Справа № 535/644/19
Провадження № 2/535/284/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2019 року Котелевський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Цвітайла П.В.,
при секретарі Дрижирук Л.М.,
з участю представника
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у судовому засіданні в сел. Котельва цивільну справу за позовом ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 ) до Котелевської районної Державної адміністрації Полтавської області (адреса: вул. Полтавський шлях, 221, смт. Котельва Полтавської області), ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_2 ) про визнання прав засновника в порядку спадкування, третя особа - Полтавська районна державна нотаріальна контора (адреса: вул. Стешенка, 6 м. Полтава);-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Котелевської районної Державної адміністрації Полтавської області, ОСОБА_3 про визнання прав засновника в порядку спадкування.
Обгрунтовуючи свій позов тим, що після смерті чоловіка, який був засновником та головою Фермерського господарства Шевченки вона бажає оформити права засновника ФГ Шевченки в порядку спадкування за законом на себе. Але нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину, і іншим шляхом окрім, як через захист своїх спадкових прав після смерті чоловіка в суді у неї не має (а.с. 2-6).
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася її інтереси в суді представляв представник позивача - адвокат Крекотень Олександр Анатолійович, який діє на підставі ордеру ПТ № 101386 від 30.05.2019 року у судовому засіданні позовні вимоги позивача підтримав повністю. Пояснив суду, що в позивача склалася така життєва ситуація коли вона бажає продовжити займатися фермерством, але нотаріус відмовив у видачи свідоцтва про прийняття спадщини. Зазначивши, що інший спадкоємець і член ФГ син ОСОБА_3 не бажав приймати права засновника в порядку спадкування після смерті батька. Проти задоволення позову не заперечує, про що надав суду відповідну письмову заяву. При цьому уточнив позовні вимоги щодо визнання саме прав засновника ФГ Шевченки в порядку спадкування за законом.
Відповідач Котелевська районна Державна адміністрація Полтавської області у судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися в установленому законом порядку. Котелевська районна Державна адміністрація Полтавської області надала до суду відзив на позов в порядку ст. 178 ЦПК України, в якому просять суд провести судове засідання без участі їхнього представника зазначивши, що позовні вимоги ОСОБА_2 визнають в повному обсязі (а.с. 36).
Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку. ОСОБА_3 надав до суду заяву від 21.06.2019 року, в якій просить розгляд справи провести без його участі, зазначивши що проти задоволення позову не заперечує (а.с. 37).
Третя особа - Полтавська районна державна нотаріальна контора у судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися у встановленому законом порядку. Полтавська районна державна нотаріальна контора надала до суду заяву від 26.06.2019 року, в якій просить розгляд справи провести без їхньої участі, зазначивши що при вирішенні даного питання покладаються на розсуд суду (а.с. 40).
Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Фактичне визнання відповідачем пред`явленого позову, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Відповідно до абз.3 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року N 2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції , у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Суд, системно дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вивчивши правові норми, які регулюють дані правовідносини, заслухавши представника позивача, приходить до переконання, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується світлокопією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 16 березня 2017 року Кротенківською сільською радою Полтавського району Полтавської області , про що зроблений відповідний запис в книзі реєстрації актів про смерть за № 7 (а.с. 8).
На дату смерті ОСОБА_4 був засновником Фермерського господарства Шевченки , членами господарства були: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що підтверджується світлокопією статуту (а.с.10-18 ).
Реєстрація Фермерського господарства Шевченки підтверджується світлокопією довідки № 19/1286 про включення до єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 19).
Відповідно до статуту крім засновника ОСОБА_4 , членами фермерського господарства були його дружина ОСОБА_2 та його син ОСОБА_3 (а.с. 11).
При цьому ОСОБА_2 та ОСОБА_3 є спадкоємцями після смерті ОСОБА_4 .
Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина за законом.
ОСОБА_2 доводиться дружиною ОСОБА_4 ,що підтверджується світлокопією свідоцтва про шлюб, виданого 04 червня 1982 року (а.с. 9).
Згідно ч. 1 ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Виходячи із змісту вимог ст. 1261 Цивільного кодексу України, позивач - ОСОБА_2 являється спадкоємцем на майно померлого подружжяза законом.
Виходячи із змісту постанови Державного нотаріуса Полтавської районної державної нотаріальної контори, про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 19.02.2018 року 02-31/203, заяви про прийняття спадщини подали дружина померлого ОСОБА_2 та син ОСОБА_3 . 17.01.2018 року згідно договору про розподіл спадкового майна було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на легковий автомобіль на ім`я сина померлого ОСОБА_4 , на ѕ частину земельної ділянки на ім`я ОСОБА_2 19.02.2018 року. ОСОБА_2 звернулась з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на права СФГ Шевченки, засновником якого був спадкодавець ОСОБА_4 Але, державний нотаріус відмовив у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на Фермерське Господарство (а.с. 20).
Згідно з п. 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 р. Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса і оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Стаття 1218 Цивільного кодексу України передбачає, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
В зв`язку з наведеним, суд приходить до переконання, що до позивача, як до спадкоємця за законом (з урахуванням фактичної відмови іншого спадкоємця першої черги, а також визнання позову) засновника фермерського господарства, який висловив бажання продовжити діяльність господарства, повинні перейти права засновника зазначеного господарства.
Звернення позивача ОСОБА_2 з вище вказаним позовом , в повній мірі відповідає її правомірному очікуванню набуття прав засновника Фермерського Господарства (де вона є членом ФГ Шевченки ) в порядку спадкування за законом після смерті спадкодавця - рідного чоловіка, що узгоджується і з вимогами Європейської конвенції з прав людини, зокрема із статтею 1 (захист права власності) Додаткового протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, а також усталеної практики ЄСПЛ з цього питання.
Таким чином, враховуючи фактичні обставини справита їх належна оцінка судом вказують на наявність законних підстав для задоволення вище вказаного позову, оскільки в даній життєвій ситуації в якій опинилася позивач ОСОБА_2 , як спадкоємець за законом на майно померлого чоловіка ОСОБА_4 , дійсно має законне право на засновника ФГ Шевченки в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , так як інший спадкоємиць син ОСОБА_3 , не виявив ніякого бажання щодо спадщини на засновника ФГ Шевченки (як відповідач по даній справі не заперечує проти задоволення позову) , а інших спадкоємців не має.
При цьому позивач ОСОБА_2 вже отримала частину спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_4 , що підтверджується світлокопією змістом постанови Державного нотаріуса (а.с. 20).
Задовольняючи позовні вимоги позивача - ОСОБА_2 до Котелевської районної Державної адміністрації Полтавської області Плескач Віталія Васильовича, про визнання прав засновника в порядку спадкування, третя особа - Полтавська районна державна нотаріальна контора, суд виходить із засад справедливості, добросовісності, виваженості, розумності, відповідно до вимог п.п. 5, 6 ч. 1 ст. 3 ЦК України.
На підставі викладеного, керуючись 10, 13, 81, 141, 198, 200, 206, 265, 273, 354-355 ЦПК України, ст.ст. 3, 147, 328, 1218,1261, 1268, Цивільного кодексу України та вимогами Європейської конвенції з прав людини, суд;-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 ) до Котелевської районної Державної адміністрації Полтавської області (адреса: вул. Полтавський шлях, 221, смт. Котельва Полтавської області), ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_2 ) про визнання прав засновника в порядку спадкування, третя особа - Полтавська районна державна нотаріальна контора (адреса: вул. Стешенка, 6 м. Полтава), задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), (адреса: АДРЕСА_1 ), право засновника Фермерського господарства Шевченки (ідентифікаційний код 32370302), яке знаходиться за адресою: с. Шевченки, Котелевського району, Полтавської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судові витрати стягти з відповідачів на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог в рівних частинах.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Полтавського Апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга може бути подана через Котелевський районний суд Полтавської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя
В повному обсязі рішення складено 20.09.2019 року
Суд | Котелевський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 12.09.2019 |
Оприлюднено | 22.09.2019 |
Номер документу | 84408518 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Котелевський районний суд Полтавської області
Цвітайло П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні