Рішення
від 19.09.2019 по справі 222/1610/19
ВОЛОДАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 222/1610/19

Провадження № 2-о/222/195/2019

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 вересня 2019 року Володарський районний суд Донецької області у складі:

Головуючого-судді Подліпенця Є.О.,

за участю секретаря Темір В.В.,

учасники справи:

заявник - Зорянська сільська рада

Нікольської ради Донецької області,

заінтересована особа - Відділ у Нікольському районі

Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області,

представники учасників справи:

представник заявника - Макарова А.В . ,

представник заінтересованої особи - Лежайська Н.А. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Нікольське цивільну справу окремого провадження за заявою Зорянської сільської ради Нікольського району Донецької області, заінтересована особа: Відділ у Нікольському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання спадщини відумерлою,-

В С Т А Н О В И В :

Заявник Зорянська сільська рада Нікольського району Донецької області звернулася до суду з даною заявою, вказуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 . Після його смерті відкрилася спадщина на право на земельну ділянку (пай) площею 8,3200 га, кадастровий номер 1421781600:05:000:1037, цільове призначення для ведення сільськогосподарського виробництва, розташована на території Зорянської сільської ради колишнього КСП Маріупольський у Нікольському районі Донецької області, яка належала померлому на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 виданого Володарською райдержадміністрацією 26.10.2004 року. Спадкоємців за законом та заповітом у померлого ОСОБА_3 не має, спадщину у встановлений законодавством строк ніхто не прийняв, спадкова справа у нотаріальній конторі не заводилась, після смерті спадкодавця до сільської ради будь-які звернення спадкоємців з приводу успадкування зазначеної земельної ділянки не надходили. 23.08.2019 року Зорянською сільською радою Нікольського району Донецької області в газеті Заря Приазов`я було опубліковане оголошення про намір звернутися до суду щодо визнання спадщини відумерлою на вказану земельну ділянку. Виконкомом Зорянської сільської ради спадкоємців не знайдено, на території сільської ради родичі померлого не зареєстровані та не мешкають. Просить визнати спадщину, що відкрилась після смерті ОСОБА_3 , у складі права на земельну ділянку (пай), відумерлою та передати її у власність Зорянської сільської ради Нікольського району Донецької області.

Ухвалою судді Володарського районного суду Донецької області від 09.09.2019 року по вищевказаній цивільній справі відкрито провадження та справу призначено до судового розгляду. Копія зазначеної ухвали була надіслана учасникам справи.

Також про дату, час і місце судового розгляду справи учасники справи були повідомлені належним чином.

Представник заявника Зорянської сільської ради Нікольського району Донецької області - Макарова А.В. у судове засідання не з`явилася. Надала суду письмову заяву, в якій заяву підтримала у повному обсязі та просила справу розглянути без її участі.

Представник заінтересованої особи Відділу у Нікольському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області- Лежайська Н.А. у судове засідання не з`явилася. Надала суду письмову заяву, в якій проти задоволення заяви не заперечувала та просила справу розглянути без її участі.

Визнаючи наявні матеріали про права та взаємини учасників справи достатніми, суд розглянув справу в порядку ч.2 ст. 247 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу у їх відсутність.

Дослідивши матеріали справи, письмові докази, розглянувши письмові заяви представників заявника та заінтересованої особи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, у судовому засіданні встановлено, що згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть № 00023441420 від 19.07.2019 року ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 64 років в с. Приовражне Володарського району Донецької області, про що 08.01.2004 року складено актовий запис № 65.

Відповідно до копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 від 26.10.2004 року ОСОБА_3 на підставі розпорядження Володарської райдержадміністрації від 02.04.2004 року № 111 є власником земельної ділянки площею 8,32 га, розташованої на території Зорянської сільської ради колишнього КСП Маріупольський , цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно довідки Зорянської сільської ради Нікольського району Донецької області № 1155 від 04.09.2019 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 31.07.2002 року та до дня смерті постійно мешкав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 . Разом з ним на день смерті ніхто не був зареєстрований та не мешкав за цією адресою.

Відповідно до повідомлення Нікольської державної нотаріальної контори за № 1175/01-16 від 15.08.2019 року відомостей щодо спадкодавця ОСОБА_3 , 1939 року народження, за даними Спадкового реєстру не знайдено, тобто спадкоємці ОСОБА_3 до нотаріальних контор України на теперішній час не зверталися, що також підтверджується Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру № 57227559 від 15.08.2019 року.

Згідно оголошення Зорянської сільської ради у районній газеті Заря Приазов`я № 69 (12974) від 23.08.2019 року Зорянська сільська рада повідомила про намір звернутися до Володарсього районного суду щодо визнання спадщини відумерлою на земельну ділянку, що знаходиться на території Зорянської сільської ради, площею 8,3200 га, кадастровий номер 1421781600:05:000:1037, що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Відповідно до п.п. 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України 2003 року, Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

Правила книги шостої ЦК України застосовуються також до спадщини, яка відкрилась, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.

Правила статті 1277 ЦК України про відумерле майно застосовуються також до спадщини, від дня відкриття якого до набрання чинності цим Кодексом спливло не менше одного року.

Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

Згідно роз`яснень, наданих Вищим Спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ в листі від 16.05.2013 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування із метою єдності правозастосовної практики і уникнення колізій щодо спадкування державою (ст. 555 ЦК УРСР) та переходу спадщини, визнаної судом відумерлою, у власність територіальної громади (ст. 1277 ЦК), правила абз. 2 п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК слід застосовувати, якщо спадщина відкрилась після 1 липня 2003 року, проте не була прийнята ніким зі спадкоємців, що мають право спадкування відповідно до норм ЦК УРСР. Таким чином, сплив однорічного строку, встановленого ч. 2 ст. 1277 ЦК та абз. 2 п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК, може підлягати обчисленню, починаючи не раніше 1 липня 2003 року.

Враховуючи те, що спадщина після смерті ОСОБА_3 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , проте ніким із спадкоємців не була прийнята, суд вважає, що до цих правовідносин необхідно застосовувати положення Цивільного кодексу України, який набрав чинності 1 січня 2004 року.

Згідно ч.2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Згідно ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч.1 ст. 1269, ч.1 ст. 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, і для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч. 1 ст. 1272 Цивільного кодексу України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Судом встановлено, що із заявами про прийняття спадщини жоден зі спадкоємців, в тому числі за заповітом, після смерті ОСОБА_3 не звертався. Малолітніх, неповнолітніх та непрацездатних спадкоємців на час смерті ОСОБА_3 не встановлено.

Відповідно до ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, яка подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Статтею 338 ЦПК України передбачено, що суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Таким чином, враховуючи, що спадщина, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , у виді нерухомого майна у встановлений законом шестимісячний термін, ніким із спадкоємців за законом та за заповітом прийнята не була, а спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, суд дійшов висновку, що дану спадщину слід визнати відумерлою та передати у власність територіальної громади Зорянської сільської ради Нікольського району Донецької області, оскільки після смерті спадкодавця минуло більше одного року.

Керуючись ст.ст. 4, 19, 76-82, 247, 258, 259, 263-265, 293, 294, 334-338, 354, 355, пп.15.5, п. 1 Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, ст.ст. 1220, 1221, 1268-1270, 1272, 1277 ЦК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Заяву Зорянської сільської ради Нікольського району Донецької області, заінтересована особа: Відділ у Нікольському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.

Визнати відумерлою спадщину у вигляді земельної ділянки, кадастровий номер 1421781600:05:000:1037, площею 8,32 га, розташованої на території Зорянської сільської ради колишнього КСП Маріупольський , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 від 26.10.2004 року.

Передати земельну ділянку, кадастровий номер 1421781600:05:000:1037, площею 8,32 га, розташованої на території Зорянської сільської ради колишнього КСП Маріупольський , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, у власність територіальної громади Зорянської сільської ради Нікольського району Донецької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду через Володарський районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Датою ухвалення рішення є дата складання повного судового рішення.

Повне рішення складене 23.09.2019 року.

З дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, яка починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацією України у газеті Голос України та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається безпосередньо до Донецького апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Суддя Є.О. Подліпенець

СудВолодарський районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення19.09.2019
Оприлюднено24.09.2019
Номер документу84428101
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —222/1610/19

Рішення від 19.09.2019

Цивільне

Володарський районний суд Донецької області

Подліпенець Є. О.

Рішення від 19.09.2019

Цивільне

Володарський районний суд Донецької області

Подліпенець Є. О.

Ухвала від 09.09.2019

Цивільне

Володарський районний суд Донецької області

Подліпенець Є. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні