ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
01.10.2019Справа № 910/9975/19 Суддя Мудрий С.М. розглянувши справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "МД Істейт"
до товариства з обмеженою відповідальністю "Ньютрейн Корпорейшн"
про стягнення боргу в розмірі 43 306,21 грн
Представники сторін:
не викликались.
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду міста Києва надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "МД Істейт" до товариства з обмеженою відповідальністю "Ньютрейн Корпорейшн" про стягнення боргу в розмірі 43 306,21 грн.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач в порушення норм чинного законодавства України та укладеного між сторонами договору поставки № 512/ОД/КВ/19 від 17.05.2019 року належним чином не виконав взяті на себе зобов`язання по сплаті поставленого товару, у зв`язку з чим у останнього виникла заборгованість у заявленому розмірі.
У позовній заяві міститься клопотання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 31.07.2019 р. відкрито провадження у справі, встановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).
Дану ухвалу товариство з обмеженою відповідальністю "Ньютрейн Корпорейшн" отримало 28.08.2019 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення № 01030 50268350.
Відповідач не скористався наданим йому законом правом подати письмові заперечення проти позову.
Зважаючи на вищезазначене, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 статті 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з ч.1 статті 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Частина 2 статті 509 ЦК України передбачає, що зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно п.1 ч. 2 статті 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1 статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до п. 1 ст. 265 ГК України, за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.
17 травня 2019 року між товариством з обмеженою відповідальністю "МД Істейт" та товариством з обмеженою відповідальністю "Ньютрейн Корпорейшн" укладено договір поставки № 512/ОД/КВ/19.
Відповідно до п. 1.1 договору, постачальник зобов`язується продати та передати у власність покупця металопрокат, а покупець зобов`язується оплатити та прийняти товар від постачальника згідно умов даного договору. За домовленістю сторін, вантажовідправником товару можуть бути треті особи.
Найменування, одиниці вимірювання, загальна кількість товару та його ціна передбачаються в специфікаціях та/або у видаткових накладних (п.1.2.).
Умовами пункту 3.1. договору передбачено, що товар, вказаний в п. 1.1. договору, поставляється партіями та на умовах FCA франко-перевізник (склад постачальника) м. Київ, вул.. Промислова, 4/7, м. Коростень) відповідно до міжнародних Правил тлумачення термінів Інкотермс в редакції 2010 року. Товар переходить у власність покупця з моменту виписки постачальником документів на відвантаження.
Пунктом 3.2. договору визначено, що на кожну партію товару, поставленого згідно умов п. 3.1. даного договору постачальник передає разом із товаром або направляє документи поштою протягом 5 (п`яти)робочих днів з дати поставки:
а) рахунок-фактуру (оригінал);
б) видаткову накладну (оригінал);
в) сертифікат якості (у електронному вигляді або завірена постачальником копія).
Пунктами 1, 2 статті 712 ЦК України передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно із п. 6 статті 265 ГК України, до відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.
Положеннями ч. 1 статті 656 ЦК України встановлено, що предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому.
Позивачем на виконання умов договору поставлено відповідачу товар на суму 36 117,31 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи видатковою накладною № РН1-002754 від 17.05.2019 р., що підписана двома сторонами та скріплена печатками підприємств.
Товар отримано директором товариства з обмеженою відповідальністю "Ньютрейн Корпорейшн" Цурпаленком Віталієм Анатолійовичем на підставі довіреності № 31 від 08.05.2019 р.. наявна в матеріалах справи.
Відповідно до п. 5.1. договору, прийомку товару за кількістю та якістю здійснює покупець товару (уповноважена ним особа), згідно положень Інструкції про порядок приймання товару виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання по якості , що затверджена постановою Держарбітражу при Раді Міністрів СРСР від 25.04.1966 р. № П-7 (далі по тексту Інструкція П-7 ), Інструкції про порядок приймання товару виробничо-технічного призначення та товарів народного споживання по кількості , що затверджена постановою Держарбітражу при Раді Міністрів СРСР від 15.06.1965 р. № П-6.
Згідно з п. 5.4. договору, у випадку виявлення недостачі (недотримання умов щодо кількості товару) виклик представника постачальника для участі в прийманні є обов`язковим. У випадку, якщо постачальник не надасть відповіді на виклик, або надасть відповідь про неможливість надсилання свого представника для участі в прийманні, приймання проводиться за участю експерта місцевої торгово-промислової палати.
У випадку виявлення дефектів (недотримання умов щодо якості товару) виклик представника постачальника для участі в прийманні є обов`язковим. У випадку, якщо постачальник не надасть відповіді на виклик або дасть відповідь про неможливість надсилання свого представника для участі в прийманні, приймання проводиться за участю представників нейтральної інспекторської організації з якості (п. 5.5.).
Пунктом 5.7. договору передбачено, що у разі виявлення товару, що за своїми якостями не відповідає вимогам сертифікату-якості, після дій передбачених договором, покупець направляє один екземпляр претензії на адресу виробника. А другий екземпляр претензії з усіма супутніми документами постачальнику.
У матеріалах справи відсутні докази щодо наявності у покупця до постачальника претензій по кількості, якості та дефектів поставленого товару.
Відповідно до п. 4.1. договору розрахунки за товар здійснюються в безготівковому порядку, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника на підставі виставлених постачальником рахунків-фактур на кожну окрему партію товару.
Товариство з обмеженою відповідальністю "МД Істейт" виставило товариству з обмеженою відповідальністю "Ньютрейн Корпорейшн" рахунок-фактури № СФ1-05034 від 08.05.2019 р. на суму 36 117,31 грн.
Умовами 4.2. договору визначено, що вартість товару визначається у специфікаціях та/або видаткових накладних та/або рахунках-фактурах, які є невід`ємними частинами договору.
Умови оплати продукції: 100% попередня оплата вартості кожної партії товару. Покупець здійснює оплату протягом 1 (одного) банківського дня з дати виписки постачальником рахунку-фактури, якщо інше не передбачене у цьому рахунку-фактурі. Днем здійснення оплати вважається день зарахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника (або внесення грошових коштів до каси підприємства). За домовленістю сторін, ними може бути встановлено інші умови оплати товару, що сторони зазначають в специфікаціях або інших додатках, які укладаються сторонами (п. 4.4.).
Згідно з п. 4.5. договору, підписання особою, уповноваженою покупцем на прийняття матеріальних цінностей, видаткової накладної, свідчить про згоду покупця із характеристиками товару, вказаними постачальником у цій видатковій накладній. Сторони домовились, що підписуючи документи про отримання товару (зокрема видаткову накладну), вони підтверджують факт отримання покупцем відповідного рахунку-фактури на оплату цього товару.
Пунктом 4.9. договору сторонами передбачено, що перерахування грошових коштів за даним договором покупець здійснює про банківським реквізитам постачальника, вказаним у рахунку.
Відповідач не виконав умови договору та не сплатив позивачеві кошти за поставлений товар.
Відповідно до п. 11.1. договору, цей договір набирає чинності з дати його підписання та діє до 31.12.2019 р.
Частинами 1-3 ст. 692 ЦК України передбачено, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Зазначене також кореспондується зі ст.ст.525, 526 ЦК України, відповідно до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
У відповідності до ст.610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України).
Враховуючи вищезазначене, факт наявності основної заборгованості у товариства з обмеженою відповідальністю "Ньютрейн Корпорейшн" перед позивачем за договором поставки № 512/ОД/КВ/19 від 17.05.2019 р. в сумі 36 117,31 грн. належним чином доведений, документально підтверджений та не спростований відповідачем.
У зв`язку з неналежним виконанням грошових зобов`язань за договором поставки позивач нарахував відповідачу штрафу в розмірі 20% в сумі 7 188,90 грн.
Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (ч.1 ст. 230 ГК України).
Згідно ч. 1-2 статті 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Відповідно до п. 7.2. договору. У випадку невиконання зобов`язань з оплати товару, покупець сплачує постачальнику штраф у розмірі 20 % від несвоєчасно сплаченої суми.
З огляду на вищевикладене, суд погоджується з розрахунком штрафу в розмірі 20% в сумі 7 188,90 грн. та вважає його обґрунтованим.
Частинами 3, 4 статті 13 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч. 1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Судовий збір згідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ч. 3,4 ст. 13, ч.1 ст. 73, ст. 129, ч. 9 ст. 165, ст.ст. 236-238, 240-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Ньютрейн Корпорейшн" (03067, м. Київ, провул. Західний, буд. 3Ц, код ЄДРПОУ 40964155) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "МД Істейт" (69006, м. Запоріжжя, вул. Валерія Лобановського, буд. 6-А, код ЄДРПОУ 32040840) основний борг в розмірі 36 117 (тридцять шість тисяч сто сімнадцять) грн. 31 коп., штраф в розмірі 20% в сумі 7 188 (сім тисяч сто вісімдесят вісім) грн. 90 коп. та судовий збір в розмірі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп.
3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Мудрий
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2019 |
Оприлюднено | 03.10.2019 |
Номер документу | 84633462 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Мудрий С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні