ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua
27 вересня 2019 року Справа № 913/523/19
м. Харків Провадження № 3/913/523/19
Господарський суд Луганської області у складі судді Секірського А.В., розглянувши матеріали позовної заяви
Селянського фермерського господарства "Буря", село Покровське Троїцького району Луганської області
до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області , м. Сєвєродонецьк Луганської області
про визнання права постійного користування земельною ділянкою
в с т а н о в и в:
Селянське фермерське господарство "Буря" звернулось до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про визнання права постійного користування земельною ділянкою площею 49,07 га, розташованою за межами населених пунктів на території Покровської сільської ради Троїцького району Луганської області, для ведення селянського (фермерського) господарства, яка зазначена у державному акті від 1993 року серії Б № 007659, виданому на підставі рішення Покровської сільської ради народних депутатів від 04.09.1992 № 34.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що право користування земельною ділянкою площею 49,07 га, яке виникло у фізичної особи-громадянина ОСОБА_1 на підставі державного акта на право постійного користування землею 1993 року серії НОМЕР_1 , не припинилося у зв`язку зі смертю засновника СФГ "Буря", а відбулась заміна землекористувача у відносинах, а саме, фізична особа - фермер вибув зі спірних правовідносин землекористування, натомість його місце в силу вимог Закону України "Про селянське (фермерське) господарство" зайняло створене Селянське фермерське господарство "Буря", як землекористувач. За таких обставин, СФГ "Буря" після смерті ОСОБА_1 , а саме: з 15.04.2018 є постійним землекористувачем земельної ділянки площею 49,07 га.
Крім того, за життя ОСОБА_1 звертався до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області з заявою від 23.03.2018 про надання дозволу на виготовлення технічної документації на спірну земельну ділянку, однак надійшла відповідь з фактичною відмовою. 30.07.2019 з метою досудового врегулювання цього питання на адресу Головного управління Держгеокадастру у Луганській області СФГ "Буря" надсилалась заява, відповідь на яку на день подання позову надана не була. Вказані обставини стали підставою для звернення з даним позовом до суду.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.09.2019 позовну заяву передано на розгляд судді Секірському А.В.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення її без руху з огляду на наступне.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 2 ст. 123 ГПК України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України "Про судовий збір".
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" встановлено, що з 01.01.2019 прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 1 921 грн. 00 коп.
Відповідно до п.п. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлюється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; а за подання позовної заяви немайнового характеру 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно п.п. 2.2.1 п. 2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 № 7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" судовий збір з позовної заяви про визнання права власності на майно, витребування або повернення майна у позадоговірних зобов`язаннях (у тому числі в зв`язку з вимогами, заснованими на приписах частини п`ятої статті 216, статті 1212 Цивільного кодексу України тощо), - як рухомих речей, так і нерухомості, - визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру.
Відповідно до ст. 163 ГПК України ціна позову визначається:
1) у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку;
2) у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна;
3) у позовах, які складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.
Згідно ч. 1 ст. 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Як вбачається із матеріалів позовної заяви предметом позову є вимога про визнання права постійного користування земельною ділянкою, яка є вимогою майнового характеру, тобто вимогою про визнання речового права на майно (земельну ділянку). Судовий збір повинен визначатися з урахуванням вартості спірного майна - земельної ділянки. Однак, до позовної заяви не додано жодного доказу, із якого можливо було б визначити вартість спірної земельної ділянки. А тому суд не може визначити розмір судового збору, який заявник повинен доплатити за вимогу майнового характеру.
При зверненні до суду з вказаним позовом заявником сплачений судовий збір в сумі 1 921 грн. 00 коп. як за вимогу немайнового характеру.
Суд зазначає, що за вимогою про визнання за СФГ "Буря" права постійного користування земельною ділянкою слід сплатити судовий збір у розмірі 1,5 відсотка вартості спірної земельної ділянки станом на день звернення з даною позовною заявою, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 1 921 грн. 00 коп., а також надати суду докази, які підтверджують вартість спірної земельної ділянки.
Частиною 1 ст. 174 ГПК України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (ч. 2 ст. 174 ГПК України).
Відтак, у зв`язку з недодержанням заявником вимог ст. 164 ГПК України, дану позовну заяву слід залишити без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в:
1.Позовну заяву Селянського фермерського господарства "Буря" до Головного управління Держгеокадастру у Луганській області про визнання права постійного користування земельною ділянкою залишити без руху.
2.Селянському фермерському господарству "Буря" протягом 10 днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки позовної заяви, а саме: надати до суду докази, які підтверджують вартість спірної земельної ділянки, докази сплати судового збору у встановленому порядку і розмірі, і у зазначений строк подати заяву про усунення недоліків (ст. 176 ГПК України).
3.Роз`яснити Селянському фермерському господарству "Буря", що в разі неусунення недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається згідно ч. 4 ст. 174 ГПК України.
Ухвала набирає законної сили з сили з дня її підписання 30.09.2019 та оскарженню не підлягає.
Суддя А.В.Секірський
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 27.09.2019 |
Оприлюднено | 01.10.2019 |
Номер документу | 84625965 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Секірський А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні