РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/1683/19
17 вересня 2019 року м. Костопіль
Костопільський районний суд Рівненської області в складі:
головуючий суддя Олійник П. В.
з участю секретаря Рубельського О.С.
з участю представника позивача Волинець В.О. ,
відовідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Костопіль справу за позовом Органу опіки та піклування Костопільської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
ВСТАНОВИВ:
Орган опіки та піклування: Костопільська районна державна адміністрація Рівненської області звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про позбавлення її батьківських прав стосовно її малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнення аліментів в сумі 1000 грн. щомісячно на утримання дитини.
В обґрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що ОСОБА_2 є матір`ю малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка перебуває з 10 травня 2019 року у службі у справах дітей райдержадміністрації на обліку дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, у зв`язку з тим, що мати ухиляється від виконання батьківських обов`язків. Громадянка ОСОБА_2 самоусунулась від утримання та виховання малолітньої ОСОБА_4 , не піклується про її фізичний та духовний розвиток, не цікавиться її станом здоров`я, довгий час ніде не працює, проводить час із особами сумнівної репутації, веде нездоровий спосіб життя. З 14 березня 2019 року малолітню ОСОБА_3 влаштовано в Рівненський обласний спеціалізований центр реабілітації дітей з органічним ураженням центральної нервової системи з порушенням психіки та паліативної допомоги дітям Рівненської обласної ради. За час перебування дитини у вказаному закладі (з 14 березня 2019 року по даний час) відповідач жодного разу не відвідувала малолітню доньку, не цікавилась її життям та станом здоров`я. У 2017 році ОСОБА_2 позбавлена батьківських прав стосовно старших шістьох малолітніх дітей, які на цей час виховує та утримує колишній чоловік ОСОБА_5 у с. Злазне Костопільського району.
У зв`язку з викладеним просить позбавити ОСОБА_2 батьківських прав та стягнути з неї аліменти на утримання дитини у розмірі 1000 грн. щомісячно.
В судовому засідання представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просить позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просить не позбавляти її батьківських прав, пояснила, що робить ремонт у будинку, де проживає.
Свідок ОСОБА_6 , інспектор з питань соціального захисту та захисту прав дитини в судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_2 народила дитину та в пологовому будинку написала заяву про влаштування її в будинок дитини. Умов для проживання дитини не має. Їй надали будинок в с. Глажева, за шість місяців ремонт у будинку не зроблено. Зловживає спиртними напоями.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 164 СК України батьки можуть бути позбавлені батьківських прав у тому разі, коли вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст. 166 СК). Це означає, що позбавлення батьківських прав допускається лише, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.
Встановлено, що відповідач ОСОБА_2 є матір"ю малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З 10 травня 2019 року ОСОБА_3 перебуває на обліку у службі у справах дітей райдержадміністрації згідно наказу служби у справах дітей Костопільської районної державної адміністрації Рівненської області №28 від 10.05.2019 року Про взяття ОСОБА_3 на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах .
Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 12 березня 2019 року №96 малолітню ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 влаштовано у комунальний заклад Рівненський обласний спеціалізований центр реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи з порушенням психіки та паліативної допомоги дітям Рівненської обласної ради.
Згідно листа №329 від 03.05.2019 року комунального підприємства Рівненський обласний спеціалізований центр реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи з порушенням психіки та паліативної допомоги дітям Рівненської обласної ради малолітню вихованицю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно Книги обліку відвідувань батьками та родичами дітей будинку дитини , з моменту поступлення до закладу - 14.03.2019 року дівчинку матір ОСОБА_2 не відвідувала та не цікавилась її станом здоров`я.
З акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5., жительки с. Глажева Костопільського району Рівненської області вбачається, що будинок потребує капітального ремонту, санітарні умови в помешканні незадовільні, в будинку повна антисанітарія та хаос, не має дитячого ліжечка, коляски, дитячого одягу та харчування, памперсів. В будинку не створені елементарні умови для проживання новонародженої дитини.
Крім того, відповідно до висновку органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 стосовно малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідачку ОСОБА_2 доцільно позбавити батьківських прав, оскільки остання не виконує батьківські обов`язки, за час перебування малолітньої ОСОБА_3 у будинку дитини відповідач жодного разу її не провідала, не цікавиться її станом здоров`я та життям, вона самоусунулась від утримання та виховання дитини.
Відповідно до ст.150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Конвенцією про права дитини, ратифікованою Постановою Верховної ради Української РСР № 798 від 27.02.1991 року визначено, що батьки несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дітей та несуть відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Відповідно до ст.11 Закону України "Про охорону дитинства" предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.
Крім того, ст.12 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Пленум Верховного Суду України в п.п. 15, 16 постанови від 30 березня 2007 року № 3 "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" роз`яснив, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно їх утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.
Відповідно до ст. 164 СК України батьки можуть бути позбавлені батьківських прав у тому разі, коли вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст. 166 СК). Це означає, що позбавлення батьківських прав допускається лише, коли змінити поведінку батьків в кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.
На підставі наведеного, враховуючи той факт, що відповідачка ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, не стала на шлях виправлення, суд дійшов висновку про необхідність позбавити ОСОБА_2 батьківських прав стосовно її малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ч.2 ст.166 СК України, особа позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
Згідно ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Відповідно до ч.3 ст.181 СК України, способом виконання батьками обов`язку утримання дитини, за рішенням суду є аліменти, які присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі.
При визначенні розміру аліментів суд, відповідно до ст. 182 СК України повинен враховувати стан здоров`я та матеріальне становище дитини та платника аліментів, а також інші обставини, що мають істотне значення.
Відповідно до ст. 184 СК України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Законом України Про державний бюджет України на 2019 рік , затверджено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць, для дітей віком до 6 років з 1 липня 2019 року становить 1699 грн., з 1 грудня 2019 року - 1779 грн.
Оскільки, відповідач постійно не працює і не має постійного заробітку, суд відповідно до ст. 184 СК України визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
На підставі вищенаведеного, а також враховуючи те, що обов`язок по утриманню дитини покладається на обох батьків (ч. 1 ст. 141 СК України), те, що відповідач є працездатною, не є інвалідом, добровільно матеріальної допомоги на утримання дитини не надає, суд приходить до переконання, що щомісячний розмір аліментів слід призначити в розмірі 250 грн.,згідно ч.1 ст.191 СК України, від дня пред`явлення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. 164, 166, 180 - 182, 184 СК України, ст.ст. 81, 141, 247, 258, 264-265, 268, 273 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву органу опіки та піклування Костопільська районна державна адміністрація до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів задовольнити частково.
Позбавити ОСОБА_2 батьківських прав щодо малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Комунального підприємства "Рівненський обласний спеціалізований центр реабілітації дітей з органічним ураженням центральної нервової системи з порушеннями психіки та паліативної допомоги дітям" Рівненської обласної ради аліменти на утримання малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 250 (двісті п"ятдесят) гривень щомісячно, починаючи з 1 липня 2019 року і до досягнення дитиною повноліття.
В задоволенні решти позовних вимог відмовии.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду через Костопільський районний суд Рівненської області шляхом подачі апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Орган опіки та піклування: Костопільська районна державна адміністрація Рівненської області; вул. Незалежності, 7, м. Костопіль, Рівненська область, код ЄДРПОУ 25930680.
Відповідач: ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 ; паспорт НОМЕР_3 виданий Костопільським РВ УМВС України в Рівненській області 10 лютого 2006 року.
Повний текст рішення виготовлено 26 вересня 2019 року.
СуддяП. В. Олійник
Суд | Костопільський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 17.09.2019 |
Оприлюднено | 27.09.2019 |
Номер документу | 84528415 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Костопільський районний суд Рівненської області
Олійник П. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні