01.10.19
Провадження № 2-о/235/835/19
Справа № 235/6085/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2019 року м.Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
в складі: головуючого судді Філь О.Є.
за участю секретаря судового засідання Придворової В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Покровську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа Іванівська сільська рада Покровського району Донецької області
про встановлення факту прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 06.09.2019 року звернулися до суду із заявою про встановлення факту прийняття спадщини, вказавши на підтвердження своїх вимог, що ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина після смерті матері заявників, ОСОБА_3 на належне їй право на земельну частку (пай) в КСП Іванівське Покровського району Донецької області розміром 6,60 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частку в натурі (на місцевості), на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ДН в„– 000328 , зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 02.01.1994 року за № 463.
При житті померла не складала заповіт на випадок своєї смерті.
Заявники являються єдиними першочерговими спадкоємицями майна матері та фактично прийняли спадщину, у відповідно до ч.1 ст. 549 Цивільного кодексу УРСР.
28 серпня 2019 року вони звернулися до державного нотаріуса Другої покровської державної нотаріальної контори з заявою про відкриття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай).
Постановою нотаріуса від 28.09.2019 року у заведені спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину їм було відмовлено, у зв`язку з тим, що нормами ст.. 1270 ЦК (в редакції Закону від 16.01.2013 року) ними пропущено строк на звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, так як зі спадкодавцем вони були зареєстровані за однією адресою..
Заявники вважають, що мають право звернутися до суду з заявою про встановлення факту прийняття спадщини.
06 вересня 2019 року згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями вищезазначену справу було передано до провадження головуючому судді Філь О.Є.
09 вересня 2019 року ухвалою судді зазначену справу прийнято до свого провадження та призначено судове засідання на 01 жовтня 2019 року.
Заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилися, надали суду заяву про розгляд справи у їх відсутності.
Представник заінтересованої особи Іванівської сільської ради Покровського району Донецької області у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи у відсутності представника. Проти задоволення вимог заявників не заперечує.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що вимоги заявника законні, обґрунтовані та підлягають задоволенню з наступних підстав:
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявників, ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого 01 лютого 2002 року виконкомом Іванівської сільської ради Красноармійського району Донецької області (а.с.4).
Після її смерті відкрилася спадщина на належне їй право на земельну частку (пай) в КСП Іванівське Покровського району Донецької області розміром 6,60 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частку в натурі (на місцевості), на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ДН в„– 000328 , зареєстрованого в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 02.01.1994 року за № 463 (а.с.9).
При житті померла не складала заповіт на випадок своєї смерті.
Постановою нотаріуса від 28.09.2019 року у заведені спадкової справи та видачі свідоцтва про право на спадщину їм було відмовлено, у зв`язку з тим, що нормами ст.. 1270 ЦК (в редакції Закону від 16.01.2013 року) ними пропущено строк на звернення до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, так як зі спадкодавцем вони були зареєстровані за однією адресою (а.с.10).
До спірних правовідносин необхідно застосовувати норми Цивільного кодексу УРСР в редакції Закону 1963 року.
П. 5 Прикінцевих та Перехідних положень Цивільного Кодексу України, чинному з 01.01.2004 року, правила книги шостої Цивільного Кодексу України застосовуються до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
На час відкриття спадщини діяв Цивільний Кодекс УРСР в редакції Закону 1963 року, відповідно до ч.1 ст. 549 якого визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Відповідно до п. 16 постанови Верховного Суду України Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення від 31 березня 1995 року № 5 з наступними змінами та доповненнями, діями ж, що свідчать про прийняття спадщини, є фактичний вступ заявника в управління чи володіння спадковим майном у межах шестимісячного строку з дня відкриття спадщини або подання ним протягом строку до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяви про її прийняття.
Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджена наказом Міністерства юстиції України N18/5 від 14.06.1994 р., яка діяла на час відкриття спадщини, передбачала, що доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів чи відповідної місцевої державної адміністрації про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця; довідка державної податкової служби, страховика чи іншого органу про те, що спадкоємцем після відкриття спадщини сплачувались податки або страхові платежі по обов`язковому страхуванню, квитанція про сплату податку, страхового платежу; копія рішення суду, що, набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, та інші документи, що підтверджують факт вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном. Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном може бути наявність у спадкоємців ощадної книжки, іменних цінних паперів, квитанцій про здані в ломбард речі, свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта, реєстраційного талону) на автотранспортний засіб чи іншу самохідну машину або механізм, державного акта на право приватної власності на землю та інших документів, виданих відповідними органами на ім`я спадкодавця на майно, користування яким можливе лише після належного оформлення прав на нього.
Згідно з п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику розгляду судами України справ про спадкування від 24.06.1983 року № 4, в порядку окремого провадження розглядаються … заяви про встановлення факту прийняття спадщини…, якщо при цьому немає спору про право на спадщину.
Таким чином, судом встановлено, що вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 обґрунтовані, законні та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 3, 15, 16 ЦК України, ст. 524, 526, 527, 529, 549 ЦК УРСР 1963 року, п. 4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, ст.. 315, 318 ЦПК України, суд:
ВИРІШИВ:
Вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 задовольнити в повному обсязі.
Встановити юридичний факт прийняття ОСОБА_2 та ОСОБА_1 спадщини, яка залишилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законно сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, повністю або частково безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або в разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Заявник: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Заявник: ОСОБА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Іванівська сільська рада Покровського району Донецької області, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04343091, місцезнаходження: 85350, Донецька область, Покровський район, с.Іванівка, вул. Центральна, 78.
Дата складання повного тексту рішення 01 жовтня 2019 року.
Суддя О.Є.Філь
Суд | Красноармійський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2019 |
Оприлюднено | 02.10.2019 |
Номер документу | 84649478 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
Філь О. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні