ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.09.2019 р. Справа № 917/1179/19
Суддя Господарського суду Полтавської області Білоусов С.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу
за позовною заявою Комунального підприємства "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради, пров. Героїв Бреста, буд. 35-А, м. Кременчук, Полтавська область, 39623, код ЄДРПОУ 03361655
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Нове Барбекю", проспект 50 річчя Жовтня (Лесі Українки), 46-А, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 34537198
про стягнення грошових коштів
ВСТАНОВИВ:
12.07.2019 року до Господарського суду Полтавської області надійшов позов Комунального підприємства "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Нове Барбекю" про стягнення 4 974,65 грн. заборгованості за договором № 2656 на послуги з водопостачання та водовідведення від 01.01.2013 року.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що в результаті хімічного аналізу, виявлено перевищення гранично - допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Відповідача. Відповідно до пункту 2.1 розділу Правил Водоканал має право виставляти рахунки та вимагати оплату за скид понаднормативних забруднень, а Відповідач в свою чергу має обов`язок оплачувати пред`явлені рахунки за скид понаднормативних забруднень.
Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 15.07.2019 р. у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та надано строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження, позивачу надано строк не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив, відповідачу надано строк протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив (у разі подання такого) подати заперечення на відповідь на відзив.
Поштове відправлення (ухвала суду від 15.07.2019 р.) не було вручено Відповідачу та було повернуто до суду 27.08.2019 р. з відміткою у довідці відділення поштового зв`язку 22.08.2019 р. про невручення даного поштового відправлення у зв`язку з - "закінченням терміну зберігання".
Згідно приписів ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Згідно пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Таким чином, керуючись приписами п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України суд приходить до висновку, що днем вручення відповідачу ухвали суду від 15.07.2019 року є 22.08.2019 р.
Відповідно до частини п`ятої статті 252 ГПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
За ч. 13 ст. 8 ГПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
За ч. 2 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
За ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
За ч. 9 ст. ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Під час розгляду справи по суті судом були досліджені всі письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 233 ГПК України дане рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши всі наявні у справі докази, суд встановив наступне .
01.01.2013 року між Комунальним підприємством "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради (позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Нове Барбекю" (відповідач) був укладений договір № 2656 на послуги з водопостачання та водовідведення.
Відповідно до умов договору водоканал (позивач) зобов`язується надати споживачеві (відповідачу) послуги з постачання питної води та прийняти від Споживача каналізаційні стоки, а Споживач зобов`язується розрахуватися за вищевказані послуги дотримуючись умов Договору та порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод (п. 1.1., п. 2.1 Договору).
Згідно з пунктом 4.3.5. Водоканал встановлює Споживач режим на нормативи скиду забруднюючих речовин у систему комунальної каналізації ; вимагати від Споживача встановлення на випусках стічних вод у контрольних колодязів гратків для утримання сміття, пристроїв для регулювання режиму скиду і визначення кількості та якості стічних вод; вимагати від Споживача влаштування окремих випусків з обов`язковим влаштування контрольних колодязів, розташованих за межами території Споживача в місцях, що мають під`їздні дороги. Вимагати від Споживача встановлення приладів обліку на всіх водах і випусках, обладнання запірними пристроями (з можливістю накладання пломб у закритому стані) випусків стічних вод до комунальної каналізації.
15.01.2015 року та 11.05.2018 року на виконання п. 2.1. Розділу 2 Правил прийому стічних вод в систему міської каналізації від підприємств м. Кременчука Водоканал (Правила) має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств та згідно з п. 2.1. Правил уповноваженими працівниками позивача, вжито ряд контрольно-перевірочних заходів на предмет наявності/відсутності перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Відповідача , були здійснені відбори проб стічних вод, які оформлені відповідними актами.
В результаті хімічного аналізу, виявлено перевищення гранично - допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах відповідача, а саме: 15.01.2015 року згідно акта відбору проб стічних вод № 50 від 15.01.2015 року представниками Позивача було проведено відбір разових проб стічних вод Відповідача та згідно хімічного аналізу (протокол вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 09.02.2015 року) виявлено відхилення від встановлених допустимих концентрацій (надалі по тексту ДК) по показникам: амоній сольовий, залізо загальне, завислі речовини, хімічне споживання кисню, мінералізація, жири, аніонні поверхнево-активні речовини, БСК5 (біологічне споживання кисню за 5 діб).
Відповідно до пункту 2.1. розділу 2 Правил Водоканал має право виставляти рахунки та вимагати оплату за скид понаднормативних забруднень. Пунктом 2.4. розділу 2 Правил встановлено обов`язок Відповідача оплачувати пред`явлені рахунки за скид понаднормативних забруднень.
Згідно з 6.7. Правил період, за який стягується плата за скид Абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій (Кд), встановлений разовим аналізом, визначається з моменту фіксації виявленого порушення, до його усунення але не більше одного календарного місяця. Плата за понаднормативне забруднення стягується за весь об`єм стічних вод, скинутих підприємством за цей період.
Отже, за перший період за який з Відповідача стягується плата за скид стічних вод у січні 2015 року починає свій перебіг з 15.01.2015 року (момент фіксації порушення) та закінчується 01.02.2015 року. Тривалість періоду становить 17 днів.
Таким чином, за січень 2015 року розмір плати за скид понаднормативних забруднень стічних вод становить: 2 330,98 грн.
11.05.2018 року представниками позивача було здійснено відбір проб стічних вод Відповідача, що оформлено актом відбору проб стічних вод № 396.
В лабораторних умовах відібрані проби були піддані хімічному аналізу, яким було виявлено перевищення гранично - допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах Відповідача, а саме: згідно акта відбору проб стічних вод № 396 від 11.05.2018 року представниками Позивача було проведено відбір разових проб стічних вод Відповідача та згідно хімічного аналізу (протокол вимірювань показників складу та властивостей проб стічних вод від 16.05.2018 року) виявлено відхилення від встановлених допустимих концентрацій (надалі по тексту ДК) по показникам: завислі речовини.
Період плати (Кд) з травня по лютий 2018 року становить 90 днів та починає свій перебіг з 11.05.2018 року (день фіксації порушення згідно акта відбору проб стічних вод № 396) та закінчується шляхом зворотного відрахування 90 днів - 11.02.2018 року .
З протоколу вимірювань показників складу та властивостей проб стічних від 16.05.2018 року стічна вода Відповідача у травні 2018 року не відповідає нормативам забруднення за показниками: завислі речовини (виявлено 238 мг/дм 3 при нормі 150 мг/дм 3 ).
Таким чином, за травень 2018 року розмір плати за скид понаднормативних забруднень стічних вод становить: 2 643,67 грн.
При вирішенні спору судом враховано наступне.
Відповідно до статей 30, 33 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні ; статей 1, 2, 35, 38, 39, 42, 44, 70, 95, 99, 110, 111 Водного кодексу України (із змінами і доповненнями); статей 1 - 3, 5, 16, 19, 24, 31 - 35, 39 - 41, 47, 51, 68 - 70 Закону України Про охорону навколишнього природного середовища (із змінами і доповненнями); Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №37 від 19.02.2002, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 за №403/6691; Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 37 від 19.02.2002, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.04.2002 за № 402/6690; пунктів 1.2, 1.4, 2.3, розділів 3-5, 11-15 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 27.06.2008, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за № 936/15627, та з метою запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод, в межах функцій органу місцевого самоврядування, виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради затверджені Правила прийому стічних вод в систему міської каналізації від підприємств м. Кременчук № 1197 від 22.12.2003 року, які встановлюють, зокрема, вимоги до абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентують взаємні права та обов`язки абонентів і водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення.
Пунктом 12 Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, яки затверджений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 01.12.2017 року № 316 визначено, що плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, що встановлено аналізом контрольної проби та підтверджено актом, стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев`яноста днів. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод скинутих споживачем за цей період з певного об`єкта.
Відповідно з п. 4.3.2. Договору зазначено, що Водоканал має право пред`являти в установленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень.
Одночасно з п. 4.2.5. Договору передбачений обов`язок Відповідача оплачувати відповідні рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Відповідно до п. 6.6. Правил прийому стічних вод в систему міської каналізації від підприємств міста Кременчука при виявленні перевищення ДК забруднень, встановлених цими Правилами, Водоканал після закінчення аналізу направляє Абоненту повідомлення про результати аналізів стічних вод у термін, що не перевищує 15 днів з моменту відбору проби.
По закінченню поточного місяця з моменту відбору абоненту надсилається рахунок до сплати за користування послугами водовідведення, розрахованими за склад понаднормативних забруднень.
Приписами ст. 217 ГК України встановлено, що господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.
Відповідно до ст. 219 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Статтею 235 ГК України встановлено, що за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватись оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку.
При цьому, за приписами ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.
Постановою Верховного Суду від 26.06.2018 року у справі № 910/23088/17 зазначено, що визначена у справі плата за скид стічних вод без дозволу не є штрафом (адміністративно-господарською санкцією) у розумінні статей 238-241 Господарського кодексу України, а є оперативно-господарською санкцією у розумінні статей 217, 219, 235, 237 Господарського кодексу України,
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідач під час розгляду справи не надав суду жодних доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги та свідчили про відсутність у нього обов`язку сплатити плату за скид понаднормативних забруднень стічних вод.
За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Щодо судових витрат слід зазначити наступне.
При ціні позову 4 974,65 грн. позивачем внесено в бюджет 2 260,60 грн. судового збору (платіжне доручення № 3366 від 15.05.2019 року), тобто на 339,60 грн. більше визначеної ст. 4 Закону України Про судовий збір ставки (1,5 % ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, згідно якого до сплати підлягає 1 921,00 грн. судового збору).
У порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача у розмірі 1 921,00 грн.
Суд також звертає увагу позивача на те, що згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України Про судовий збір сума судового збору повертається позивачу за ухвалою суду у разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Керуючись ст. ст. 74, 76-80, 129, 236 - 240 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Нове Барбекю"( проспект 50 річчя Жовтня (Лесі Українки), 46-А, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 34537198 ) на користь Комунального підприємства "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради (пров. Героїв Бреста, буд. 35-А, м. Кременчук, Полтавська область, 39623, код ЄДРПОУ 03361655) основний борг в розмірі 4 974,65 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 921,00 грн.
Після набрання рішенням суду законної сили видати відповідний наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст. 256 ГПК України). Згідно ст. 257 ГПК України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до п. 17.5 Перехідних положень ГПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Білоусов С. М.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 20.09.2019 |
Оприлюднено | 25.09.2019 |
Номер документу | 84453821 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Білоусов С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні