Рішення
від 24.09.2019 по справі 598/1253/19
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.09.2019 Справа №598/1253/19

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого - судді Вийванко О. М.

за участю секретаря судового засідання Стрілкової М. С.

представника заявника ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересована особа - Коханівська сільська рада Збаразького району Тернопільської області про встановлення факту постійного проживання разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

Заявник ОСОБА_2 звернувся до Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області, за участю заінтересованої особи - Коханівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем. В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його прабаба ОСОБА_3 , яка на день смерті проживала без реєстрації в с. Гнидава Збаразького району Тернопільської області. Після її смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка площею 2,76 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. 02.10.2002 р. ОСОБА_3 склала заповіт в користь заявника стосовно всього свого майна, в тому числі і щодо даної земельної ділянки. При зверненні в нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини за заповітом, заявнику було відмовлено з тих причин, що ним не подано документів, які б засвідчували факт прийняття спадщини. У зв`язку із цим, заявник просить встановити факт його постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини за адресою: с. Гнидава Збаразького району Тернопільської області.

Представник заявника у судовому засіданні заяву підтримав та просив її задовольнити.

Представник заінтересованої особи - Коханівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області у судове засідання не з`явився, однак подали заяву про розгляд справи без їх участі, заяву про встановлення факту постійного проживання разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини підтримують.

Заслухавши пояснення представника заявника, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла прабаба заявника - ОСОБА_3 , що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , видане 28.11.2005 р. Коханівською сільською радою Збаразького району Тернопільської області, актовий запис № 20.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на все належне їй майно, зокрема, на земельну ділянку площею 2,76 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Коханівської сільської ради, що стверджується державним актом на право приватної власності на землю серії ІІ - ТР в„– 010618.

02 жовтня 2002 року ОСОБА_3 склала заповіт, посвідчений секретарем виконкому Коханівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області за реєстром № 173, згідно якого все належне їй майно з чого б воно не складалося і де б не знаходилось, заповіла ОСОБА_2 .

Згідно довідки Коханівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області 11.05.2018 р. за № 179 вбачається, що ОСОБА_3 , 1920 р.н., проживала на день смерті без реєстрації в с. Гнидава Збаразького району разом із внуками.

Згідно акту Коханівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області від 11.05.2018 р. вбачається, що похоронами ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , займалися ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_2 .

Відповідно до довідки Коханівської сільської ради Збаразького району Тернопільської області від 01.04.2019 р. за № 120 вбачається, що ОСОБА_2 , 1985 р.н., дійсно проживає без реєстрації в АДРЕСА_1 .

ОСОБА_2 звернувся до нотаріальної контори для оформлення спадщини, однак йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки ним не подано документів, які б засвідчували факт прийняття спадщини.

Допитані у судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_4 надали суду показання про те, що ОСОБА_2 постійного проживав разом з ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: с. Гнидава Збаразького району Тернопільської області.

Згідно ст. 257 ЦК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

В силу ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно ч. ч. 1, 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

На підставі ч. 3, 5 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу(шість місяців), він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

У своїй ухвалі № 505/2085/14-ц від 14.09.2016 року Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ дійшов висновку - якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини. Згідно зі ст. 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні , реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження. Відсутність реєстрації спадкоємця за останнім місцем проживання спадкодавця сама по собі не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини ч. 3 ст. 1268 ЦК України підтверджуються достатністю інших належних і допустимих доказів.

Місцем проживання фізичної особи згідно з ч. 1 ст. 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.

За змістом п. п. 3.21., 3.22. глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5 спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до ч.1 ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Згідно роз`яснень викладених у п.п.2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах спадкування" №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

З огляду на те, що в складі спадщини наявне нерухоме майно, в силу вимог ч. 1 ст. 1299 ЦК України спадкоємці зобов`язані зареєструвати право на спадщину в органах, які здійснюють державну реєстрацію нерухомого майна, для цього заявниці необхідно отримати свідоцтво про право на спадщину. Так як такі документи у заявниці відсутні, то вона звернулася до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини, маючи за мету оформлення та видачу нотаріусом свідоцтва про право на спадщину.

З положень ч. 2 ст. 1120 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, із якого вона оголошується померлою.

У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем.

Положеннями ст. 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір проживання в Україні передбачено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

З огляду на викладене, відсутність реєстрації спадкоємця за останнім місцем проживання спадкодавця сама по собі не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

До спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори.

Таким чином, оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, беручи до уваги той факт, що метою встановлення даного факту є необхідність реалізації права на оформлення спадкового майна, отже такий факт породжує юридичні наслідки, а чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення даного факту, суд приходить до висновку, що слід встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 разом з спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: с. Гнидава Збаразького району Тернопільської області, на час відкриття спадщини.

На підставі наведеного, керуючись ст. 3, 12, 258, 259, 265, 273, 315, 319, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

У Х В А Л И В :

Задовольнити заяву ОСОБА_2 , заінтересована особа - Коханівська сільська рада Збаразького району Тернопільської області про встановлення факту постійного проживання разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 разом з спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , за адресою: с. Гнидава Збаразького району Тернопільської області, на час відкриття спадщини.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.

Заявник: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Коханівська сільська рада Збаразького району Тернопільської області, місцезнаходження: с. Коханівка вул. Василя Борисевича, 1а Збаразького району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04392215.

Повний тест рішення суду складено та підписано 30 вересня 2019 року.

Головуючий суддяО. М. Вийванко

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення24.09.2019
Оприлюднено01.10.2019
Номер документу84608065
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —598/1253/19

Рішення від 24.09.2019

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Рішення від 24.09.2019

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Ухвала від 19.08.2019

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Ухвала від 11.07.2019

Цивільне

Збаразький районний суд Тернопільської області

Щербата Г. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні