Рішення
від 16.09.2019 по справі 364/612/19
ВОЛОДАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 364/612/19

Провадження № 2-о/364/13/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.09.2019 р. Володарський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Макаренко Л. А.,

при секретарі судового засідання Кулинич Г. І.

за участю:

представника Заявника ОСОБА_1 (Ожегівського сільського голови, рішення Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області від 06.11.2015 р. № 02, а.с. 23),

представник заінтересованої особи - не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду Володарського районного суду Київської області в смт Володарка Київської області цивільну справу

за заявою Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області,

заінтересована особа Головне управління Держгеокадастру у Київській області,

про визнання спадщини відумерлою, -

ВСТАНОВИВ:

До Володарського районного суду Київської області 31.05.2019 р. надійшла зазначена заява Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області, заінтересована особа: Міжрайонне управління у Володарському та Тетіївському районах Головного управління Держгеокадастру Київської області (надалі змінено на Головне управління Держгеокадастру у Київській області про визнання спадщини відумерлою, в якій Заявник з урахуванням заяви з уточненими вимогами (а.с. 25-27) просить суд: встановити факт належності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1 2 № 356040, що виданий на ім`я ОСОБА_2 , та визнати відумерлою спадщину - земельну ділянку площею 2,090 га, що розташована на території Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області, з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , та передати цю земельну ділянку у власність територіальній громаді с. Ожегівка в особі Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області.

На обґрунтування таких вимог Заявник зазначив, що після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , залишилася спадщина у вигляді згаданої земельної ділянки площею 2,090 га, що належала спадкодавцеві на підставі Державного акта, виданого 28.01.2004 р. Ожегівською сільською радою (Заявником), проте в цьому державному акті помилково записано по батькові померлої - ОСОБА_3 замість ОСОБА_4 . ОСОБА_2 до дня смерті проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Залишену після її смерті спадщину у встановлений законом строк ніхто не прийняв, спадкова справа не заводилася.

Ухвалою Володарського районного суду Київської області від 05.06.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 06.08.2019 р., відкладено за заявою Заявника (а.с.22) на 16.09.2019 р.

У судовому засіданні 16.09.2019 р. представник Заявника підтримав подану заяву, просив її задовольнити, надав суду пояснення, ідентичні за змістом обставинам, викладеним у письмовій заяві до суду, додатково зазначивши, що ОСОБА_2 проживала в с. Ожегівка, в установленому порядку подала заяву на оформлення паю, надалі документи оформлювалися централізовано, проте на час оформлення державного акту ОСОБА_2 вже померла, а цей акт і, відповідно, земельна ділянка залишилася як її власність, спадщину так ніхто і не прийняв, бо вона було одинока.

Представник заінтересованої особи Головне управління Держгеокадастру у Київській області в судові засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду повідомлений (а.с. 29-30), що не є перешкодою для розгляду справи згідно із статтею 223 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).

Суд, ознайомившись з матеріалами справи та оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні (стаття 89 ЦПК України), вирішуючи справу, виходить з такого.

За наявними матеріалами справи судом встановлено, що за інформацією Міжрайонного управління у Володарському та Тетіївському районах Головного управління Держгеокадастру Київської області від 23.04.2019 р. за вих. № 713/169-19 на ім`я ОСОБА_2 було видано державний акт на право приватної власності на землю серії Р2 № 356040, за яким названа ОСОБА_2 є власницею земельної ділянки площею 2,090 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області; до листа додано копію названого державного акта, виданого 28.01.2004 р. на підставі рішення Ожегівської сільської ради від 27.02.2001 р. № 7 (а.с. 5, 6).

Водночас у с. Ожегівка Володарського району Київської області постійно проживала і була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 (а.с. 7), а не ОСОБА_3 . При цьому, як вбачається з наданого суду повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть (а.с. 8), актовий запис про смерть складений 08.12.1998 р. за № 12, але зареєстрований був у Реєстрі лише 08.08.2013 р. за № 00105226393.

За наданим суду Заявником експертним висновком Українського бюро лінгвістичних експертиз від 15.02.2019 р. № 056/217-а, зробленого на запит сільського голови Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області імена по батькові ОСОБА_4 (свідоцтво про смерть, запис ОСОБА_2 ) та ОСОБА_3 (державний акт на право приватної власності на землю, запис ОСОБА_2 ) у документах, наданих для експертизи, є ідентичними; розбіжності в записах виникли внаслідок фіксації в різних документах форм імені по батькові від особових імен спільного етимологічного походження ОСОБА_5 ( ОСОБА_4 ) та ОСОБА_6 ОСОБА_7 ОСОБА_3 ) через зближення цих офіційних варіантів за посередництвом спільних розмовних і здрібнілих форм (а.с. 11).

З огляду на наведене і встановлені обставини суд вважає, що Заявник надав достатньо доказів на підтвердження того, що саме ОСОБА_2 належить спірний державний акт на право приватної власності на землю серії Р2 № 356040, відтак існує невідповідність імені по батькові названої ОСОБА_2 за її паспортними даними та за даними про особу власника згаданого державного акта.

Згідно з роз`ясненнями, які містяться в пункті 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 р. № 5 Про встановлення фактів, що мають юридичне значення , при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я по батькові, місце і час народження якої зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові надати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.

Відповідно до листа Верховного Суду України від 01.01.2012 р. Про судову практику розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення коли установи, які видали ці документи, не можуть виправити допущені в них помилки, громадяни мають право звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа. Проте сам по собі факт належності документа не породжує для його власника жодних прав, юридичне значення має той факт, що підтверджується документом. Таким чином, для заявника важливо не так саме одержання документа, як оформлення особистих чи майнових прав, що випливають із цього факту. Це означає, що в судовому порядку можна встановити належність громадянину такого документа, який є правовстановлюючим.

Таким чином, зважаючи на усе викладене та встановлені судом обставини , суд вважає наявними підстави для встановлення юридичного факту - факту належності ОСОБА_8 Львівні державного акта на право приватної власності на землю серії Р2 № 356040, виданого на ім`я ОСОБА_2 .

Стосовно вирішення іншого порушеного Заявником питання щодо визнання спадщини відумерлою суд виходить з такого.

За наявними матеріалами справи судом встановлено, що ОСОБА_2 постійно до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 була зареєстрована і проживала за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджено довідкою органу місцевого самоврядування - відповідно Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області від 14.05.2019 р. № 0221/167 (а.с. 7).

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть від 20.03.2019 р. (а.с. 8); після її смерті залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 2,090 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області, згідно із згаданим вище державним актом на право приватної власності на землю серії Р2 № 356040 (а.с. 6). Спадкова справа після ОСОБА_2 не заводилась, що підтверджено витягом зі Спадкового реєстру (а.с. 10), державним нотаріусом на запит суду (а.с. 18) та Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (а.с. 19).

Ожегівською сільською радою Володарського району Київської області розміщено у газеті Урядовий кур`єр від 09.04.2019 р. № 68 (6431) оголошення про порушення справи про визнання спадщини відумерлою після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та після якої залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки, із зазначенням в оголошенні пропозиції, що спадкоємці повинні звернутися до Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області в місячний термін з питань переоформлення спадщини (а.с. 9).

Як з дня смерті ОСОБА_2 08.12.1998 р ІНФОРМАЦІЯ_3 , так і після публікації такого оголошення ані до сільської ради, ані до нотаріуса ніхто із спадкоємців не звернувся, що підтверджено згаданою вище інформацією нотаріуса та Спадкового реєстру.

Відповідно до положень статей 1220, 1221, 1222 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою; місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця; спадкоємцями за заповітом можуть бути, зокрема, юридичні особи.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо спадкоємець протягом цього строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її (частина перша статті 1270, частина перша статті 1272 ЦК України).

Відповідно до норм частин першої, другої статті 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою; така заява подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Відповідно до статті 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Згідно з частиною третьою статті 1277 ЦК України спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходження.

З огляду на усе наведене та враховуючи, що залишену після смерті ОСОБА_2 08.12.1998 р. спадщину, а саме: земельну ділянку площею 2,090 га, що розташована на території Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області, у встановлений законом шестимісячний строк, а так само за станом на час розгляду даної справи ніхто із спадкоємців не прийняв, тому суд за таких обставин приходить до висновку про обґрунтованість вимог Заявника - відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, який звернувся до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою після спливу одного року з часу відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , тобто у встановлені законом строки, а тому наявні підстави для визнання цієї спадщини відумерлою та передачі її у власність територіальній громаді за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Відповідно до статей 78, 79, 83 Земельного кодексу України, статей 374, 1218, 1220, 1221, 1277 Цивільного кодексу України, керуючись статями 2, 3, 19, 23, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 293, 294, 315, 316, 318, 319, 334, 337, 338, 351-355, підпунктом 15.5 пункту 1 розділу XIII Перехідні положення Цивільного процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області, заінтересована особа: Головне управління Держгеокадастр у Київській області, про визнання спадщини відумерлою - задовольнити повністю.

Встановити юридичний факт - факт належності правовстановлюючого документа, а саме: факт належності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Ожегівка Володарського району Київської області, Державного акта серії Р2 № 356040 на право приватної власності на землю - земельної ділянки загальною площею 2,090 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області, виданого 28.01.2004 р. Ожегівською сільською радою на ім`я ОСОБА_2 на підставі рішення цієї сільської ради від 27.02.2001 р. № 7 та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 304.

Визнати відумерлою спадщину після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: земельну ділянку загальною площею 2,090 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області та належала ОСОБА_8 Львівні на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії Р2 № 356040.

Передати земельну ділянку загальною площею 2,090 га з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 . ОСОБА_2 у власність територіальній громаді с. Ожегівка в особі Ожегівської сільської ради Володарського району Київської області (код ЄДРПОУ 04358106; місцезнаходження: вул. Шевченка, 13, с. Ожегівка, Володарський р-н, Київська обл., 09332).

Копії повного рішення суду направити учасникам справи.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через Володарський районний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, обчислюючи цей строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення зазначеного строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано; в разі подання такої скарги - рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Копія скороченого рішення суду (вступної та резолютивної частин) може бути видана присутнім у судовому засіданні учасникам справи за їх заявою негайно після проголошення рішення.

Повне рішення суду буде складено не пізніше 26.09.2019 р.

Повне рішення суду складено 24.09.2019 р.

Суддя Л. А. Макаренко

СудВолодарський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення16.09.2019
Оприлюднено25.09.2019
Номер документу84462408
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —364/612/19

Рішення від 16.09.2019

Цивільне

Володарський районний суд Київської області

Макаренко Л. А.

Рішення від 16.09.2019

Цивільне

Володарський районний суд Київської області

Макаренко Л. А.

Ухвала від 05.06.2019

Цивільне

Володарський районний суд Київської області

Макаренко Л. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні