Рішення
від 10.09.2019 по справі 340/86/19
ВЕРХОВИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа№340/86/19

Провадження № 2/340/101/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 вересня 2019 року смт Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

в складі: головуючого судді Бучинського А.Б.,

з участю секретаря судового засідання Фурманюк В.М.,

позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Яблуницької сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

в с т а н о в и в:

позивач звернувся із позовом в суд до відповідачів про визначення додаткового строку тривалістю три місяці для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він проживає в с. Черемошна, Верховинського району, Івано - Франківської області по сусідству з ОСОБА_5 , який пізніше переїхав на постійне місце проживання в смт Котельва, Котелевського району, Полтавської області. За відсутності ОСОБА_5 , він доглядав за нерухомим майном останього в с.Черемошна. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 помер і після його смерті відкрилася спадщина на належне йому на праві власності нерухоме майно, що знаходиться в с.Черемошна, Верховинського району, Івано-Франківської області, яким останній розпорядився на його користь згідно заповіту. Однак в строк встановлений законом він не звернувся у нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини за заповітом, оскільки йому не було відомо про смерть спадкодавця. Про те, що ОСОБА_5 помер, він дізнався в грудні 2018 року. Крім того, однією із причин пропуску строку є також те, що він часто виїздить за кордон на роботу до Польщі. Просить визнати поважними причини пропуску строку звернення із заявою при прийняття спадщини до нотаріальної контори, позов задовольнити.

Ухвалою суду від 25.02.2019 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом, справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження зі стадії підготовчого засідання.

Ухвалою суду від 22.03.2019 витребувано докази по справі.

На підставі ухвали суду від 04.07.2019 залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Ухвалою суду від 31.07.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначення справи до судового розгляду.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав наведених в позовній заяві, додатково пояснив, що він доглядав за майном ОСОБА_5 , коли останній проживав в смт Котельва, Котелевського району, Полтавської області. Після того, як був складений заповіт на нього, він ще деякий час, а саме близько року спілкувався із ОСОБА_5 по телефону, а потім перестав. Просить позов задовольнити.

Відповідач Яблуницька сільська рада Верховинського району Івано-Франківської області в судове засідання не з`явився, від представника відповідача, сільського голови надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнав в повному обсязі, не заперечує проти задоволення позову. А тому суд вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності представника відповідача.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилися, про розгляд справи повідомлялися у встановленому законом порядку, про причини неявки суд не повідомили. А тому, суд вважає за можливе завершувати розгляд справи у їх відсутності.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дослідивши та перевіривши усі обставини справи, на які сторони посилаються, суд відмовляє в задоволенні позову виходячи з наступного.

Як вбачається із свідоцтва про смерть (а.с.4), ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт Котельва, Котелевського району, Полтавської області.

Згідно з заповітом від 24.03.2016, посвідченого приватним нотаріусом Котелевського районного нотаріального округу (а.с.7), на випадок своєї смерті ОСОБА_5 заповів ОСОБА_1 будь-яке належне йому нерухоме майно, у тому числі, але не виключно, житлові будинки із надвірними будівлями та спорудами та земельні ділянки, що знаходяться виключно на території с.Черемошна, Верховинського району, Івано-Франківської області.

Відповідно до частини 1 статті 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Як встановлено в судовому засіданні позивач до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у строк шість місяців після смерті ОСОБА_5 , не звертався.

Частиною 1 статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Одночасно частиною 3 вказаної статті закону передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

При цьому, Верховний Суд України в постанові від 06.06.2018 року в справі № 592/9058/17-ц вказав на те, що правом на звернення до суду за захистом наділена особа лише в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси (ст. 15 ЦК України). Суд повинен установити, чи були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні. Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

За змістом цієї статті, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, які має оцінити суд з урахуванням доводів і заперечень учасників справи та її фактичних обставин.

Пропуск спадкоємцем строку для прийняття спадщини без поважних причин, при відсутності будь-яких перешкод і труднощів для подання заяви не свідчить про наявність у такого спадкоємця порушеного, невизнаного або оспорюваного права, яке підлягає захисту в судовому порядку.

Позивач звернувшись до суду із даним позовом однією із причин пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини зазначив виїзд на тривалий час за межі України на роботу і відсутність можливості своєчасно подати заяву про прийняття спадщини, однак доказів того, що його перебування за межами України в указаний період було пов`язано з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для нього на вчинення дій щодо прийняття спадщини у встановлений законом строк, суду не представив.

Зокрема, як вбачається з представленої позивачем копії закордонного паспорта № НОМЕР_1 , позивач виїхав за межі території України 15.08.2018, тобто у строк три місяці після смерті ОСОБА_5 А тому, враховуючи, що спадщина після смерті ОСОБА_5 відкрилася в день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуваючи на території України до 15.08.2018, він мав можливість у строк визначений законом звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак своїм правом не скористався.

При цьому, посилання позивача на іншу причину пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини, зокрема відсутність інформації про смерть спадкодавця ОСОБА_5 , суд не враховує, оскільки згідно висновку Верховного Суду України в справі № 712/656/15-ц від 12.02.2018, якщо у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не реалізував право на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то правові підстави для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні. Аналогічний правовий висновок зроблений у постановах Верховного Суду України від 26 вересня 2012 року у справі № 6-85цс12 та від 04 листопада 2015 року у справі №6-1486цс15.

Також при вирішенні спору, суд не враховує останню правову позицію Верховного Суду від 26.06.2019 по справі №565/1145/17, якою розширено перелік поважних причин пропуску приняття спадщини, зокрема велику відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна, оскільки в судовому засіданні встановлено, що спадкоємець ОСОБА_1 проживає за місцем знаходження спадкового майна в с.Черемошна, Верховинського району, Івано-Франківської області.

Оскільки, спадкоємцем при відсутності будь-яких перешкод і труднощів для подання заяви про прийняття спадщини, пропущено строк для її прийняття без поважних причин, підстав вважати, що порушуються, невизнаються або оспорюються права такого спадкоємця, які підлягають захисту в судовому порядку, у суду немає. А тому суд приходить до висновку про безпідставність заявлених позовних вимог, у зв`язку із чим в їх задоволенні слід відмовити. У відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України, понесені позивачем судові витрати у справі з відповідача не стягувати.

Керуючись ст.ст.10-13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268, 273, 354, 355, Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

в задоволенні позову ОСОБА_1 до Яблуницької сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, відмовити за недоведеністю позовних вимог.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд Івано-Франківської області або безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: с Черемошна, Верховинський район, Івано-Франківська область; персональний ідентифікаційний номер НОМЕР_2 .

Відповідач: Яблуницька сільська рада Верховинського району Івано-Франківської області, юридична адреса: с Яблуниця, Верховинський район, Івано-Франківська область; ЄДРПОУ 04357443.

Треті особи: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 .

ОСОБА_3 , місце проживання: АДРЕСА_3 .

ОСОБА_4 , місце проживання: АДРЕСА_3

Повний текст судового рішення складено 23 вересня 2019 року.

Суддя: Бучинський А.Б.

СудВерховинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення10.09.2019
Оприлюднено24.09.2019
Номер документу84444009
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —340/86/19

Рішення від 10.09.2019

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Бучинський А. Б.

Рішення від 10.09.2019

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Бучинський А. Б.

Ухвала від 31.07.2019

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Бучинський А. Б.

Ухвала від 04.07.2019

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Бучинський А. Б.

Ухвала від 26.06.2019

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Гончарова І.А.

Постанова від 27.06.2019

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Гончарова І.А.

Ухвала від 27.05.2019

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Бучинський А. Б.

Ухвала від 21.05.2019

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Гончарова І.А.

Ухвала від 23.04.2019

Цивільне

Верховинський районний суд Івано-Франківської області

Бучинський А. Б.

Постанова від 09.04.2019

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Коршун А.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні