Рішення
від 23.09.2019 по справі 320/3757/19
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2019 року № 320/3757/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши у м. Києві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Васильківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним та скасування рішення,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Васильківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить:

- рішення Васильківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (08600, м. Васильків, вул. Соборна, 105, Васильківський район. Київська обл., Код СДРПОУ 37885812) від 20 лютого 2019 року № 948/04 про відмову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) в призначенні пенсії відповідно до п.п.1 п.2 ст. 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в редакції Закону від 03.10.2017, визнати протиправним та скасувати;

- зобов`язати Васильківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області (08600, м. Васильків, вул. Соборна,105, Васильківський район, Київська обл., код СДРПОУ 37885812) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах з дня звернення з відповідною заявою, тобто, з 10.01.2019.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він має необхідний стаж для призначення пенсії на пільгових умовах за списком №1 відповідно статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування . Пояснив, що під час звернення до відповідача за призначенням пенсії, ним було надано всі необхідні документи, які підтверджують наявність стажу для призначення пенсії на пільгових умовах. Проте, рішенням від 20.02.2019 №948/04 позивачу протиправно відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, з посиланням на відсутність на момент звернення необхідного пільгового стажу, підтвердженого у встановленому законом порядку.

Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог, мотивуючи це відсутністю правових підстав для зарахування до пільгового стажу періоду роботи на посадах, віднесених до Списку №1. Зазначив, що наданні позивачем документи на підтвердження факту права на призначення пільгової пенсії не можливо перевірити, у зв`язку з тим, що підприємство, яке видало відповідні довідки, знаходиться на території, яка тимчасово не контролюється українською владою.

Ухвалою суду від 22.07.2019 відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Як убачається з матеріалів справи, зокрема, копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 є громадянином, датою народження якого, є 25.06.1967.

Судом встановлено, що 10.01.2019 Васильківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Київської області прийнято заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

До вказаної заяви позивачем було додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного коду, документи про місце проживання (реєстрації) особи, паспорт/посвідка, військовий квиток, диплом (свідоцтво, атестат) про навчання, довідка із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідка про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000, довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.

Проте, рішенням від 20.02.2019 №948/04, відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що робота на ДП "Артемвугілля" з 05.01.1988 по 18.08.1995 та з 24.10.2010 по 30.06.2014, яка становить 11 років 4 місяці та 2 дні, не зараховується до пільгового стажу ОСОБА_1 у зв`язку із неможливістю проведення звірки первинних документів, так, як вони знаходять на території, непідконтрольній Україні. Звернуто увагу, що умовою для врахування до пільгового стажу, зазначеного у наданій заявником довідці ДП "Артемвугілля" від 19.11.2018 №1911/01, є наявність первинних документів, на підставі яких видавалась така довідка.

Не погоджуючись із вказаною позицією відповідача та його рішенням про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, які виникли між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV), право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно із пунктом першим частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок.

Відповідно до статті 62 Закону України Про пенсійне забезпечення (далі - Закон №1788), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 (надалі - Порядок №637), за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Підпунктом 1.1 п.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.1993р. за №58, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за №110 встановлено, що трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п`ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.

Відповідно до п.20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Тобто, з наведеного з`ясовується, що уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати лише у випадку, коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.

Записами у трудовій книжці позивача підтверджується період його роботи на ДП "Артемвугілля", з 22 січня 1988 року по 18 серпня 1995 року та з 24 жовтня 2010 року по 30 червня 2014 року працював на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

На день звернення ОСОБА_1 до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії, його загальний трудовий стаж становив 23 роки 2 місяці, з них - 11 років 4 місяці 2 дні пільгового стажу за списком № 1, що не заперечувалось відповідачем.

При цьому, відповідач зобов`язав позивача надати довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, що суперечить вказаним вимогам Порядку.

Так, позивачем було надано відповідачу довідку від 19 листопада 2018 року № 1911\01 та інші документи. Зазначена довідка засвідчує та додаткового підтверджує той факт, що ОСОБА_1 працював повний робочий день на СП "Шахта ім. М.І. Калініна", ДП "Артемвугілля" у заявлені ним періоди.

Та обставина, що довідка видана підприємством, яке знаходиться на території Донецької області, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, не є підставою для позбавлення позивача права на отримання пенсії за віком на пільгових умовах, за наявності у нього необхідного стажу.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постанові 30 жовтня 2018 року у справі № 234/3038/17 (провадження № К/9901/30786/18) та постанові від 27 лютого 2019 року у справі № 266/4889/16-а (провадження № К/9901/18644/18).

Окрім цього, судом враховується, що підставою для зарахування періоду роботи до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, є передусім наявність професії та виробництва в зазначених Списках та підтвердження шкідливих умов праці працівника безпосередньо на робочому місці результатами атестації робочих місць, проведення якої Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442.

З матеріалів справи встановлюється, що проводились атестації робочого місця машиніста підземних установок ДП "Артемвугілля" відповідними наказами про проведення атестації, чим підтверджено право позивача на пільгове пенсійне забезпечення за списком №1.

З огляду на викладене вище, суд доходить висновку про помилковість доводів відповідача щодо неврахування позивачу стажу роботи за Списком №1 - 11 років 4 місяці 2 дні, оскільки такий пільговий стаж підтверджений позивачем у визначеному законом порядку.

Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності своїх рішень.

У підсумку, з урахування вищезазначеного у сукупності, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача, а відтак позовні вимоги вважає такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 768,40 грн, що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією від 09.07.2019 (а.с. 2).

Отже, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору підлягають присудженню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Васильківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Васильківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 20 лютого 2019 року № 948/04 про відмову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ., Ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) в призначенні пенсії відповідно до п.п.1 п.2 ст.114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в редакції Закону від 03.10.2017.

Зобов`язати Васильківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 37885812) призначити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ., Ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах з дня звернення з відповідною заявою, тобто з 10.01.2019.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Васильківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 37885812) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.

СудКиївський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення23.09.2019
Оприлюднено26.09.2019
Номер документу84489286
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —320/3757/19

Ухвала від 28.11.2019

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Ключкович Василь Юрійович

Рішення від 23.09.2019

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Лисенко В.І.

Ухвала від 22.07.2019

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Лисенко В.І.

Судовий наказ від 29.05.2019

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Горбачова Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні