Справа № 458/737/19
2/458/448/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2019 року м.Турка
Турківський районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді: Кріль Л.М.
з участю секретаря: Коробова С.К.
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в місті Турці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вовченської сільської ради Турківського району Львівської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини в порядку спадкування за заповітом та за законом, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини в порядку спадкування за заповітом та за законом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 79 років померла його мати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За життя на випадок своєї смерті його мати заповіла йому житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, який знаходиться у АДРЕСА_1 .
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно, його матері на праві особистої власності належав житловий будинок площею 91,5 кв.м.; житлова площа 41,2 кв., у АДРЕСА_1 .
Згідно державних актів на право власності на земельну ділянку його матері ОСОБА_2 належали чотири земельні ділянки, що знаходяться у с.Вовче Турківського району Львівської області.
Після смерті його матері ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне їй майно. Позивач ОСОБА_1 вступив в управління та володіння цим майном, проте певний період часу у його розпорядженні не було всіх необхідних правовстановлюючих документів на спадкове майно, що унеможливлювало ним своєчасно звернутись до нотаріуса для вчинення дій щодо прийняття у встановленому законом порядку спадщини за заповітом. Заповіт перебував у володінні його сестри ОСОБА_3 , яка тривалий час проживає та працює за межами України, а про наявність у приватній власності його матері вищевказаних земельних ділянок йому також не було відомо.
При зверненні до нотаріуса з метою оформлення своїх спадкових прав після смерті матері, йому нотаріусом було роз`яснено, що він пропустив встановлений строк для прийняття спадщини за заповітом та за законом, та рекомендовано з вирішенням даного питання звернутись до суду.
Позивач ОСОБА_1 вважає, що строк для прийняття спадщини пропущений ним з поважних причин, а тому змушений звернутись з даною заявою до суду.
Позивач ОСОБА_1 просить суд задовольнити його позовну заяву та визнати причину пропуску ним шестимісячного строку для прийняття спадщини за законом та заповітом, встановленого цивільним законодавством, поважною та визначити йому додатковий строк з моменту набрання рішення законної сили для прийняття спадщини в порядку спадкування за заповітом та за законом для подання ним до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У підготовче засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, хоч був належним чином судом повідомлений про дату, час та місце проведення підготовчого засідання у справі відповідно до закону. 25.09.2019 року подав через канцелярію суду заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує у повному обсязі та просить його задовольнити повністю.
У підготовче засідання представник відповідача - Вовченської сільської ради Турківського району Львівської області не з`явився, хоч був належним чином судом повідомлений про дату, час та місце проведення підготовчого засідання у справі відповідно до закону. 25.09.2019 року представник відповідача Вовченської сільської ради Турківського району Львівської області Кузан А.С. подала через канцелярію суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги визнає та не заперечує проти задоволення судом вказаного позову.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч.8 ст.178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У тому числі, суд враховує вимоги ст.80 ЦПК України, зокрема достатність доказів для вирішення справи, наданих суду.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Розглянувши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Вовченської сільської ради Турківського району Львівської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини в порядку спадкування за заповітом та за законом, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 79 років померла мати позивача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 19.12.2018 року виконавчим комітетом Вовченської сільської ради Турківського району Львівської області.
За життя на випадок своєї смерті його мати заповіла йому житловий будинок з належними до нього господарськими будівлями та спорудами, який знаходиться у АДРЕСА_1 , що підтверджується заповітом серії НОМЕР_2 , складеним у м.Дрогобич Львівської області 17.08.2010 року та посвідченим приватним нотаріусом Дрогобицького районного нотаріального округу Петрів В.Я.
Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії НОМЕР_3 , виданого 24.07.2008 року на підставі рішення №65 від 20.12.2007 року виконавчого комітету Вовченської сільської ради Турківського району Львівської області вбачається, що його матері на праві особистої власності належав житловий будинок площею 91,5 кв.м.; житлова площа 41,2 кв., у АДРЕСА_1 .
Згідно державних актів на право власності на земельну ділянку його матері ОСОБА_2 належали земельні ділянки, а саме:
- згідно державного акту серії ЯК №141564 земельна ділянка площею 0,1417 га, кадастровий №4625587000:01:008:0011, в АДРЕСА_1 , цільове призначення - для обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд;
- згідно державного акту серії ЯК №141565 земельна ділянка площею 0,1020 га, кадастровий №4625587000:01:008:0012, в с. АДРЕСА_1 ур. Город Турківського району Львівської області, цільове призначення - ведення особистого селянського господарства;
- згідно державного акту серії ЯК №141566 земельна ділянка площею 0,5125 га, кадастровий №4625587000:01:008:0013, в с. АДРЕСА_1 ур. Горб Турківського району Львівської області, цільове призначення - ведення особистого селянського господарства;
- згідно державного акту серії ЯК №141567 земельна ділянка площею 0,7318 га, кадастровий №4625587000:01:008:0014, в с. АДРЕСА_1 ур. Горб Турківського району Львівської області, цільове призначення - ведення особистого селянського господарства.
Після смерті його матері ОСОБА_2 відкрилась спадщина на належне їй майно. Позивач ОСОБА_1 вступив в управління та володіння цим майном, проте певний період часу у його розпорядженні не було всіх необхідних правовстановлюючих документів на спадкове майно, що унеможливлювало ним своєчасно звернутись до нотаріуса для вчинення дій щодо прийняття у встановленому законом порядку спадщини за заповітом. Зокрема, нотаріально посвідчений заповіт серії ВРА №247057 від 18 серпня 2010 року перебував у володінні його сестри ОСОБА_3 , яка тривалий час проживає та працює за межами України, а про наявність у приватній власності його матері вищевказаних земельних ділянок йому також не було відомо.
При зверненні до нотаріуса з метою оформлення своїх спадкових прав після смерті матері, йому нотаріусом було роз`яснено, що він пропустив встановлений строк для прийняття спадщини за заповітом та за законом, та рекомендовано з вирішенням даного питання звернутись до суду, що підтверджується постановою приватного нотаріуса Турківського районного нотаріального округу Федаша М.М. про відмову у вчиненні нотаріальної дії №266/02-31 від 12.09.2019 року.
Позивач ОСОБА_1 вважає, що строк для прийняття спадщини пропущений ним з поважних причин та просить суд задовольнити його позовну заяву, визнати причину пропуску ним шестимісячного строку для прийняття спадщини за законом та заповітом, встановленого цивільним законодавством, поважною та визначити йому додатковий строк з моменту набрання рішення законної сили для прийняття спадщини в порядку спадкування за заповітом та за законом для подання ним до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті його матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Статтею 1272 ЦК України встановлено, що у разі, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом.
При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч.3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування роз`яснено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України). Заява про прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини особисто.
Норми ст.1272 ЦК України щодо права на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини застосовуються до спадкоємців, право на спадкування яких виникло із набранням чинності ЦК.
Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до змісту ст.1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.
При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини. Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
Аналізуючи зібрані по справі докази в світлі наведених правових норм, суд приходить до висновку, що строк на звернення із заявами про прийняття спадщини пропущений позивачем ОСОБА_1 з поважних причин.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що є всі підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1
Що стосується додаткового строку, що може бути встановлений для подання позивачем заяви про прийняття спадщини, то суд приходить до висновку про можливість встановлення строку в три місяці з дня набрання рішенням законної сили, який суд вважає достатнім для подання відповідних заяв.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.10, 12, 27, 77, 81, 141, 247, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_4 , додатковий строк для прийняття спадщини тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяв про прийняття спадщини в порядку спадкування за заповітом та за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду через Турківський районний суд Львівської області на підставі п.15.5 ч.1 Розділу ХІІІ Перехідні положення ЦПК України шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його підписання.
Головуючий:
Суд | Турківський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2019 |
Оприлюднено | 27.09.2019 |
Номер документу | 84538400 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Турківський районний суд Львівської області
Кріль Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні