Рішення
від 03.05.2019 по справі 183/8266/18
НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 183/8266/18

№ 2/183/1567/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 травня 2019 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області, у складі:

головуючої судді Сороки О.В.,

секретаря Устименко М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Михайлівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа - Новомосковська районна державна нотаріальна контора, про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, -

в с т а н о в и в:

29.12.2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Михайлівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа - Новомосковська районна державна нотаріальна контора, в якому просить визнати за нею право власності на Ѕ частину земельної ділянки (пай № НОМЕР_1 ) площею 6.320 га, в межах згідно з планом, кадастровий номер 1223283500:02:006:0157, що розташована на території Михайлівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, яка передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за заповітом після смерті матері, ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 29 грудня 2018 року відкрите провадження по справі.

Ухвалою суду від 09.04.2019 року зобов`язано Новомосковську районну державну нотаріальну контору надати належним чином засвідчену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_5 . Після її смерті відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки (паю). За життя спадкодавець ОСОБА_5 не склала заповіт.

Після її смерті спадкоємцями першої черги являються її діти ОСОБА_6 та ОСОБА_3 .

Однак, ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 помер. Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді 1\2 земельної ділянки (паю). За життя спадкодавець ОСОБА_6 заповіт не склав. В установлений законом строк ОСОБА_4 звернулася до Новомосковської районної державної нотаріальної контори Дніпропетровської області з заявою про прийняття спадщини за законом після смерті чоловіка.

В свою чергу, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 . Остання 21 січня 2009 року склала заповіт, що був посвідчений секретарем виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, яким все своє майно, де б воно не було, та з чого б воно не складалось, та все те, що належатиме їй на день смерті, заповідає своїм дітям: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Після її смерті відкрилась спадщина на земельні ділянки, та грошові вклади.

В установлений законом строк ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Новомосковської районної державної нотаріальної контори Дніпропетровської області з заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті матері, ОСОБА_4 .

16 грудня 2009 року діти переоформили паї що належали батькові та матері та грошові заощадження. За життя ОСОБА_6 не встиг оформити 1\2 частину паю що належала померлій ОСОБА_5

26 грудня 2018 ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , заключили договір про поділ спадкового майна згідно якого ОСОБА_1 переходить право власності на 1\2 частину земельної ділянки (паю), а ОСОБА_2 , отримує компенсацію за його частину паю, що належала померлій ОСОБА_5 , згідно державного акту на право приватної власності на землю, серія II-ДП № НОМЕР_2 .

При цьому позивач не має можливості подати нотаріусу оригінал Державного акту про право власності на спадкову земельну ділянку, як і не має можливості отримати його дублікат в силу закону, а без оригіналу правовстановлюючого документу не можливе отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом, тому ОСОБА_1 звернулася до суду з зазначеним позовом.

В судове засідання сторони не з`явилися, позивач ОСОБА_1 та відповідачі ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулися до суду з клопотаннями про розгляд справи у їх відсутність, кожен з них визнав позовні вимоги ОСОБА_1

Представник Михайлівської сільської ради Новомосковського району в судове засідання не з`явився, не повідомив про причини своєї неявки, однак його неявка не перешкоджає розгляду справи.

Представник третьої особи також надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність.

На підставі ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступного висновку.

Суду надана копія Державного Акту на право власності на земельну ділянку серії ІІ - НОМЕР_3 № НОМЕР_2 , у відповідності до якого ОСОБА_5 , на підставі розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації № 1221 від 11.12.2002 року, набула у приватну власність земельну ділянку загальною площею 6,320 га, кадастровий номер 1223283500:02:006:0157, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Михайлівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право власності на землю за № 26097 (а.с. 19).

ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що свідчить свідоцтво про смерть (а.с. 16).

Після смерті ОСОБА_5 Новомосковською районною державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу № 807/2005, матеріали якої свідчать про наявність спадкоємців за законом, які прийняли спадщину після її смерті. Такими є діти померлої ОСОБА_3 та ОСОБА_6 . Даних про отримання свідоцтва про право на спадщину за законом матеріали спадкової справи не містять.

ОСОБА_6 , прийнявши спадщину після смерті своєї матері та не отримавши свідоцтво про право на спадщину, помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .

ОСОБА_6 на день смерті проживав разом з дружиною ОСОБА_7 , яка, в розумінні вимог ч.3 ст. 1268 ЦК України, вважається такою, що прийняла спадщину, однак померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Після смерті ОСОБА_7 Новомосковською районною державною нотаріальною конторою заведено спадкову справу, матеріали якої містять відомості про спадкоємців, які прийняли спадщину за заповітом, посвідченим секретарем Михайлівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області від 21 січня 2009 року, зареєстрований в реєстрі за № 5. Спадкоємцями за зазначеним заповітом, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_8 віри ОСОБА_9 є ОСОБА_2 та ОСОБА_10 .

Суду подано копію постанови державного нотаріуса Новомосковської районної державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у відповідності до якої і позивачеві, і відповідачеві відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку, у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на земельну ділянку, що підтверджує право власності померлої ОСОБА_4 .

При цьому спадкоємцями, які є сторонами по справі подано письмовий договір про поділ спадкового майна, за умови якого сторони домовились, що ОСОБА_1 переходить право власності на 1\2 частину земельної ділянки (паю), а ОСОБА_2 , отримує компенсацію за його частину паю, що належала померлій бабусі ОСОБА_5 , згідно державного акту на право приватної власності на землю, серія II-ДП НОМЕР_2 .

До правовідносин, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне застосувати наступні норми закону.

Відповідно до вимог ст. 1267 ЦК України - частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Спадкоємці за усною угодою між собою, якщо це стосується рухомого майна, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.

У відповідності до ч.1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Аналізуючи досліджені вище докази щодо кола спадкоємців, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_5 , частки у спадщині ОСОБА_3 та ОСОБА_6 , - рівними, тобто кожен з них успадкував по Ѕ частці, в тому числі земельної ділянки 6,320 га, кадастровий номер 1223283500:02:006:0157, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Михайлівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності, або якщо це право не визнається іншою особою.

Відповідно до пункту 3 статті 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності реєстрації таких прав, відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.

В судовому засіданні знайшло своє підтвердження, що спадкодавець ОСОБА_5 на законних підставах набула право власності на земельну ділянку земельну ділянку загальною площею 6,320 га, кадастровий номер 1223283500:02:006:0157, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Михайлівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, спадкоємці ОСОБА_6 та ОСОБА_3 у встановленому законом прийняли спадщину, однак не оформили своїх спадкових прав.

Між тим, у відповідності до ст. 392 ЦК України у разі відсутності документів на право власності, власник може вимагати визнання права власності в судовому порядку, а спадкоємець, який прийняв спадщину, в розумінні ч.1 ст. 1218 ЦК України, має право вимагати визнання за ним права власності на спадкове майно в судовому порядку.

Встановлені обставини щодо відсутності оригіналу правовстановлюючого документу у спадкоємців, які приймали спадщину один після одного, не припинили їх право на спадкування майна - Ѕ частини земельної ділянки, зазначеної вище.

Зважаючи на наявність між спадкоємцями померлої ОСОБА_4 , яка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_6 , договору про розподіл спадкового майна, зважаючи на відсутність оригіналу правовстановлюючого документу, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1216, 1218, 1267, 1268, 392 ЦК України, ст.ст.4,12,76,81,89,263, 265 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Михайлівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , третя особа Новомосковська районна державна нотаріальна контора, про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ), право власності на Ѕ частину земельної ділянки (пай № НОМЕР_1 ) площею 6.320 га в межах згідно з планом, кадастровий номер 1223283500:02:006:0157 розташованої на території Михайлівської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області, яка передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі державного акту на право приватної власності на землю, серія II- НОМЕР_5 , зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 26097 від 24 січня 2003 року, в порядку спадкування за заповітом після смерті матері, ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Сорока О.В.

СудНовомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення03.05.2019
Оприлюднено03.10.2019
Номер документу84668941
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —183/8266/18

Рішення від 03.05.2019

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Сорока О. В.

Ухвала від 09.04.2019

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Сорока О. В.

Ухвала від 29.12.2018

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Сорока О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні