Рішення
від 17.09.2019 по справі 587/921/19
СУМСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 587/921/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 вересня 2019 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А., при секретарі Токаревій В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу позовом ОСОБА_1 до Спільного агрохімічного підприємства Родючисть (Товариство з обмеженою відповідальністю) про визнання недійсним договору про розірвання договору оренди,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до САП Родючисть ТОВ з тих підстав, що, 16 березня 2011 року між відповідачем та ОСОБА_2 (в особі уповноваженої ОСОБА_4 ) був укладений договір оренди землі, відповідно до якого ОСОБА_2 надала у строкове платне користування відповідачу належну їй на праві приватної власності земельну ділянку площею 2,91 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на 10 років, який є дійсним на теперішній час. Позивач являється спадкоємцем померлої ОСОБА_2 і власником вказаної земельної ділянки. З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно йому стало відомо про укладення у 2017 році між ним та відповідачем договору про припинення договору оренди землі, шляхом його розірвання, укладеного 16.03.2011 року. З метою з`ясування обставин позивач звернувся до відповідача, де отримав копію відповідного договору, але, ознайомившись з ним, він виявив, що підпис не його, він нікого не уповноважував вчиняти від його імені ніяких дій щодо зазначеної земельної ділянки, сам він також не підписував даний договір. Посилаючись на ці обставини, позивач просив визнати недійсним договір про припинення договору оренди землі шляхом його розірвання, укладений 23.09.2017 року між САП Родючисть (ТОВ) та ним щодо земельної ділянки загальною площею 2,9148 га, розташованої на території Северинівської сільської ради Сумського району, яким припинено договір оренди землі від 16.03.2011 року.

Позивач в письмовій заяві підтримав позовні вимоги, просив слухати справу без його участі.

Представник відповідача позов визнав.

Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, - і не оспорюється сторонами, - що 16 березня 2011 року між САП Родючисть (ТОВ) та ОСОБА_2 (в особі уповноваженої ОСОБА_4) був укладений договір оренди землі, відповідно до якого ОСОБА_2 надала у строкове платне користування відповідачу земельну ділянку загальною площею 2,91 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 5924786900:02:001:0088, розташовану на території Северинівської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.7-9).

06 квітня 2011 року вищевказаний договір оренди землі було зареєстровано у відділі Держкомзему у Сумському районі, про що в Державному реєстрі земель вчинено відповідний запис за № 592478694000189 (а.с.9).

16 березня 2011 року земельна ділянка була передана ОСОБА_2 , в інтересах якої діяла уповноважена нею особа ОСОБА_4 , та прийнята відповідачем в натурі у дострокову оренду згідно Акту приймання - передачі земельної ділянки (а.с.10).

Згідно з цим укладеним між сторонами договором ОСОБА_2 , в особі уповноваженої нею особи ОСОБА_4 , надала вказану земельну ділянку САП Родючисть (ТОВ) в користування строком на 10 років (п.8 договору) на умовах сплати даним товариством орендної плати у розмірі 1 228 грн. 50 коп., що становить 3,0% від грошової оцінки землі (п.9 договору) і яка вноситься до 30 грудня звітного року (п.11 договору ); обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п.10 договору).

Відповідно до частини другої статті 792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі .

Із положень ст. 13 Закону України Про оренду землі , який є спеціальним законом і має пріоритет перед іншими законами у застосуванні щодо спірних правовідносин, вбачається, що договір оренди землі - це договір, згідно з яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Обов`язки та права сторін договору визначені статтями 24 і 25 даного Закону та умовами договору.

За змістом статей 18, 20 цього Закону (у редакції, яка була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до ст. 20 Закону України Про оренду землі (в редакції, що діяла на момент укладення та реєстрації договору оренди землі) укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.

Відповідно до ст. 18 Закону України Про оренду землі (в редакції, що діяла на момент укладення та реєстрації договору оренди землі) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до ч. 1 ст. 210 Цивільного кодексу України, правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

У ч. І ст. 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Отже, договір оренди землі підлягає державній реєстрації, якщо такий договір укладений. Після державної реєстрації укладеного договору оренди землі він набирає чинності. Строк дії спірного договору оренди землі починається після набрання ним чинності, а не з моменту його укладення.

Відповідна правова позиція викладена в постановах Верховного суду України: від 19 лютого 2014 року у справі № 6-162цс13 та від 18 січня 2017 року у справі № 6- 2777цс16.

Враховуючи зазначену правову позицію, договір оренди землі від 16.03.2011 року укладений між Спільним агрохімічним підприємством Родючість та ОСОБА_2 на даний момент діє і є обов`язковим до виконання.

Позивач ОСОБА_1 являється спадкоємцем померлої ОСОБА_2 і на даний момент власником земельної ділянки з кадастровим номером 5924786900:02:001:0088. Вчиняти будь-як дії щодо зазначеної земельної ділянки (укладати, розривати, припиняти, змінювати договори тощо) він нікого не уповноважував.

Всупереч цьому, з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно позивачу стало відомо про укладення 23 вересня 2017 року між ним та відповідачем договору про припинення договору оренди землі, шляхом його розірвання, укладеного 16.03.2011 року щодо земельної ділянки 5924786900:02:001:0088 (а.с.13,14).

З метою з`ясування обставин позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача САП Родючисть (ТОВ), де отримав копію відповідного договору (а.с.15). Ознайомившись з вказаним договором, позивач з`ясував, що особисто його не підписував, підпис на договорі не співпадає з його підписом, хто його підписав за нього позивачу невідомо, договір підписаний особою, яка не мала права вчиняти відповідний правочин від його імені. Більш того, укладення оскаржуваного правочину прямо суперечить інтересам позивача та волевиявленню як власника земельної ділянки.

Відповідно до ч. 2 та ч. З ст. 203 Цивільного кодексу України особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності, а волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недотримання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1 - 3, 5 та 6 ст. 203 Цивільного кодексу України.

За приписами ч. 2 ст. 207 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Отже, підпис є обов`язковим реквізитом правочину, вчиненого в письмовій формі. Наявність підписів підтверджує наміри учасників правочину, забезпечує їх ідентифікацію та цілісність документа, в якому втілюється правочин.

Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Позивач ОСОБА_1 не звертався до САП Родючисть (ТОВ) із будь-якими запереченнями проти подальшого обробітку його земельної ділянки товариством та розірвання договору оренди землі.

Отже, на день звернення до суду з даним позовом договірні правовідносини продовжились, на теперішній час договір оренди землі від 16 березня 2011 року, укладений між САП Родючисть (ТОВ) та ОСОБА_2 дійсний і обов`язковий до виконання.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Судові витрати підлягають стягненню з відповідача у відповідності з положеннями ст. 141 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 263, 264, 265 ЦПК України, ст. ст. 203, 215, 651 ЦК України, ст. 32, 33 ЗУ Про оренду землі , суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсним договір про припинення договору оренди землі, шляхом його розірвання укладений 23 вересня 2017 року між Спільним агрохімічним підприємством Родючість (Товариство з обмеженою відповідальністю) (42302, с. Склярівка, вул. Молодіжна, 1 Сумського району Сумської області, ідентифікаційний код 19369021) та ОСОБА_1 (мешканцем АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) щодо земельної ділянки, розташованої на території Северинівської сільської ради Сумського району Сумської області, загальною площею 2,9148 га, кадастровий номер 5924786900:02:001:0088, яким припинено договір оренди землі від 16 березня 2011 року, зареєстрований у відділі Держкомзему у Сумському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06.04.2011 року за № 592478694000189.

Стягнути з Спільного агрохімічного підприємства Родючисть (Товариство з обмеженою відповідальністю) (42302, с. Склярівка, вул. Молодіжна, 1 Сумського району Сумської області, ідентифікаційний код 19369021) на користь ОСОБА_1 , мешканця АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 , 768 грн. 40 копійок сплаченого судового збору за подання позову.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя О.А.Степаненко

СудСумський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення17.09.2019
Оприлюднено26.09.2019
Номер документу84508101
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —587/921/19

Рішення від 17.09.2019

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

Ухвала від 06.08.2019

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

Ухвала від 16.05.2019

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Степаненко О. А.

Ухвала від 14.05.2019

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Черних О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні