РІШЕННЯ
іменем України
смт Зарічне
26 вересня 2019 року Справа № 561/742/19
Зарічненський районний суд Рівненської області у складі:
головуючого судді Дідика А. В.,
при секретарі судового засідання Расевич Г. І.,
за участю:
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Морочненської сільської ради Зарічненського району Рівненської області про встановлення факту спільного проживання та факту належності правовстановлюючого документа, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 27 серпня 2019 року звернувся до суду із позовною заявою з вимогами до Морочненської сільської ради Зарічненського району Рівненської області про встановлення факту його спільного проживання з ОСОБА_2 , яка є його матір`ю та яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також з вимогою про встановлення факту належності його матері державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 - НОМЕР_2 від 29 березня 2001 року.
У позовній заяві позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 разом з якою, з квітня 2009 року та по день її смерті він проживав у батьківському будинку, що за адресою: АДРЕСА_1 (далі - будинок), доглядав за нею, що підтверджено довідками Морочненської сільської ради Зарічненського району Рівненської області. Після 13 березня 2014 року позивач фактично вступив у володіння будинком, а також вступив у володіння іншим спадковим майном, що складається з земельних ділянок (паїв) на території Морочненської сільської ради, які належали його матері, проте свідоцтво про право на спадщину отримати не зміг у зв`язку з різним написанням прізвища його матері у державному акті на право приватної власності на землю, серії ІІІ-РВ № 012032 - «Віднійчук» , а у інших документах «Віднічук» . У зв`язку з наведеним просив позовну заяву задовольнити.
Позивач у судове засідання з`явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача Морочненської сільської ради Зарічненського району Рівненської області у судове засідання не з`явився про дату час та місце судового засідання повідомлений належним чином, відзиву на позовну заяву не подав, що дає підстави розгляду справи за його відсудності згідно ст. 223 ЦПК України.
Заслухавши позивача, проаналізувавши та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, заслухавши покази свідків суд встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 , у віці 85 років, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим Морочненською сільською радою Зарічненського району Рівненської області 13 березня 2014 року (а. с. 9).
ОСОБА_2 є матір' . позивача, що доводиться свідоцтвом про народження старого зразка серії НОМЕР_4 , виданого повторно 01 квітня 1965 року (а. с. 10), проживала та була зареєстрована у АДРЕСА_1 , що підтверджено довідкою Морочненської сільської ради Рівненської області № 1544 від 08 серпня 2019 року (а. с. 12)
Довідкою Морочненської сільської ради № 1599 від 15 серпня 2019 року (а. с. 14) підтверджено, що позивач доглядав за своєю матір`ю та поховав її.
Свідки ОСОБА_3 - дружина позивача та ОСОБА_4 - невістка позивача у судовому засіданні вказали, що ОСОБА_5 фактично спільно проживав з покійною матір`ю у будинку з квітня 2009 року по дату її смерті, доглядав та піклувався за нею, оскільки через хворобу їй було важко ходити.
Згідно рішення Зарічненського районного суду Рівненської області від 09 квітня 2009 року у справі № 2-72/2009 (а. с. 7) за ОСОБА_1 визнано право власності на житловий будинок, що за адресою АДРЕСА_1 , який зареєстрований в реєстрі прав власності на нерухоме майно за позивачем (а. с. 8).
Відповідно до положень частини третьої ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього кодексу, він не заявляв про відмову від неї. Тобто, якщо протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця (ст. 1220 ЦК України) спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, не заявив про відмову від спадщини, після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини він може одержати свідоцтво про право на спадщину в нотаріальній конторі, подавши відповідну заяву
Метою встановлення факту постійного проживання заявника зі спадкодавцем на час відкриття спадщини є підтвердження факту прийняття спадщини.
Відповідно до абзацу другого пункту 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» , якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Відповідно до п. 23 цієї ж Постанови, якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Таким чином позовна заява в частині вимоги позивача про встановлення факту спілного проживання з ОСОБА_2 підлягає задоволенню.
При встановленні факту належності ОСОБА_2 правовстановлюючого документу суд керується наступним
Державним актом на право приватної власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 - НОМЕР_2 від 29 березня 2001 року, оригінал якого позивачем долучено до матеріалів справи (а. с. 11) доводиться право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 2,62 га на території Морочненської сільської ради Зарічненського району Рівненської області.
При цьому як вбачається з довідки Морочненської сільської ради Зарічненського району Рівненської області № 1542 від 08 серпня 2019 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 є однією і тією ж особою.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Досліджені в ході судового розгляду докази доводять факт належності державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 - НОМЕР_2 від 29 березня 2001 року ОСОБА_2 - матері позивача. Метою встановлення цього факту для нього є реалізація його спадкових прав.
Разом з тим ОСОБА_1 , подав просить встановити цей факт у порядку позовного провадження, що не суперечить закону.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 209, 258, 263-265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (проживаючого та зареєстрованого по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до Морочненської сільської ради Зарічненського району Рівненської області (місцезнаходження: вул. Набережна. 4 с. Морочне, Зарічненського району Рівненської області, ЄДРПОУ 04385698) про встановлення факту спільного проживання та факту належності правовстановлюючого документу задовольнити повністю.
Встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 з квітня 2009 року по 13 березня ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Встановити факт належності ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1 - НОМЕР_2 . Виданого Морочненською сільською радою Зарічненського району Рівненської області 29 березня 2001 року на ім`я ОСОБА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Зарічненський районний суд Рівненської області до Рівненського апеляційного суду.
Повний текст рішення суду виготовлено 26 вересня 2019 року.
Суддя А. В. Дідик
Суд | Зарічненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 26.09.2019 |
Оприлюднено | 27.09.2019 |
Номер документу | 84528444 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Зарічненський районний суд Рівненської області
Дідик А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні