Справа № 581/553/19
Провадження № 2/581/226/19
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
19 вересня 2019 року сел. Липова Долина
Липоводолинський районний суд Сумської області в складі: головуючого - судді Бутенка Д.В., за участю секретаря судового засідання Бочкун Л.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в сел. Липова Долина цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Калінінської сільської ради Липоводолинського району Сумської області про визнання права власності на домоволодіння в порядку спадкування,
в с т а н о в и в :
Стислий виклад заявленої вимоги до суду
У серпні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним вище позовом, який мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Калінінське Липоводолинського району Сумської області помер її батько ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки (паю), та житлового будинку з надвірними будівлями, які розташовані в АДРЕСА_1 . За свого життя ОСОБА_2 заповіту не складав. Будучи спадкоємцем за законом першої черги, вона звернулася до нотаріальної контори, нотаріусом заведена спадкова справа. Позивачка прийняла спадщину після смерті батька та на земельні ділянки, належні за життя померлому у 2006 році отримала свідоцтво про право на спадщину за законом, а саме на земельні ділянки, що розташовані на території Калінінської сільської ради Липоводолинського району Сумської області на двох земельних масивах загальною площею 4,116 га. Оформити спадкові права на житловий будинок та погосподарські будівлі, що обліковувалось за батьком, вона не може, оскільки на дане домоволодіння відсутні правовстановлюючі документи, так як покійний батько за життя належним чином не оформив на себе право власності на домоволодіння. Просила суд визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на домоволодіння по АДРЕСА_1 .
Позиція позивача, відповідача по даній справі
Сторони у судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Позивачка ОСОБА_1 подала заяву про розгляд справи без її присутності, на задоволенні позову наполягала.
Від відповідача Калінінської сільської ради Липоводолинського району Сумської області надійшла заява про визнання позову, просив суд розглянути справу без пристуності представника сільської ради.
Процесуальні дії суду у даній справі
Ухвалою судді Липоводолинського районного суду Сумської області від 16 серпня 2019 року у даній справі відкрито провадження, призначено підготовче судове засідання на 02 вересня 2019 року о 11 год. 10 хв. з викликом сторін. 02 вересня 2019 року ухвалою судді Липоводолинського районного суду Сумської області закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 19 вересня 2019 року на 09 год. 00 хв., з викликом сторін.
Установлені судом фактичні обставини справи
ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьками зазначені ОСОБА_2 та ОСОБА_4 (а.с. 8).
21 липня 1979 року ОСОБА_3 зареєстрував шлюб із ОСОБА_5 , після реєстрації шлюбу дружина обрала прізвище - ОСОБА_1 (а.с.9).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер у віці 76 років в с. Калінінське Липоводолинського району Сумської області (а.с.11).
Згідно з довідкою №30 від 10 липня 2019 року, виданою Калінінською сільською радою Липоводолинського району Сумської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 до дня смерті проживав та був зареєстрований сам в АДРЕСА_1 . Заповіт від імені померлого ОСОБА_2 у виконкомі Калінінської сільської ради не посвідчувався. Спадкоємцем ОСОБА_2 є його дочка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.14).
Згідно з Державним актом на право приватної власності на землю серії III-СМ №033812 від 09 вересня 1998 року вбачається, що ОСОБА_2 на підставі рішення виконкому Калінінської сільської ради №4 від 17 квітня 1998 року передана у приватну власність земельна ділянка площею 0,73 га в межах згідно з планом, яка розташована на території с. Калінінське Калінінської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, та призначена для будівництва і обслуговування жилого будинку, ведення особистого підсобного господарства (а.с.10).
04 травня 2006 року державним нотаріусом Липоводолинської районної державної нотаріальної контори Чорним В.В., спадкоємцю за законом ОСОБА_1 , видане свідоцтво про право на спадщину за законом на належне померлому ОСОБА_2 майно, яке складається із земельних ділянок, що розташовані на території Калінінської сільської ради Липоводолинського району Сумської області на двох земельних масивах загальною площею 4,116 га, в межах згідно з планом, у тому числі: ріллі - 3,468 га, кормових угідь - 0,648 га, землю передано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала померлому на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії I - СМ в„– 029091 виданого Калінінською сільською радою Липоводолинського району Сумської області 20 грудня 2000 року (а.с.12).
Із витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-5912784642019 від 01 серпня 2019 року, земельна ділянка площею 0,1138 га (кадастровий номер 5923281700:04:002:0338), яка призначена для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та розташована на території АДРЕСА_1 зареєстрована на праві приватної власності за ОСОБА_2 (а.с.15,16,17).
Відповідно до складеного, 23 жовтня 1990 року Бюром технічної інвентаризації, технічного паспорту на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , складається із житлового будинку літ. А , сіней літ. а , сараю літ. Б , сараю літ. В , погрібнику літ. Г , погрібу цегляного літ. п/г , сараю літ. Д , погрібу цегляного над сараєм літ. п/г , огорожі літ. № . Порушень будівельних норм та правил (включаючи, грубі порушення) при технічній оцінці стану будинку не виявлено (а.с. 18-20).
Із копії висновку про вартість майна ФОП ОСОБА_7 від 06 серпня 2019 року вбачається, що вартість житлового будинку з капітальними та некапітальними господарськими спорудами, що розташований в АДРЕСА_1 , складає 21700 грн. (а.с. 21,22).
Постановою нотаріуса Липоводолинської районної державної нотаріальної контори від 17 липня 2019 року відмовлено ОСОБА_1 у вчиненні нотаріальної дії по видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів (а.с.13).
Норми права, які підлягають застосуванню у даній справі:
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст. 1218 ЦК України спадщину складають всі права та обов`язки, які б належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що застосовується, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Висновки суду по суті заявленої вимоги
Оцінюючи зібрані у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що судом достовірно встановлені обставини, які доводять правомірне набуття внаслідок забудови за свого життя ОСОБА_2 права власності на житловий будинок із капітальними господарськими будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 . Позивачка протягом установленого для подання заяви про прийняття спадщини строку її подала до нотконтори та прийняла частину спадщини після смерті свого батька, проте через відсутність правовстановлюючого документу на спадкове домоволодіння ОСОБА_1 не може отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину на вказане домоволодіння і зареєструвати право власності на нього, а тому її право на спадщину у виді капітальних об`єктів нерухомості підлягає захисту саме в ефективний спосіб шляхом визнання за нею права власності на вищевказане домоволодіння із вищезазначеними господарськими спорудами.
Разом із цим, суд уважає, що дощатий сарай під літ. В , дерев`яний погрібних під літ. Г , дощатий сарай під літ. Д не мають капітального фундаменту і за своєї сутністю є тимчасовими спорудами. Відповідно ст. 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Також дерев`яні будівлі не підлягають реєстрації як тимчасові споруди, і такі споруди, які не пов`язані фундаментом із землею, в експлуатацію не приймаються і право власності на них, як на об`єкти нерухомості, відповідно до закону не виникає. З урахуванням цього, у задоволенні заявленого позову в частині визнання права власності на вищевказане спадкове некапітальне майно слід відмовити у зв`язку з його безпідставністю.
До цього, на думку суду, зазначене вище капітальне нерухоме майно померлого спадкодавця може бути включено до складу спадщини, оскільки має характеристики об`єкту нерухомості та має економічну цінність, ним можна користуватися, а тому таке право на майно захищається судом (ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, п. 40, 41, 64, 65 рішення Європейського суду з прав людини від 27 квітня 1979 року у справі Маркс проти Бельгії ).
За таких обставин, позов є частково та відповідно підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. 12, 263-265, 273 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 , а саме: житловий будинок під літ. А-1 , загальною площею 81,6 кв.м., житловою площею 48,5 кв.м., прибудову (веранду) під літ. а , сарай цегляний під літ. Б , погріб цегляний під літ. п/г , погріб цегляний під сараєм під літ. п/г , огорожу під літ. № , як набуте нею в порядку спадкування за законом першої черги після смерті ОСОБА_2 .
Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду через Липоводолинський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Липоводолинський районний суд Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер платника податків 2048419363 ).
Відповідач: Калінінська сільська рада Липоводолинського району Сумської області (місцезнаходження: с. Суха Грунь, вул. Першотравнева, 7, Липоводолинський район Сумська область, код ЄДРПОУ 22983316).
Повне рішення суду складене 19 вересня 2019 року.
Суддя Д. В. Бутенко
Суд | Липоводолинський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2019 |
Оприлюднено | 20.09.2019 |
Номер документу | 84386294 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Липоводолинський районний суд Сумської області
Бутенко Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні