН-ЛЮКС», ТОВ «ЛЄКУТР», ТОВ «ЕСПАЙ, ТОВ «Компанія з управління активами «ГЕНЕЗІС», ТОВ «РЕЛІКТ-С», ТОВ «КЛЕВЕР ЕСТЕЙТ» - ОСОБА_7, на ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 11 липня 2019 року, якою накладено арешт на майно в рамках кримінального провадження №42019000000000617 від 20.03.2019 року,-
В С Т А Н О В И Л А :
11 липня 2019 року до Печерського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора відділу Генеральної прокуратури України ОСОБА_8. про накладення арешту на майно в рамках кримінального провадження №42019000000000617 від 20.03.2019 рокуза ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КПК України.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 11 липня 2019 року вказане клопотання прокурора задоволено та накладено арешт на кошти, які знаходяться на наступних рахунках, а саме: на грошові кошти, за виключенням видаткових операцій щодо сплати заробітної плати та обов'язкових платежів до державного бюджету зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) та з можливістю зарахування грошових коштів на рахунок, які знаходяться на банківських рахунках: ТОВ «КУА «ГЕНЕЗІС», ТОВ «ЛЄКУТР», ТОВ «КЛЕВЕР ЕСТЕЙТ», ТОВ «ЕСПАЙ», ТОВ «РЕЛІКТ-С» та ТОВ «ЮДЖИН-ЛЮКС», відкритих у наступних банківських установах: АТ «АЛЬФА-БАНК» у м. Києві (МФО 300346, адреса: м. Київ, вул.Десятинна, 4/6): ТОВ «ЮДЖИН-ЛЮКС» рахунки НОМЕР_1, НОМЕР_2; ТОВ «КУА «ГЕНЕЗІС» рахунки НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10; ТОВ «РЕЛІКТ-С» рахунки НОМЕР_11, НОМЕР_12, НОМЕР_13; ТОВ «ЛЄКУТР» рахунки НОМЕР_14, НОМЕР_15, НОМЕР_16; ТОВ «КЛЕВЕР ЕСТЕЙТ» рахунки НОМЕР_17, НОМЕР_18, НОМЕР_19; ТОВ «ЕСПАЙ» рахунки НОМЕР_20, НОМЕР_21, НОМЕР_22; АТ «Укрексімбанк» (МФО 322313, адреса: м. Київ, вул. Антоновича, 127): ТОВ «КУА «ГЕНЕЗІС» рахунок НОМЕР_23. Обґрунтовуючи своє рішення, слідчий суддя зазначив, що в матеріалах клопотання наявні достатні дані, які вказують на ознаки вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.191 КК України, та оскільки дані грошові кошти можуть бути предметом вчинення кримінального правопорушення або набуті в результаті його вчинення, тобто відповідають критеріям, визначеним ст.98 КПК України, а тому арешт майна необхідний з метою збереження речових доказів.
На вказану ухвалу слідчого судді адвокат, яка діє в інтересах заявників ТОВ «ЮДЖИН-ЛЮКС», ТОВ «ЛЄКУТР», ТОВ «ЕСПАЙ, ТОВ «Компанія з управління активами «ГЕНЕЗІС», ТОВ «РЕЛІКТ-С», ТОВ «КЛЕВЕР ЕСТЕЙТ» - ОСОБА_7, подала апеляційні скарги, в яких не погоджується з ухвалою, вважає її незаконною. Апелянт зазначає, що вказані підприємства, які є власниками арештованого майна, а також їх засновники, учасники та посадові особи, не мають жодного процесуального статусу та жодного відношення до кримінального провадження №42019000000000617. При цьому, у вказаному провадженні взагалі відсутні особи, які набули статус підозрюваних, однак в ухвалі відсутні будь-які обґрунтування необхідності позбавлення власників майна користуватися своїм майном, а також не наведено мету, передбачену ч.11 ст.170 КПК України, яка буде досягнута при арешті майна. Крім того, при накладенні арешту на грошові кошти ТОВ «ЮДЖИН-ЛЮКС», ТОВ «ЛЄКУТР», ТОВ «ЕСПАЙ, ТОВ «КУА «ГЕНЕЗІС», ТОВ «РЕЛІКТ-С», ТОВ «КЛЕВЕР ЕСТЕЙТ» судом не враховано, що таке майно не відповідає критеріям, зазначеним у ст.98 КПК України, тобто було знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегло на собі його сліди або мітить інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. Крім того, судом не вказано на докази в розумінні ст.ст.85, 86 КПК України, про прямий або опосередкований зв'язок осіб, які вчинили кримінальне правопорушення, передбачене ч.5 ст.191 КПК України, з вказаним підприємствами, а також відсутні підстави відповідальності підприємств за дії третіх осіб. Одночасно звертає увагу, що ухвалу постановлено без повідомлення та за відсутності власників майна, що необґрунтовано позбавило можливості представляти свої інтереси в суді першої інстанції та довести відсутність підстав для накладення арешту на майно. Тому, просить скасувати вказану ухвалу слідчого судді та ухвалити нову ухвалу, якою відмовити у задоволенні клопотання прокурора про накладення арешту на грошові кошти, що належать ТОВ «ЮДЖИН-ЛЮКС», ТОВ «ЛЄКУТР», ТОВ «ЕСПАЙ, ТОВ «Компанія з управління активами «ГЕНЕЗІС», ТОВ «РЕЛІКТ-С», ТОВ «КЛЕВЕР ЕСТЕЙТ».
На апеляційні скарги адвоката ОСОБА_7 надійшли письмові заперечення прокурора відділу Генеральної прокуратури України ОСОБА_9 в яких прокурор не погоджується з доводами, наведеними апелянтом, просить залишити подану апеляційну скаргу без задоволення, а ухвалу слідчого судді просить залишити без змін, як законну та обґрунтовану.
Заслухавши:
- доповідача - суддю апеляційного суду;
- прокурора, який заперечував проти задоволення апеляційних скарг адвоката ОСОБА_7, ухвалу слідчого судді просив залишити без змін;
- адвоката, який діє в інтересах заявників ТОВ «ЮДЖИН-ЛЮКС», ТОВ «ЛЄКУТР», ТОВ «ЕСПАЙ, ТОВ «Компанія з управління активами «ГЕНЕЗІС», ТОВ «РЕЛІКТ-С», ТОВ «КЛЕВЕР ЕСТЕЙТ» - ОСОБА_6, який підтримав подані апеляційні скарги та просив задовольнити їх у повному обсязі;
- ознайомившись з матеріалами клопотання та обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів приходить до наступного висновку.
Положенням ч.1 ст.131 КПК України передбачено, що одним із заходів забезпечення кримінального провадження є арешт майна.
Відповідно до ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна, як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У випадку, передбаченому п.1 ч.2 ст.170 КПК України, тобто з метою збереження речових доказів, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у ст.98 цього кодексу.
Як вбачається з матеріалів провадження, під час досудового розслідування встановлено, що службові особи ТОВ «ЮДЖИН-ЛЮКС», ТОВ «ЛЄКУТР», ТОВ «ЕСПАЙ, ТОВ «Компанія з управління активами «ГЕНЕЗІС», ТОВ «РЕЛІКТ-С», ТОВ «КЛЕВЕР ЕСТЕЙТ», спільно із службовими особами ПАТ «ВТБ Банк», зловживаючи службовим становищем привласнили грошові кошти та нерухоме майно належне ПАТ «ВТБ Банк» в особливо великих розмірах, а грошові кошти розміщені на рахунках зазначених товариств є предметом кримінального правопорушення, розслідуваного у кримінальному провадженні та в подальшому, відповідно до постанови слідчого від 26.06.2019 року, визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.
Тому, розглядаючи клопотання слідчого про накладення арешту на майно, у відповідності до ст.173 КПК України слідчий суддя правильно встановив обґрунтованість вказаних грошових коштів предметом кримінального правопорушення та прийшов до правильного висновку про те, що незастосування арешту може призвести до наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.
Доводи апеляційної скарги щодо відсутності доказів, які б свідчили про будь-які логічні та об'єктивні підстави вважати грошові кошти такими, що є предметом кримінального правопорушення, є безпідставними та необґрунтованими, оскільки слідчим доведено, що грошові кошти, розміщені на розрахункових рахунках зазначених товариств, відповідають критеріям, передбаченим ст.98 КПК України, є предметом кримінального правопорушення, їх визнано речовим доказом у кримінальному провадженні, а метою їх арешту є забезпечення зберігання речових доказів.
Зважаючи на вищевикладене, в сукупності з обставинами кримінального провадження, колегія суддів об'єктивно переконана, що слідчий суддя, накладаючи арешт на грошові кошти, за виключенням видаткових операцій щодо сплати заробітної плати та обов'язкових платежів до державного бюджету зі сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), діяв у спосіб і у межах законодавства, арешт застосував на засадах розумності та співмірності, а тому доводи апелянта стосовно незаконності та необґрунтованості ухвали слідчого судді слід визнати непереконливими.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу адвоката, яка діє в інтересах заявників ТОВ «ЮДЖИН-ЛЮКС», ТОВ «ЛЄКУТР», ТОВ «ЕСПАЙ, ТОВ «Компанія з управління активами «ГЕНЕЗІС», ТОВ «РЕЛІКТ-С», ТОВ «КЛЕВЕР ЕСТЕЙТ» - ОСОБА_7, залишити без задоволення, а ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 11 липня 2019 року, необхідно залишити без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.309, 404, 405, 407, 419, 422 КПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційні скарги адвоката, який діє в інтересах заявників ТОВ «ЮДЖИН-ЛЮКС», ТОВ «ЛЄКУТР», ТОВ «ЕСПАЙ, ТОВ «Компанія з управління активами «ГЕНЕЗІС», ТОВ «РЕЛІКТ-С», ТОВ «КЛЕВЕР ЕСТЕЙТ - ОСОБА_7, залишити без задоволення.
Ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 11 липня 2019 року, якою накладено арешт на майно в рамках кримінального провадження №42019000000000617 від 20.03.2019 року, а саме: на грошові кошти, за виключенням видаткових операцій щодо сплати заробітної плати та обов`язкових платежів до державного бюджету зі сплати податків, зборів (обов`язкових платежів) та з можливістю зарахування грошових коштів на рахунок, які знаходяться на банківських рахунках: ТОВ «КУА «ГЕНЕЗІС» (ЄДРПОУ 36018714), ТОВ «ЛЄКУТР» (ЄДРПОУ 37063637), ТОВ «КЛЕВЕР ЕСТЕЙТ» (ЄДРПОУ 37243499), ТОВ «ЕСПАЙ» (ЄДРПОУ 39216603), ТОВ «РЕЛІКТ-С» (ЄДРПОУ 36472758) та ТОВ «ЮДЖИН-ЛЮКС» (ЄДРПОУ 35496364), відкритих у банківських установах: АТ «АЛЬФА-БАНК» та АТ «Укрексімбанк», залишити без змін.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.
СУДДІ:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
Суд | Київський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 02.09.2019 |
Оприлюднено | 22.03.2023 |
Номер документу | 84343197 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності |
Кримінальне
Київський апеляційний суд
Слива Юрій Михайлович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні