Справа № 523/6429/19
Провадження №2/523/3134/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" вересня 2019 р. м.Одеса
Суворовський районний суд міста Одеси в складі
головуючого судді Аліна С.С.,
при секретарі Вовкович І.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Новабудова 2008 до ОСОБА_1 про стягнення боргу,-
Встановив:
До суду надійшов позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Новабудова 2008 до ОСОБА_1 про стягнення боргу в розмірі 36489,19 грн.; суму індексу інфляції у розмірі 882,50 грн.; суму 3% річних у сумі 309 грн., пені (неустойки) у розмірі - 2701,91 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в 2008 році в будинку за адресою АДРЕСА_1 , за рішенням його мешканців було створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Новобудова 2008 .
ОСОБА_1 , є власником нежитлового приміщення творчої майстерні АДРЕСА_5 , загальною площею 48,9 кв.м., на підставі договору купівлі продажу від 24.04.2014 року посвідченого приватним нотаріусом Одеської міського нотаріального округу Фадєєвою Н.О. що також підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 24.04.2014 року № 20894990. Відповідачка є членом ОСББ Новобудова 2008 .
Враховуючи, що ОСББ Новобудова 2008 свої зобов`язання виконувало в повному обсязі, а споживач ОСОБА_1 в порушення своїх зобов`язань не здійснювала оплату за надані послуги внаслідок чого виникла заборгованість за надані комунальні послуги, що підтверджується довідкою ОСББ Новобудова 2008 від 22.01.2019 року № 4, згідно якої заборгованість відповідачки станом на 01.01.2019 р. складає - 36489,19 грн.
Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 22.03.2019 року відмовлено у видачі судового наказу про стягнення заборгованості за користування житлово-комунальними послугами, в зв`язку з тим, що згідно довідки Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області ОСОБА_1 . зареєстрованою/знятою з реєстрації не значиться, а також роз`яснено заявнику його право на звернення до суду з тими самими вимогами в порядку позовного провадження. Дані обставини стали підставою для звернення до суду.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з`явилася про розгляд справи повідомлялася належним чином, причини неявки не повідомляла, заява про розгляд справи за її відсутності не надходила, відзив на позов не подавала
Суд ухвалює заочне рішення за відсутності учасників справи відповідно до ст. 280 ЦПК України, про що не заперечував представник позивача.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено про те, що в 2008 році в будинку за адресою АДРЕСА_1 , за рішенням його мешканців було створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Новобудова 2008 .
ОСОБА_1 , є власником нежитлового приміщення творчої майстерні АДРЕСА_5 , загальною площею 48,9 кв.м., на підставі договору купівлі продажу від 24.04.2014 року посвідченого приватним нотаріусом Одеської міського нотаріального округу Фадєєвою Н.О. (а.с.29), що також підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 24.04.2014 року № 20894990. Відповідачка є членом ОСББ Новобудова 2008 (а.с.25).
Ухвалою Суворовського районного суду м. Одеси від 22.03.2019 року відмовлено у видачі судового наказу про стягнення заборгованості за користування житлово-комунальними послугами, в зв`язку з тим, що згідно довідки Відділу адресно-довідкової роботи ГУ ДМС України в Одеській області ОСОБА_1 зареєстрованою/знятою з реєстрації не значиться, а також роз`яснено заявнику його право на звернення до суду з тими самими вимогами в порядку позовного провадження (а.с.31).
Відповідно до ст. 5 Закону України Про житлово-комунальні послуги , до житлово-комунальних послуг належать житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 7 Закону України Про житлово - комунальні послуги , індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України Про житлово - комунальні послуги , споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Також відповідно до ст. 15 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, власник - член об`єднання зобов`язаний виконувати статут об`єднання, додержуватись вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні платежі.
Згідно глави V Статуту ОСББ Новобудова 2008 , член об`єднання зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні платежі.
Враховуючи, що ОСББ Новобудова 2008 свої зобов`язання виконувало в повному обсязі, а споживач ОСОБА_1 в порушення своїх зобов`язань не здійснювала оплату за надані послуги внаслідок чого виникла заборгованість за надані комунальні послуги, що підтверджується довідкою ОСББ Новобудова 2008 від 22.01.2019 року № 4, згідно якої заборгованість відповідачки станом на 01.01.2019 р. складає - 36489,19 грн. (а.с.24).
В свою чергу, відповідно до ч.1 ст. 16 ЦК України, ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За змістом ст.ст. 319, 322 ЦК України, власність зобов`язує. Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
За приписами ч. 1 ст. 509 ЦК України зобовязанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобовязання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, що прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно Постанови Вищого господарського суду України від 23 травня 2007 р. передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Така ж правова позиція викладена у Постанові ВСУ від 16.12.2015 року у справі №6- 2023цс15.
Стосовно розрахунку 3% річних за невчасну оплату заборгованості визначається за формулою: 3% річних = сума заборгованості х 3% : 365 х період прострочення.
Період прострочення з 01.01.2019 р. по 14.04.2019 р. - 104 днів. Сума заборгованості: 36489,19 грн.
Сума 3% річних = 36489,19 грн. х 3% : 365 х 104 = 309 грн.
Розрахунок суми заборгованості з врахуванням індексу інфляції:
Відповідно до Листа Верховного Суду України N 62-97р від 03.04.97 Рекомендації відносно порядку застосування індексів інфляції при розгляді судових справ індекс інфляції розраховується у наступному порядку:
Сума заборгованості станом на 01.01.2019 р. складає 36489,19 грн.
Сума заборгованості з врахуванням індексу інфляції за період з 01.01.2019 р. - по 14.04.2019 р. складає: 882,50 грн.
Сума індексу інфляції складає 364.89 грн.
Розрахунок пені (неустойки) за невчасну оплату заборгованості:
1.Сума заборгованості станом на 01.01.2019 р. складає 36489,19 грн.
2.Сума заборгованості з врахуванням пені (неустойки) за період з 01.01.2019р. - по 14.04.2019р. складає: 2701,91 грн.
Відповідно до частини 1 статті 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до частин 1 статті 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
У відповідності до ч. 1, 5 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 2 ст. 78 ЦПК України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За змістом ст. 77 цього Кодексу належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
При вирішенні спору, оцінюючи докази та заперечення сторін, суд виходить з наступного.
З точки зору ч.1 ст.8, ч.1 ст.129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права, одним з елементів якого є дотримання прав людини, зокрема, права сторони спору на представлення її позиції та права на справедливий судовий розгляд.
Відповідно до ч.1 ст.10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.
Статтею 89 ЦПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий розгляд його справи судом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Згідно з ч.3 ст.2 ЦПК України основними засадами / принципами/ цивільного судочинства є рівність всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
В рішенні Європейського Суду з прав людини у справі Домбо Бегеєр Б.В. проти Нідерландів ( Dombo Beheer B.V. v. the Netherlands ) від 27.10.93 року зазначено, що рівність сторін передбачає, що кожній стороні має бути надана можливість представляти справу та докази в умовах, що не є суттєво гіршими за умови опонента.
Створення рівних можливостей учасникам процесу в доступі до суду та до реалізації та захисту їхніх прав є частиною гарантій справедливого правосуддя, зокрема принципів рівності та змагальності сторін.
Таким чином, позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Новабудова 2008 до ОСОБА_1 про стягнення боргу підлягає задоволенню.
Враховуючи вимоги ст.141 ЦПК України та прийняте судом рішення, на користь ТОВ Новобудова з ОСОБА_1 має бути стягнуто судовий збір.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4-8, 10, 12, 18, 76-81, 89, 131, 223, 263, 352, 354, 279 ЦПК України, суд,-
Вирішив:
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Новабудова 2008 до ОСОБА_1 про стягнення боргу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , (ІПН НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , адреса проживання: АДРЕСА_4 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Новобудова 2008 (65123, м. Одеса, вул. Академіка Сахарова, 20 (р/р НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ 36155941, МФО 328704 в АО КБ Приватбанк заборгованість за комунальні послуги у розмірі 36489,19 грн.; суму індексу інфляції у розмірі 882,50 грн.; суму 3% річних у сумі 309 грн., пені (неустойки) у розмірі - 2701,91 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , (ІПН НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , адреса проживання: АДРЕСА_4 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Новобудова 2008 (65123, м. Одеса, вул. Академіка Сахарова, 20 (р/р НОМЕР_2 , код ЄДРПОУ 36155941, МФО 328704 в АО КБ Приватбанк судовий збір у розмірі 1921 грн.
Копію заочного рішення направити сторонам по справі.
Рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Суворовський районний суд м.Одеси протягом 30 днів з дня виготовлення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 01.10.2019 року.
Суддя Аліна С.С.
Суд | Суворовський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2019 |
Оприлюднено | 02.10.2019 |
Номер документу | 84666918 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Суворовський районний суд м.Одеси
Аліна С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні