ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
13 вересня 2019 року м. ТернопільСправа № 921/415/19
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Гирили І.М.
за участі секретаря судового засідання Бега В.М.
Розглянув справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернотранс", вул. Тролейбусна, 11, м. Тернопіль, 46027
до відповідача Приватного акціонерного товариства "Страхова група "ТАС", проспект Перемоги, 65, м. Київ, 03062, в особі Тернопільської філії приватного акціонерного товариства "Страхова група "ТАС", вул. Юліуша Словацького, буд. 6/1, м. Тернопіль, 46001
про стягнення 109 246,11 грн
За участі представників:
Позивача: Лози В. М. - адвоката
Відповідача: Хабарової А.В. - уповноваженої
В порядку ст. ст. 8, 222 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України), здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Акорд".
Для розгляду справи в режимі відеоконференцзв`язку використовуються засоби для здійснення фіксації судового процесу в режимі відеоконференції "TrueConf".
Заяв про відвід (самовідвід) судді та секретаря судового засідання з підстав, визначених ст. ст. 35-37 ГПК України не надходило. Клопотань про роз`яснення прав та обов`язків, відповідно до ст. 205 ГПК України, не надходило.
Суть справи:
В провадженні Господарського суду Тернопільської області знаходиться справа № 921/415/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернотранс" до Приватного акціонерного товариства Страхова група "ТАС", в особі Тернопільської філії Приватного акціонерного товариства Страхова група "ТАС", про стягнення 109 246,11 грн.
Підставою позову визначено неналежне виконання відповідачем умов Договору добровільного страхування відповідальності автомобільного перевізника № FO-00055443 від 26.02.2018.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 27.06.2019, головуючим суддею для розгляду справи №921/415/19 визначено суддю Гирилу І.М.
Судові процедури.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 02.07.2019 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернотранс" б/н від 14.06.2019 (вх. № 516 від 27.06.2019) було залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
09.07.2019 на адресу Господарського суду Тернопільської області надійшла заява б/н від 08.07.2019 (вх. №11986), зі змісту якої вбачається, що позивачем усунуто недоліки позовної заяви, які було визначено в ухвалі про залишення позовної заяви без руху від 02.07.2019.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 15.07.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №921/415/19; постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження; судове засідання призначено на 09:10 год. 14.08.2019; запропоновано учасникам справи подати/надіслати суду заяви по суті справи та з процесуальних питань (при наявності).
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 14.08.2019 відкладено розгляд справи по суті на 16:00 год. 09.09.2019; запропоновано учасникам справи надати/надіслати суду заяви по суті справи та з процесуальних питань (при наявності).
В судовому засіданні 09.09.2019 по розгляду справи по суті було оголошено перерву до 11:00 год. 13.09.2019, про що постановлено та занесено до протоколу судового засідання відповідну ухвалу, присутнього в судовому засіданні повноважного представника позивача повідомлено під розписку (в матеріалах справи), а відповідача - відповідною ухвалою та телефонограмою. Окрім того, відповідно до ухвали суду від 09.09.2019 судове засідання 13.09.2019 о 11:00 год. у справі №921/415/19 призначено режимі відеоконференції. Доручено забезпечення проведення відеоконференції Господарському суду Волинської області. Визначено, що учасником судового процесу, який братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції є ПАТ "Страхова група "ТАС", в особі Тернопільської філії Приватного акціонерного товариства Страхова група "ТАС". В судовому засіданні 13.09.2019 оголошувалась перерва до 15:00 год. 13.09.2019. Продовження судового засідання по розгляду справи № 921/415/19 по суті за участі повноважних представників сторін відбулось в режимі відеоконференції.
Аргументи учасників справи.
Повноважний представник позивача в судове засідання 13.09.2019 прибув. Позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у заявах по суті справи та посилаючись на долучені до матеріалів справи докази.
Представник відповідача в судове засідання 13.09.2019, яке відбувалось в режимі відеоконференції, прибув. Позовні вимоги вважає безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають з підстав, викладених у відзиві на позов за № 1977 від 06.08.2019.
Фактичні обставини справи.
26.02.2018 між Приватним акціонерним товариством "Страхова група "ТАС" як Страховиком, з однієї сторони, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тернотранс" як Страхувальником, з іншої сторони, відповідно до Закону України "Про страхування", Правил добровільного страхування цивільної відповідальності власників неземного транспорту (включаючи відповідальність перевізника) укладено Договір добровільного страхування відповідальності автомобільного перевізника №FO-00055443, надалі - Договір страхування, предметом якого є майнові інтереси Страхувальника, що не суперечать законодавству України, пов`язані з відшкодуванням Страхувальником заподіяної ним шкоди життю та/або здоров`ю фізичної особи або її майну, а також шкоди, заподіяної майну юридичної особи, під час автоперевезень, відповідно по Положень Конвенції про Договір Міжнародного Перевезення Вантажів (далі - Конвенція КДПВ-CMR), включаючи Протокол до Конвенції 1978 р. та транспортного законодавства тієї держави, на території якої сталася подія, що призвела до страхового випадку (п. 1 Договору страхування).
Вигодонабувачем за цим Договором є фізичні та/або юридичні особи, життю, здоров`ю або майну яких була заподіяна шкода внаслідок здійснення застрахованої діяльності Страхувальника.
Згідно з п. 2 Договору страхування за цим Договором застрахована діяльність Страховика щодо міжнародних та внутрішніх перевезень.
П. 3 Договору страхування визначено, що страхова сума (ліміт страхових виплат) за цим Договором становить 280 000,00 євро; субліміт страхових виплат по будь-якому одному страховому випадку (по всіх претензіях, які виникли внаслідок однієї події) сумарно по всіх застрахованих ризиках становить 210 000,00 євро . Страховими ризиками є: відповідальність за втрату або пошкодження вантажу, відповідальність перед третіми особами, додаткові витрати та витрати на рятування транспортного засобу. Безумовна франшиза по вантажах підвищеного ризику (вантажі, що легко б`ються (косметика парфумерія, скло, мобільні телефони, годинники), небезпечні вантажі, негабаритні вантажі, побутова і офісна електротехніка, запчастини до автомобілів, аудіо-, відео-, комп`ютерна техніка і аксесуари до неї, фотоапаратура і аксесуари до неї, побутова і офісна електротехніка, обладнання (включаючи комплектуючі) запчастини до автомобілів, підакцизні товари (алкоголь, тютюн та інші), вантажі, що потребують температурного контролю) становить 1 400 євро, по інших вантажах - звичайний вантаж ( продукти харчування (не швидкопсувні), папір, поліграфічна продукція, метали та металопродукція, ліс, пиломатеріали, будівельні матеріли, оздоблення) - 350 євро, і збільшується на 175 євро за кожному наступну претензію до Страхувальника за цим ризиком.
Страховим ризиком за вказаним правочином є певна подія, на випадок якої проводиться страхування і яка має ознаки ймовірності та випадковості настання. Страховий випадок - подія, передбачена цим Договором страхування, яка відбулася і з настанням якої виникає обов`язок Страховика здійснити виплату страхового відшкодування Страхувальнику або іншій третій особі. Франшиза - частина збитків, що не відшкодовуються Страховиком згідно Договору страхування. Субліміт страхових виплат - гранична сума, в межах якої здійснюється виплата страхового відшкодування, яка за згодою сторін може встановлюватись по Договору страхування в цілому та окремо страховому ризику. Дорожньо-транспортна пригода - подія, що сталася під час руху транспортного засобу з вантажем, відповідальність перевізника якого застрахована за цим Договором та внаслідок якої загинули або поранені люди чи завдані матеріальні збитки. (пп. 11.1-11.5 п. 11 Договору страхування).
Страховим випадком за Договором є настання відповідальності Страхувальника внаслідок страхових ризиків, що визнана рішенням суду або Страхувальником у добровільному порядку за умови, якщо Страховик письмово надав свою попередню згоду на визнання вимог (претензій) третіх осіб.
Страховим ризиком у разі відповідного значення у п. 3.3 Договору можуть бути, зокрема, відповідальність за втрату або пошкодження вантажу - відповідальність Страхувальника за повну або часткову втрату або загибель, викрадення, пошкодження вантажу застрахована в період з моменту прийняття вантажу до перевезення і до видачі його одержувачу, тільки у відношенні відповідальності, що виникає за умовами:
а) транспортного законодавства або Конвенції КДПВ- CMR, що застосовується до Страхувальника в обов`язковому порядку;
б) якщо законодавство, яке застосовується до перевезення, містить положення, згідно з яким відповідальність Страхувальника може збільшитись у випадку оголошення вартості вантажу або за згодою Страхувальника з власником вантажу, то таке збільшення відповідальності може бути застраховане шляхом укладення Додаткового договору до цього Договору та за умови сплати додаткової страхової премії. При цьому збільшення відповідальності повинне бути оформлене відповідно до вимог транспортного законодавства;
Додаткові витрати - відшкодування додаткових витрат, понесених Страхувальником на розслідування обставин настання страхового випадку і захист Страхувальником своїх інтересів у судових та арбітражних органах (п. 12.2 Договору страхування).
Для отримання страхового відшкодування Страхувальник повинен надати Страховику документи, що підтверджують факт настання страхового випадку та розмір збитків (п. 18.1 Договору страхування).
Так, у пунктах 18.1, 18.1.12 названого розділу Договору встановлено, що для отримання страхового відшкодування Страхувальник повинен надати Страховику документи, що підтверджують факт настання страхового випадку та розмір збитків, серед інших документів зазначено в тому числі рішення суду, яке набуло законної сили та зобов`язує Страхувальника відшкодувати шкоду, заподіяну майну, життю або здоров`ю третіх осіб, якщо справа розглядалась в суді.
П. 19.1 Договору страхування передбачено, що страхування здійснюється Страховиком за принципом відшкодування, що означає, що Страховик здійснить виплату страхового відшкодування згідно з умовами цього Договору лише після того, як Страхувальник поніс збиток, тобто оплатив пред`явлену до нього претензію, якщо інше не буде узгоджено Сторонами в письмовій формі.
При цьому, пп. 17.1.6 п. 17.1 сторони передбачили, що при настанні страхового випадку Страхувальник без письмової згоди Страховика не має права брати зобов`язання і робити пропозицій щодо добровільного відшкодування збитків, визнавати повністю або частково свою відповідальність.
Відповідно до п. 19.2 Договору страхування за страховим ризиком "Відповідальність за втрату або пошкодження вантажу" відшкодовуються збитки правомочної особи в розмірі вартості вантажу у випадку повної загибелі або втрати вантажу , або суми, на яку понизилася його вартість у випадку пошкодження вантажу, але не більше 8,33 SDR (спеціальних прав запозичення, що відповідають визначенню Міжнародного валютного фонду) за 1 кг втраченої ваги брутто (це обмеження не застосовується при застрахованих перевезеннях з оголошеною вартістю).
Витрати по страхових видатках, вказаних в п. 12.2.4 та/або п. 12.2.5. Договору покриваються тільки якщо Страховик дав свою згоду на такі витрати або прийняв рішення, що витрати були понесені правильно. Витрати включаються в загальну суму страхового відшкодування. Розрахунок суми страхового відшкодування здійснюється в національній валюті. Для цілей розрахунку страхового відшкодування суми ліміту/субліміту страхових виплат, франшизи, несплачених страхових платежів, заявлених збитків перераховуються в гривню по курсу НБУ на дату настання події, що призвела до страхового випадку (п.п. 19.3-19.5 Договору страхування).
Розмір страхового відшкодування за цим Договором визначається з врахуванням: розміру страхової суми по Договору/субліміту страхових виплат по будь-якому одному страховому випадку. Якщо розмір страхової суми по Договору зменшується на суму виплаченого страхового відшкодування і стає менше субліміту по будь-якому одному страховому випадку, то сума страхового відшкодування за кожним окремим страховим випадком не може перевищувати страхову суму по Договору; положень 18.1-18.4 Договору; безумовної франшизи. Сума страхового відшкодування зменшується на суми: несплачених частин страхової премії; відшкодувань, отриманих Страхувальником від особи, винної у заподіянні третім особам шкоди; страхових відшкодувань, отриманих Страхувальником за іншими договорами страхування щодо предмету спору (п.п. 19.6-19.7 Договору страхування).
Згідно з п. 19.8 Договору страхування у випадку, якщо розмір збитків не перевищує розмір відповідної франшизи - Страховик звільняється від відшкодування збитків . Протягом 20 (двадцяти) робочих днів з дня отримання всіх необхідних документів, передбачених п. 18 Договору, Страховик: приймає рішення про виплату або про відмову у виплаті страхового відшкодування та складає страховий акт за формою, встановленою Страховиком; або у випадку об`єктивної необхідності проведення додаткових заходів з розслідування обставин страхового випадку письмово повідомляє про це Страхувальника та призначає чітко визначений термін не більше 60 (шістдесяти) календарних днів розслідування, після закінчення якого приймає одне з рішень, передбачених п. 19.8.2.1 Договору.
П. 22.1 Договору страхування передбачено, що відповідальність Страхувальника застрахована, якщо події, які призвели до виникнення такої відповідальності, відбулись протягом строку дії Договору. Строк дії Договору страхування з 00:00 год. 28.02.2018 до 24:00 год. 27.02.2019 (п. 10 Договору страхування).
У додатку № 1 до Договору страхування сторони визначили список автомобілів, по яких застрахована відповідальність перевізника, зокрема, марка (модель) тягача RENAULT MAGNUM DXI 460, державний реєстраційний номер на тягач НОМЕР_1 , рік випуску - 2008; марка (модель) тягача RENAULT MAGNUM 460, державний реєстраційний номер на тягач НОМЕР_2 , рік випуску - 2008.
05.05.2011 між ТзОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна" (Експедитор) та ТзОВ "Тернотранс" (Перевізник) укладено договір №82430 перевезень вантажів (транспортно-експедиційне обслуговування), який регулює відносини сторін, що виникають в процесі надання транспортно-експедиторських послуг, які полягають у плануванні, організації, здійсненні та забезпеченні перевезень експортних, імпортних, транзитних або інших вантажів клієнтів Експедитора автомобільним транспортом по території України, та/або на території іноземних держав. Даний договір також регулює умови та порядок розрахунків між сторонами за належно надані, відповідно до умов даного договору, послуги (п.1.1 договору).
На умовах даного договору та замовлення (заявки) Експедитора, Перевізник зобов`язується доставити (організувати доставку) вантаж до пункту призначення в обумовлений сторонами строк та видати його уповноваженій на отримання вантажу особі (Вантажоодержувачу), а Експедитор зобов`язується оплатити вартість його перевезення і інші, передбачені даним договором платежі (в тому числі штрафні санкції, додаткові витрати) за рахунок коштів свого клієнта. Перевізник за даним договором надає транспортно-експедиційні послуги (фактично виступає експедитором), які полягають в організації перевезень експортних, імпортних, транзитних або інших вантажів по території України та/або за її межами, якщо він надає послуги транспортними засобами, які він використовує на підставі договору оренди або в CMR в графі Перевізник зазначена особа, що не є стороною даного договору (п. 1.2 договору).
На кожне перевезення оформляється транспортне замовлення (заявка), що складається в письмовій формі, підписується уповноваженою особою Експедитора і передається Перевізнику, в тому числі за допомогою факсимільного зв`язку або по електронній пошті. Замовлення (заявки) передані по факсу чи електронній пошті мають силу оригіналу, без обов`язкового передання їх оригіналів у майбутньому (п. 2.2 Договору).
Відповідно до п. 2.6 договору замовлення (заявка) є невід`ємною частиною договору. У випадку виникнення розбіжностей у тлумаченні умов за даним договором пріоритетними є умови (відомості) зазначені в замовленні (заявці).
Товарно-транспортна накладна, подорожній лист, міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) встановленого зразка є основним документом, по якому здійснюється перевезення та за якими відбувається здача-приймання вантажу (п. 2.7 Договору).
Підпунктами 3.2.3, 3.2.4, 3.2.5, 3.2.7, 3.2.13 та 3.2.19 пункту 3.2 договору сторони обумовили, що Перевізник зобов`язаний: забезпечити доставку вантажу, переданого Вантажовідправником до місця призначення і передати його особі, уповноваженій на отримання вантажу (Вантажоодержувачу); нести відповідальність за збереження вантажу з моменту його прийняття для перевезення до передання його Вантажоодержувачу у відповідності з умовами даного договору, якщо не доведе, що втрата, нестача чи пошкодження (псування) вантажу відбулася внаслідок надзвичайних та невідворотних за даних умов обставин; відшкодувати Експедитору всі збитки та витрати в повному обсязі, які він поніс перед своїм клієнтом внаслідок невиконання або неналежного виконання Перевізником своїх зобов`язань за даним договором, які призвели до збитків клієнта, що пов`язані з недостачею, пошкодженням, втратою вантажу по вині Перевізника, а також до витрат Експедитора, пов`язаних з оплатою штрафних санкцій клієнту через неналежне виконання Перевізником своїх обов`язків; у випадку наявності дійсного на дату завантаження полісу страхування цивільної відповідальності Перевізника (CMR-страхування) при здійсненні кожного перевезення та надати його копію Експедитору; при втраті або пошкодженні вантажу негайно в письмовому вигляді повідомити Експедитора, а також вислати по факсу копію заяви, спрямованої в компетентні органи державної влади та в страхову компанію про настання випадку втрати/пошкодження вантажу та копії документів, отриманих/наданих органам внутрішніх справ; незалежно від того, чи виступає Перевізник за даним договором як фактичний перевізник або як фактичний Експедитор вантажу - він приймає на себе зобов`язання та несе відповідальність, в тому числі за вантаж, як безпосередній Перевізник згідно умов даного договору та чинного українського законодавства.
За змістом п. 4.13 договору Перевізник відшкодовує Експедитору всі збитки, які останній поніс перед своїм клієнтом по вині Перевізника, на підставі виставлених Перевізнику претензій Експедитора.
Перевізник несе повну матеріальну відповідальність за вантаж з моменту його прийняття до перевезення і до його передачі Вантажоодержувачу (п. 4.14 договору).
Згідно із п. 7.2 договору, кожна із сторін має право звернутися безпосередньо до суду за захистом порушеного права і відшкодування понесених збитків без пред`явлення попередніх претензій.
Даний договір набирає сили з моменту підписання і діє весь період співробітництва сторін. Кожна із сторін може розірвати даний договір, проінформувавши в письмовому вигляді іншу сторону за 30 днів до фактичної дати розірвання. При цьому, договір вважається розірваним після завершення всіх зобов`язань Перевізника, прийнятих до повідомлення про розірвання договору, і розрахунків за здійснення перевезень (п. 8.1 договору).
Відповідно до Заявки № КИМА05180062 від 22.05.2018 на організацію перевезення вантажу автомобільним транспортом по договору №82430 від 05.05.2011 позивач взяв на себе зобов`язання виконати перевезення вантажу (косметичних виробів) по маршруту Блоне (Польща) - Київ (Україна). В Заявці одержувачем товару зазначено ТОВ "Егзагон", м. Київ.
Крім того, у вказаній Заявці позивач підтвердив свою відповідальність і зобов`язання за основним договором, а також взяв обов`язок: не залишати вантаж без догляду під час перевезення; використовувати під час відпочинку тільки цілодобово охоронювані стоянки; на стоянці ставити контейнер таким чином, щоб зробити неможливим доступ до його дверей тощо.
В заявці зазначено номер машини - НОМЕР_2/ НОМЕР_3 , номер страхового поліса №FO - 00055443, прізвище водія - ОСОБА_1 , особливості температурного режиму під час перевезення - +10 …15 та інші дані. При завантаженні 29.05.2018 товару ніяких зауважень щодо його кількості та упакування представником позивача (перевізника) задекларовано не було.
Однак, при прийнятті вантажу його одержувачем - ТОВ "Егзагон" було виявлено пошкодження пломб, обгортки піддонів та деформацію самих піддонів, які знаходились біля дверей причепа, забезпечуючи прямий доступ до вантажу, а також часткову нестачу останнього. Зокрема, встановлено, що свинцева пломба (польська митниця) № UС-Е705 та пластикова пломба № 0831230 зірвані. Правий замок на причепі не захищений пломбами. Відсутній вантаж під розірваною пластиковою обгорткою піддону № 1/ 3337017361 та піддону № 2/ 3337017364 , що були розташовані у першому ряду біля дверей причепа. 9 коробок відсутні. Інші 9 піддонів не ушкоджені. 8 піддонів мали розрізану або розірвану обгортку. Коробки були відкриті, забезпечуючи прямий доступ до вантажу. Виявлено нестачу в 267 одиниць парфумерних виробів та 129 одиниць різноманітних косметичних засобів. Сума втрат через нестачу вантажу становить 2 331,77 євро (1 731,90 євро + 599,87 євро). Про це, зокрема, зазначено в товарно-транспортних накладних (CMR) №000001 та №000005 та зафіксовано у Звітах огляду вантажу.
Окрім того, відповідно до Заявки № КИМА05180066 від 23.05.2018 на організацію перевезення вантажу автомобільним транспортом по договору №82430 від 05.05.2011 позивач взяв на себе зобов`язання виконати перевезення вантажу (безпечна хімія) по маршруту Блоне (Польща) - Фастів (Україна).
Крім того, у вказаній Заявці позивач підтвердив свою відповідальність і зобов`язання за основним договором, а також обов`язок: не залишати вантаж без догляду під час перевезення; використовувати під час відпочинку тільки цілодобово охоронювані стоянки; на стоянці ставити контейнер таким чином, щоб зробити неможливим доступ до його дверей тощо.
В Заявці зазначено номер машини НОМЕР_11/ НОМЕР_6 , номер страхового поліса FO-00055443, прізвище водія - ОСОБА_2 та інші дані. При завантаженні товару ніяких зауважень щодо його кількості та упакування представником позивача (Перевізника) задекларовано не було.
Відповідно до разової перепустки №2 для в`їзду на територію ТзОВ "Митний термінал Калинівка" від 01.06.2018, автомобіль прибув з порушеною пломбою. Під час розвантаження автотранспортного засобу виявлено нестачу вантажу (гербіциди), що зафіксовано в Акті №546022 від 01.06.2018 про невідповідність товарів відомостям, зазначеним у документах, необхідних для здійснення їх митного контролю, про пошкодження товарів, їх упаковки чи маркування або про їх втрату, складеному митним органом. Відповідно до вказаного Акту, у вантажному відсіку напівпричепу знаходиться 18 палет з товаром без пошкоджень та одна палета з відкритою коробкою, в якій не вистачає однієї каністри об`ємом 10 л; невідповідність товарів відомостям становить 730 л препарату Agritox SL, що складає одну цілу палету та одну каністру об`ємом 10 л. Вартість відсутнього товару складає 1 671,70 євро. Наведені обставини додатково підтверджує експертне заключення №В-015 від 01.06.2018, згідно із яким при огляді в автомобілі знаходилося 19 дерев`яних піддонів з маркуванням фірми-відправника, на яких встановлено картонні ящики, стики склеєні клейкою стрічкою, обмотані полімерною плівкою, із них 1 (один) пошкоджено (розірвана плівка та відкрита картонна коробка, в якій відсутня одна каністра об`ємом 10 л), при перерахуванні товару згідно документів невідповідність товарів складає 730 л препарату Agritox SL, що складає один цілий піддон та одну каністру об`ємом 10 л.
Враховуючи зазначені вище обставини, 06.06.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернотранс" (позивач) звернувся до ПрАТ "Страхова група "ТАС" (відповідача) із заявами про настання події за договором добровільного страхування відповідальності перевізника (експедитора) (договір № 55443). Зокрема, Страхувальник повідомив Страховика, що має місце спричинення шкоди - викрадення вантажу 31.05.2018 та 01.06.2018 (реєстраційні № 00248/28/2018/14 від 06.06.2018 та № 00249/28/2018/14 від 06.06.2018). Із зазначених заяв вбачається, що про настання страхової події 31.05.2019 Страхувальник попередньо - 31.05.2018 вже звертався до Страховика; про настання страхової події 01.06.2019 - 01.06.2019. Про події повідомлено також поліцію.
Спір у даній справі виник з огляду на безпідставну, на думку позивача, невиплату Страховиком передбаченої Договором добровільного страхування відповідальності автомобільного перевізника № FO- 00055443 від 26.02.2018 суми страхового відшкодування в загальному розмірі 109 246,11 грн, яка сплачена ТОВ "Тернотранс" на виконання судових рішень ТзОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна", враховуючи понесені останнім збитків через втрату (викрадення) під час перевезення 31.05.2018 та 01.06.2018 вантажу.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач, зокрема, посилається на встановлені рішенням Господарського суду Тернопільської області від 10.12.2018 та додатковим рішенням Господарського суду Тернопільської області від 26.12.2018 у справі № 921/390/18, постановою Західного апеляційного господарського суду від 20.05.2019 у справі № 921/389/18 обставини, які, за його твердженням, є преюдиційними при розгляді даної справи.
Так, предметом позову у справі № 921/390/18 було стягнення з ТОВ "Тернотранс" на користь ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" 50 145 грн 43 коп. збитків. Підставою позову - неналежне виконання ТОВ "Тернотранс" взятих на себе зобов`язань щодо збереження товару по договору перевезень вантажів (транспортно-експедиційного обслуговування) №82430 від 05.05.2011.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 10.12.2018, яке залишено без змін Постановою Західного апеляційного господарського суду від 14.03.2019, у справі № 921/390/18 стягнуто з ТОВ "Тернотранс" на користь ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" 50 145 грн 43 коп. збитків та 1 762 грн в повернення сплаченого позивачем судового збору. Додатковим рішенням Господарського суду Тернопільської області від 26.12.2018 стягнуто з ТОВ "Тернотранс" на користь ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" 5 014 грн 54 коп. витрат на професійну правничу допомогу.
Зазначеним судовим рішенням встановлено наступні обставини справи:
Відповідно до Заявки № КИМА05180062 від 22.05.2018 на організацію перевезення вантажу автомобільним транспортом по договору №82430 від 05.05.2011 ТОВ "Тернотранс" взяло нам себе зобов`язання виконати перевезення вантажу (косметичних виробів) по маршруту Блоне (Польща) - Київ (Україна). В Заявці одержувачем товару зазначено ТОВ "Егзагон", м. Київ.
В заявці ТОВ "Тернотранс" зазначило номер машини - НОМЕР_2/ НОМЕР_3 , номер страхового поліса №FO - 00055443, прізвище водія - ОСОБА_1 та інші дані.
Правовідносини між ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" і ТОВ "Егзагон" існували на підставі договору №1802/2010 від 14.02.2010 про транспортно-експедиційне обслуговування та заявок № 1545 від 15.05.2018 та № 1548 від 24.05.2018.
При завантаженні 29.05.2018 товару ніяких зауважень щодо його кількості та упакування представником ТОВ "Тернотранс" (перевізника) задекларовано не було.
Однак, при прийнятті вантажу його одержувачем - ТОВ "Егзагон" було виявлено пошкодження пломб, обгортки піддонів та деформацію самих піддонів, які знаходились біля дверей причепа, забезпечуючи прямий доступ до вантажу, а також часткову нестачу останнього. Про це, зокрема, зазначено в товарно-транспортних накладних (CMR) №000001 та №000005 та зафіксовано у Звітах огляду вантажу.
Вартість нестачі вантажу склала 71 260,03 грн, що разом з пропорційно сплаченими сумами митних платежів (15 125,60 грн) та фрахту вантажу (6 544,49 грн) становить 92 930,12 грн прямих збитків ТОВ "Егзагон".
Із претензією № 162 від 25.06.2018 про їх відшкодування ТОВ "Егзагон" звернулось до ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" як сторони за договором №1802/2010 від 14.02.2010 про транспортно-експедиційне обслуговування.
Платіжним дорученням від 24.07.2018 ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" сплатило вказану суму товариству "Егзагон".
Відповідно до надісланих на адресу ТОВ "Тернотранс": претензії від 26.06.2018 №1-ю, досудового попередження від 23.07.2018 №1-ю, додатку від 24.07.2018 до претензії від 26.06.2018 №1-ю, досудового застереження від 08.08.2018, ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" просило сплатити йому суму понесених збитків, посилаючись на неналежне виконання ТОВ "Тернотранс" умов договору перевезень вантажів (транспортно-експедиційного обслуговування) №82430 від 05.05.2011 та заявки № КИМА 05180062 від 22.05.2018 до нього. До своїх звернень ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" додало відповідні документи, в т.ч. щодо фіксації нестачі товару та сплати коштів товариству "Егзагон".
Платіжними дорученнями №583 від 23.08.2018 та №587 від 27.08.2018 ТОВ "Тернотранс" сплатило ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" кошти на загальну суму 59 592,96 грн, вказавши призначенням платежу: "відшкодування збитків вартості вантажу згідно претензії від 26.06.2018".
Листами № 1 від 11.07.2018 та № 1 від 27.08.2018 ТОВ "Тернотранс" просило із усього перерахованих 59 592,96 грн зарахувати 42 784,69 грн. на відшкодування нестачі вантажу про який йшлося вище. За твердженням ТОВ "Тернотранс", саме 42 784,69 грн складають франшизу (суму яку не компенсує страховик) по відшкодуванню вартості втраченого вантажу.
Решту заборгованості - 50 145,43 грн (92 930,12 грн - 42 784,69 грн.), згідно з відповідями ТОВ "Тернотранс", слід вважати його заборгованістю, яка повинна відшкодовуватись його страховиком (ПАТ "Страхова Група "ТАС") на підставі договору добровільного страхування відповідальності автомобільного перевізника №FO - 00055443 від 26.02.2018.
За наслідками розгляду справи по суті, враховуючи неналежне виконання перевізником (позивачем у даній справі) умов договору №82430 від 05.05.2011, внаслідок чого виникла часткова нестача вантажу та ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" понесено реальні збитки у розмірі сплаченої клієнту вартості втраченого товару та обчислених пропорційно митних платежів та фрахту вантажу, судом заявлені до стягнення з ТОВ "Тернотранс" (перевізника) збитки в розмірі 50 145,43 грн визнано обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Предметом позову у справі № 921/389/18 було стягнення з ТОВ "Тернотранс" на користь ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" 37 469 грн 14 коп. збитків. Підставою позову - неналежне виконання ТОВ "Тернотранс" взятих на себе зобов`язань щодо збереження товару по договору перевезень вантажів (транспортно-експедиційного обслуговування) №82430 від 05.05.2011.
Рішенням Господарського суду Тернопільської області від 04.02.2018 у справі № 921/389/18 стягнуто з ТОВ "Тернотранс" на користь ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна" 37 469 грн 14 коп. збитків; 1 762 грн 00 коп. в повернення сплачених позивачем судових витрат; 23 500 грн 00 коп. судових витрат на правничу допомогу та 1 343 грн 00 коп. судових витрат по перекладу документів.
Поряд з цим, Постановою Західного апеляційного господарського суду від 20.05.2019, зокрема, рішення Господарського суду Тернопільської області від 04.02.2019 у справі №921/389/18 змінено в частині задоволення заяви про стягнення з ТзОВ "Тернотранс" на користь ТзОВ "ЕФ ЕС Маккензі - Україна" 23 500,00 грн витрат на правничу допомогу; стягнуто з ТОВ "Тернотранс" на користь ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі - Україна" 11 750,00 грн - 50% від заявленого розміру витрат на правничу допомогу; в іншій частині - відмовлено. В решті - рішення залишено без змін.
Зазначеними судовими рішеннями встановлено наступні обставини справи:
Відповідно до Заявки № КИМА05180066 від 23.05.2018 на організацію перевезення вантажу автомобільним транспортом по договору №82430 від 05.05.2011 ТОВ "Тернотранс" взяло на себе зобов`язання виконати перевезення вантажу (безпечна хімія) по маршруту Блоне (Польща) - Фастів (Україна).
В Заявці ТОВ "Тернотранс" зазначило номер машини НОМЕР_11/ НОМЕР_6 , номер страхового поліса FO -00055443 , прізвище водія - ОСОБА_2 та інші дані. При завантаженні товару ніяких зауважень щодо його кількості та упакування представником ТОВ "Тернотранс" (Перевізника) задекларовано не було.
Відповідно до разової перепустки №2 для в`їзду на територію ТзОВ "Митний термінал Калинівка" від 01.06.2018, автомобіль прибув з порушеною пломбою. Під час розвантаження автотранспортного засобу виявлено нестачу вантажу (гербіциди), що зафіксовано в Акті №546022 від 01.06.2018 про невідповідність товарів відомостям, зазначеним у документах, необхідних для здійснення їх митного контролю, про пошкодження товарів, їх упаковки чи маркування або про їх втрату, складеному митним органом.
Відповідно до вказаного Акту встановлено, що у вантажному відсіку напівпричепу знаходиться 18 палет з товаром без пошкоджень та одна палета з відкритою коробкою, в якій не вистачає однієї каністри об`ємом 10 л; невідповідність товарів відомостям становить 730 л препарату Agritox SL, що складає одну цілу палету та одну каністру об`ємом 10 л. Вартість відсутнього товару складає 1 671,70 євро.
Наведені обставини додатково підтверджує експертне заключення №В-015 від 01.06.2018, згідно із яким при огляді в автомобілі знаходилося 19 дерев`яних піддонів з маркуванням фірми-відправника, на яких встановлено картонні ящики, стики склеєні клейкою стрічкою, обмотані полімерною плівкою, із них 1 (один) пошкоджено (розірвана плівка та відкрита картонна коробка, в якій відсутня одна каністра об`ємом 10 л), при перерахуванні товару згідно документів невідповідність товарів складає 730 л препарату Agritox SL, що складає один цілий піддон та одну каністру об`ємом 10 л.
У зв`язку з нестачею вантажу ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" отримано претензію від F.S MACKENZIE INTERNATIONAL LTD від 25.07.2018 про відшкодування втраченого вантажу на суму 1 671,70 євро.
В свою чергу, ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" направлено ТОВ "Тернотранс" претензію №1-ю від 26.07.2018 про відшкодування вартості втраченого вантажу на суму 52 035,01 грн, яку ТзОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна" просило задовольнити та відшкодувати вартість часткової втрати вантажу, посилаючись на неналежне виконання ТОВ "Тернотранс" умов договору №82430 від 05.05.2011 та Заявки № КИМА 05180066 від 23.05.2018 до нього.
23.08.2018 ТзОВ "Тернотранс" на розрахунковий рахунок ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" перерахувало платіжним дорученням №583 суму в розмірі 31 921,00 грн, а 27.08.2018 платіжним дорученням №587 перераховано 27 671,96 грн, всього сплачено 59 592,96 грн. Про перерахунок вказаних сум свідчать виписки по особовому рахунку ТзОВ "Тернотранс" № НОМЕР_8 за 23.08.2018 (сформовано 30.08.2018 07:44) та 27.08.2018 (сформовано 30.08.2018р. 07:45) .
27.08.2018 ТОВ "Тернотранс" направило ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" лист за вих. №1, у якому просило вище вказані кошти вважати перерахованими, зокрема 16 808,27 грн по претензії №1-ю від 26.07.2018 про відшкодування вартості втраченого вантажу на суму 52 035,01 грн (перевезення вантажу виконувалось автомобілем НОМЕР_11/НОМЕР_6 водій ОСОБА_3 ). Вказувало, що його заборгованість по зазначеній вище претензії складає 35 226,74 грн (52 035,01 грн - 16 808,27 грн). Одночасно зазначило, що сплачені кошти складають франшизу (суму яку не компенсує страховик) по відшкодуванню вартості втраченого вантажу, а залишок заборгованості має бути відшкодований його страховиком ПАТ "Страхова Група "ТАС" на підставі договору добровільного страхування відповідальності автомобільного перевізника №FO - 00055443 від 26.02.2018.
В подальшому, ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" задоволено претензію F.S MACKENZIE INTERNATIONAL LTD та платіжним дорученням №3412 від 13.09.2018 сплачено на розрахунковий рахунок останнього 1 420,94 євро, що на момент сплати еквівалентно 46 135,41 грн. Дана операція підтверджується випискою по рахунку НОМЕР_9 EUR ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" за 13.09.2018.
Крім того, ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" платіжним дорученням №3431 від 13.09.2018 сплачено до бюджету України 8 142,00 грн податку на прибуток іноземної юридичної особи F.S MACKENZIE INTERNATIONAL LTD.
17.09.2018 ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна" надіслано ТОВ "Тернотранс" доповнення до претензії за №1-ю від 26.07.2018 про збільшення витрат на відшкодування вартості втраченого вантажу. В даній претензії товариство просило відшкодувати залишок суми претензії в розмірі 37469,14 грн. При розрахунку суми боргу ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" виходило з того, що загальна сума збитків, які воно понесло, складає 54 277,41 грн (46 135,41 грн + 8 142,00 грн), з них: 16 808,27 грн ТзОВ "Тернотранс" сплачено по претензії, а тому відшкодуванню підлягають збитки в розмірі 37 469,14 грн.
За наслідками розгляду справи по суті, враховуючи неналежне виконання перевізником (позивачем у даній справі) зобов`язань за договором №82430 від 05.05.2011, внаслідок якого виникла часткова нестача вантажу та ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі- Україна" понесено реальні збитки у розмірі сплаченої клієнту вартості втраченого товару та сплаченого до бюджету України податкового зобов`язання, судом заявлені до стягнення з ТОВ "Тернотранс" (перевізника) збитки в розмірі 37 469,14 грн визнано обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Слід зазначити, що ПрАТ "Страхова група "ТАС" у справах № 921/390/18 та № 921/189/18 приймала участь в якості третьої особи, яка не заявляла самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Норми права та мотиви, з яких суд виходить при ухваленні рішення.
Згідно з ст. 11 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Ч. 1 ст. 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч. 1 ст. 628 ЦК України).
Укладений між сторонами Договір страхування № FO-00055443 від 26.02.2018 за своєю правовою природою є договором добровільного страхування.
Отже, між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 67 ЦК України та Закону України "Про страхування".
Ст. 979 ЦК України визначено, що за договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про страхування" страхування - це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.
Ст. 4 Закону України "Про страхування" визначено, що майнові інтереси, що не суперечать закону і пов`язані із володінням, користуванням і розпорядженням майном, а також інтереси, пов`язані з відшкодуванням страхувальником заподіяної ним шкоди особі або її майну, а також шкоди, заподіяної юридичній особі (страхування відповідальності) віднесені до предмету страхування.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про страхування" добровільне страхування - це страхування, яке здійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком. Загальні умови і порядок здійснення добровільного страхування визначаються правилами страхування, що встановлюються страховиком самостійно відповідно до вимог цього Закону. Конкретні умови страхування визначаються при укладенні договору страхування відповідно до законодавства.
Ст. 8 Закону України "Про страхування" визначено, що страховий ризик - певна подія, на випадок якої проводиться страхування і яка має ознаки ймовірності та випадковості настання. Страховий випадок - подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов`язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 988 ЦК України, страховик зобов`язаний, у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату у строк, встановлений договором.
Отже, юридична особа-страхувальник при укладенні із суб`єктом страхової діяльності (страховиком) договору страхування цивільної відповідальності, що може настати під час здійснення нею підприємницької діяльності, розраховує на добросовісність страховика у разі настання страхового випадку щодо виконання ним обов`язку з виплати на користь страхувальника або на користь третьої особи-потерпілого (вигодонабувача) страхового відшкодування, яке повністю (частково) покриє збитки (шкоду), завдані настанням страхового випадку.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про страхування" страхова виплата - грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку; страховим відшкодуванням визначається страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку.
З огляду на положення чинного законодавства та умови договору страхування, у разі якщо подія, що настала, може бути кваліфікована як страховий випадок відповідно до вимог договору страхування або закону, у страховика виникає обов`язок здійснити страхове відшкодування.
Ст. 25 Закону України "Про страхування" передбачено, що здійснення страхових виплат і виплата страхового відшкодування проводиться страховиком згідно з договором страхування на підставі заяви страхувальника (його правонаступника або третіх осіб, визначених умовами страхування) і страхового акта (аварійного сертифіката), який складається страховиком або уповноваженою ним особою (аварійним комісаром) у формі, що визначається страховиком.
Щодо встановлених у судових рішеннях у справах № 921/390/18 та № 921/189/18 обставин,суд відзначає:
За змістом ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Не потребують доказування преюдиціальні обставини, тобто встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, - при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. При цьому не має значення, в якому саме процесуальному статусі виступали відповідні особи у таких інших справах - позивачів, відповідачів, третіх осіб тощо (правова позиція викладена у п. 2.6 Постанови Пленуму ВГС України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" №18 від 26.12.2011, з наступними змінами та доповненнями).
Враховуючи приписи чинного процесуального законодавства, беручи до уваги: що рішення та постанови у справах № 921/390/18 та № 921/189/18 набрали законної сили; що у розгляді зазначених справ брали участь ті ж самі особи, що і у даній справі (ТОВ "Тернотранс", ПрАТ "Страхова група "ТАС"); що частина обставин, які сторони наводять як в обґрунтування своїх вимог, так і заперечень вже досліджувались та встановлені судовими рішеннями, суд приходить до висновку, що рішення від 10.12.2018 Господарського суду Тернопільської області у справі № 921/390/18, рішення Господарського суду Тернопільської області від 04.02.2018 та Постанова Західного апеляційного господарського суду від 20.05.2019 у справі № 921/389/18 є преюдиційними для вирішення даної справи, а встановлені у ній обставини не підлягають доказуванню.
Таким чином, при вирішенні даного спору (подія, яка мала місце 31.05.2018) суд виходить з того, що правовідносини між ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна" та ТОВ "Егзагон" існували на підставі договору про транспортно-експедиційне обслуговування № 1802/2010 від 14.02.2010 та двох заявок - № 1545 від 15.05.2018 та № 1548 від 24.05.2018. Правовідносини між ТОВ "Тернотранс" та ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна" існували на підставі договору перевезення вантажів (транспортно експедиційне обслуговування) № 82430 від 05.05.2011 та однієї заявки - № КИМА05180062 від 22.05.2018 на організацію перевезення вантажу автомобільним транспортом по договору №82430 від 05.05.2011. Внаслідок події, яка мала місце 31.05.2018 (викрадення під час перевезення вантажу - косметичних виробів), ТОВ "Тернотранс" завдано збитків на загальну суму 92 930,12 грн (71 260,03 грн - вартість нестачі вантажу, 15 125,60 грн - митні платежі, 6 544,49 грн - фрахт вантажу). Платіжним дорученням від 24.07.2018 ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна" сплатило вказану суму товариству "Егзагон". Згідно платіжних доручень №583 від 23.08.2018 та №587 від 27.08.2018, з врахуванням листів № 1 від 11.07.2018 та № 1 від 27.08.2018, ТОВ "Тернотранс" на відшкодування вартості втраченого вантажу, про який йшлося вище, сплатило 42 784,69 грн, що становить франшизу (суму яку не компенсує страховик). Решту суми - 50 145,43 грн (92 930,12 грн - 42 784,69 грн) стягнуто рішенням Господарського суду Тернопільської області від 10.12.2018 у справі № 921/390/18.
Щодо події, яка мала місце 01.06.2018, то правовідносини між ТОВ "Тернотранс" та ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна" існували на підставі договору перевезення вантажів (транспортно експедиційне обслуговування) № 82430 від 05.05.2011 та заявки № КИМА05180066 від 23.05.2018 на організацію перевезення вантажу автомобільним транспортом по договору №82430 від 05.05.2011. Внаслідок події, яка мала місце 01.06.2018 (викрадення під час перевезення вантажу - безпечної хімії), ТОВ "Тернотранс" завдано збитків на загальну суму 54 277,41 грн (46 135,41 грн - вартість нестачі вантажу; 8 142,00 грн - податкові платежі). Платіжним дорученням від 13.09.2018 ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна" сплатило вказану суму F.S MACKENZIE INTERNATIONAL LTD. Згідно платіжних доручень №583 від 23.08.2018 та №587 від 27.08.2018, з врахуванням листа № 1 від 27.08.2018, ТОВ "Тернотранс" на відшкодування вартості втраченого вантажу, про який йшлося вище, сплатило 16 808,27 грн, що становить франшизу (суму яку не компенсує страховик). Решту суми - 37 469,14 грн (54 277,41 грн - 16 808,27 грн) стягнуто рішенням Господарського суду Тернопільської області від 04.02.2018 у справі № 921/389/18.
Факт настання двох подій (31.05.2018 та 01.06.2018) за Договором добровільного страхування відповідальності перевізника № FO-00055443, повідомлення про останні та надання підтверджуючих документів, наявність двох страхових справ відповідач не заперечує. Проте, вказує, що оскільки розмір понесених позивачем збитків по двох подіях не перевищував розміру визначеної у Договорі страхування франшизи, Страхувальнику (позивачу) було відмовлено (в усній формі) у виплаті страхового відшкодування. Акт з даного приводу не складався.
Посилаючись на умови п. 19.8.1 Договору страхування, згідно якого Страховик звільняється від відшкодування збитків у випадку, якщо розмір збитку не перевищує розмір відповідної франшизи, просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Зокрема, при визначенні понесених позивачем збитків по події, яка трапилась 31.05.2018 (перевезення вантажу (косметичних виробів) по маршруту Блоне (Польща) - Київ (Україна), заявка № КИМА05180062 від 22.05.2018), відповідачем, згідно відзиву на позов та пояснень повноважного представника в судовому засіданні 13.09.2019, враховано наступне:
- подія відбулась 31.05.2018;
- вантаж - косметичні вироби;
- франшиза - 1400 євро, оскільки вантаж підвищеного ризику;
- вартість втраченого товару - 599,87 євро;
- брутто вага втраченого товару - 21,759 кг;
- курс - 1 SDR = 36,9607;
- сума страхового відшкодування - 6 699,22 грн (21,759 кг*36,9607 грн*8,33).
При визначенні понесених позивачем збитків по події, яка трапилась 01.06.2018 (перевезення вантажу (безпечної хімії) по маршруту Блоне (Польща) - Фастів (Україна), заявка № КИМА05180066 від 23.05.2018), позивачем враховано наступне:
- подія відбулась 01.06.2018;
- вантаж - безпечна хімія;
- франшиза - 1400 євро, оскільки вантаж підвищеного ризику - потребує температурного контролю;
- вартість втраченого товару - 1 731,90 євро;
- брутто вага втраченого товару - 138,6026 кг;
- курс - 1 SDR = 37,0062;
- сума страхового відшкодування - 42 725,87 грн (138,6026 кг*37,0062 грн*8,33).
В обґрунтування своєї позиції відповідач посилається, зокрема, на претензію за № 162 від 25.06.2018, яку направило ТОВ "Егзагон" до ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна" та яка разом з іншими документами була направлена ТОВ "Тернотранс" до ПрАТ "Страхова група "ТАС".
Зокрема, як стверджує представник відповідача, в даній претензії вказано, що вартість нестачі вантажу становить 2 331,77 євро. Сума збитку становить 71 260,03 грн. При цьому, відповідачем враховано, що вказані у претензії відомості мають відношення до двох подій (31.05.2018 та 01.06.2018), внаслідок яких частина вантажу під час перевезення була втрачена позивачем та у зв`язку із чим відповідачем заведено дві страхові справи. Зокрема, перевезення за маршрутом Іспанія - Київ (1-9 позиції) та за маршрутом Італія-Київ (10-16 позиції).
Позивач частково не погоджується із позицією відповідача. Стверджує, що франшиза по події, яка мала місце 01.06.2018, становить не, як стверджує відповідач, 1400 євро, а 350 євро оскільки, на його думку, цей вантаж, а саме "безпечна хімія" не відноситься до категорії "вантажів підвищеного ризику" + додаткова франшиза - 175 євро оскільки має місце повторна подія (наступна претензія). Не погоджується позивач і з вказаною відповідачем у відзиві на позов кількістю втраченого вантажу та його вартістю. Стверджує, що відповідач помилково кількість та вартість втраченого вантажу (160,3616 кг) під час першої події (31.05.2018) розділяє на дві події та, відповідно, частину інформації (позиції 10-16 у претензії № 162) враховує для визначення розміру збитку по події, яка мала місце 01.06.2018.
Заслухавши в судовому засіданні пояснення повноважних представників, дослідивши представлені сторонами докази, суд погоджується з доводами позивача про те, що вантаж, який був предметом перевезення 01.06.2018 - "безпечна хімія" не відноситься до категорії "вантажі підвищеного ризику" оскільки за умовами Договору страхування зазначений вантаж не віднесений до переліку вантажів підвищеного ризику, а заявка № КИМА 05180066 від 23.05.2018, міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR) чи інші документи не містять інформації, що перевезення даного вантажу потребує відповідного температурного контролю. Відтак, франшиза по зазначеному вантажу становить 525 євро, в т.ч. додаткова франшиза в розмірі 175 євро оскільки має місце повторна подія (друга претензія).
Не погоджується суд і із наведеними відповідачем відомостями щодо вартості та ваги (брутто) втраченого товару по подіях, які трапились 31.05.2018 та 01.06.2018 та по яких відповідачем заведено дві страхові справи.
Зокрема, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що по події, яка трапилась 31.05.2018 (перевезення вантажу (косметичних виробів) по маршруту Блоне (Польща) - Київ (Україна), заявка КИМА05180062 від 22.05.2018), вага брутто втраченого товару становить 160,3616 кг; вартість втраченого вантажу - 2 331,77 євро. По події, яка трапилась 01.06.2018 (перевезення вантажу (безпечної хімії) по маршруту Блоне (Польща) - Фастів (Україна), заявка КИМА05180066 від 23.05.2018), вага брутто втраченого товару, згідно Акту №546022 від 01.06.2018 про невідповідність товарів відомостям, зазначеним у документах, необхідних для здійснення їх митного контролю, про пошкодження товарів, їх упаковки чи маркування або про їх втрату, складеному митним органом, становить 933,988 кг; вартість втраченого вантажу - 1 671 євро.
Поряд з цим, як вже зазначалось вище, згідно з судовими рішеннями з ТОВ "Тернотранс" на користь ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна" стягнуто збитки в загальній сумі 87 614,57 грн, зокрема 50 145,43 грн за судовим рішенням у справі № 921/390/18 та 37 469,14 грн за судовим рішенням у справі № 921/389/18.
Судові рішення ТОВ "Тернотранс" виконані, стягнуті судом та зазначені вище суми сплачені.
Зокрема, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що ТОВ "Тернотранс" платіжними дорученнями № 1175 від 28.03.2019 та № 1186 від 01.04.2019 сплатило на рахунок ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна" відповідно до рішення у справі № 921/390/18 вартість втраченого вантажу в розмірі 50 145,43 грн. Платіжним дорученням № 1395 від 12.06.2019 сплатило на рахунок ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Тернопіль" відповідно до рішення у справі № 921/389/18 вартість втраченого вантажу в розмірі 37 469,14 грн.
Як вже зазначалось вище п. 19.2 Договору страхування передбачено, що за страховим ризиком "Відповідальність за втрату або пошкодження вантажу" відшкодовуються збитки правомочної особи в розмірі вартості вантажу у випадку повної загибелі або втрати вантажу , або суми, на яку понизилася його вартість у випадку пошкодження вантажу, але не більше 8,33 SDR (спеціальних прав запозичення, що відповідають визначенню Міжнародного валютного фонду) за 1 кг втраченої ваги брутто .
Судом розглянуто здійснений відповідачем розрахунок суми страхового відшкодування по події, яка мала місце 31.05.2018 - 6 699,22 грн (21,759 кг*36,9607 грн*8,33) та встановлено, що останній не є вірним оскільки містить недостовірні дані щодо втраченої ваги брутто.
З огляду на наведене, на підставі наявних в матеріалах справи первинних даних, які згідно з умовами п. 19.2.1 Договору страхування підлягають до застосування під час розрахунку страхового відшкодування, судом проведено перерахунок суми страхового відшкодування по події, яка мала місце 31.05.2018.
Згідно проведеного судом перерахунку максимально можлива сума страхового відшкодування по події, яка трапилась 31.05.2018 становить 49 372,55 грн (160,3616 кг*36,9607 грн*8,33).
З матеріалів справи вбачається, що по події, яка трапилась 31.05.2018 з ТОВ "Тернотранс" на користь ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна" згідно судового рішення у справі №921/930/18 стягнуто суму збитків в розмірі 50 145,43 грн. При цьому, судом встановлено, що сума прямих збитків за даною подією становить 92 930,12 грн; відшкодована ТОВ "Тернотранс" сума збитків - 42 784,69 грн (франшиза).
За даних обставин, зважаючи на те, що розмір завданих збитків (92 930,12 грн) по події, яка трапилась 31.05.2018 перевищує розрахований судом максимально можливий розмір страхового відшкодування за даним випадком (49 372,55 грн), беручи до уваги суму збитків (50 145,43 грн) стягнуту з позивача за даним страховим випадком згідно рішення суду у справі №921/390/18 та сплачену позивачем суму (42 784,69 грн) - франшиза, суд прийшов до висновку, що сума страхового відшкодування, яка підлягає до виплати відповідачем по страховій події, яка мала місце 31.05.2018 становить 6 587 грн 86 коп. (49 372,55 грн - 42 784,69 грн).
Вимоги щодо стягнення страхового відшкодування в розмірі 43 557,57 грн (50 145,43 грн - 6 587,86 грн) заявлені позивачем безпідставно та задоволенню не підлягають.
Окрім того, враховуючи умови п. 19.2.1 Договору страхування , судом здійснено перерахунок і визначеної відповідачем суми страхового відшкодування по події, яка мала місце 01.06.2018 - 42 725,87 грн (138,6026 кг*37,0062 грн*8,33) та встановлено, що останній також не є вірним з аналогічних підстав.
Згідно проведеного судом на підставі наявних в матеріалах справи первинних даних, які згідно з умовами п. 19.2.1 Договору страхування підлягають до застосування під час розрахунку страхового відшкодування, максимально можлива сума страхового відшкодування по події, яка трапилась 31.05.2018 становить 287 912,68 грн (933,988*37,0062 грн*8,33=287 912,68 грн).
Поряд із цим, судовим рішення у справі №921/389/18 встановлено, що загальна сума збитків завданих подією, яка трапилась 01.06.2018 становить 54 277,41 грн.
Таким чином, враховуючи умови п. 19.2.1.1 та п. 19.1 Договору страхування, визначення суми страхового відшкодування за даним випадком необхідно проводити від розміру вартості втрати вантажу, з врахуванням сплачених позивачем збитків в сумі 16 808,27 грн (франшиза) та в межах відшкодованих ТОВ "Тернотранс" (Страхувальником) за судовим рішенням у справі №921/389/18 збитків в сумі 37 469,14 грн.
За даних обставин, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з відповідача (Страховика) суми страхового відшкодування по події, яка мала місце 01.06.2018 в розмірі 37 469,14 грн є обґрунтованими, правомірними та такими, що підлягають до задоволення.
Окрім того, предметом судового розгляду у даній справі є вимоги позивача про стягнення з відповідача страхових відшкодувань на загальну суму 21 631,54 грн, а саме понесених позивачем додаткових витрат у зв`язку із захистом своїх інтересів під час розгляду судом справ № 921/390/18 та № 921/289/18.
Відповідач вимоги в даній частині позову заперечує. Вважає, що Договором страхування таких витрат не передбачено.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судовому засіданні пояснення з даного приводу повноважних представників сторін, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення з відповідача страхового відшкодування на суму 21 631,54 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення, з огляду на наступне:
П. 3.3 Договору страхування сторони визначили страхові ризики та субліміти страхових виплат, зокрема додаткові витрати; субліміти страхових виплат - 5 600 євро.
Відповідно до п.п. 12.2.4 п. 12.4 Договору страхування додаткові витрати - відшкодування додаткових витрат, понесених Страхувальником на розслідування обставин настання страхового випадку і захист Страхувальником своїх інтересів у судових та арбітражних органах.
Згідно з судовими рішеннями з ТОВ "Тернотранс" на користь ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Тернопіль" за розгляд справи в суді першої інстанції стягнуто судові витрати в загальній сумі 21 631,54 грн, зокрема 1 762 грн судового збору та 5 014,54 грн витрат на професійну правничу допомогу за судовими рішеннями у справі № 921/390/18 та 1 762 грн судового збору, 1 343 грн судових витрат по перекладу документів та 11 750 грн судових витрат на правничу допомогу за судовими рішеннями у справі № 921/389/18.
Судові рішення ТОВ "Тернотранс" в даній частині виконані, стягнуті судом та зазначені вище суми судових витрат сплачені в повному обсязі.
Зокрема, з наявних в матеріалах справи документів вбачається, що ТОВ "Тернотранс" платіжними дорученнями № 1186 від 01.04.2019 та № 1428 від 25.06.2019 сплатило на рахунок ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Україна" відповідно до рішення у справі № 921/390/18 судовий збір в розмірі 1 762 грон та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5 014,54 грн. Платіжними дорученнями № 1395 від 12.06.2019 та № 1428 від 25.06.2019 сплатило на рахунок ТОВ "ЕФ ЕС Маккензі-Тернопіль" відповідно до рішення у справі № 921/389/18 судовий збір в розмірі 1 762 грн, судові витрати по перекладу документів в розмірі 1 343 грн та витрати на правничу допомогу в розмірі 11 750 грн.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ст. 78 ГПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. (ст. 86 ГПК України).
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ТОВ "Тернотранс" є обґрунтованими та підлягають задоволенню частково - на суму 65 688,54 грн. В решті позов заявлений безпідставно та задоволенню не підлягає.
Судові витрати.
Відповідно до вимог ст. 123, ч. 2 п. 1 ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору в сумі 1 155 грн 07 коп. відшкодовуються позивачу за рахунок відповідача, пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 73-79, 86, 123, 129, 197, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247, 248, 252, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Страхова група "ТАС", проспект Перемоги, 65, м. Київ, 03062, ідентифікаційний код 30115243, в особі Тернопільської філії приватного акціонерного товариства "Страхова група "ТАС", вул. Юліуша Словацького, буд. 6/1, м. Тернопіль, 46001, ідентифікаційний код 25782044, на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернотранс", вул. Тролейбусна, 11, м. Тернопіль, 46027, ідентифікаційний код 21139593, суму страхового відшкодування в розмірі 65 688 грн 54 коп. та 1 155 грн 07 коп. - в повернення сплаченого позивачем судового збору.
3. В решті позову відмовити.
4 . Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.
5. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення, в порядку визначеному ст.ст. 256-257 ГПК України, з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 20.09.2019
Суддя І.М. Гирила
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2019 |
Оприлюднено | 23.09.2019 |
Номер документу | 84420516 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Гирила І.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні