ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.09.2019м. ДніпроСправа № 904/2764/19
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Загинайко Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу
про стягнення 54 585 грн. 31 коп.
Без повідомлення (виклику) учасників справи
СУТЬ СПОРУ:
Позивач - Комунальне підприємство Кам`янської міської ради "Тепломережі" звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою (вх.№2866/19 від 01.07.2019р.) про стягнення з відповідача - Комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №45 "Краплинка" Кам`янської міської ради 54 585 грн. 31 коп., що складає 48 786 грн. 68 коп. - основного боргу за теплову енергію, поставлену відповідно до умов Договору від 11.01.2018р. №166т/18, 1 503 грн. 70 коп. - 3% річних та 4 294 грн. 93 коп. - інфляційних втрат.
Позовну заяву було подано без додержання вимог, встановлених статтею 162 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку з чим, ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 08.07.2019р. позовну заяву Комунального підприємства Кам`янської міської ради "Тепломережі" (51914, м. Кам`янське, вул. Тритузна, 168; ідентифікаційний код 03342573) до Комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №45 "Краплинка" Кам`янської міської ради (51905, м. Кам`янське, провулок Ярославський, 5; ідентифікаційний код 39157029) про стягнення 54 585 грн. 31 коп. - залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків - 7 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху, а саме надати попередній (орієнтовний розрахунок) суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи (з доказами надсилання відповідачу).
Позивачем подано клопотання (вх.№32262/19 від 22.07.2019р.) про долучення розрахунку судових витрат до справи, яким було усунуто недоліки позовної заяви визначені ухвалою суду від 08.07.2019р.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 29.07.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач своїм правом на подання до суду відзиву на позовну заяву не скористався, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленнями про вручення відповідачу - Комунальному закладу "Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №45 "Краплинка" Кам`янської міської ради - 03.08.2019р.
Суд вважає за необхідне зазначити, що ухвала суду була надіслана учасникам процесу завчасно на їх юридичні адреси, з урахуванням Нормативів і нормативних строків пересилання поштових відправлень, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28.11.2013р. №958, що підтверджується штемпелем суду про відправлення вихідної кореспонденції на звороті відповідного судового процесуального документу. За таких обставин у суду маються достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів до повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та про необхідність подання витребуваних судом документів.
При цьому, стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов`язує учасників судового процесу та їх представників добросовісно користуватись процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Пункт 4 частини 3 статті 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконання обов`язків щодо доказів.
Таким чином, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів і заперечень.
Частиною 1 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Проте, відповідач відзиву на позов не надав.
Відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Тому суд розглядає справу без призначення судового засідання та виклику сторін за наявними у ній матеріалами і документами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи 11.01.2018р. між позивачем - Комунальним підприємством Кам`янської міської ради "Тепломережі", як постачальником, та відповідачем - Комунальним закладом "Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №45 "Краплинка" Кам`янської міської ради, як споживачем, було укладено договір №166т/18 на відпуск теплової енергії (надалі - Договір, а.с.13-16), предметом якого є відпуск постачальником споживачем теплової енергії в кількості, у строки та на інших умовах, що зазначені в Договорі (пункт 1.1. Договору).
У пунктах 10.1. та 10.2. Договору сторони погодили, що Договір набуває чинності з дня його підписання обома сторонами та діє до 31.12.2018р., в частині проведення розрахунків до повного їх здійснення; договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місць до закінчення строку його дії про його припинення не буде заявлено однією із сторін; керуючись статтею 631 Цивільного кодексу України, сторони прийшли згоди, що умови договору поширюють дію на відносини, що фактично склалися між сторонами з 01.01.2018.
Доказів зміни, визнання недійсним або розірвання вказаного договору сторонами суду не надано.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Як вбачається укладений правочин за своїм змістом та правовою природою є договором енергопостачання, який підпадає під правове регулювання норм § 5 "Постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу" глави 54 розділу ІІІ Цивільного кодексу України, норм § 3 "Енергопостачання" глави 30 розділу VІ Господарського кодексу України та спеціального законодавчого акту - Закону України "Про теплопостачання".
Відповідно до частин 1, 2 статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
За змістом статті 1 Закону України "Про теплопостачання" споживачем теплової енергії визнається особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору. Зазначене кореспондує з положеннями Правил користування тепловою енергією, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 № 1198, за змістом яких споживач теплової енергії - фізична особа, яка є власником будівлі або суб`єкт підприємницької діяльності, чи юридична особа, яка використовує теплову енергію відповідно до договору.
У відповідності до статті 24 Закону України "Про теплопостачання" основним обов`язком споживача теплової енергії є своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії, який і було укладено між позивачем та відповідачем, в якому сторони узгодили умови надання послуг з теплопостачання.
У пункті 2.1. Договору сторони визначили, що початок та кінець опалювального періоду встановлюється відповідним рішенням органів місцевого самоврядування.
Постачальник проводить відпуск теплової енергії для потреб опалення, вентиляції та гарячого водопостачання згідно з діючими ДСТУ Б.Д. по об`єктах споживача, згідно з адресою пр-зд Ярославський, 5 - по приладу обліку, Джерело - Дальня (пункт 2.2 Договору).
Згідно пункту 2.3 Договору облік відпущеної теплової енергії проводиться за приладами обліку та розрахунковим способом; проектування та встановлення приладів обліку теплової енергії виконується організаціями, які мають відповідні ліцензії; встановлення приладів обліку виконується згідно з узгодженим постачальником проектом на межі балансової належності тепломереж постачальника та споживача; у разі встановлення приладів обліку теплової енергії не на межі балансової належності, до обсягів теплової енергії, визначеної за фактичними показниками приладів обліку, додаються втрати на дільницях тепломережі, що перебувають на балансі споживача, від межі балансової належності до місця встановлення приладів обліку; межа балансової та експлуатаційної відповідальності сторін вказана в додатку 1, та не може бути змінена в односторонньому порядку; звітність з обліку проводиться щомісячно 28 числа (пункт 2.3 Договору).
За приписами пункту 2.4 Договору у споживачів, що не мають приладів комерційного обліку, обсяг фактично спожитої теплової енергії розраховується відповідно до теплового навантаження, визначеного у договорі, з урахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія в теплових мережах теплопостачальної організації, середньомісячної температури зовнішнього повітря та кількості годин (діб) роботи тепловикористального обладнання в розрахунковому періоді та фактично витрачених постачальником енергоносіїв.
Пунктом 3.1 Договору сторони погодили, що ціна договору становить 129 415 грн. 15 коп. у тому числі ПДВ.
Споживач зобов`язується вчасно проводити розрахунки за спожиту теплову енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору (підпункт б пункту 4.2 Договору).
Відповідно до абзацу 1 пункту 6.1 Договору розрахунки за т/е, що споживається, проводиться в грошовій формі відповідно до тарифів, затверджених згідно норм чинного законодавства, а саме рішенням Кам`янської міської ради від 25.10.2017р. №302.
Розрахунковим періодом є календарний місяць; споживач самостійно одержує рахунок-фактуру та акт про постачання т/е у постачальника після 10-го числа наступного за розрахунковим місяця (абзац 3 пункту 6.1 Договору).
У разі прострочення виконання розрахунків за Договором, споживач зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та три проценти річних від простроченої суми відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України (абзац 5 пункту 6.1 Договору).
За несвоєчасне виконання розрахунків за теплову енергію нараховується пеня у розмірі 1% належної до сплати суми за кожен день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ; нарахування пені проводиться постачальником, після 20 числа наступного за розрахунковим місяця, при наявності заборгованості у споживача (абзац 6 пункту 6.1 Договору).
Споживач щомісячно зобов`язаний проводити звірку розрахунків за теплову енергію в бухгалтерії постачальника; у разі невиконання звірки на протязі кварталу сума боргу нараховується в безспірному порядку (абзац 7 пункту 6.1 Договору).
Як вбачається на виконання умов Договору у березні 2018 року позивачем були надані відповідачу послуги з теплопостачання на загальну суму 48 786 грн. 68 коп., що підтверджується актом №3-00011742 про постачання теплової енергії за період з 01.03.2018р. по 31.03.2018р., рахунком-фактурою за березень 2018р. №3-00011742 (а.с.22).
Акт про постачання теплової енергії підписаний позивачем та відповідачем та скріплений їх печатками без будь-яких зауважень.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" первинним документом є документ, який містить відомості про господарську операцію.
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи; для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи; первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити: - назву документа (форми); - дату складання; - назву підприємства, від імені якого складено документ; - зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; - посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; - особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції; первинні документи, складені в електронній формі, застосовуються у бухгалтерському обліку за умови дотримання вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг; неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо; інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов`язаних рахунках бухгалтерського обліку; права і обов`язки сторін, які виникають за результатами здійснення господарської операції, оформленої первинним документом відповідно до вимог цього Закону, не залежать від факту відображення її в регістрах та на рахунках бухгалтерського обліку; підприємство вживає всіх необхідних заходів для запобігання несанкціонованому та непомітному виправленню записів у первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку та забезпечує їх належне зберігання протягом встановленого строку; відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи (частини 1-3, 7, 8 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні").
Отже, судом встановлено, що надані позивачем Договір від 11.01.2018р. №166т/18 на відпуск теплової енергії, акт про постачання теплової енергії №3-00011742 за період з 01.03.2018р. по 31.03.2018р., рахунок-фактура за березень 2018р. №3-00011742 складені між позивачем та відповідачем та містять всі обов`язкові реквізити, передбачені статтею 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", і в розумінні вказаного Закону є первинними й такими, що підтверджують здійснення відповідних господарських операцій по відпуску позивачем відповідачу теплової енергії.
Споживач на протязі розрахункового періоду сплачує постачальнику вартість зазначеної в договорі місячної кількості т/е, з урахуванням залишкової суми (сальдо) розрахунків на початок місяця; остаточний розрахунок до 20 числа наступного за розрахунковим місяця (абзац 4 пункту 6.1 Договору).
Відповідно до положень частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Отже, за отриману у березні 2018р. теплову енергію відповідач повинен був розрахуватися до 20.04.2018р. (включно).
Заборгованість відповідача перед позивачем становить 48 786 грн. 68 коп.
На момент розгляду справи доказів погашення заборгованості перед позивачем відповідачем не надано.
Згідно статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до вимог договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частинами 1 та 2 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору; не допускається одностороння відмова від виконання зобов`язань; кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу; порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання; боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже, згідно розрахунку інфляційні нарахування становлять 4 294 грн. 93 коп. (травень 2018р. - квітень 2019р.), а річні - 1 503 грн. 70 коп. (з 21.04.2018р. по 30.04.2019р.).
З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Отже, витрати по сплаті судового збору у сумі 1 921 грн. 00 коп. слід покласти на відповідача.
Керуючись пунктом 19.1 Розділу ХІ Перехідних положень, статтями 123, 129, 232, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Комунального підприємства Кам`янської міської ради "Тепломережі" (51914, м. Кам`янське Дніпропетровської області, вул. Тритузна, 168; ідентифікаційний код 03342573) до Комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №45 "Краплинка" Кам`янської міської ради (51905, м. Кам`янське Дніпропетровської області, провулок Ярославський, 5; ідентифікаційний код 39157029) про стягнення 54 585 грн. 31 коп. - задовольнити.
Стягнути з Комунального закладу "Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №45 "Краплинка" Кам`янської міської ради (51905, м. Кам`янське Дніпропетровської області, провулок Ярославський, 5; ідентифікаційний код 39157029) на користь Комунального підприємства Кам`янської міської ради "Тепломережі" (51914, м. Кам`янське Дніпропетровської області, вул. Тритузна, 168; ідентифікаційний код 03342573) 48 786 (сорок вісім тисяч сімсот вісімдесят шість) грн. 68 коп. - заборгованості, 4 294 (чотири тисячі двісті дев`яносто чотири) грн. 93 коп. - інфляційних нарахувань, 1 503 (одна тисяча п`ятсот три) грн. 70 коп. - річних та 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп. - витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В. Загинайко
Дата підписання рішення,
оформленого відповідно до частини 4 статті 240 ГПК України,
27.09.2019р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2019 |
Оприлюднено | 29.09.2019 |
Номер документу | 84569750 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні