Рішення
від 25.09.2019 по справі 608/1707/19
ЧОРТКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

копія

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"25" вересня 2019 р. Справа № 608/1707/19

Номер провадження2/608/703/2019

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючої судді Коломієць Н. З.

з участю секретаря Смаглій О. Р.,

позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

представника позивача ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в місті Чорткові справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Заболотівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, третя особа: приватний нотаріус Чортківського районного нотаріального округу Усик Галина Ярославівна про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися в суд з позовом до Заболотівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області, третя особа: приватний нотаріус Чортківського районного нотаріального округу Усик Г. Я. про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини . В позовній заяві вказали, що після смерті діда ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відкрилася спадщина. При житті ОСОБА_4 склав заповіт, яким все належне йому майно заповів позивачам. У встановлений законом шестимісячний строк для подання заяви на прийняття спадщини позивачі не звернулися в нотаріальну контору. Причиною пропущення ними шестимісячного строку для подання заяви на прийняття спадщини є те, що їм не було відомо про існування заповіту та, проживаючи разом з дідом, вважали, що прийняли спадщину. Тому позивачі просять встановити додатковий строк, достатній для подання заяви на прийняття спадщини терміном два місяці..

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та їхній представник - адвокат Волинець С.А. в підготовчому судовому засіданні позовні вимоги підтримують, просять встановити додатковий строк, достатній для подання заяви на прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 терміном два місяці з часу набрання судовим рішенням законної сили.

Представник відповідача - Заболотівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області в підготовче судове засідання не з`явився, подав письмову заяву, згідно якої позов визнає, не заперечує проти його задоволення, просить розгляд справи проводити без його участі.

Приватний нотаріус Усик Г. Я. в підготовче судове засідання не з`явилася. Подала суду заяву, згідно якої просить справу розглянути у її відсутності, при вирішенні справи покладається на розсуд суду.

Оскільки, відповідач визнає позов, тому суд ухвалює рішення у підготовчому засіданні, що відповідає вимогам ч.3 ст.200 Цивільного процесуального кодексу України.

Вислухавши позивачів, представника позивачів, врахувавши думку представника відповідача та третьої особи, які не з`явилися в судове засідання, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних мотивів.

За положеннями ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За положеннями ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права (п.1 ч.2 ст.16 цього Кодексу).

За положеннями ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1 ст. 263 Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Згідно заповіту ОСОБА_4 , посвідченого 26 грудня 2011 року Заболотівською сільською радою Чортківського району Тернопільської області за реєстровим № 77, спадкодавець розпорядився усім своїм майном в рівних частках кожній, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 04.10.2012 року вбачається факт реєстрації смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Заболотівка Чортківського району Тернопільської області, актовий запис № 10.

Згідно відповіді приватного нотаріуса Усик Г.Я. № 1138/01-16 від 21 серпня 2019 року на підставі витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 21.08.2019 року № 57293718, спадкову справу до майна померлого ОСОБА_4 не заведено.

Раніше спадкодавця ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 померла його дружина ОСОБА_6 , що стверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_2 від 05.06.2008 року, актовий запис № 4.

У відповідності зі Свідоцтвом про право на спадщину за законом, виданим 15.09.2010 року державним нотаріусом Чортківської районної державної нотаріальної контори Юрківим Г.С. за р. №1-1277, ОСОБА_4 , як чоловік ОСОБА_6 , 1942 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , успадкував земельну ділянку, призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Заболотівської сільської ради та належала спадкодавцю на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 224266 від 25.02.2008 року, кадастровий номер 6125583100010010291.

Також спадкодавцю належить право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Заболотівської сільської ради Чортківського району, площею 0,87 га на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 224270 від 25.02.2008 року, кадастровий номер 6125583100010010291.

У відповідності до копії свідоцтва про укладення шлюбу серії ОСОБА_7 НОМЕР_3 б/н, виданого 16.12.2017 року Чортківським міськрайонним віділом ДРАЦС ГТУЮ у Тернопільській області вбачається реєстрація шлюбу між ОСОБА_8 та ОСОБА_5 , актовий запис № 286. Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_9 ОСОБА_10 .

Причиною пропуску позивачами строку для прийняття спадщини, встановленого законодавством України є та обставина, що ними фактично була прийнята спадщина після смерті ОСОБА_4 , оскільки, з довідки Заболотівськї сільської ради Чортківського району від 22.08.2019 року за № 179 випливає той факт, що ОСОБА_2 проживає в с. Заболотівка без реєстрації з 2008 по даний час. Аналогічно з довідки № 180 цієї сільської ради від 22.08.2019 року слідує, що ОСОБА_1 проживає тут же з 1997 року, тобто з дня свого народження по сьогодні.

Як слідує із свідоцтва про базову загальну середню освіту серія НОМЕР_4 ОСОБА_1 закінчила у 2006 році Заболотівську загальноосвітню школу І-ІІ ступенів.

У відповідності з довідкою Заболотівської сільської ради від 09.10.2012 року №308, ОСОБА_5 , жителька с. Заболотівка Чортківського району дійсно похоронила свого дідуся ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

За життя бабуся позивачів ОСОБА_6 відповідно до рішення Чортківського районного суду Тернопільської області у справі № 2-1553 від 25.12.2000 року позбавила батьківських прав свого сина ОСОБА_11 , відносно неповнолітніх (на час виникнення спірних правовідносин) дітей - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які залишилися під наглядом дідуся і бабусі в с. Заболотівка, проживаючи разом до дня їх смерті. А отже, вважали себе такими, що прийняли спадщину на підставі положення ст. 1268 ЦК України.

Факт смерті матері позивачів ОСОБА_12 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 у віці 34 роки випливає із свідоцтва про смерть серія НОМЕР_5 від 07.05.1997 року, актовий запис № 128.

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 стверджується обставина реєстрації смерті батька позивачів - ОСОБА_11 у віці 42 роки, який помер ІНФОРМАЦІЯ_8 , актовий запис № 320.

Крім того, позивачам не було відомо про існування заповіту в їхню користь.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

В постанові № 565/1145/17 (провадження №61-38298св18) від 26.06.2019 року Верховний Суд звернув увагу на те, що, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Як поважні причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути визнані: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

Відповідно до статті 63 Закону України Про нотаріат нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме.

Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

Щоб не допустити пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини, нотаріус роз`яснює спадкоємцям право подачі заяви про прийняття спадщини чи про відмову від її прийняття.

В суду немає відомостей, чи перевірив нотаріус при заведенні спадкової справи за даними Спадкового реєстру наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту та відповідно чи вчиняв дії для повідомлення позивача про відкриття спадщини, чи здійснював виклик позивача як спадкоємця за заповітом, у тому числі шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі, що свідчило б про належне сприяння для здійснення особистого розпорядження спадкодавця ОСОБА_4 ..

З огляду на зазначене, суд вважає, що причина пропуску строку є поважною та відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України необхідно визначити позивачам додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст. 142 Цивільного процесуального кодексу України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Керуючись ст.ст. 1270, 1272 Цивільного кодексу України, ст. ст. 76, 78, 81, 89, 142, 263, 264, 265, 273 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_7 , ОСОБА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_8 , жителів: АДРЕСА_1 до Заболотівської сільської ради Чортківського району Тернопільської області (с. Заболотівка Чортківського району Тернопільської області, 48573, код ЄДРПОУ 14052963), третя особа: приватний нотаріус Чортківського районного нотаріального округу Усик Галина Ярославівна (м. Чортків, вул. Шевченка, 12, Тернопільська область, 48500) про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 ), ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_8 ) додатковий строк - два місяці, достатній для подання заяви для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов`язати управління Державної казначейської служби України у Чортківському районі Тернопільської області, код ЄДРПОУ 37938481, що розташоване за адресою: поштовий індекс 48500, м. Чортків вул. С. Бандери, 20, повернути зі спеціального фонду Державного бюджету України позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви, який було сплачено за квитанцією АБ Укргазбанк № 43844351 від 23 серпня 2019 року - в сумі 768,40 гривень, що становить 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.

Зобов`язати управління Державної казначейської служби України у Чортківському районі Тернопільської області, код ЄДРПОУ 37938481, що розташоване за адресою: поштовий індекс 48500, м. Чортків вул. С. Бандери, 20, повернути зі спеціального фонду Державного бюджету України позивачу ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_8 , 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позовної заяви, який було сплачено за квитанцією АБ Укргазбанк № 44144411 від 05 вересня 2019 року - в сумі 768,40 гривень, що становить 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його складення.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 27 вересня 2019 року.

Суддя:/підпис/

Копія вірна

Оригінал рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/1707/19

Рішення набирає законної сили 2019 р.

Суддя: Н. З. Коломієць

Копію рішення видано " " року

Секретар:

СудЧортківський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення25.09.2019
Оприлюднено28.09.2019
Номер документу84557593
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —608/1707/19

Рішення від 25.09.2019

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

Рішення від 25.09.2019

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

Ухвала від 05.09.2019

Цивільне

Чортківський районний суд Тернопільської області

Коломієць Н. З.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні