ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2019 року Справа № 925/976/19
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді - Васяновича А.В.,
секретар судового засідання - Козоріз О.І.,
за участі представників сторін:
від позивача - Ніжніков Д.В. - адвокат,
від відповідача - представник не з'явився,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні справу
за позовом релігійної організації "Свято-Миколаївська парафія Черкаської
єпархії Української православної церкви", с. Леськи,
Черкаського району, Черкаської області
до Леськівської сільської ради, с. Леськи, Черкаського району,
Черкаської області
про визнання права власності
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Черкаської області звернулася з позовом релігійна організація "Свято-Миколаївська парафія Черкаської єпархії Української православної церкви" до Леськівської сільської ради про визнання за позивачем права власності на громадський будинок (нежитлову культову будівлю) Храм Святого Миколая Чудотворця літ. А-4 (згідно технічного паспорту від 03 серпня 2018 року реєстровий номер 2344), який розташований за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Леськи, вул. Шевченка, 28, з підстав викладених у ст. 376 ЦК України.
Ухвалою господарського суду Черкаської області від 21 серпня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 19 вересня 2019 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити повністю.
Відповідач в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Також від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому позов визнано повністю.
Згідно ч. 3 ст. 185 ГПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.
Оскільки явка учасників судового провадження в судове засідання обов'язковою не визнавалась, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні, яке відбулося 19 вересня 2019 року згідно ч. 1 ст. 240 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення зі справи №925/976/19.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю виходячи з наступного:
03 жовтня 1991 року (з подальшими змінами 06 жовтня 2011 року) було проведено державну реєстрацію релігійної організації "Свято-Миколаївська Парафія Черкаської Єпархії Української Православної Церкви", за номером запису в Єдиному державному реєстрі про включення до Єдиного державного реєстру відомостей про юридичну особу 1 017120 0000 001201.
17 лютого 1999 року комісією, в складі: сільського голови с. Леськи, начальника Черкаського районного відділу земельних ресурсів, головного архітектора відділу архітектури, містобудування та житлово-комунального господарства райдержадміністрації, начальника державної інспекції екологічної безпеки в Черкаському районі, головного санітарного лікаря районної санітарно-епідеміологічної станції, начальника служби державного пожежного нагляду Черкаського району, землевпорядника Леськівської сільської ради, єпископа Черкаського і Канівського Української Православної Церкви було проведено вибір земельної ділянки під розміщення Храму Святого Миколая Чудотворця на землях резервного фонду Леськівської сільської ради та встановлено, що вибрана земельна ділянка відповідає архітектурним, санітарним, природоохоронним та протипожежним вимогам і придатна для вказаних цілей.
02 вересня 2014 року Леськівською сільською радою було прийнято рішення №41-9 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у постійне користування Свято-Миколаївській Парафії Черкаської Єпархії Української Православної Церкви", яким було затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,6707 га Свято-Миколаївській Парафії Черкаської Єпархії Української Православної Церкви для будівництва та обслуговування будівель громадських організацій за рахунок земель не наданих у власність або постійне користування в межах населених пунктів (рілля) за адресою: с. Леськи, вул. Шевченка, 28.
Надано Свято-Миколаївській Парафії Черкаської Єпархії Української Православної Церкви земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій у постійне користування площею 0,6707 га (кадастровий номер 7124984500:02:002:0650) в тому числі: рілля - 0,6707 га по фактичному користуванню за адресою: с. Леськи, вул. Шевченка, 28.
11 вересня 2014 року реєстраційною службою Черкаського районного управління юстиції Черкаської області на підставі вищевказаного рішення Леськівської сільської ради було зареєстровано передачу земельної ділянки площею 0,6707 га, розташованої в Черкаській області, Черкаському районі, с. Леськи, по вул. Шевченка, 28, в постійне користування релігійній організації "Свято-Миколаївська парафія Черкаської єпархії Української Православної Церкви", з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування будівель громадських та релігійних організацій та було присвоєно кадастровий номер 7124984500:02:002:0650.
Позивач зазначав, що використовуючи земельну ділянку відповідно до її призначення, на ній було здійснено будівництво храму без отримання відповідних дозвільних документів, але без порушення встановлених будівельних норм і правил.
Відповідно до технічного паспорту на громадський будинок Храм Святого Миколая Чудотворця, який розташований в с. Леськи, по вул. Шевченка, 28, виготовленого станом на 03 серпня 2018 року, на земельній ділянці загальною площею 6700, кв.м. побудовано Храм Святого Миколая Чудотворця літ. "А-4" та який займає 334,5 кв.м. цієї земельної ділянки.
Згідно з експлікацією приміщень до плану громадського будинку загальна площа приміщень складає 608,6 кв.м. з яких: основна площа приміщень - 525,1 кв.м., допоміжна площа приміщень - 83,5 кв.м. Самочинно збудована площа приміщень складає 608,6 кв.м.
23 листопада 2018 року КПВАПП "Облархбюро" Черкаської обласної ради було затверджено звіт про проведення технічного обстеження будівництва Храму Святого Миколая Чудотворця по вул. Шевченка, 28, в с. Леськи, Черкаського району, Черкаської області.
Метою проведення такого технічного обстеження стала необхідність визначення можливості або неможливості надійної та безпечної експлуатації збудованого храму.
Згідно з п. 4 звіту під час технічного обстеження на предмет визначення можливості або неможливості його надійної та безпечної експлуатації були оглянуті основні несучі та огороджувальні конструкції об'єкта - Будівництво Храму Святого Миколая Чудотворця по вул. Шевченка, 28, в с. Леськи, Черкаського району, Черкаської області та встановлено їх готовність до експлуатації.
При проведенні технічного обстеження недоліків та пошкоджень не виявлено (п. 5. звіту).
Згідно з п. 7 звіту за результатами проведеного технічного обстеження об'єкта: Будівництво: Храму Святого Миколая Чудотворця: площа забудови - 334,5 кв.м., загальна площа - 608,60 кв.м., будівельний об'єм - 6690,10 куб.м., розташоване в с. Леськи, вул. Шевченка, 28, Черкаського району, Черкаської області, замовник - Свято-Миколаївська парафія Черкаської Єпархії Української Православної Церкви, встановлено можливість його надійної та безпечної експлуатації.
21 лютого 2019 року товариством з обмеженою відповідальністю "Контакт-Сервіс" було проведено незалежну оцінку ринкової вартості нежитлового приміщення Храму Святого Миколая Чудотворця, про що було складено відповідний звіт.
Згідно з висновком оцінювача про вартість майна, ринкова вартість об'єкту оцінки (нежитлового приміщення літ "А-4" (Храм Святого Миколая Чудотворця), загальною площею 608,6 кв.м.), розташованого за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Леськи, вул. Шевченка, 28, становить 166 500 грн. 00 коп. без ПДВ.
22 травня 2019 року позивач звернулася до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області з листом №7 в якому просив прийняти до експлуатації Будівлю Храму Святого Миколая Чудотворця в с. Леськи, Черкаського району, Черкаської області.
27 травня 2019 року листом №1023-3-1.18/517 Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області повідомило про неможливість прийняття в експлуатацію Будівлі Храму Святого Миколая Чудотворця в с. Леськи, Черкаського району, Черкаської області.
Крім того управління у своєму листі зазначило, що за умови виконання вимог Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, а саме за наявності рішення суду щодо визнання права власності на самочинно збудований об'єкт та за умови можливості їх надійної та безпечної експлуатації та проведення технічного обстеження щодо можливості надійної та безпечної експлуатації об'єкту та складання звіту про проведення технічного обстеження за встановленою формою, було запропоновано позивачу скористатися даним Порядком, щодо введення в експлуатацію Будівлі Храму Святого Миколая Чудотворця в с. Леськи, Черкаського району, Черкаської області.
Позивач вказував, що з часу закінчення будівництва Будівлі Храму Святого Миколая Чудотворця жодних претензій від сусідів, суміжних землекористувачів та будь-яких фізичних чи юридичних осіб не надходило, а тому позивач вважає, що така споруда не порушує чиї-небудь права.
Відповідно до статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ч. 2. ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
У ч. 2 ст. 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" зазначено, що якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію нерухомого майна, державна реєстрація прав на таке майно проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку, крім випадків, передбачених статтею 31 цього Закону.
Згідно з частиною 1 статті 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Частиною 2 вказаної статті чітко передбачено, що особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Однак, в окремих випадках стаття 376 ЦК України передбачає можливість визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно в разі наявності обставин, передбачених частинами третьою, п'ятою цієї статті.
Так, відповідно до частини 3 статті 376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
При цьому, частиною 5 цієї статті визначено, що на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
З вказаної правової норми вбачається, що право власності на самочинне будівництво може бути визнано за умови відведення для цієї мети в установленому порядку забудовнику земельної ділянки або якщо особа, яка здійснила таке будівництво, отримає в установленому порядку земельну ділянку розташовану під збудованим нерухомим об'єктом, такого цільового призначення, яке передбачає можливість будівництва на ній відповідного об'єкту, а також за умови відсутності заперечень з боку власника земельної ділянки (частина 4 статті 376 ЦК України) та відсутності порушення в результаті самочинної забудови прав інших осіб.
При цьому стаття 331 ЦК України визначає загальні підстави та порядок набуття права власності на новостворене майно, яке побудоване з дотриманням встановленого законодавством порядку, тобто при наявності всіх необхідних дозволів та актів, однак не регулює правовий режим самочинного будівництва.
Водночас, поняття самочинного будівництва, а також правові підстави та умови визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно визначені саме в статті 376 ЦК України, яка є спеціальною в регулюванні спірних правовідносин, оскільки унормовує відносини, що виникають у тих випадках, коли вимоги закону та інших правових актів при створенні нової речі (самочинному будівництві) були порушені.
Відповідно до п. 10. Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року №461 у випадку визнання права власності на самочинно збудований об'єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об'єкта.
Зазначений пункт регламентує порядок проведення технічного обстеження.
Додатком 5 до Порядку передбачена Декларація про готовність до експлуатації самочинно збудованого об'єкта, на який визнано право власності за рішенням суду.
У відповідності до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема шляхом визнання права.
Згідно ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії. які не суперечать закону.
Статтею 321 ЦК України закріплено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" релігійні організації володіють, користуються і розпоряджаються майном, яке належить їм на праві власності. Релігійні організації можуть бути обмежені у здійсненні права власності лише у випадках і в порядку, передбачених законом.
У власності релігійних організацій можуть бути будівлі, предмети культу, об'єкти виробничого, соціального і добродійного призначення, транспорт, кошти та інше майно, необхідне для забезпечення їх діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Як зазначалося вище, відповідач позов визнав повністю.
Згідно ч. 4 ст. 191 ГПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
З огляду на викладене, господарський суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення в повному обсязі.
Судові витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 129 ГПК України.
Згідно ч. 9 ст. 129 ГПК України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки спір виник внаслідок самочинного будівництва, то суд вважає за необхідне в даному випадку судовий збір покласти на позивача.
На підставі викладеного, та керуючись ст. ст. 129, 237, 238, 240 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати за релігійною організацією "Свято-Миколаївська парафія Черкаської єпархії Української православної церкви", вул. Шевченка,28, с. Леськи, Черкаський район, Черкаська область, ідентифікаційний код 25974602 право власності на громадський будинок (нежитлову культову будівлю) Храм Святого Миколая Чудотворця літ. А-4 (згідно технічного паспорту від 03 серпня 2018 року реєстровий номер 2344), який розташований за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Леськи, вул. Шевченка, 28.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строк визначені ст. 241 ГПК України.
Рішення суду може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в порядку та строки передбачені розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складено 19 вересня 2019 року.
Суддя А.В.Васянович
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2019 |
Оприлюднено | 19.09.2019 |
Номер документу | 84350273 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Васянович А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні