Справа № 161/4493/19
Провадження № 2/161/1733/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2019 року м.Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі :
головуючого судді Івасюти Л.В.
з участю секретаря судового засідання Мельничук Т.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Веселівської сільської ради, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся в суд з вищевказаним позовом , який обґрунтовує тим, що він є сином ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки (паю) розміром 3,27 га (сертифікат на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1 , зареєстрований 30 грудня 1996 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № НОМЕР_2 , сімдесят вісім іменних акцій, які знаходяться в СЗАТ Нива Луцького району. Він як спадкоємець за заповітом, який склала його матір, звернувся до Луцької районної державної нотаріальної контори для прийняття спадщини, однак йому було відмовлено, в зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини. Для отримання спадщини після смерті своєї матері він не міг вчасно звернутися із заявою у нотаріальну контору, так як не проживав разом з нею на час смерті і йому у сільській раді не повідомили, що існує заповіт. Про існування заповіту він дізнався, нещодавно, від сторонніх людей. Вважає, що факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення його від спадкування.
Посилаючись на вищенаведене, позивач просить визначити йому додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини за заповітом, що відкрилася після смерті його матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном на 3 місяці.
Позивач подав в суд заяву про розгляд справи за його відсутності , згідно з якою позов підтримує.
Відповідач ОСОБА_2 подала в суд заяву про розгляд справи за її відсутності, згідно з якою позов визнає, просить задовольнити.
Представник відповідача подав в суд заяву про розгляд справи за його відсутності, позов визнає, просить задовольнити.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, та подані сторонами докази на підтвердження обґрунтованості заявлених вимог та заперечень, суд установив таке.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_3 , що підтверджується копією повторного свідоцтва про смерть, виданого 12 лютого 2019 року Луцьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Волинській області, де зроблено відповідний актовий запис № 3 .(а.с.8)
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Як слідує із змісту ст. 1222 ч.1 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Як випливає з матеріалів справи, на випадок своєї смерті матір позивача, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка проживала в АДРЕСА_1 , залишила заповіт, у якому зробила наступне розпорядження: земельну ділянку (пай) розміром 3,27 га (Сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 , зареєстрований 30 грудня 1996 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № НОМЕР_2 , сімдесят вісім іменних акцій, які знаходяться в СЗАТ "Нива" Луцького району, заповіла сину ОСОБА_1 ; все інше належне їй майно, що буде належати їй за законом на день її смерті, і на що вона за законом матиме право, заповіла дочці ОСОБА_2 (а.с.7)
Як встановлено судом, позивач, будучи спадкоємцем майна за заповітом, звернувся до Луцької районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , проте, йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки з дня відкриття спадщини минуло понад шість місяців.
Згідност.1270 ч.1 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Судом встановлено, що позивач спадщину у передбаченому законом порядку не прийняв з поважних причин, у зв`язку з необізнаністю про існування вищевказаного заповіту.
Згідно до ч.3 ст.1272 Цивільного кодексу України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України в п. 24 постанови від 30 травня 2008 року №7 "про судову практику у справах про спадкування" роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Аналізуючи наведене, та зважаючи на те, що наведені позивачем причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини є поважними та факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, а тому суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 слід визначити додатковий строк, достатній для подання такої
заяви.
Керуючись ст.ст. 2, 4 , 5, 263-265ЦПК України, ст. 1272 ЦК України, суд,-
ухвалив:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , додатковий тримісячний строк для подачі ним до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом, після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, уродженець с. Боратин Луцького району Волинської області, ІПН НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_2 .
Відповідач: Веселівська сільська рада, код ЄДРПОУ 04332236, адреса: 45611, Волинська область, Луцький район, с.Веселе, вул.Торчинська, 1.
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса: АДРЕСА_3 .
Суддя Луцького міськрайонного суду Л.В. Івасюта
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2019 |
Оприлюднено | 02.10.2019 |
Номер документу | 84632655 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Івасюта Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні