Рішення
від 12.09.2019 по справі 752/11176/18
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 752/11176/18

2-1536/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

12 вересня 2019 року м. Київ

Солом`янський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Українця В.В.

при секретарі Трофимчук К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження з повідомленням учасників справи цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства Страхова компанія АРКС до ОСОБА_1 про стягнення коштів,

в с т а н о в и в:

У червні 2018 року ПрАТ Страхова компанія АХА Страхування звернулось в Голосіївський районний суд м. Києва з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів. Просило стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача на відшкодування майнової шкоди 11802 гривні 91 копійку та судовий збір.

Свої вимоги мотивувало тим, що між ПрАТ Страхова компанія АХА Страхування та ОСОБА_2 був укладений договір добровільного страхування наземного транспорту № 188292Га/14к-03, предметом якого було страхування транспортного засобу марки Porsche Cayenne GTS державний реєстраційний номер НОМЕР_1 .

05 червня 2015 року сталася дорожньо-транспортна пригода з участю автомобіля марки Porsche Cayenne GTS державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_2 , та автомобіля марки Mercedes-Benz державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 .

Згідно з постановою судді Голосіївського районного суду м. Києва від 18 червня 2015 року ОСОБА_1 визнаний винним у цій дорожньо-транспортній пригоді, в результаті порушення ним ПДР України.

У результаті цієї пригоди був пошкоджений автомобіль марки Porsche Cayenne GTS державний реєстраційний номер НОМЕР_1 .

На виконання умов договору страхування ПрАТ Страхова компанія АХА Страхування прийняло рішення про визнання події страховим випадком та виплатило страхове відшкодування в розмірі 33928 гривень 91 копійки на підставі страхового акту № 1.003.15.08191/VESKO13633 та рахунку зі станції технічного обслуговування.

Цивільна відповідальність власника автомобіля марки Mercedes-Benz державний реєстраційний номер НОМЕР_2 ОСОБА_1 застрахована у ПрАТ ПРОСТО-страхування за полісом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № АІ/7351071.

Відповідно до звіту з визначення вартості матеріального збитку вартість відновлювального ремонту автомобіля складає 42363 гривні 28 копійок, а вартість відновлювального ремонту з урахуванням коефіцієнту фізичного зносу - 22126 гривень.

На підставі полісу № АІ/7351071 АТ ПРОСТО-страхування 22 грудня 2105 року виплатило ПрАТ Страхова компанія АХА Страхування 22126 гривень.

Ухвалою судді Голосіївського районного суду м. Києва від 12 липня 2018 року справу передано за підсудністю до Солом`янського районного суду м. Києва.

Ухвалою Солом`янського районного суду м. Києва від 27 серпня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі з повідомленням (викликом) сторін.

У судове засідання представник позивача не з`явився, подав до суду заяву (а.с. 85), в якій просить розглядати справу у відсутність представника страхової компанії. Зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та проти ухвалення по справі заочного рішення не заперечує. Також, подав заяву про зміну найменування позивача, з якої вбачається, що ПрАТ Страхова компанія АХА Страхування змінило найменування на ПрАТ Страхова компанія АРКС , яке правонаступником всіх прав та обов`язків ПрАТ Страхова компанія АХА Страхування (а.с. 86-87).

Відповідач у судове засідання не з`явився без повідомлення причин, про час та місце розгляду справи повідомлявся.

Суд за письмовою згодою представника позивача ухвалив постановити заочне рішення згідно положень ч. 1 ст. 280 ЦПК України на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що 18 липня 2014 року між ПрАТ Страхова компанія АХА Страхування та ОСОБА_2 був укладений договір добровільного страхування наземного транспорту № 188292Га/14к-03, предметом якого було страхування транспортного засобу марки Porsche Cayenne GTS державний реєстраційний номер НОМЕР_1 (а.с. 6-17).

Правонаступником всіх прав та обов`язків ПрАТ Страхова компанія АХА Страхування є ПрАТ Страхова компанія АРКС (а.с. 88).

05 червня 2015 року сталася дорожньо-транспортна пригода з участю автомобіля марки Porsche Cayenne GTS державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_2 , та автомобіля марки Mercedes-Benz державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_1 .

Згідно з постановою судді Голосіївського районного суду м. Києва від 18 червня 2015 року ОСОБА_1 визнаний винним у цій дорожньо-транспортній пригоді, в результаті порушення ним ПДР України (а.с. 25).

У результаті цієї пригоди був пошкоджений автомобіль марки Porsche Cayenne GTS державний реєстраційний номер НОМЕР_1 .

На виконання умов договору страхування ПрАТ Страхова компанія АХА Страхування прийняло рішення про визнання події страховим випадком та виплатило страхове відшкодування в розмірі 33928 гривень 91 копійки на підставі страхового акту № 1.003.15.08191/VESKO13633 (а.с. 48-49) та рахунку зі станції технічного обслуговування № 1021945 від 10 червня 2015 року (а.с. 46). Зазначене підтверджується копією платіжного доручення № 180 095 від 17 червня 2015 року (а.с. 50).

Відповідно ч. 1 ст. 1191 ЦК України особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.

Згідно з ч. 2 ст. 1192 ЦК України розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.

Частиною 2 ст. 1187 ЦК України встановлено, що шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Відповідно до ч. 1 ст. 999 ЦК України законом може бути встановлений обов`язок фізичної або юридичної особи бути страхувальником життя, здоров`я, майна або відповідальності перед іншими особами за свій рахунок чи за рахунок заінтересованої особи (обов`язкове страхування).

Визначення страхового випадку міститься в ст. 6 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів , а саме: страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю та/або майну потерпілого.

Цивільна відповідальність власника автомобіля марки Mercedes-Benz державний реєстраційний номер НОМЕР_2 ОСОБА_1 була застрахована у ПрАТ ПРОСТО-страхування за полісом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № АІ/7351071.

Відповідно до звіту з визначення вартості матеріального збитку № 457/15 від 20 липня 2015 року вартість відновлювального ремонту автомобіля складає 42363 гривні 28 копійок, а вартість відновлювального ремонту з урахуванням коефіцієнту фізичного зносу - 22126 гривень (а.с. 28-39).

З позову вбачається, що АТ ПРОСТО-страхування 22 грудня 2105 року виплатило ПрАТ Страхова компанія АХА Страхування 22126 гривень.

Відповідно до ст. 22.1 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.

Статтею 29 цього закону визначено, що у зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.

Пунктами 1.6, 8.1 та 8.3 Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів встановлено, що відновлювальний ремонт (або ремонт) - це комплекс операцій щодо відновлення справності або роботоздатності колісного транспортного засобу чи його складника(ів) та відновлення їхніх ресурсів. Ремонт здійснюється методами відновлення чи заміни складових частин. Для визначення вартості матеріального збитку, завданого власнику колісного транспортного засобу, застосовуються витратний підхід і метод калькуляції вартості відновлювального ремонту. Вартість матеріального збитку визначається як сума вартості відновлювального ремонту з урахуванням значення коефіцієнта фізичного зносу складників колісного транспортного засобу та величини втрати товарної вартості.

Договором добровільного страхування наземного транспорту № 188292Га/14к-03 від 18 липня 2014 року, укладеним між ПрАТ Страхова компанія АХА Страхування та ОСОБА_2 , були застраховані майнові інтереси останнього, пов`язані з володінням, користуванням та розпорядженням наземним транспортним засобом, а тому порядок відшкодування шкоди, завданої в наслідок дорожньо-транспортної пригоди, визначається Правилами добровільного страхування транспортних засобів (КАСКО).

Разом з тим, цивільно-правова відповідальність відповідача була застрахована Полісом обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, виданим ПрАТ ПРОСТО-страхування № АІ/7351071, а тому порядок відшкодування шкоди визначається Законом України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та Методикою товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів.

Вбачається, що на відміну від Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів та Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів Правила добровільного страхування транспортних засобів (КАСКО) не передбачають вирахування зносу транспортного засобу під час відшкодування шкоди страховиком.

ПрАТ СК АХА Страхування сплатило страхове відшкодування потерпілій особі за договором добровільного страхування наземного транспорту відповідно до страхового акту № 1.003.15.08191/VESKO13633 в сумі 33928 гривень 91 копійки.

Разом з тим, ПрАТ ПРОСТО-страхування сплатило ПрАТ СК АХА Страхування суму страхового відшкодування за договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів у розмірі 22126 гривень з вирахуванням з вартості відновлювального ремонту коефіцієнту фізичного зносу.

Відповідно до ст. 1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

З огляду на викладене, суд вважає, що оскільки позивач виплатив страхове відшкодування потерпілій особі, страхової виплати за полісом обов`язкового страхування недостатньо для відшкодування шкоди, тому позивач має право на відшкодування понесених збитків з винної у дорожньо-транспортній пригоді особи.

Таким чином, стягненню з відповідача підлягає 11802 гривні 91 копійка (33928,91 - 22126 = 11802,91), що є різницею між сумою страхового відшкодування та вартістю відновлювального ремонту з урахуванням коефіцієнту фізичного зносу, що була виплачена ПрАТ ПРОСТО-страхування .

З огляду на наведене, позовна заява ПрАТ Страхова компанія АРКС підлягає задоволенню.

З урахуванням задоволення позову та на підставі статті 141 ЦПК України, стягненню з відповідача підлягає судовий збір в сумі 1762 гривні.

Керуючись ст. 27 Закону України Про страхування , статтями 1191, 1194 ЦК України, статтями 4, 5, 12, 13, 76-81, 141, 206, 259, 263-265, 268, 273, 280-284 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов Приватного акціонерного товариства Страхова компанія АРКС (м. Київ, вул. Іллінська, 8, код ЄДРПОУ 20474912) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення коштів задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) на користь Приватного акціонерного товариства Страхова компанія АРКС (м. Київ, вул. Іллінська, 8, код ЄДРПОУ 20474912) виплачене страхове відшкодування в сумі 11802 гривні 91 копійки та 1762 гривні судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя:

СудСолом'янський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення12.09.2019
Оприлюднено01.10.2019
Номер документу84590842
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —752/11176/18

Рішення від 12.09.2019

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Українець В. В.

Рішення від 12.09.2019

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Українець В. В.

Ухвала від 27.08.2018

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Українець В. В.

Ухвала від 23.08.2018

Цивільне

Солом'янський районний суд міста Києва

Українець В. В.

Ухвала від 12.07.2018

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Чередніченко Н. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні