Рішення
від 17.09.2019 по справі 398/2508/19
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/2508/19

провадження №: 2/398/1535/19

РІШЕННЯ

Іменем України

"17" вересня 2019 р., Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі

головуючого судді Ніколаєва М.В.,

з участю секретаря Безкоровайної А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Олександрія цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Кошеленко Алла Вячеславівна, до Михайлівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про встановлення факту прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду із зазначеним позовом, у якому просить встановити факт прийняття ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , а також встановити факт, що дійсно ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідною сестрою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла тітка позивача ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, в тому числі на земельну частку (пай), яка перебувала у колективній власності КСП Надія розміром 6,26 умовних кадастрових гектарів, яке належало померлій відповідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР в„– 0137479 від 25.06.1997 року. ОСОБА_2 - мати позивача та рідна сестра померлої ОСОБА_3 , являючись спадкоємцем другої черги за законом після померлої сестри у встановлений законом шестимісячний строк до нотаріальної контори не зверталася, оскільки вважала, що маючи на руках оригінал правовстановлюючого документу, фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, що передбачено п. 1 ст. 549 ЦК України. Інші спадкоємці, які заявляли свої вимоги відносно спадкового майна, відсутні.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно та майнові права, в тому числі на земельну частку (пай), яка перебувала у колективній власності КСП Надія розміром 6,26 умовних кадастрових гектарів, яка належала померлій ОСОБА_3 відповідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КР в„– 0137479 від 25.06.1997 року та була прийнята у спадок ОСОБА_2 , але не переоформлена на ім`я останньої.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України позивач є єдиним спадкоємцем першої черги за законом після померлої матері ОСОБА_2 . Позивач спадщину прийняла, і переоформила на своє ім`я частину спадкового майна, що залишилося після смерті матері. Проте не може оформити право на земельну частку (пай), яка належала тітці позивача - ОСОБА_3 , яка була прийнята у спадок, але не переоформлена на ім`я матері позивача - ОСОБА_2 .

Під час оформлення спадкових прав нотаріус у постанові від 27.06.2019 року відмовив позивачці у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , оскільки у позивачем не надано доказів прийняття спадщини її матір`ю після смерті її рідної сестри, а також через відсутність доказів родинних відносин між ними, у зв`язку із чим позивач і звернулася до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 22.07.2019 року відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 01.08.2019 року, закрито підготовче провадження у справі, справу призначено до судового розгляду.

У судове засідання позивач та її представник не з`явилися, представник позивача через канцелярію суду подала заяву про розгляд справи без її участі та без участі позивача, заявлені вимоги підтримують в повному обсязі.

Представник відповідача - Михайлівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи за відсутності представника відповідача, заперечень проти позову не має.

Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вказані обставини підтверджуються копією свідоцтва про народження НОМЕР_2 від 06.01.1962 року, виданого Михайлівським сільським бюро ЗАГС Олександрійського району, свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 від 29.03.1985 року, виданим Палацом урочистих подій м. Олександрії Кіровоградської області, та свідоцтвом про смерть НОМЕР_4 від 07.10.2006 року, виданим Михайлівською сільською радою Олександрійського району Кіровоградської області.

Згідно Інформаційної довідки зі спадкового реєстру № 56966583 від 24.07.2019 року та матеріалів спадкової справи № 512, заведеної після смерті ОСОБА_2 встановлено, що позивач як спадкоємець першої черги за законом у встановленому порядку спадщину прийняла.

Проте, постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 27.06.2019 року, виданою державним нотаріусом Олександрійської районної державної нотаріальної контори, позивачеві відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка належить ОСОБА_3 померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відмову мотивовано тим, що ОСОБА_2 не подала до Олександрійської районної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , інших суттєвих доказів прийняття спадщини у неї немає, а також тим, що у спадкоємця ОСОБА_1 відсутні в належній кількості документи, що підтверджують факт родинних стосунків між померлою ОСОБА_2 та її сестрою ОСОБА_3 .

До правовідносин щодо встановлення факту родинних зв`язків застосовуються положення Цивільного кодексу України.

Так, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами. Частиною 2 передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Пунктом 7 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення №5 від 31 березня 1995 року роз`яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Відповідно до архівного витягу із книги реєстрації актів цивільного стану про народження у населених пунктах Михайлівської сільської ради Червонокам`янського району Кременчуцького округу (нині - Олександрійський район Кіровоградської області) С-324/467/01-17 від 14.03.2019 року встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася ОСОБА_5 , батьками якої є ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .

Крім того, ІНФОРМАЦІЯ_6 народилася ОСОБА_8 , її батьками є: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , що підтверджується копією посвідки про народження НОМЕР_5 , виданої Михайлівською сільською радою Олександрійського району.

07 червня 1955 року Михайлівською сільською радою було зареєстровано шлюб між ОСОБА_8 , 1930 року народження та ОСОБА_9 , 1929 року народження, після реєстрації шлюбу ОСОБА_8 змінила прізвище на ОСОБА_8 , що підтверджується копією свідоцтва про одруження № НОМЕР_7 від 07.06.1955 р.

Відповідно до копії витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя № 00022506386 від 02.04.2019 року, встановлено, що між ОСОБА_11 та ОСОБА_12 28 грудня 1955 року зареєстровано шлюб, після реєстрації шлюбу ОСОБА_11 змінила прізвище на ОСОБА_11 .

ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть № 00022362695 від 15.03.2019 року.

Таким чином, суд, дослідивши матеріали справи, вважає доведеним факт родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , являється рідною сестрою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Встановлення факту родинних відносин заявнику необхідно для подальшого оформлення спадщини після смерті матері ОСОБА_2 .

Отже в частині встановлення юридичного факту родинних зв`язків, позовна заява підлягає задоволенню з метою реалізації позивачем свої спадкових прав.

З приводу позовних вимог щодо встановлення факту прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення фактів, визначених чітким переліком. Згідно до ч. 2 цієї статті у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть № 00022362695 від 15.03.2019 року.

Час відкриття спадщини, тобто дата смерті спадкодавця - ІНФОРМАЦІЯ_2 .

За положенням частини першої статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до частин першої, третьої статті 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності; якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Згідно із частиною четвертою Прикінцевих та перехідних положень Цивільний кодекс України 2004 року застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності (з 1 січня 2004 року). Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

Спадкові відносини виникають з моменту відкриття спадщини. Як частина друга статті 1220 ЦК України, так і стаття 525 ЦК Української РСР визначають, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Частиною п`ятою Прикінцевих та перехідних положень передбачено, що правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.

Отже, за змістом указаних норм відносини спадкування регулюються нормами ЦК України 2004 року, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати (строк на прийняття якої закінчився до 1 січня 2004 року) або якщо вона була прийнята хоча б одним із спадкоємців, до таких спадкових відносин застосовуються норми ЦК Української РСР 1963 року.

Відповідно до ст. 524 ЦК Української РСР 1963 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.

Відповідно до ст. 524 ЦК Української РСР 1963 року спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.

Статтею 529 ЦК Української РСР 1963 року встановлено,що при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Відповідно до ст. 530 ЦК Української РСР 1963 року при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга).

Стаття 549 ЦК Української РСР 1963 року , передбачає, що спадкоємець прийняв спадщину:

1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;

2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Доказом вступу в управління або володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконкому місцевої ради про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця, довідки про те, що спадкоємцем після відкриття спадщини сплачувались податки або страхові платежі, оплачувались комунальні послуги,запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, наявність у спадкоємців ощадної книжки, іменних цінних паперів, свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, державного акту про право приватної власності на землю тощо.

Відповідно до сертифікату серії КР в„– 0137479 , виданого 25.06.1997 року Головою Олександрійської районної державної адміністрації, встановлено, що ОСОБА_3 має право на земельну частку (пай) розміром 6,26 умовних кадастрових гектарах, яка перебувала у колективній власності КСП Надія .

Відповідно до довідки № 18/12 від 19.04.2019 року, виданої Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області встановлено, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно проживала та була зареєстрована а с. Михайлівка Олександрійського району Кіровоградської області, на момент смерті з останньою ніхто не проживав, заповіт від ОСОБА_3 в сільській раді не посвідчувався.

Даних щодо заведення спадкової справи після смерті ОСОБА_3 судом не встановлено, що підтверджується листом Олександрійської районної державної нотаріальної контори № 1105/01-16 від 26.07.2019 року та інформаційною довідкою зі спадкового реєстру № 56966720 від 24.07.2019 року.

Як вже встановлено судом ОСОБА_3 є рідною сестрою ОСОБА_2 .

Враховуючи, що ОСОБА_2 мала оригінал правовстановлюючого документу на земельну частку (пай), яка перебувала у колективній власності КСП Надія розміром 6,26 умовних кадастрових гектарів, відсутність інших спадкоємців, суд вважає доведеним факт, що ОСОБА_2 фактично вступила в управління та володіння спадковими правами померлої ОСОБА_3 , таким чином прийняла спадщину відповідно до статті 549 ЦК Української РСР 1963 року.

За наведених обставин, позовні вимоги щодо встановлення факту прийняття спадщини ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Не зважаючи на те, що суд задовольняє позов повністю, враховуючи, що спір виник через неправильні дії (бездіяльність) спадкодавця, в порядку ч. 9 ст. 141 ЦПК України, судові витрати слід покласти на позивача.

Керуючись статтями 141, 258, 259, 263, 265, 268, 273 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити повністю.

Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідною сестрою ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті її рідної сестри ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Судові витрати повністю покласти на позивача.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 17 вересня 2019 року.

Учасники справи:

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП - НОМЕР_6 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ).

ОСОБА_14 (адреса: АДРЕСА_2 ).

Михайлівська сільська рада Олександрійського району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ 04366152, адреса: Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Михайлівка, вул. Поповича 2).

Суддя М.В. Ніколаєв

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення17.09.2019
Оприлюднено20.09.2019
Номер документу84367158
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —398/2508/19

Рішення від 17.09.2019

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Ніколаєв М. В.

Ухвала від 01.08.2019

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Ніколаєв М. В.

Ухвала від 22.07.2019

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Ніколаєв М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні