Рішення
від 11.09.2019 по справі 460/1538/18
ЯВОРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 460/1538/18

Провадження №2/460/411/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.09.2019 рокум.Яворів

Яворівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого судді - Кондратьєвої Н.А.

при секретарі - Юрчишині В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Яворові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Середкевичівської сільської ради Яворівського району Львівської області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

встановив:

Позивач звернувся до суду із позовною заявою, яку згодом уточнив про визначення йому додаткового строку тривалістю два місяці для прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася після смерті тітки позивача ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування заявлених позовних вимог покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його тітка ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з Ѕ частини житлового будинку за АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_3 він не звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, оскільки йому не було відомо, що остання склала заповіт у його користь, заповіту він не мав. Дізнавшись згодом про існування заповіту він звернувся до Середкевичівської сільської ради Яворівського району Львівської області та отримав дублікат заповіту. Для того, щоб звернутися до нотаріуса йому потрібно було подати свідоцтво про смерть заповідача, якого у нього не було, оскільки він не був близьким родичем спадкодавця. У квітні 2018 року він звернувся до нотаріуса, який повідомив про пропуск строку для прийняття спадщини. Як вбачається з спадкової справи 30.11.2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з заявою про прийняття спадщини на все майно спадкодавця за заповітом, посвідченим 03.09.2009 р. Однак, вказаний заповіт був частково скасований, адже відповідно до заповіту від 19.11.2014 року спадкодавець заповіла Ѕ частини житлового будинку за АДРЕСА_1 йому - ОСОБА_1 . Таким чином, він має право на спадкування Ѕ частини житлового будинку за АДРЕСА_1 . Окрім того, пропущений строк прийняття спадщини є незначним, оскільки шестимісячний строк для прийняття спадщини сплив 04.04.2018 р., а з позовом він звернувся 18.04.2018 року. Зважаючи на викладене просить позов задовольнити.

Ухвалою від 23.04.2018 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою від 01.07.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено судовий розгляд.

Учасники справи у судове засідання не з`явилися.

Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у їх з позивачем відсутності, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.

Від представника відповідача Середкевичівської сільської ради Яворівського району Львівської області надійшла заява про розгляд справи без участі представника сільської ради, проти задоволення позову не заперечують.

Відповідач - ОСОБА_2 . в судове засідання повторно не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Згідно ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Оглянувши матеріали цивільної справи судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 17.04.2018 р. (повторно), виданим Сокальським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З матеріалів спадкової справи № 309/17 до майна ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 . вбачається, що 03.09.2009 р. ОСОБА_3 склала заповіт, посвідчений секретарем Середкевичівської сільської ради Яворівського району Львівської області Дубневич Л.М. , зареєстрований за № 09, згідно якого заповіла все своє майно онуку - ОСОБА_2 .

Згідно із заповітом ОСОБА_3 від 19.11.2014 року, посвідченим секретарем Середкевичівської сільської ради Яворівського району Львівської області Дубневич Л.М. за № 26, вона заповіла Ѕ частини житлового будинку за АДРЕСА_1 ОСОБА_1 .

Згідно із інформаційною довідкою зі спадкового реєстру, заповіт ОСОБА_3 від 19.11.2014 року є чинним.

Відповідно до довідки № 190 від 02.03.2018, виданої Середкевичівською сільською радою Яворівського району Львівської області від імені ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в сільській раді складено заповіти: від 16.01.2008 р., зареєстрований в реєстрі за № 8; від 03.9.2009 р., зареєстрований в реєстрі за № 09; від 19.11.2014 р., зареєстрований в реєстрі за № 26.

Відповідно до довідки № 381 від 17.04.2018, виданої Середкевичівською сільською радою Яворівського району Львівської області за ОСОБА_3 до дня смерті числився житловий будинок АДРЕСА_1 . Згідно рішення сесії Середкевичівської сільської ради Яворівського району Львівської області № 32 від 29.05.2011 року житловому будинку АДРЕСА_1 присвоєно адресу: АДРЕСА_1 .

Згідно ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно зі статтею 1233 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Відповідно до ч. 2 ст. 1254 ЦК України заповідач має право у будь-який час скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або в тій частині, в якій він йому суперечить.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину.

Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право на справедливий суд включає в себе принцип доступу до суду, ефективність якого обумовлюється тим, що особі має бути забезпечена можливість звернутися до суду за вирішенням певного питання, і що держава не повинна чинити правові чи практичні перешкоди для здійснення цього права.

Судом встановлено, що шестимісячний строк подання позивачем заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 сплив 04 квітня 2018 року, а позов до суду він пред`явив 18 квітня 2018 року, тобто пропущений ним строк для подання заяви про прийняття спадщини є незначним.

При цьому, вирішуючи питання поважності причин пропущення шестимісячного строку, визначеного статтею 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має враховувати, що такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.

Принцип пропорційності тісно пов`язаний із принципом верховенства права: принцип верховенства права є фундаментом, на якому базується принцип пропорційності , натомість принцип пропорційності є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком. Судова практика Європейського суду з прав людини розглядає принцип пропорційності як невід`ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності.

Дотримання принципу пропорційності передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Ужиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заінтересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.

Така ж позиція викладена в постанові ВС від 17.10.2018 р. у справі № 681/203/17-ц.

Таким чином, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача ОСОБА_1 є підставними, оскільки він є спадкоємцем за заповітом ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про існування заповіту дізнався через п`ять місяців після смерті спадкодавця, пропущений ним строк для подання заяви про прийняття спадщини є незначним, а тому позов слід задоволити та визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини - два місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 263-265 , 268 ЦПК України, ст.ст. 1218, 1220, 1221, 1223, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд, -

ухвалив :

Позов задовольнити.

Продовжити ОСОБА_1 строк для прийняття спадщини, визначивши йому додатковий строк - два місяці з дня набрання рішенням законної сили для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в порядку спадкування за заповітом.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з часу проголошення рішення через місцевий суд до Львівського апеляційного суду. Учасник справи якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .

Відповідач - Середкевичівська сільська рада Яворівського району Львівської області, ЄДРПОУ 04373152, адреса місцезнаходження: 81012, с. Середкевичі Яворівський район Львівська область.

Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .

Суддя Н.А. Кондратьєва

СудЯворівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення11.09.2019
Оприлюднено25.09.2019
Номер документу84475326
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —460/1538/18

Рішення від 11.09.2019

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Кондратьєва Н. А.

Ухвала від 01.07.2019

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Кондратьєва Н. А.

Ухвала від 05.04.2019

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Кондратьєва Н. А.

Ухвала від 17.09.2018

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Кондратьєва Н. А.

Ухвала від 23.04.2018

Цивільне

Яворівський районний суд Львівської області

Кондратьєва Н. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні