Справа № 724/222/19 Провадження № 2/724/211/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2019 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Єфтеньєва О.Г.
при секретарі: Мельник М.В.
за участю сторін:
представника позивача: Малик О.А ОСОБА_1
відповідача: ОСОБА_2
представника відповідача: ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хотині Чернівецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітнього сина та стягнення додаткових витрат на дитину, -
В С Т А Н О В И В:
30.01.2019 року представник позивача ОСОБА_4 - ОСОБА_5 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання неповнолітнього сина та стягнення додаткових витрат на дитину. В обгрунтування позову посилається на те, що позивач перебувала в зареєстрованому шлюбі з відповідачем з 19.07.2013 року по 16.12.2014 року, на даний час їх шлюб розірвано на підставі рішення Хотинського районного суду Чернівецької області від 16.12.2014 року.
Від шлюбних відносин в сторін народився син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який на даний час проживає з позивачкою в Республіці Італія. Зазначає, що відповідач в добровільному порядку не бажає брати у часті в утриманні сина, хоча має змогу та зобов`язаний утримувати дитину, так як займається підприємницькою діяльністю разом зі своїм батьком, а саме роздрібною торгівлею текстильними товарами.
Вказує, що їхній син відвідує дитячий садочок в Комуні Казариле провінція Мілан, оскільки позивачка на даний час проживає у фактичних шлюбних відносинах з Доголіч ОСОБА_7 і у них народилась спільна дитина, та вони всі разом проживають у будинку матері фактичного чоловіка позивачки.
Вказує, що вартість відвідування садочка ОСОБА_6 з вересня 2017 року по червень 2018 року становить 786,50 Євро, що еквівалентно відповідно до курсу Євро до гривні за даними НБУ 1 Євро становить 31,72 гривні, а тому вважає, що половину від цієї суми повинен сплачувати відповідач.
Вважає, що відповідач може та повинен сплачувати аліменти на утримання сина в розмірі 2200 гривень щомісячно до повноліття дитини.
Крім того, зазначає, що їхній спільний з відповідачем син періодично хворіє та потребує матеріальних затрат на лікування, що підтверджується копією виписки (з перекладом) з історії хвороби за місцем проживання сина.
Підтримуючи вищевикладене, просить стягнути з ОСОБА_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 на користь ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 2200 гривень щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з дня подачі заяви до суду.
Також просить стягнути з ОСОБА_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 на її користь додаткові витрати на оплату дошкільного виховного закладу в розмірі 12473 гривень, що становить ? частина від всієї вартості та витрати на правничу (правову) допомогу в розмірі 2000 гривень.
Представник позивача ОСОБА_5 в судовому засіданні позовні вимоги позивача підтримала, просила їх задовольнити в повному обсязі, надала до суду розрахунок витрат на правничу допомогу відповідно до договору про надання правової (правничої) допомоги від 02.01.2019 року на суму 2000 гривень.
Відповідач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги визнали частково, надали до суду клопотання про приєднання додаткових доказів по справі.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Так, судом встановлено, що сторони перебували у шлюбі з 19.07.2013 року по 16.12.2014 року, на даний час їх шлюб розірвано на підставі рішення Хотинського районного суду Чернівецької області.
Від шлюбних відносин в сторін народився син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 від 18 лютого 2014 року.
Батьками ОСОБА_6 в свідоцтві про народження серії НОМЕР_3 від 18 лютого 2014 року зазначені: батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_4 .
Також судом встановлено, що неповнолітній син ОСОБА_6 на даний час проживає з позивачкою в Республіці Італія, що підтверджується копією закордонного паспорта наданого до матеріалів справи.
При цьому, як встановлено судом відповідач ОСОБА_2 матеріальної допомоги на утримання дитини не надає, хоча є здоровою працездатною особою.
Так, з матеріалів справи, наданих відповідачем вбачається, що ОСОБА_2 являється фізичною особою-підприємцем, вид економічної діяльності фізичної особи - роздрібна торгівля текстильними товарами в спеціалізованих магазинах, що підтверджується копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців № 24354627 від 12.03.2019 року
Згідно довідки № 1 від 12.03.2019 року виданої фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 продавцю ОСОБА_2 в тому, що він дійсно працює у ОСОБА_9 з 01.02.2019 року (Наказ № 1 від 31.01.2019 року) і його заробітна плата за лютий місяць 2019 року склала (нараховано 4173, виплачено 3359,26) гривень.
Згідно довідки за вих. № 745 від 12.03.2019 року Хотинської районної філії Чернівецького обласного центру зайнятості вбачається, що ОСОБА_2 , 1985 року народження, житель с. Владична, Хотинського району, Чернівецької області на обліку в центрі зайнятості не перебуває і допомогу по безробіттю не отримує.
Згідно довідки № 376 від 11.03.2019 року, виданої виконавчим комітетом Шировецької сільської ради Хотинського орайону Чернівецької області в тому, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 дійсно зареєстрований та проживає в АДРЕСА_3 в будинку своїх батьків, майна у власності немає, земельною ділянкою та земельним паєм не володіє.
Відповідно до довідки № 91 від 26.03.2019 року виданої Хотинською РЛ в тому, що ОСОБА_2 дійсно з 12.12.2017 року перебуває на Д - обліку в шкірно-венерологічному кабінеті Хотинської районної лікарні.
Згідно довідки лікаря ОСОБА_10 від 01.04.2019 року виданої ОСОБА_2 в тому, що він дійсно був на лікуванні у лікаря стоматолога 28.032019 року, 29.03.2019 року, 30.03.2019 року та 01.04.2019 року з діагнозом гострий гнійний періодонтит 21 зуба.
При цьому, у відповідності до ст.180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, причому відповідно до ч. 1 ст. 191 Сімейного кодексу України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Згідно з ч. 1 ст. 184 СК України, суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Таким чином, суд, оцінивши в сукупності наявні у справі докази, виходячи з положень ч.1 ст.13 ЦПК України, розглядаючи справу в межах заявлених позовних вимог, враховуючи, що обов`язок утримувати дитину є рівною мірою обов`язком як матері, так і батька, при цьому, з урахуванням обставин визначених ст.182 СК України, які мають прийматися судом до уваги при розгляді питання про стягнення аліментів, вважає, що позовні вимоги позивача про стягнення аліментів з відповідача на її користь на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_6 до досягнення ним повноліття, підлягають задоволенню частково та з відповідача слід стягувати аліменти на користь позивача у твердій грошовій сумі у розмірі 1500 гривень щомісячно, але не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з 30.01.2019 року і до досягнення дитиною повноліття.
Згідно з п.1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України рішення суду в частині стягнення аліментів підлягає негайному виконанню у межах суми платежу за один місяць.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 704,80 грн., враховуючи те, що позивач на підставі ст. 5 Закону України Про судовий збір звільнена від сплати судового збору при пред`явленні до суду позову про стягнення аліментів.
Щодо позовної вимоги про стягнення додаткових витрат, суд вважає, що вона задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Так, згідно матеріалів справи встановлено, що неповнолітній ОСОБА_6 відвідує дитячий садочок в Комуні Казариле провінція Мілан, так як позивач на даний час проживає у фактичних шлюбних відносинах з Доголіч ОСОБА_7 і у них від спільного проживання є інша дитина.
Як стверджує позивач в обґрунтування позовних вимог, вартість відвідування садочка неповнолітнім ОСОБА_6 починаючи з вересня 2017 року по червень 2018 року становить 786,50 Євро, при цьому позивач просить стягнути з відповідача половину вартості додаткових витрат на оплату дошкільного виховного закладу в розмірі 12473 гривень.
Проте, суд не погоджується з такими доводами позивача, виходячи з наступного.
Так, у відповідності до ч.1 ст. 185 СК України, той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов`язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо). Додаткові витрати не є додатковим стягненням коштів на утримання дитини, а це є витрати викликані особливими обставинами, тобто коли крім звичайних витрат на дитину вимагаються додаткові. Доказами, що підтверджують наявність особливих обставин, що спричинили додаткові витрати на дитину, можуть бути документи, які свідчать про особливі здібності дитини, і що ці здібності необхідно розвивати, довідки медичних закладів та інші документи, що підтверджують відповідний стан здоров`я дитини (хвороба, каліцтво), і свідчать про необхідність додаткових витрат на лікування (на придбання ліків, спеціальний медичний догляд, санаторно-курортне лікування тощо).
Вказане положення стосується особливих обставин, приблизний перелік яких надається даною статтею. До таких особливих обставин закон відносить насамперед випадки, коли дитина, яка знаходиться на утриманні батьків, потребує додаткових витрат на неї.
Суд вирішує, в якій мірі кожен із батьків зобов`язаний приймати участь в цих витратах, виходячи з матеріального та сімейного положення сторін та інших інтересів та обставин, що мають істотне значення, що визначаються так само, як і при стягненні аліментів відповідно до ст. ст. 181, 182 СК України. Батьки беруть участь у додаткових витратах на дитину рівною мірою, сторона, що звертається з вимогою про відшкодування вже зроблених додаткових витрат, має надати суду докази фактично понесених або майбутніх витрат, їхній розрахунок й обґрунтування.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789 від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
У відповідності з п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів у випадках стягнення додаткових витрат мова йде про фактично зазнані або передбачувані витрати, тому їх необхідно визначати у твердій грошовій сумі.
Оцінка наданих позивачем на підтвердження вимог доказів вартості додаткових витрат здійснюється судом шляхом всебічного, повного, об`єктивного та безпосереднього дослідження кожного доказу окремо, групи однотипних доказів, їх сукупності у взаємному зв`язку. Принцип справедливості, який є оціночним у кожному випадку окремо, полягає у дотриманні та збереженні права дитини на повноцінне матеріальне забезпечення, перевага такого права над інтересами інших осіб, баланс прав таких осіб як учасників справи між собою.
В даному випадку позивачем до додаткових витрат включено витрати по оплаті вартості відвідування неповнолітнім ОСОБА_2 дошкільного виховного закладу в розмірі 12473 гривень.
Проте, суд вважає, що додаткові витрати по оплаті вартості відвідування дошкільного виховного закладу в розмірі 12473 гривень не можуть вважатись додатковими, так як не узгоджуються з вимогами ст. 185 СК України і не викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо) як того вимагає вказана норма права, а тому в задоволенні цієї частини позовних вимог слід відмовити.
Крім того, враховуючи вищенаведене, а саме те, що позовні вимоги задоволені частково, суд вважає, що з ОСОБА_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 на користь ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 слід стягнути судові витрати на правничу (правову) допомогу в розмірі 700 (сімсот) гривень.
Відповідно до ст. ст. 180, 182, 184, 191 СК України, керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 77, 78, 80, 89, 141, 263-265, п.1 ч.1 ст.430 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_4 - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 на користь ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в розмірі 1500 (однієї тисячі п`ятсот) гривень щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення з 30 січня 2019 року.
Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає негайному виконанню.
В задоволенні позову в іншій частині - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 на користь ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 витрати на правничу (правову) допомогу в розмірі 700 (сімсот) гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 768,40 гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду через Хотинський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення виготовлено 25.04.2019 року.
Суддя: О.Г. Єфтеньєв
Суд | Хотинський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 25.04.2019 |
Оприлюднено | 27.09.2019 |
Номер документу | 84535755 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Хотинський районний суд Чернівецької області
Єфтеньєв О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні